İslam dünyasında Sosyal ve Fen Bilimleri
Ana Sayfa »Eğitim » Eğitim Haberleri » İslam dünyasında Sosyal ve Fen Bilimleri

İslam dünyasında Sosyal ve Fen Bilimleri

   

İslam dünyasında Sosyal ve Fen Bilimleri

Pozitif bilimler olarak da isimlendirilen bu ilimler (Sosyal ve Fen Bilimleri) medreselerde ders olarak okutulmuş ve bu alanda da çalışmalarıyla sonraki dönemlere ışık tutacak alimler yetişmiştir.

Tarih: İslam tarihi ve dünya tarihi ile ilgili eserler verilmiştir. Taberi, Mesudi, İbnü'l Esir dönemin eser veren tarihçileridir.

Coğrafya: Genelde İslam ülkelerini gezen bilim adamları ve seyyahların eserleri mevcuttur. İbni Fadlan, Mesudi gibi

Astronomi: Bu alanda önemli çalışmalar yapan Fezari'dir. Geliştirmiş olduğu usturlap adlı aletle yıldızları incelemiş, güneş ve ay tutulmalarının hesaplamalarını yapmıştır. El Harizmi de astronomi alanında çalışmalar yapmıştır.

Matematik: Hint rakamlarının kullanıldığı Arap dünyasında cebir ve logaritma ile ilgili kurallar oluşturulmuştur. Harizmi'nin eseri olan Hi-sabe'l Cebr Avrupa dillerine çevrilerek ders kitabı olarak kullanılmıştır.

Kimya: Ünlü kimyacı Cabir'dir. İlk hassas teraziyi kullanmış, yapay altın yapma alanında çalışmalar yapmıştır.

Tıp ve Eczacılık: Sağlık ve ilaç alanında önemli gelişmeler yaşanmış ve değerli bilim adamları yetişmiştir. Bunların başında tıp deyince akla gelen ilk isim İbni Sina'dır.

Fizik: İbnü'l Heysem bu alanda bilinen en önemli fizikçidir. Işık bilimi sahasında çalışmaları vardır.

Felsefe: Bu dönemde İlkçağ Yunan filozoflarının eserleri incelenerek İslam felsefesi oluşmuş ve ortaya yeni görüşler atılmıştır. Felsefe alanında önemli kişiler yetişmiştir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna