Hz Ali dönemi kısaca (656-661)
Ana Sayfa »Eğitim » Eğitim Haberleri » Hz Ali dönemi kısaca (656-661)

Hz Ali dönemi kısaca (656-661)

   

Hz Ali dönemi kısaca (656-661)

Hz Osman'ın şehit edilmesi üzerine kargaşaların arttığı bir dönemde Hz Ali daha fazla olayların büyümemesi için halifelik teklifini kabul etmiştir. Fakat Emevi ailesi Hz Osman'ın katillerinin bulunması konusunda Hz Ali'nin bir şeyler yapmadığını bahane ederek Hz Ali'ye karşı tavır almışlardır.

Hz Ali döneminin önemli olayları şunlardır;

Deve Olayı (Cemel Vakası) 656
Müslümanlar arasında yaşanılan ilk ciddi iç çatışmadır. Hz Ali, Hz Osman'ı şehit eden suçluların bulunması için karışıklıkların biraz sona ermesi için yavaş davranmıştır. Bu duruma Hz Ayşe ve sahabeden bazıları karşı çıkmıştır. Hz Ayşe ile Hz Ali taraftarları arasında Küfe'de çatışma meydana gelmiştir. Çatışmalar daha çok Hz Ayşe'nin bindiği devenin etrafında geçtiği için Cemel Vakası olarak da bilinmektedir. Çatışmadan sonra Hz Ali tarafından devletin merkezi Medine'den Küfe'ye taşınmıştır.

Sıffin Savaşı 657
Müslümanlar arasındaki ilk iç savaştır. Şam valisi Muaviye, Hz Ali'nin halifeliğine karşı çıkarak kendi halifeliğini ilan etmiştir. Bunun üzerine iki taraf Sıffin bölgesinde karşı karşıya gelmişlerdir. Savaşı Hz Ali tarafı kazanmak üzereyken Muaviye askerlerine mızrakların uçlarına Kuran sayfaları taktırarak halifelik sorunun çözümü için hakem önerisinde bulunmuştur. Hz Ali bu durumun savaş hilesi olduğunu söylese de askerleri savaşa devam etmek istememişlerdir.

Hakem Olayı
Halifelik sorununun çözümü için yapılan görüşmeler sonrasında Hz Ali ve Muaviye dışında başka birinin halife olması kararlaştırıldı. İki tarafın hakemi de taraflarının halifeliğini kabul etmediklerini açıklayacaklardı. İlk olarak Hz Ali'nin hakemi Ebu Musa Hz Ali'yi görevden aldığını açıklamıştır. Daha sonra aynı açıklamayı yapması gereken Muaviye'nin hakemi Amr bin As hile yaparak halifeliğe Muaviye'yi getirdfiğini açıklamıştır. Hakem olayında da çözüm olmayınca Müslümanlar üçe ayrılmıştır. Muaviye'den yana olanlar, Hz Ali'den yana olanlar, Muaviye ve Hz Ali'ye karşı olanlar (Hariciler).

Hz Ali, Hariciler üzerine 659 yılında sefer düzenlemiş ve Nehruvan Savaşı ile Haricilerin bir kısmı ortadan kaldırılmıştır. Hariciler yaşanan olaylardan sorumlu tuttukları Hz Ali, Muaviye ve Amr Bin As'ı ortadan kaldırıp tekrar halife seçmeyi planladılar. Düzenlenen suikasttan Muaviye ve Amr Bin As kurtulurken Hz Ali 661 yılında şehit olmuştur. Hz Ali'nin şehit edilmesiyle Dört halife dönemi sona ermiştir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna