Maddenin halleri nelerdir
Ana Sayfa »Eğitim » Eğitim Haberleri » Maddenin halleri nelerdir

Maddenin halleri nelerdir

   

Maddenin halleri nelerdir

Bir cismin üç hali vardır. Su gibi bazı cisimler, ısıya göre katı, sıvı ya da gaz hâlinde olabilirler. Sıvı olan suyun katı hâli buz, gaz hâli de buhardır.

Maddenin halleri üç tanedir yani cisimler üç halde olurlar. Katı, sıvı ve gaz. Maddenin bu hallerine fiziksel haller de denir. Cisimler basınç ve ısının etkisiyle hâllerini değiştirirler. Bu değişiklikler ya sıcaklığı emme ya da yayma sonucu meydana gelir. Meselâ normal ısıda demir katı bir cisimdir, cıva da sıvı... Ama demir çok ısıtılınca eriyip sıvı hâline gelir ve demirin bu hâlinden dökümcülükte yararlanılır. Sıvı demir soğumaya başlayınca içinde bulunduğu kalıbın biçimini alarak katı hâle geçer. Karbon gazı ise —32° de sıvı, —80° de de katı hâle gelir. Katı hâldeki karbon gazına “karbonik buz" adı verilir.

MADDENİN HALLERİ

Maddenin Sıvı Hali
Maddenin sıvı hali, katı ile gaz arasındaki haldir. Sıvı haldeki maddelerin hacimleri vardır ancak şekilleri yoktur. Akışkan oldukları için bulundukları kabın şeklini alırlar. Sıvı maddelerin hepsi akışkandır fakat yoğunlukları farklılık gösterebildiği için akışkanlıkları aynı oranda değildir. Katı halde bulunan bir madde ısı enerjisi ile sıvı hale dönüştürebilir. Bu değişim fizikseldir. Sıvı haldeki maddelere süt, su, alkol, cıva örnekleri verilebilir.

Maddenin Katı Hali
Katı halde bulunan maddelerin hem belli bir hacimleri hem de şekilleri vardır. Katı maddelerde bulunan atom ve moleküller arasında boşluk çok azdır. Her katı maddenin bir şekli vardır ve bu şekil dışarıdan bir etki olmadıkça değişmez. Maddenin katı hali, fiziksel haller içindeki en düzenli haldir. Katı hâldeki maddelere taş, tahta, masa, demir örnek verilebilir.

Maddenin Gaz Hali
Gaz halinde bulunan maddelerin belli bir hacim ve şekilleri yoktur. Maddenin tanecikleri serbestçe ve birbirlerinden bağımsız olarak sürekli hareket eder. Taneciklerin arasındaki boşluğun çok fazla olması sebebiyle gaz haldeki maddeler kolaylıkla sıkıştırılabilir. Bu sıkıştırma ile de gaz halinden sıvı hale geçebilir. Gaz halindeki maddeler bulundukları maddeleri tamamen doldurur. Ayrıca gaz halindeki maddeler sıkıştırılabilir. Gaz halindeki maddelere hava, parfüm ve doğal gaz örnek olarak verilebilir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna