7 Ekim 2017 Ehliyet Sınav Soruları indir çöz
Ana Sayfa »Eğitim » Eğitim Haberleri » 7 Ekim 2017 Ehliyet Sınav Soruları indir çöz

7 Ekim 2017 Ehliyet Sınav Soruları indir çöz

   

7 Ekim 2017 Ehliyet Sınav Soruları indir çöz

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yılda 5 kez düzenlenen Ehliyet Sınavı Soruları 2017 ( Ehliyet Sınavı Soruları ve Cevapları) web sayfamızda. MEB tarafından açıklanan ( Ehliyet Soruları ) 7 Ekim Ehliyet Sınav Soruları bu sayfadan kolaylıkla bilgisayarınıza pdf formatında indirip çözebilirsiniz. İşte Ehliyet Sınav tarihleri, Ehliyet Sınav testi soruları ve Ehliyet Sınavı hakkında gerek duyulan tüm detaylar...

Ehliyet sınavı bı yıl yani 2017 yılında 5 kez Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Bakanlığın internet sitesinde açıklanan takvime göre, 'Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavları' 2017 yılında 11 Şubat, 20 Mayıs, 29 Temmuz, 7 Ekim ve 23 Aralık tarihlerinde yapılacak ve sınavlar saat 14:00'te yapılacak.

7 EKİM 2017 MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ ADAYLARI SINAV SORULARI VE CEVAPLARI

Milli Eğitim Bakanlığı (MEB) 7 Ekim 2017 Tarihinde Yapılan Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavının Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları yayımladı.

1. Grup Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları için tıklayınız.

2. Grup Soru Kitapçıkları ve Cevap Anahtarları için tıklayınız.

ÖZEL MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ KURSİYERLERİ SINAVI 2017 YILI SINAV TAKVİMİ
2017 ehliyet sınav tarihleri

MTSK teorik sınavları, yukarıda yer alan sınav takviminde belirtilen tarihlerde yılda 5 (beş) kez yapılmaktadır. Sürücü belgesi almak isteyen kursiyerler teorik ve uygulamalı sınavlara girmek zorundadır.

Kursiyerlerin, öncelikle bir Özel MTSK müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu teorik ve uygulama derslerinin eğitimlerini tamamlamaları gerekmektedir. Sürücü belgesi olanlardan farklı bir sınıfın sürücü sertifikasını almak isteyenler teorik derslerin eğitim ve sınavlarından muaftır.

Özel MTSK'ya kayıt yaptıran, belgelerini süresi içerisinde tamamlayan, il/ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından Özel MTSK Modülünden başvuruları kabul edilen ve elektronik onaylama işlemi yapılan kursiyerler MTSKS'ye girebilmektedir.

Kursiyer, en fazla 4 (dört) teorik, 4 (dört) uygulama sınavına girme hakkına sahiptir. Sınav döneminde sınava girmeyen kursiyerin 1 (bir) hakkı kullanılmış sayılır. Kursiyerin, sınav gününde sınava giremeyeceğini gösterir doktor raporu varsa veya Yönetmeliğin 15 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde sayılan diğer mazeretlerini belgelendirmiş ise 4 (dört) teorik (test) ve 4 (dört) direksiyon eğitimi dersi uygulama sınav hakkı bittikten sonra girmediği sınav için 1 (bir) hak daha kullanabilir. Direksiyon usta öğreticisi tarafından, sınava gireceği düzeye ulaştığına karar verilen kursiyerler kurs tarafından direksiyon eğitimi dersi ön sınavına alınırlar. Direksiyon eğitimi dersini tamamlayarak kurs tarafından yapılan ön sınavda başarılı olan ve sınava girmesi uygun görülerek sınavdan bir hafta önce Özel MTSK Modülü üzerinden onay verilen kursiyerler, direksiyon eğitimi dersi sınavına girerler. Teorik derslerin sınavlarında başarılı olup direksiyon eğitimi dersi sınavlarında dört sınav dönemi sonunda da başarısız duruma düşenler, istemeleri hâlinde aynı kursta ilan edilen direksiyon eğitimi dersinin ücretini ödemek ve sertifika sınıfında belirtilen sayıda direksiyon eğitimi dersi almak kaydıyla dört sınav dönemi daha sınava girebilir. Teorik derslerin sınavından dördüncü sınav hakkı sonunda, direksiyon eğitimi dersi sınavlarında ise ikinci dört sınav hakkı sonunda başarısız duruma düşenler, kayıt işlemlerini tamamlamak ve ücretlerini ödemek suretiyle kurslara yeniden kayıt yaptırabilirler.

Sınava girebilmek için kursiyer bilgilerinin doğru ve eksiksiz olarak, başvuru tarihleri arasında Özel MTSK Modülüne girilmiş olması gerekmektedir.

Yönetmeliğin 15 inci maddesinin ikinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamında;

- hastalık sebebi ile sınava girecek durumda olmadığını belgelendirmek üzere resmî ve özel sağlık kurum veya kuruluşlarından alacağı raporu en geç sınavın yapıldığı günün akşamına kadar,

-yangın, deprem ve benzeri tabii afetler yüzünden veya ana, baba, kardeş gibi yakınlarından birisinin ağır hastalığı veya ölümü yahut spor, müzik, folklor ve benzeri ulusal veya uluslararası düzeyde ülkemizi temsil etme gibi nedenlerle sınavlara giremeyeceklerini gösterir resmî bir makamdan alacakları belgeyi sınavın yapıldığı günün akşamına kadar kurs müdürlüğüne teslim edenler, dört sınav hakkını tamamladıktan sonra başarılı olamayanlar bir defaya mahsus olmak üzere mazeret sınavına girebilirler.

Belgelerin doğruluğundan kursiyer, bilgilerin sisteme doğru işlenmesinden Özel MTSK müdürlüğü ve il/ilçe millî eğitim müdürlükleri sorumludur.

Teorik sınava girdikten sonra e-sınava başvuru yapmak isteyen kursiyerler sınavdan 15 (on beş) gün sonra e-sınav için başvuru yapabileceklerdir.
Sisteme girilen adres bilgileri ve kursiyer fotoğrafı Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaşıldığından bilgilerin doğru girilmesine dikkat edilmesi gerekmektedir.
Sisteme girilecek olan fotoğrafın son 6 (altı) ay içinde çekilmiş, renkli biyometrik fotoğraf olması ve kursiyerin yüzünün tanınabilecek şekilde görünür olması gerekmektedir.

2015 yılı ve daha önce MTSK'ya kayıtlı olup teorik (test) sınava girecek kursiyerler; A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sertifika türlerine ait;

* İlk Yardım
* Trafik ve Çevre
* Araç Tekniği
derslerinden sorumlu olacaktır.

2016 yılından itibaren ise ilk defa teorik (test) sınava girecek kursiyerler; “M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B” ve “F” sertifika sınıfı türlerine ait;

* İlk Yardım
* Trafik ve Çevre
* Araç Tekniği
* Trafik Adabı
derslerinden sorumlu olacaktır.

“D1” “D” “C1” ve “C” ve “CE” sınıfı sürücü sertifikası alacaklarda deneyim şartı arandığından teorik sınavlardan muaf tutulmaktadır.

2015 yılı ve daha önce MTSK'ya kayıtlı olan kursiyerlere Motorlu Taşıt Sürücü Belgesi, Tablo-1/A'da gösterilen belge sınıfı ve araç cinsine göre düzenlenmektedir.

Kara Yollarında Seyreden Araç Cinsleri ve Belge Sınıfları (Tablo-1A)

Araçların Cinsi

Belge Sınıfı

Motorlu Bisiklet

A1

Motosiklet

A2

Otomobil, Minibüs, Kamyonet

B

Kamyon

C

Çekici

D

Otobüs

E

Lastik Tekerlekli Traktör

F

İş Makinesi Türünden Motorlu Araçlar

G

Engelli Bireylerin Kullanabilecekleri Özel Tertibatlı Motosiklet veya Otomobiller

H

2016 yılından itibaren MTSK' ya kayıtlı olan kursiyerlere Motorlu Taşıt Sürücü Belgesi, Tablo-1/B'de gösterilen belge sınıfı ve araç cinsine göre düzenlenmektedir.

Kara Yollarında Seyreden Araç Cinsleri ve Belge Sınıfları (Tablo-1B)
 

Araçların Cinsi

Belge Sınıfı

Moped

M

Motorlu Bisiklet

A1

Motosiklet

A2

Motosiklet

A

Dört Tekerlekli Motosiklet

B1

Otomobil/Kamyonet

B

Minibüs

D1

Otobüs

D

Kamyon

C1

Kamyon

C

Çekici (Tır)

CE

Lastik Tekerlekli Traktör

F


2017 Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavı e-Kılavuz indirmek için tıklayın!

Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri e-Sınav e-Kılavuzu indirmek için tıklayın!

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna