13 Şubat 2016 Ehliyet Sınav Soruları indir çöz
Ana Sayfa »Eğitim » Eğitim Haberleri » 13 Şubat 2016 Ehliyet Sınav Soruları indir çöz

13 Şubat 2016 Ehliyet Sınav Soruları indir çöz

   

13 Şubat 2016 Ehliyet Sınav Soruları indir çöz

Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yılda 6 kez düzenlenen Ehliyet Sınavı Soruları 2016 ( Ehliyet Sınavı Soruları ve Cevapları) web sayfamızda. MEB tarafından açıklanan ( Ehliyet Soruları ) 13 Şubat Ehliyet Sınav Soruları bu sayfadan kolaylıkla bilgisayarınıza pdf formatında indirip çözebilirsiniz. İşte Ehliyet Sınav tarihleri, Ehliyet Sınav testi soruları ve Ehliyet Sınavı hakkında gerek duyulan tüm detaylar...

Ehliyet sınavı bı yıl yani 2016 yılında 6 kez Milli Eğitim Bakanlığı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğü tarafından yapılacak.

Bakanlığın internet sitesinde açıklanan takvime göre, "Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavları" 2016 yılında 13 Şubat, 14 Mayıs, 16 Temmuz, 27 Ağustos, 8 Ekim ve 10 Aralık tarihlerinde yapılacak. Sonuçlar ise sınav tarihlerinden 10 gün sonra duyurulacak.

13 ŞUBAT 2016 MOTORLU TAŞIT SÜRÜCÜ ADAYLARI SINAV SORULARI VE CEVAPLARI

13/02/2016 tarihinde Yapılan Motorlu Taşıt Sürücü Kursiyerleri Sınavının Soru ve Cevap Anahtarları İndirmek İçin Tıklayın


2016 EHLİYET SINAVI HAKKINDA GENEL AÇIKLAMALAR
Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursiyerleri Sınavı (MTSKS), kara yollarında seyreden araçları kullanacak sürücü kursiyerlerine yönelik, teorik ve uygulama sınavlarını kapsamaktadır.

e-Sınav, basılı evrak kullanılmaksızın sınav uygulama ve değerlendirilmesine ilişkin her türlü işlemin elektronik ortamda ve bilgisayarlar aracılığıyla yapıldığı sınavlardır. Genel Müdürlük tarafından belirlenen merkezlerde, belirlenen tarih ve saatlerde “Özel MTSK Modülü” üzerinden yapılan başvurular dikkate alınarak yapılmaktadır.

MTSK müdürlüğüne kayıt yaptırarak sorumlu olduğu derslerin eğitimlerini tamamlayan tüm kursiyerler ile hâlen teorik sınavda sorumluluğu devam eden kursiyerler e-sınav başvurusu yapabilir. MTSK e-sınav uygulamasına başvuru yapan kursiyerler teorik sınava geçiş yapamazlar. Tekrar teorik sınava geçiş yapabilmeleri için e-sınavdaki haklarını (4 hak) doldurmaları ya da kurstan kayıtlarını sildirmeleri gereklidir.

Sınav başvurusunda bulunup randevusu onaylanan kursiyer, e-sınav tarihinden en az 3 (üç) gün önce randevusunu değiştirebilir. e-Sınav randevusu olan ve sınava girmeyen kursiyerin 1 (bir) sınav hakkı kullanılmış sayılır. Kursiyerin, sınav gününde sınava giremeyeceğini gösterir doktor raporu varsa veya Yönetmeliğin 15 inci maddesinin ikinci fıkrasının (b) bendinde sayılan diğer mazeretlerini belgelendirmiş ise 4 (dört) yazılı (test) ve 4 (dört) direksiyon eğitimi dersi uygulama sınav hakkı bittikten sonra girmediği sınav için 1 (bir) hak daha kullanabilir. Sınav hakkı biten kursiyerin dosyası kapandığı için MTSK Müdürlüğüne yeni kayıt yapılması gerekmektedir.

Kursiyer, katıldığı e-sınav uygulamasında başarısız olması durumunda en erken 15 (on beş) gün sonra yeni bir e-sınav randevusu alabilir. Bu kursiyerler son katıldıkları e-sınav uygulamasından sonra bir (bir) ay içinde yeni bir e-sınav uygulamasına başvurmadıkları takdirde 1 (bir) sınav haklarını daha kullanmış sayılırlar.

e-Sınava katılmak için kursiyer bilgilerinin doğru ve eksiksiz olarak e-sınav randevu sistemi ile belirlenen başvuru tarihleri arasında, Özel MTSK Modülüne girilmiş olması gerekmektedir. Kursiyerin sınav gününde sınava giremeyeceğini gösterir doktor raporu varsa sınav gününden itibaren 5 (beş) iş günü içinde ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından sisteme rapor girişinin yapılmış olması gerekmektedir. Belgelerin doğruluğundan kursiyer, sisteme bilgilerin doğru işlenmesinden MTSK müdürlüğü ve kursun bağlı bulunduğu milli eğitim müdürlüğü sorumludur.

Sisteme girilen kursiyer fotoğrafı, Emniyet Genel Müdürlüğü ile paylaşıldığından fotoğraf girişinin dikkatlice yapılması gerekmektedir. Sisteme girilecek olan fotoğrafın son 6 (altı) ay içinde çekilmiş, renkli biyometrik olması gerekmektedir.

2015 yılı ve daha önce MTSK" ya kayıtlı olup e-sınava girecek kursiyerler A1, A2, B, C, D, E, F, G ve H sertifika türlerine ait;

* İlk Yardım
* Trafik ve Çevre
* Araç Tekniği
derslerinden sorumlu olacaktır.

2016 yılından itibaren ise ilk defa e-sınava girecek kursiyerler sertifika türlerine göre; “M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B” “D1” “D” “C1” “C” ve “F” sertifika sınıfı türlerine ait;

* İlk Yardım
* Trafik ve Çevre
* Araç Tekniği
* Trafik Adabı
derslerinden sorumlu olacaktır.

2015 yılı ve daha önce MTSK" ya kayıtlı olan kursiyerlere Motorlu Taşıt Sürücü Belgesi Tablo-1/A"da gösterilen belge sınıfı ve araç cinsine göre düzenlenmektedir.

                                              Tablo- 1/A 
Kara Yollarında Seyreden Araç Cinsleri ve Belge Sınıfları

Araçların Cinsi

Belge Sınıfı

Motorlu Bisiklet

A1

Motosiklet

A2

Otomobil, Minibüs, Kamyonet

B

Kamyon

C

Çekici

D

Otobüs

E

Lastik Tekerlekli Traktör

F

İş Makinesi Türünden Motorlu Araçlar

G

Engelli Bireylerin Kullanabilecekleri Özel Tertibatlı Motosiklet veya Otomobiller

H

2016 yılından itibaren MTSK" ye kayıtlı olan kursiyerlere Motorlu Taşıt Sürücü Belgesi Tablo-1/B"de gösterilen belge sınıfı ve araç cinsine göre düzenlenmektedir.

                                      Tablo- 1/B 
Kara Yollarında Seyreden Araç Cinsleri ve Belge Sınıfları

Araçların Cinsi

Belge Sınıfı

Moped

M

Motorlu Bisiklet

A1

Motosiklet

A2

Motosiklet

A

Dört Tekerlekli Motosiklet

B1

Otomobil/Kamyonet

B

Minibüs

D1

Otobüs

D

Kamyon

C1

Kamyon

C

Lastik Tekerlekli Traktör

F

2015 yılı ve daha önce MTSK kurslarına kayıtlı olan kursiyerlere, bütün sertifika sınıflarına ait teorik derslerden e-sınavlarda sorulacak soru sayısı ve süreleri Tablo-2/A"da gösterilmiştir.

                                             Tablo-2/A
Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursiyerleri Sınavı Sertifika Türü-Dersler-Soru Sayısı- Süreler

Bütün sertifika sınıflarında

İlk Yardım Dersi

Trafik ve Çevre Dersi

Araç Tekniği Dersi

Toplam Soru Sayısı

Sınav Süresi

13

27

10

50

45 dakika

2016 yılından itibaren MTSK kurslarına kayıtlı olan kursiyerlere, bütün sertifika sınıflarına ait teorik derslerden e-sınavlarda sorulacak soru sayısı ve süreleri Tablo-2/B"da gösterilmiştir.

                                             Tablo-2/B
Özel Motorlu Taşıt Sürücüleri Kursiyerleri Sınavı Sertifika Türü-Dersler-Soru Sayısı- Süreler

Bütün sertifika sınıflarında

İlk Yardım Dersi

Trafik ve Çevre Dersi

Araç Tekniği Dersi

Trafik Adabı Dersi

Toplam Soru Sayısı

Sınav Süresi

12

23

9

6

50

45 dakika

Kursiyer; e-sınav uygulaması sonucunda sorumlu olduğu tüm derslerden başarılı olduğu takdirde bir sonraki aşama olan uygulama (direksiyon) sınavına katılmaya hak kazanacaktır.

e-SINAV BAŞVURU ŞARTLARI
a. Kursiyerin “M”, “A1”, “A2”, “A” ,“B1” “B” “D1” “D” “C1” “C” ve “F” sertifika türünden teorik eğitimini tamamlamış olması

b. Kursiyer teorik sınava katılmış ise sınav sonucunun ilan edilmiş olması

c. Kursiyerin e-sınav ücretini yatırmış olması

ç. Kursiyerin e-sınav randevu sistemi üzerinden sınav randevusu almış olması

d. Kursiyerin son katıldığı e-sınav uygulamasının üzerinden en az 15 (onbeş) gün geçmiş olması

e. Teorik sınavda 4. (dördüncü) hakkı için başvuru süresi içerisinde başvurusunu yapmayan/yapamayan kursiyerler tüm haklarını kullanmış sayılacaklarından bu hakları için e-sınav başvurusu da yapamazlar. Sınav hakkı biten kursiyerlerin dosyası kapandığından teorik ya da e-sınav başvurusu için özel MTSK müdürlüğüne yeni kayıt yaptırmaları gerekmektedir.

e-SINAV BAŞVURU ÜCRETİ ve BANKA İŞLEMLERİ
Kursiyer, 2016 yılında her sınav dönemi için ayrı ayrı olmak üzere KDV dâhil 60.00 TL MTSK e-sınav ücretini T.C. Ziraat Bankası A.Ş., Türkiye Vakıflar Bankası T.A.O, Türkiye Halk Bankası A.Ş. Şubelerinden birine “Kurumsal Tahsilât Programı” aracılığı ile yatıracaktır.

Banka dekontu/ATM işlem fişinde kursiyerin adı, soyadı, T.C. kimlik numarası ve sınavın adı mutlaka bulunacaktır. Kursiyer, banka dekontu/ATM işlem fişini MTSKS uygulama takviminde belirtilen başvuru süresi içinde Özel MTSK müdürlüğüne teslim edecektir.

T.C. kimlik numarası yanlış ise sorumluluk kursiyerin olacaktır.

KURSİYER BAŞVURU İŞLEMLERİ
Kursiyer, e-sınav başvurusunu, sınav ücretini ilgili bankalara yatırdıktan sonra bağlı olduğu kurs müdürlüğü aracılığıyla yapacaktır.

e-Sınav başvurusu yapılan kursiyerlerin bilgileri bağlı oldukları milli eğitim müdürlüğü tarafından incelenecektir. Başvurusu onaylanan kursiyerler için e-sınav randevu sistemi bir sınav tarihi ve saati belirleyecektir. Randevusu onaylanan kursiyer, e-sınav tarihinden en az 3 (üç) gün önce randevusunu değiştirebilir. Kursiyerin belirlenen tarih ve saatte sınava girmesi zorunludur. Aksi takdirde kursiyer 1 (bir) sınav hakkını kullanmış sayılır.

e-Sınav uygulaması sadece Türkçe olarak yapılmaktadır. Yabancı uyruklu kursiyerler için tercüman görevlendirilmesi ve yabancı dilde sınav uygulaması yapılmaz.

İLGİLİ KURUMLARIN YAPACAĞI İŞLEMLER

1. MTSK Müdürlüklerinin Yapacağı İşlemler
a. e-Sınav başvuru işlemleri için http://mebbis.meb.gov.tr adresinden, Özel MTSK Modülüne girerek kursiyer için başvuru yapmak.

b. Başvuru formunu ve banka dekontunu/kursiyerin dosyasında saklamak.

c. Kursiyer dosyası incelenmesinin yapılması için milli eğitim müdürlüğüne teslim etmek.

ç. e-Sınava girecek olan kursiyerler için e-sınav yerleri ile kimlik bilgilerinin yer aldığı e-sınav giriş belgesi"ni sistemden renkli olarak almak, bağlı oldukları millî eğitim müdürlüklerine onaylatmak ve sınav tarihinden önce kursiyerlere imza karşılığı teslim etmek.

d. Sistemden alınan e-sınav giriş belgesini kursiyerlere teslim ederken sınav esnasında yanında cep telefonu, telsiz ve benzeri iletişim araçları bulundurmama konusunda hazırlanmış olan taahhütnameyi imzalatmak.

e. e-Sınavın başlama saatinden en az yarım saat önce sınava girecekleri binada hazır bulunmaları gerektiğini kursiyerlere duyurmak.

f. Kursiyerlerin sınav sırasında renkli fotoğraflı ve mühürlü sınav giriş belgesi ile birlikte fotoğraflı ve soğuk damgalı nüfus cüzdanını (pasaport ve/veya başka sınıf sürücü belgesi) yanında bulundurması gerektiğini hatırlatmak.

g. Sınav tamamlandıktan sonra MEBBİS MTSKS e-sınav modülünden sınava giren kursiyerlerin sonuç listesini çıkarmak ve kursiyerlere tebliğ etmek.

2.Millî Eğitim Müdürlüklerinin Yapacağı İşlemler
a. e-Sınav başvurusu yapan kursiyerin dosyasını inceleyerek uygun olanların onay işlemini Özel MTSK Modülü üzerinden yapmak.

b. e-Sınav uygulamasına kursiyerin sınav gününde sınava giremeyeceğini gösterir doktor raporu alarak girmeyen kursiyerlerin rapor bilgilerini sınav tarihinden itibaren ilk 5 (beş) iş günü içinde Özel MTSK Modülüne işlemek.

3. Genel Müdürlüğün Yapacağı İşlemler
a. Kursiyer başvurularını e-sınav randevu sistemi aracılığıyla alarak kursiyerlerin e-sınav uygulaması için sınava girecekleri tarih, saat ve salonları belirlemek ve e-sınav randevu sistemi üzerinden ilan etmek

b. e-Sınav uygulama takviminde belirtilen tarihlerde Genel Müdürlük tarafından belirlenen merkezlerde e-sınavı uygulamak

c. e-Sınav sonrası sonuçları kursiyerlere duyurmak, ayrıca http://mebbis.meb.gov.tr İnternet adresinde Özel MTSK Modülü aracılığıyla sınav sonuç listelerini ilan etmek.

e-SINAV GİRİŞ BELGESİ
e-Sınav giriş belgesi renkli fotoğraflı olup belgede kursiyerin salon ve kimlik bilgileri yer alır. Salon bilgilerinde kursiyerin sınava gireceği e-sınav merkezi (il/ilçe), bina, salon, sıra ve adres bilgileri yer alacaktır.

Her sınav için yeniden düzenlenen sınav giriş belgesinde Özel MTSK"nın adı ile sınav tarihi, saati ve kaçıncı sınav hakkını kullandığı, sınava gireceği sürücü belgesi sınıfı ve dikkat bölümleri yer alır. Kimlik bilgilerinde kursiyerin T.C. kimlik numarası, adı-soyadı, baba adı, doğum yeri ve tarihi bulunur.

Kursiyerlere ayrıca renkli fotoğraflı sınav giriş belgesi gönderilmeyecektir.

e-SINAV UYGULAMASI
a. e-Sınav uygulamaları belirlenen tarihlerde ve saatlerde yapılacaktır.

b. Kimlik kontrolleri ve salonlara yerleştirmenin zamanında yapılabilmesi için kursiyerler, sınav saatinden en geç yarım saat önce sınav giriş belgesinde belirtilen e-sınav salonunda hazır bulunacaktır.

c. Kursiyerler, sınava gelirken yanında renkli fotoğraflı ve mühürlü sınav giriş belgesiyle birlikte nüfus cüzdanı, pasaport veya başka sınıf sürücü belgesi bulunduracaktır.

ç. Kimlik belgesi yanında olmayan kursiyerler, kesinlikle sınava alınmayacaktır. Vukuatlı nüfus cüzdanı veya kimlik fotokopisi, aslı gibi onaylı olsa dahi sınavda kabul edilmeyecektir. Nüfus cüzdanı, pasaport veya sürücü belgesi hariç başka hiçbir kimlik geçerli sayılmayacaktır. Ancak, er ve erbaşlar askerlik görevini yaptığı birliğine nüfus cüzdanını teslim etti ise sadece “er ve erbaş askeri kimlik kartı” ile sınava alınabilecektir.

d. Kursiyerler sınav salonlarına alınırken yanlarında sözlük, hesap cetveli, hesap makinesi, çağrı cihazı, cep telefonu, telsiz, radyo gibi iletişim araçları ile her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar ve saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile silah bulunup bulunmadığı kontrol edilecektir. Kursiyer bu araçlarla sınava alınmayacağı gibi sınav anında yanında bulunduğu tespit edilirse sınav kurallarını ihlal ettiği gerekçesiyle sınavı tutanakla geçersiz sayılacaktır.

e. Kursiyerler salon kursiyer yoklama listesinde belirtilen sıra numarasına göre oturacaktır. Gerekli kimlik kontrolleri ve yerleştirme işlemlerinden sonra kursiyerlere sınavda uyulacak kurallar hakkında bilgi verilecektir.

f. Sınav başladıktan sonra gelen kursiyer/kursiyerler, sınavdan çıkan kursiyer olmadığı sürece sınava alınır ancak bu kursiyer/kursiyerlere ek süre verilmez. Sınavdan çıkan kursiyer olduktan sonra gelen kursiyer/kursiyerler sınava alınmaz. Sınavı tamamlayan ya da sınav süresi biten kursiyerler salondan ayrılırlar.

g. Salon görevlileri kursiyerlerin kullanacakları bilgisayarları önceden hazır hâle getirecektir.

ğ. Kursiyer, e-sınav uygulama ekranında yazılı olan T.C. kimlik numarası, adı, soyadı bilgilerinin kendisine ait olduğunu kontrol eder. Kursiyer için özel düzenlenmiş ekran bulunmuyorsa kursiyer salon başkanını uyarır ve sınava başlamaz.

h. Salon görevlileri sınav başlamadan önce kursiyerlerin kullanımına sunulan bilgisayarları kontrol edecek, herhangi bir sorun olması hâlinde yedek bilgisayarı kullanıma açacaktır.

ı. e-Sınav “Uygulama Kuralları” sınav başlamadan önce kursiyer tarafından okunup kabul edildikten sonra sınava başlanacaktır.

i. Kursiyer tüm işaretlemeleri ekrana dokunarak yapacaktır.

j. Her sorunun 4 (dört) seçeneği vardır. Bu seçeneklerden sadece biri doğru cevaptır.

k. Soru sayısı ve sınav süresi kursiyerin kullandığı bilgisayar ekranında yer alacaktır.

l. Kursiyerler isterlerse sınav süresi tamamlanmadan sınavı bitirebilirler. Bu durumda e-sınav yazılımı kursiyerden iki defa onay alacak, bu işlemden sonra sınavı sonlandıracak ve kursiyerin sınava tekrar dönmesi mümkün olmayacaktır.

m. Kursiyer sınava girmediyse salon görevlilerince salon kursiyer yoklama listesine “girmedi” yazılacaktır.

n. Sınav bitiminden sonra:

- Salon görevlileri kursiyere öncelikli olarak salon kursiyer yoklama listesini ve sorulara verdikleri cevapları gösteren formu imzalatacaktır.

- Sınav salonundan ayrılan kursiyerler salon girişinde bulunan bilgisayardan sınav sonuçlarını alacaktır.

SINAVIN GEÇERSİZ SAYILDIĞI DURUMLAR
a. Geçerli kimlik belgesinin ve sınav giriş belgesinin ibraz edilmemesi,

b. e-Sınav ekranındaki fotoğraf ve bilgilerle nüfus cüzdanındaki veya sınava giriş belgesindeki bilgilerde uyuşmazlık olması,

c. Herhangi bir kursiyerden ya da dokümandan kursiyerin kopya çektiğinin salon görevlilerince tespit edilmesi,

ç. Kursiyerin yerine başkasının sınava girmesi (Bu durum sınav yapılan salonda salon görevlilerince düzenlenen tutanakta belirtilecektir. Söz konusu aday gerekli işlemin yapılması için Genel Müdürlük tarafından Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğüne bildirilecektir),

d. Her türlü bilgisayar özelliği bulunan cihazlar, saat fonksiyonu dışında özellikleri bulunan saatler ile cep telefonu, telsiz ve benzeri iletişim araçları, defter, kitap, sözlük, hesap cetveli gibi araçları sınav anında kursiyerin yanında bulundurması,

e. e-Sınav uygulama cihazlarına ve merkez demirbaşlarına zarar verilmesi,

f. Sınav komisyon görevlilerinin veya salon görevlilerinin, hazırladığı raporlarda/tutanaklarda veya sınav uygulamasında kaydedilen kamera görüntülerinde, kursiyerin Yönergede belirtilen sınav kurallarını ihlal ettiğinin belirlenmesi.

SINAV DEĞERLENDİRMESİ
e-Sınav yazılımı kursiyer sorulan soruları, sorulara verdiği cevapları, doğru ve yanlış cevap sayılarını veri tabanı sisteminde saklar.

Kursiyerlerin sorulara verdikleri doğru cevap sayıları tespit edilir, yanlış cevaplar dikkate alınmaz. Tespit edilen doğru cevap sayıları dikkate alınarak 100 puan üzerinden hesaplama yapılır. Teorik derslerin tamamı için bir sınav yapılarak tek notla 100 tam puan üzerinden değerlendirilir. Sınavda 70 ve üzeri puan alan kursiyerler başarılı sayılır. e-Sınavda her soru puan olarak eşit ağırlığa sahiptir.

Cevap anahtarında hata olması ve bu hususun komisyon kararı ile belirlenmesi sonucunda soru/sorular iptal edilmez, doğru şık/şıklar dikkate alınmak suretiyle bu soru/sorular değerlendirmeye dâhil edilir.

Değerlendirme sırasında hatalı soru/sorular çıkması durumunda, hatalı bulunan soru/sorular doğru kabul edilerek 100 puan üzerinden hesaplanır.

SINAV SONUÇLARININ BİLDİRİLMESİ
Sınavını bitiren kursiyer, sınav sonucunu salon girişinde bulunan bilgisayardan T.C. kimlik numarasını girerek öğrenebilir.

Ayrıca kursiyerin bağlı bulunduğu özel MTSK müdürlükleri, Özel MTSK Modülü"nden sınava giren kursiyerlerin sonuç listesini alarak kursiyerlere tebliğ edecektir.

SINAV KOMİSYONLARI VE GÖREVLERİ
1. e-Sınav Koordinasyon Kurulu
a. e-Sınav koordinasyon kurulu, Genel Müdür veya Genel Müdürlükte görevli bir daire başkanının başkanlığında, daire başkanı, şube müdürü, uzman, müdür, mühendis, öğretmen, programcı, çözümleyici kadrolarında görevli iki üye olmak üzere toplam üç kişiden Genel Müdürlük onayı ile oluşturulur. İhtiyaç duyulması hâlinde Bakanlığın ilgili biriminde görevli personelden de görevlendirme yapılabilir.

b. e-Sınav koordinasyon kurulu, e-Sınav uygulamalarının mevzuatına uygun yapılması ve uygulamada karşılaşılan sorunların çözümü için gerekli önlemlerin alınmasını sağlar. Sınavları doğrudan sınav merkezi ya da izleme merkezinden takip eder.

c. Araştırma geliştirme çalışmaları yapmak için Ankara ilinde yapılacak e-Sınavlarda kullanılacak salonlardan birinin e-Sınavla ilgili personel görevlendirme iş ve işlemleri Genel Müdürlük tarafından yürütülür.

e-Sınav Bina Komisyonu
a. Genel Müdürlükte görevli bir daire başkanı, şube müdürü veya uzmanın başkanlığında, bir sınav uygulama ve izleme sorumlusu ile şube müdürü, uzman, müdür, mühendis, öğretmen, programcı, çözümleyici olarak görev yapanlardan her salon için bir salon başkanı ve bir gözetmen olmak üzere dört üyeden Genel Müdürlük onayı ile oluşturulur.

b. İl/ilçe millî eğitim müdürü veya görevlendireceği il/ilçe millî eğitim müdür yardımcısı/şube müdürü, maarif müfettişi, uzman kadrolarında görev yapan personelden bir yetkilinin başkanlığında, e-Sınav uygulama sertifikasına sahip personelden bir sınav uygulama ve izleme sorumlusu ile uzman, mühendis, okul/kurum müdürü, müdür başyardımcısı, müdür yardımcısı, öğretmen, programcı, çözümleyici olarak görev yapanlardan, her salon için bir salon başkanı ve bir gözetmen olmak üzere dört üyeden, il/ilçe millî eğitim müdürünün teklifi ve valilik/kaymakamlık oluru ile oluşturulur.

c. e-Sınav bina komisyonu başkanı her bir sınav günü için; sınav uygulama ve izleme sorumlusu ile salon başkanı ve gözetmenler her sınav oturumu için belirlenir. Ayrıca hafta içi mesai saatleri dışında ve hafta sonu yapılan e-Sınavlarda her sınav günü için dört oturuma kadar bir, dört oturumdan fazlası için ilave bir hizmetli destek görevlisi olarak aynı usulle görevlendirilir.

ç. e-Sınav salon başkanı ve gözetmeni, sınav öncesi e-Sınav salonunun hazır hâle getirilmesi, adayların oturma düzenlerine uygun olarak salonlara alınması, kimlik kontrollerinin yapılması, sınavın güvenli bir şekilde uygulanması, salon aday yoklama listesinin adaylara sınav bitiminde imzalatılması ve benzeri işleri yapar.

d. e-Sınav uygulama ve izleme sorumlusu, sınav öncesi e-Sınav salonunda bulunan tüm elektronik donanımın kontrollerini yaparak e-Sınav uygulamasına hazır hâle getirir, sınav salonunda teknik bir sorunla karşılaşıldığında gerekli tedbirleri alır. e-Sınava girecek aday listesi ile e-Sınav sorularını sistem üzerinden çeker, adaylara e-Sınav uygulaması hakkında gerekli açıklamaları yapar ve e-Sınav sonunda adayların sorulara verdikleri cevapları gösteren formları adaylara imzalatır.

Bu kılavuzda yer almayan hususlarda Millî Eğitim Bakanlığı Merkezî Sistem Sınav Yönergesi hükümleri geçerlidir.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna