Üniversite Harçları Kaldırıldı
Ana Sayfa »Eğitim » Eğitim Haberleri » Üniversite Harçları Kaldırıldı

Üniversite Harçları Kaldırıldı

   

Üniversite Harçları Kaldırıldı

Üniversite Harçları kaldırıldı. Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Başbakan Yardımcısı ve Hükümet Sözcüsü Bülent Arınç, üniversite öğrencileri için harçların tamamen kaldırıldığını bildirdi. Arınç, kararın yarınki Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe gireceğini söyledi.

Başbakanımızın, bakanlarımızın imzaladığı kararnameyle bundan böyle birinci öğretimden katkı payı alınmasının, yani harçların tamamen kaldırıldığını ifade eden Arınç, "2011-2012 öğretim yılı sayısı itibarıyla 1 milyon 524 bin 380 öğrenci bu harçların kaldırılmasından doğrudan istifade edecektir. Aynı şekilde açık öğretimden katkı paylarının alınmasına da son verilmiştir. Yine 2011-2012 eğitim-öğretim yılında 1 milyon 951 bin 494 öğrenci de bundan istifade etmiş olacaktır.'' dedi.

- İkinci öğretim ve açık öğretim -

Arınç, Bakanlar Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulundu,basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Bülent Arınç, bir gazetecinin, katkı paylarının ikinci öğretimde okuyan öğrencilerden alınmaya devam edip etmeyeceğini sormasına üzerine, katkıpaylarının birinci öğretim ve açık öğretimden kalktığını, ikinci öğretimdenalınan öğrenim ücretinin devam edeceğini bildirdi. Birinci öğretim ve açıköğretim için kanunda geçen tabirin ''katkı payı ve harç'', ikinci öğretimde alınanücretin ise kanunda ''öğrenim ücreti'' olarak geçtiğini belirten Arınç, birinci öğretim ve açıköğretimdeki toplam 3.5 milyon öğrenciden katkı payınıkaldırdıklarını ifade etti. Arınç, ''Öğrenim ücreti katkı payı olmadığı için ayrıca bir kanunçıkarılması gerekmektedir. Şu anda kararnamemizin içinde katkı payları ve harçlarbulunmaktadır'' şeklinde konuştu.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna