SBS Giriş Yerleri 2013 Açıklandı
Ana Sayfa »Eğitim » Eğitim Haberleri » SBS Giriş Yerleri 2013 Açıklandı

SBS Giriş Yerleri 2013 Açıklandı

   

SBS Giriş Yerleri 2013 Açıklandı

SBS 2013 sınav giriş yerleri açıklandı. SBS 2013 Giriş Belgesi'ne bu sayfadan ulaşabilirsiniz. 8 haziran 2013 Cumartesi günü yapılacak olan SBS (Seviye Belirleme Sınavı) giriş yerleri Milli Eğitim Bakanlığı MEB resmi takvimine göre 27 Mayıs 2013 tarihinde belli oldu. İşte 2013 SBS Başvuru kılavuzu, SBS Giriş Yerleri (SBS Giriş Belgesi 2013) Sorgulama sayfası ve SBS Sınavı hakkında tüm detaylar...
 

Milli Eğitim Bakanlığı 27 Mayıs 2013 günü Seviye Belirleme Sınavı ve Parasız Yatılılık ve Bursluluk Sınav giriş yerlerini oges.meb.gov.tr ve e okul veli bilgilendirme sisteminde açıklayacak.
 

Okul yöneticileri e-okul sisteminden öğrencilerin sınava girecekleri yerleri renkli yazıcı çıktısı olarak alıp onaylayarak öğrencilere teslim edeceklerdir.

2013 Ortaöğretim Kurumlarına Geçiş Sistemi SEVİYE BELİRLEME SINAVI Başvuru Kılavuzu İçin Tıklayınız...

2013 SBS Giriş Yerleri Belgesi E-Okul Sayfası İçin Tıklayın..!
 

Fotoğraflı SBS sınav giriş belgesinde öğrencinin kimlik bilgileri ve sınava gireceği sınav bölgesi, bina, salon ve sıra bilgileri bulunacaktır. Öğrenci, sınav giriş belgesinde yer alan sınav bölgesinde, binada, salonda ve sırada sınava gireceklerdir.
 

1-   Seviye Belirleme Sınavı (SBS) nedir?
 

İlköğretimin 6, 7 ve 8inci sınıflarında öğrencinin derslerden, o yılın müfredatında belirtilen kazanımları elde etme seviyesinin ölçüleceği Millî Eğitim Bakanlığı tarafından her yıl haziran ayında ders kesiminden sonra düzenlenen merkezi sistem sınavlarıdır.
 

2-   Seviye Belirleme Sınavı zorunlu bir sınav mıdır?
 

Seviye Belirleme Sınavı zorunlu bir sınav değildir. Ancak; merkezi sistemle öğrenci alan ortaöğretim kurumlarına yerleştirmede kullanılacak puana etkisi bakımından öğrencilerin bu sınavlara girmesi tavsiye edilmektedir. 

 

3-   Seviye Belirleme Sınavı yılda kaç kez yapılacak?
 

Seviye Belirleme Sınavı yılda bir kez yapılacak, tüm merkezi sistem sınavlarının mantığına uygun olarak telafisi ya da not yükseltmesi gibi ek herhangi bir sınavı olmayacaktır.
 

4-   Seviye Belirleme Sınavı hangi sınıflarda yapılacak?
 

2007–2008 Öğretim yılı sonunda 6 ve 7inci sınıflara,  2008–2009 Öğretim yılından sonra ise 6, 7 ve 8.inci sınıflara Seviye Belirleme Sınavları uygulanacaktır.
 

5-   Seviye Belirleme Sınavı ne zaman yapılacak?
 

Ortaöğretime geçiş kapsamında Seviye Belirleme Sınavları her yıl Haziran ayında okulların ders bitiminden sonraki haftalarda yapılacaktır.
 

7-   Seviye Belirleme Sınavı sonuçları nerelerde kullanılabilecek?
 

Seviye Belirleme Sınav sonuçları yalnızca ortaöğretim kurumlarına geçişte kullanılabilecektir. Sınıf geçmeye herhangi bir etkisi olmayacaktır.
 

8-   Seviye Belirleme Sınavı OKS benzeri yeni bir sınav türü müdür?
 

Seviye Belirleme Sınavları Orta öğretime Geçiş Sistemini oluşturan unsurlarından sadece biridir. Seviye Belirleme Sınavları özellikleri açısından yeni bir sınav sistemi olarak algılanmamalıdır. Yeni sistemin değerlendirme unsurlarından biridir.

 
Lise, Türk eğitim sistemine göre, sekiz yıllık ilköğretimini (eski sistemdeki üç yıllık ortaokulu) bitirmiş olan gençleri, en az dört yıllık bir eğitimle hayata veya yükseköğretime hazırlayan ortaöğretim kurumu demektir.
 

Ülkemizde çeşitli amaçlara yönelik olarak kurulmuş farklı liseler bulunmaktadır. Bu özel liselere giriş için Milli Eğtim Bakanlığı (MEB)tarafından OKS veya SBS sınavlarına girmek ve başarılı olmak gerekmektedir.
 

Sitemizde bulunan OKS ve SBS sınavlarına yönelik deneme testleri ve hazırlık soru bankalarını ücretsiz olarak kullanabilirsiniz.
 

İyi bir lise eğitim ve öğretimi iyi bir üniversiteye giden yolda en önemli ara basamaklardan biridir. Bu nedenle tüm öğrencilerin ve gençlerin lise ve ilköğretim dönemlerini en verimli şekilde geçirmek için gayret sarfetmeleri gerektiğini söyleyebiliriz.

OKS veya SBS sınavına girecek olan tüm öğrencilere başarılar dileriz.

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna