Türk Hava Kurumu Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Türk Hava Kurumu Üniversitesi hakkında bilgi

Türk Hava Kurumu Üniversitesi hakkında bilgi

   

Türk Hava Kurumu Üniversitesi hakkında bilgi

Türkiye"nin en genç ve dinamik üniversitelerinden olan Türk Hava Kurumu Üniversitesi"nin kuruluş çalışmalarına, Türk Hava Kurumu Genel Başkanı Osman YILDIRIM öncülüğünde “Kaldığımız yerden devam edeceğiz” denilerek; “Havacılık Vakfı” tarafından resmi olarak 3 Mart 2011 tarihinde kurulmuştur.
 
İlk öğrencilerine kapılarını 2011-2012 eğitim-öğretim yılında, Ankara Türkkuşu Kampüsü"nde açan Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Hava Ulaştırma Fakültesi Pilotaj Bölümü ve İşletme Fakültesi Havacılık İşletmeciliği Bölümü ile eğitime yüzde yüz doluluk oranıyla başlamıştır. Hızlı bir şekilde gerçekleştirdiği fiziki yapılanma ve uluslararası seviyede eğitim görmüş, yüksek kalitedeki öğretim kadrosu ile Ankara"da ve İzmir"de eğitim-öğretim faaliyetlerini sürdüren Üniversite"nin ilk mezunları, İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri ve Uçak Teknolojisi Bölümünde öğrenim gören 110 öğrenci, 2013 yılının haziran ayında programlarını başarıyla bitirmişlerdir. Türk Hava Kurumu Üniversitesi, 5 fakülte, 2 Meslek Yüksekokulu ve 3 enstitü ile eğitim-öğretim hizmeti vermeye devam etmektedir.


TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ MİSYONU

Türk Hava Kurumu Üniversitesi"nin misyonu, havacılık ve uzay bilimleri alanında ülkemizi daha ileriye taşımak, araştırmalar yaparak ve bilgi üreterek ulusal ve uluslararası düzeyde gelişmeye hizmet etmek, elde edilen bilgilerin uygulanması ile topluma ekonomik faydalar sunmaktır.
 
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ VİZYONU

Türk Hava Kurumu Üniversitesi"nin vizyonu, Türk Hava Kurumu"nun kuruluşunun 100. yılı olan 2025"e kadar kendi uçağını ve uydusunu üreten, kendi fırlatma tesisine sahip, dünyanın en iyi hava işletmecilerini, astronot ve pilotlarını yetiştiren öncü bir kurum olmak, havacılık ve uzay alanında yürüttüğü araştırmalar sonucunda getirdiği yenilikler ve yaptığı katkılarla dünya çapında bilinen, kabul gören ve attığı her adımı yakından takip edilen, alanının lideri konumundaki en saygın akademik kuruluşları arasında yer almaktır.
 
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİNDE TEMEL DEĞERLER

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Atatürk İlke ve İnkılaplarına, evrensel ve bilimsel değerlere bağlı, öğrencilerin yüksek standartta yetiştirilmesine odaklı, akademik özgürlüğe, katılımcı yönetime, yaşam boyu eğitime, eşitlikçi yaklaşıma önem vermektedir.
 
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİNDE KAMPÜS YERLEŞİMİ

Havacılık ve uçuş eğitimleri için dizaynedilmiş olan Üniversitenin Türkkuşu Kampüsü Ankara şehir merkezine 15 km uzaklıkta, İstanbul yolu üzerinde, yaklaşık 1.600 dönümlük arazi üzerine kurulu olup 3 Mayıs 1935 tarihinden bu yana hizmet vermektedir. Üniversitenin merkez kampüsü niteliğinde olan Türkkuşu Kampüsü, toplam 19.030 metrekare kapalı, 86.409 metrekare açık alana sahiptir.
 
Ankara"da ayrıca Sosyal Bilimler Enstitüsü"ne ev sahipliği yapan Akköprü Yerleşkemiz ve Ankara Havacılık Meslek Yüksekokulu"na ev sahipliği yapan Altınova Yerleşkemiz de bulunmaktadır.
 
Neredeyse tüm yıl boyunca uçuşa elverişli yumuşak iklimi ve açık hava şartlarıyla havacılık eğitimi için son derece uygun bir yer olan Selçuk Kampüsü ise; Türkiye"nin 3 büyük kentinden biri olan İzmir"e yaklaşık 75 km. uzaklıktadır.
 
İnönü Kampüsü ise; Eskişehir"in 36 km batısında, İnönü ilçesine 1 km uzaklıkta, İstanbul-Kütahya karayolu üzerinde bulunmakta; balon, paraşüt, microlight, planör gibi amatör sportif havacılık eğitimleri için kullanılmakta olup son derece modern tesisler ile donatılmış bir havacılık merkezidir.
 
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİNDE OLANAKLAR

Türk Hava Kurumu Üniversitesi, bünyesindeki 2 havaalanı (Ankara-Etimesgut ve İzmir-Selçuk), 80"e yakın uçak, ILS cihazlı 2 operatör kulesi (Ankara-Etimesgut ve İzmir-Selçuk), simülatörler, laboratuvarlar ve hangarlarıyla dünyanın en geniş olanaklı havacılık ve uzay bilimleri üniversitesidir. Ayrıca çok kampüslü ortamı sayesinde özellikle, karşılıklı eğitim uçuşları gibi havacılık uygulamalarının yapılabildiği nadir üniversitelerden biridir.
 
Bu geniş alanda, öğrenciler, hobilerini gerçekleştirebilecekleri kulüp odalarından, model uçaklarını uçurabilecekleri kendilerine tahsis edilen model uçak pistinden faydalanmaktadır.
 
Ayrıca kampüsde, kafeteryalar, öğrenci yemekhanesi, kuaför, fitness salonu, spor salonu ve sağlık merkezi bulunmaktadır. Diğer yandan; sayısı giderek artmakla birlikte şu an 26 öğrenci kulüp bulunmaktadır. Öğrenciler bowlingten, eskrime, danstan Amerikan futboluna kadar farklı okul takımlarında yer alarak kendilerini geliştirebilme imkanına da sahiptir.
 
Kütüphanemiz, ANKOS ve TUBİTAK EKUAL veri tabanları konsorsiyumlarına üyedir. Bu konsorsiyumlar çerçevesinde 10 tam metin ve 2 intihal veri tabanına abonedir. Bu veri tabanlarına yerleşke içerisinden her noktadan erişim olmakla birlikte kampüs dışından da erişim sağlanmaktadır. Kütüphanenin 2013 Eylül ayı itibariyle 6.000 basılı 80.000 elektronik kitabı bulunmaktadır.
 
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİNDE DIŞ İLİŞKİLER
 
Dünya üniversitesi olma hedefiyle kurulan ve bu hedef doğrultusunda çalışmalarını yürüten Türk Hava Kurumu Üniversitesi, Dış İlişkiler Ofisi"nin yürüttüğü çalışmalar kapsamında; öğrencilerine, Amerika"dan Çin"e kadar birçok üniversite ile yapılan işbirlikleri sonucu geliştirilmiş olan farklı değişim programları sunmaktadır.
 
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİNDE BURSLAR

Türk Hava Kurumu Üniversitesi"nde 2013-2014 eğitimöğretim yılı itibariyle (ön lisans ve lisans öğrencileri) öğrencilerin yüzde 51"i burslu öğrenim görmektedir. Burslar, “Üniversiteye Giriş Bursu”, “LYS Onur Bursu”, “Bilim Bursu”, IB Bursu”, “Şehit ve Gazi Çocuğu Bursu” ve “Akademik Başarı Bursu” olarak verilmektedir. Detaylı bilgi için www.thk.edu.tr adresini ziyaret edebilirsiniz.
 
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ
 
• Hava Ulaştırma Fakültesi
 
• İzmir Hava Ulaştırma Fakültesi
 
• İşletme Fakültesi
 
• Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Ankara Havacılık Meslek Yüksekokulu
 
• İzmir Havacılık Meslek Yüksekokulu
 
TÜRK HAVA KURUMU ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Bahçekapı Mahallesi Okul Sokak No:11 Etimesgut / ANKARA
 
Tel : 90 444THKU (8458)
 
Faks : 90 (312) 342 84 60
 
E- posta: rektor@thk.edu.tr
 
www.thk.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna