Ufuk Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Ufuk Üniversitesi hakkında bilgi

Ufuk Üniversitesi hakkında bilgi

   

Ufuk Üniversitesi hakkında bilgi

Ufuk Üniversitesi; 18 Aralık 1999 tarih ve 23910 sayılı Resmi Gazete"de yayımlanan 4488 sayılı Kanun ile Türkiye Trafik Kazaları Yardım Vakfı desteğiyle 2002- 2003 eğitim – öğretim yılında eğitim – öğretime başlamıştır. Üniversite, özellikle toplumumuzu öncelikle ilgilendiren kaza, felaket, bedensel ve ruhsal sorunlara karşı önleyici, koruyucu ve tedavi edici ilke ve yöntemleri saptamak, bu konularda halkımızı yönlendirecek sağlık, eğitim ve kamu hizmetlerinin bilincini, metodolojisini, diğer ülkeler, devlet kurumları ve bireyler arası ilişki ve davranışların yönlendirilmesi ve bu konularda yeterli ve yetkili elemanların yetiştirilmesini amaçlamıştır.
 
Üniversitede her öğrencinin kendi alanındaki çalışmaları çağdaş düzeyde izleyebilmesini sağlamak ve her türlü yayını, çalışmayı ve internet ağından yararlanabilmesi için İngilizce dilini öğrenmesi öngörülmüştür. Bir yıllık hazırlık sınıfından sonra kendi seçtiği dalda daha iyi yetişebilmesi için mesleki ek yabancı dil programları uygulanmaktadır. Mevcut kütüphaneler ve her öğrencinin bilgisayar öğrenmesi için mevcut bilgisayar laboratuvarları öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Üniversitede internet üzerinden eğitim yapma araç ve gereçleri sağlanmıştır. Her fakülte veya öğretim birimi içinde en az %15"e kadar burslu öğrencinin yıllık kayıt ücreti olan kısım alınmamaktadır. Bu burs karşılığı, üniversiteye verilen Prof. Dr. Ufuk Ege Uygur Fonundan ve üniversite olanaklarından sağlanmaktadır. Tıp Fakültesi için Balgat"ta 120 yataklı Dr.Rıdvan Ege Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi hizmete girmiştir.


UFUK ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİM ve ULAŞIM DURUMU

Ufuk Üniversitesi, Ankara"da, Konya-Eskişehir yolu kavşağı üzerinde bulunan, eski Trafik Hastanesinin hemen yanında hizmete açılan yeni kampüs binası, Eğitim Fakültesi, Hazırlık Sınıfı ek binası ile Hukuk Fakültesi Balgat adresinde bulunan binada hizmetlerini vermektedir. Bu üç bina; Ankara"nın merkezi olan Bahçelievler son durak, Milli Kütüphane, AŞTİ (Ankara Şehirler arası Terminal İşletmesi) binası ve Metro istasyonunu kapsayan bölgelere 1 km."den daha azbir uzaklıkta bulunmaktadır. Ankara"nın her yerine toplu taşımacılık hizmetleri vardır. Üniversitenin Merkez Kampüsü Eskişehir-Konya yolları kesişme yerindedir. Ortadoğu Teknik, Bilkent, Hacettepe ve Başkent Üniversite Merkez Kampüsleri merkez kampüsten 4-17 km. daha sonra, Eskişehir yolu üzerinde ve Eskişehir yönünde bulunmaktadır.
 
Üniversite şehir merkezinde olduğundan kiralık barınma yerleri ile üniversite çevresinde birçok öğrenci yurtları bulmak mümkündür. Yeni sene öğrenime başlayacak öğrenciler için 1. No kampüs olarak anılan Balgat"taki Dr. Muhittin Ülker Acil Yardım ve Travmatoloji Hastanesi (Trafik Hastanesi) bitişiğindeki ek bina ve Vakıf"ça Üniversiteye tahsis edilen yeni Dr. Rıdvan Ege Tıp Merkezi binasında ek olarak yaptırılan Temel Bilimler bölümlerinde eğitim yapılacaktır. Trafik Hastanesi ek binasında Üniversite Mütevelli Heyet Başkanlığı, Rektörlük, Dekanlar, Üniversite Genel Sekreterliği, Öğretim Üyeleri Odaları, Bilgi İşlem Merkezi ve diğer hizmet birimleri ile 150 kişilik bir konferans salonu, dershaneler, bir kütüphane ve toplantı salonları mevcuttur.
 
Yeni yapılan Dr. Rıdvan Ege Tıp Merkezindeki 170 ve 150 kişilik iki konferans salonu, kütüphane ve çeşitli dershaneler Tıp Fakültesi hizmetleri için ayrılmıştır. Burada temel tıp eğitimi için hazırlanan 6 Laboratuvar ve sınıf yanında, Bilgi İşlem uygulama merkezleri vardır. Ayrıca her iki hastane ek eğitim ve hizmet binaları arasında öğrenci kafeteryası bulunmaktadır. Ayrıca Yabancı Diller Hazırlık Sınıfı Balgat Osmanlı Cad. No:18"de mevcut binada eğitimini sürdürmektedir. İlk etapta 2005 yılı Temmuz ayında Dr. Rıdvan EGE Araştırma ve Uygulama Hastanesi, ileriki yıllarda restorasyonu tamamlanacak olan Dr. Muhittin Ülker Hastanesi Ufuk Üniversitesi Tıp Fakültesi"nin hastanesi olarak hizmete girecektir.
 
UFUK ÜNİVERSİTESİNDE YAŞAM

Üniversite Merkez Kampüsü, şehir içinde olduğundan her türlü alışveriş ve fast-food dahil beslenme olanakları için kampüse yakın mekanlar da vardır. Ayrıca bu kampus içinde öğrenciler için hizmete açılan kantin ve kafeterya (fast-food dahil) öğrencilerin kullanımına açıktır.
 
UFUK ÜNİVERSİTESİNDE ULAŞIM
 
a) Kızılay merkezden Bahçelievler son durak, Milli Kütüphane, Trafik Hastanesi Köprüsü yoluyla her türlü şehir içi toplu taşım araçları ile,
 
b) Şehirler arası otobüs ile gelenler AŞTİ"den (Ankara Şehirler arası Taşımacılık İşletmesi) 350 metre Konya yolu güzergahını takip edip kampüse,
 
c) Ayrıca Kızılay merkezden ANKARAY yoluyla gelenler AŞTİ istasyonundan 350 metre Konya yolu güzergahını takip edip kampüse ulaşmaktadır.
 
d) Tüm toplu taşım araçlarının durakları Merkez Kampüsün önündedir. Balgat kampüsüne ulaşım;
 
a) Balgat Kampüsü ana kampüsün bulunduğu yere 500 metre mesafededir.
 
b) Balgat Kampüsü adresi: Osmanlı Cd. No:18 Balgat/ ANKARA
 
c) Ayrıca Balgat Kampüsü Çankaya Belediyesi Spor Tesisleri"ne yaklaşık 1 km mesafededir.
 
UFUK ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ
 
• Tıp Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fak.
 
• Fen Edebiyat Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Yüksekokullar
 
• Hemşirelik Yüksekokulu
 
• Meslek Yüksekokulları
 
• Sağlık Hizmetleri Myo
 
UFUK ÜNİVERSİTESİ ADRESİ
 
Mevlana Bulvarı (Konya Yolu) No:86-88, 06520 Balgat ANKARA
 
Tel : 0312 204 40 00
 
Faks : 0312 287 23 90
 
www.ufuk.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna