Yaşar Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Yaşar Üniversitesi hakkında bilgi

Yaşar Üniversitesi hakkında bilgi

   

Yaşar Üniversitesi hakkında bilgi

Tasarım ve proje uzmanı, insana bilim çerçevesinde duyarlı, etik ve moral değerlere sahip, girişimci, araştırmacı ve estetikle bütünleşmiş yaratıcı bireyler yetiştiren Yaşar Üniversitesi, Selçuk Yaşar Spor ve Eğitim Vakfı tarafından 24 Mart 2011 tarihinde İzmir"de kurulmuş olup; ilk öğrencilerini de 2002-2003 öğretim yılında kaydetmiştir.
 
Türkiye"nin teknoloji üreten ve kullanan insan kaynağı açığının karşılanmasına katkıda bulunan Yaşar Üniversitesi, atılımlarını 2002-2008 yılları arasında Alsancak ve Bornova DYO Yerleşkesi"nde yaparken; çeşitlendirdiği hizmetlerini kaliteden taviz vermeden, 2008- 2009 akademik yılından başlayarak Bornova Selçuk Yaşar Yerleşkesi"ne taşımıştır.
 
Ayrıca 2010-2011 öğretim yılında Altın yunus Öğrenci Yurdu, Selçuk Yaşar Kampüsü"ne 300 metre yürüyüş mesafesinde hizmete açılmıştır. Öğrenci yurdu sekizer katlı 2 bloktan oluşup 400 öğrenciye hizmet vermektedir.
 
• Yaşar Üniversitesinin amacı öğrencilerini;
 
• Zihinsel potansiyelini kolayca işe koyabilen,
 
• Tasarım ve proje becerisi yüksek,
 
• Analitik, sistemli ve kurallı düşünebilen,
 
• Bulduğuyla yetinmeyerek merak eden, araştıran ve sorgulayan,
 
• Çevreye ve kendi yaşamına duyarlı,
 
• Toplumsal sorumluluk bilinciyle hareket edebilen,
 
• Etik ve estetik değerlere duyarlılık çerçevesinde düzenlenmiş sivil toplum etkinliklerine katılan ve düzenleyen birayler olarak yetiştirmektir.
 
Eğitim dili İngilizce olan Yaşar Üniversitesinde öğrencilerin kazanacağı bu üstünlük onların eğitimleri süresince uluslararası projelerde dil sorunu yaşamadan yer almalarını, dünyadaki gelişmeleri dil üstünlükleri sayesinde daha kolay takip edebilmelerini ve mezuniyetten sonra iş yaşamına benzerlerinden bir adım önde başlamalarını sağlamaktadır. Öğrencilerin Avrupa Birliği Proje kaynakları kadar, TÜBİTAK, Dünya Bankası, İZKA (İzmir Kalkınma Ajansı) ve benzeri projelerde alanlarına ilişkin çalışmalara da katılmaktadırlar.
 
Kurumsal kimliği ve duruşu, “Bilim, Birlik, Başarı” sloganı ile özdeşleşmiş bulunan Yaşar Üniversitesi, Kurumsal Temel Dersler başlığı altında; Tasarım Kültürü, Proje Kültürü, Araştırma Kültürü, İnsan Bilimleri, Etik Kültürü, Estetik Kültürü, Sosyal Sorumluluk Projesi derslerini tüm bölümlerde zorunlu hale getirmiş; bu kavramların öğrenciler tarafından benimsenmesini sağlamıştır.
 
Yaşar Üniversitesi öğrenim gören yaklaşık 6400 öğrencisi ve her yıl artan öğretim elemanı kadrosuyla,atılımlarını ve kalitesini artırarak, AB Araştırma ve Uygulama Merkezi aracılığıyla, AB"nin Erasmus Öğrenci Değişim Programlarında Avrupa Üniversiteleri ile en çok öğretim üyesi ve öğrenci değişimi yapan Türk Vakıf Üniversiteleri arasında yer almaktadır.


YAŞAR ÜNİVERSİTESİNDE ULUSLARARASI STANDARTLARI ZORLAYAN KAMPÜS

Selçuk Yaşar Kampüsü, öğrenci başına düşen doğal çevre ve fizik mekan ölçütleri açısından belirlenmiş uluslararası standartların uygulandığı bir akademik mekandır. Fiziksel (bedensel) engelli öğrencilerin dolaşım dolaşım güçlüğü yaşamamaları için standartlara uygun rampa ve asansör düzenekleri kullanılmıştır. Ayrıca Kampüs"ün açık ve kapalı alanlarında kesinlikle sigara ve tütün ürünleri tüketilmemektedir. Kampüs bu özelliği ile de Türkiye"de bir ilki gerçekleştirmiştir. Uluslararası standartları yakalayan bir üniversite olarak gerek Uluslararası İlişkiler gerekse Avrupa birliği Merkezi tarafından yürütülen tanıtım çalışmaları ve öğrenci değişim programları ile de çok sayıda yabancı öğrencilerin eğitimlerini sürdürmek için Yaşar Üniversitesini tercih etmesi, uluslararası platformda tanınırlığının da bir göstergesidir.
 
YAŞAR ÜNİVERSİTESİNDE BURSLAR

Yaşar Üniversitesi; ÖSYM Bursu, Akademik Başarı Bursu ve Yenek Bursu olmak üzere farklı burs imkanlarıyla da öğrencilerin başarılarını desteklemektedir. Yaşar Üniversitesinde okuyan her dört öğrenciden biri burslu olarak eğitim görmektedir.
 
EĞİTİM-ÖĞRETİM BURSU

ÖSYM tarafından burslu programlara yerleştirilen öğrencilere, ilgili mevzuat gereğince verilen burstur. Hazırlık Sınıfı dahil olmak üzere verilen burslarda, tam burslu, öğrenim ücretinin tamamını, yüzde 50 burslu, öğrenim ücretinin yarısını ve yüzde 25 burslu, öğrenim ücretinin dörtte birini kapsar. Eğitim-Öğretim Bursu, öğrencinin akademik başarısına bağlı olup (yıllık 4.00 üzerinden 2.00 not ortalaması üzerinde olduğu sürece) tüm öğrenim süresince devam eder.
 
AKADEMİK BAŞARI BURSU

Kayıtlı olduğu programda, her eğitim öğretim yılı sonu itibarıyla, genel not ortalaması 4.00 üzerinden 3.25- 3.50-4.00 başarı ortalaması olanlara yüzde 100 oranında olmak üzere, Mütevelli Heyeti tarafından başarı koşullarını sürdüğü sürece Akademik Başarı Bursu verilir.
 
YETENEK BURSU

Yetenek Bursu, Üniversite Mütevelli Heyeti onayı ile spor, sanat vb. alanlarda özel başarıların sahibi olmuş ve bu başarısını belgeleyen öğrencilere verilir. Yıllık eğitim ücretinin tamamını ya da bir bölümünü kapsayan Yetenek Bursu"nun süresi, her yıl yenilenir.
 
YAŞAR ÜNİVERSİTESİNDE SOSYAL YAŞAM

Yaşar Üniversitesi akademik eğitimin yanında öğrencilerini sosyal anlamda da desteklemektedir. Kampüs içinde gerçekleştirilen klasik müzik konserleri, sergiler, konferans ve panellerin yanısıra aktif olarak çalışan 35"in üzerinde öğrenci topluluğu ile de öğrenciler eğitimlerini sosyal ve kültürel etkinliklerle de destekleme fırsatı bulmaktadır.
 
YAŞAR ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ

• Hukuk Fakültesi
 
• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• Mimarlık Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
• Sanat ve Tasarım Fakültesi
 
YAŞAR ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI
 
• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
YAŞAR ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU

• Meslek Yüksekokulu
 
YAŞAR ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Selçuk Yaşar Kampüsü (Bornova Kampüs) Üniversite Cad. No: 35-37 35100 Bornova, İZMİR
 
Tel : 0232 411 50 00
 
Faks : 0232 374 54 74
 
www.yasar.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna