Okan Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Okan Üniversitesi hakkında bilgi

Okan Üniversitesi hakkında bilgi

   

Okan Üniversitesi hakkında bilgi

Türkiye"nin en genç ve dinamik üniversitelerinden Okan Üniversitesi, Okan Kültür, Eğitim ve Spor Vakfı tarafından resmi olarak 1999 yılında kurulmuş, eğitim öğretime ise 2003-2004 akademik yılında başlamıştır. Hızla büyüyen üniversitenin Tuzla"daki modern kampüsü, 2006-2007 öğretim yılından itibaren faaliyete geçmiştir.
 
“İş Yaşamına En Yakın Üniversite” sloganıyla Türk yüksek öğrenim hayatında birçok ilki gerçekleştiren Okan Üniversitesi alanlarında uzman akademik kadrosuyla, eğitime çağdaş yaklaşımıyla, birinci sınıftan itibaren öğrencilerini iş yaşamına hazırlayan uygulamaya dönük çalışmalarıyla teori ve pratiği bir araya getirmektedir. Yaklaşık 15 bin öğrencisi bulunan Okan Üniversitesi"nde 6 fakülte, 2 yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu ve 3 enstitü yer almaktadır.


OKAN ÜNİVERSİTESİNDE YAN DAL VE ÇİFT ANA DAL İMKANI

Okan Üniversitesi öğrencileri, istedikleri takdirde Yan dal yaparak kendilerini farklı bir dalda geliştirebilmektedir. Ayrıca öğrenciler, çift ana dal imkânıyla da iki diploma ile mezun olabilirler. Örneğin; Mütercim Tercümanlık Bölümü"nde okuyan bir öğrenci Turizm Bölümü"nde çift ana dal yapabilir ya da Bilişim Sistemleri"nde okuyan öğrenci, Bilgisayar Mühendisliği"nde yan dal yaparak aynı süre içerisinde çok daha donanımlı şekilde hayata atılabilir.
 
OKAN ÜNİVERSİTESİNDE YENİ MESLEKLER, ÇAĞA UYGUN BÖLÜMLER

Günümüzde iş yaşamı, dünyayla bütünleşmeyi ve uzmanlaşmayı gerektirmektedir. Buna bağlı olarak yeni iş alanları ortaya çıkmakta ve bu alanlarda yetkin iş gücü ihtiyacı doğmaktadır. Çağı yakalayan bir üniversite olan Okan Üniversitesi, eğitim programlarını ve bölümlerini, ekonominin ve sektörlerin ihtiyaçlarına yönelik olarak belirlemektedir. Okan Üniversitesi iş dünyasındaki önemli bir boşluğu doldurmak amacıyla ülkemizde bir ilki gerçekleştirerek Rusça ve Çince Mütercim Tercümanlık Bölümleri"ni hayata geçirmiştir. Öğrenciler böylece birden fazla yabancı dil ve kültürü öğrenebilmekte ve iş birliği protokolleri çerçevesinde Avrupa ülkelerinde ya da Rusya ve Çin"de anlaşmalı kurumlarda eğitim görebilmektedirler. Hukuk Fakültesiise iş dünyasının aradığı, yabancı dile hakim, avukatlık, savcılık, hakimlik yanında, şirketlerde hukuk danışmanlığı yapabilecek nitelikte hukukçular yetiştirmeyi amaçlamakta ve programını ona göre oluşturmaktadır.
 
OKAN ÜNİVERSİTESİNDE İŞ YAŞAMINA HAZIRLIK PROGRAMI

Eğitim ile iş dünyası arasında köprü oluşturmayı hedefleyen Okan Üniversitesi, öğrencilerinin birinci sınıftan başlayarak “İş Yaşamına Hazırlık Programı” kapsamında işletmelerde görev almalarını sağlamaktadır. Böylece öğrenciler iş yaşamını tanımakta, teori ile pratik arasında ilişki kurarak bilgi ve becerilerini artırmanın yanı sıra motivasyon da kazanmaktadırlar.
 
OKAN ÜNİVERSİTESİNDE SEKTÖREL İŞ BİRLİKLERİ

Okan Üniversitesi yeni bölümlerini açarken dünyadaki gelişmeleri ve iş dünyasının ihtiyaçlarını dikkate almakta, programları hazırlarken ilgili kuruluşla iş birliği yapmaktadır. Bu iş birliklerinden İş Yaşamına Hazırlık Programı"ndan da yararlanılmaktadır. DEİK (Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu), Türk Avrasya İş Konseyleri, Türkiye Müteahhitler Birliği, Türk Hava Yolları, Sabiha Gökçen Uluslararası Havaalanı"nın da aralarında bulunduğu binden fazla kurum ve kuruluşla iş birliği protokolleri bulunmaktadır.
 
OKAN ÜNİVERSİTESİNDE YURT DIŞI EĞİTİMİNDE ISEP FARKI

Okan Üniversitesi, 50"den fazla ülkedeki 300 üniversitenin dahil olduğu Uluslararası Öğrenci Değişim Ağı"na (ISEP) üye olan ilk ve tek Türk üniversitesi olma unvanını taşımaktadır. ISEP sayesinde Okan öğrencilerine, diledikleri üye üniversiteden birinde eğitim ücreti ödemeden öğrenim görme imkânı tanınıyor. Ayrıca 2006-2007 akademik yılında Erasmus Programı"na katılan Okan Üniversitesi, bu alanda çalışmalarını geliştirerek toplam lisans öğrenci sayısına göre en fazla öğrenciye Erasmus Programı"na katılma şansı veren üniversiteler arasına girmiştir. Fakültelerinin ve bölümlerinin 25 Avrupa ülkesinde yüze yakın yükseköğretim kurumuyla anlaşması vardır. Ayrıca Murray State Üniversitesi (ABD), George Mason Üniversitesi (ABD), Moskova Devlet Dil Bilim Üniversitesi (Rusya) ve Hunan Normal Üniversitesi"nin (Çin Halk Cumhuriyeti) de aralarında bulunduğu üniversitelerle ikili değişim anlaşması bulunmaktadır.
 
OKAN ÜNİVERSİTESİ FARKLI KÜLTÜRLERİN BULUŞMA NOKTASI

Rusya"dan Çin"e pek çok farklı kültür ve fikir, Okan Üniversitesi"nin kültür merkezlerinde tek çatı altında buluşuyor. İstanbul"un ilk Rus Kültür Merkezi"ne ev sahipliği yapan Okan Üniversitesi, Konfüçyus Enstitüsü"yle de Türkiye ve Çin arasında ilişkileri güçlendirmeyi hedefliyor. Konfüçyus Enstitüsü, sadece Çince eğitimine odaklanmakla kalmıyor, Türk iş dünyasına Çin"in tarihi, turistik, kültürel ve ekonomik özelliklerinin tanıtılması için de faaliyetler yürütmeyi hedefliyor. Enstitüde Çince"nin yanı sına “İş Çincesi” kursları da açılıyor.
 
OKAN ÜNİVERSİTESİ GELECEĞİN GİRİŞİMCİLERİ “GİRİŞİMCİLİK DERSİ”NDE YETİŞİYOR
 
Okan Üniversitesi Türk iş hayatını tanıtmak, girişimcilik hakkında güncel bilgiler vermek, farklı sektörlerde büyük başarılar elde etmiş iş adamlarının deneyimlerinin öğrencilere aktarılmasını sağlamak amacıyla Türkiye"de ilk kez “Girişimcilik Dersleri”ni başlatmıştır. Bu program kapsamında yeni dünya düzeninde stratejik yönetim, girişimcilik, yaratıcılık, insan kaynakları yönetimi ve iletişim, girişimcilik ve finansal yönetim ile stratejik pazarlama konuları üzerinde durulmaktadır. Dersler Okan Üniversitesi Öğretim Üyelerinin veTürkiye"nin önde gelen iş adamlarının verdiği derslerden oluşmaktadır. Her akademik yılda geleneksel olarak ilk dersi Okan Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Bekir Okan vermektedir. “Girişimcilik Dersleri”nde bugüne kadar aralarında Zorlu Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ahmet Nazif Zorlu, Turkcell CEO"su Süreyya Ciliv, İş Bankası Yönetim Kurulu Başkanı Ersin Özince, Yapı Kredi Eski Genel Müdürü ve Partnership Yönetim Kurulu Başkanı Burhan Karaçam, İSO Meclis Başkanı Hüsamettin Kavi, Afken Holding Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Akın, Hedef Alliance Yönetim Kurulu Başkanı Ethem Sancak gibi isimlerin de bulunduğu çok sayıda iş adamı, Okan Üniversitesi öğrencilerine iş dünyasındaki deneyimlerini aktardı.
 
ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNDE BİR İLK: “HAPPY LİFE”
 
Günümüz koşullarında parlak bir kariyer hedefine ulaşmak için mesleki bilgi birikiminin yanında sosyal ve kültürel gelişimin önemine de inanan Okan Üniversitesi, öğrencilerine "mutlu yaşam"ın kapılarını aralıyor. Öğrenciler, Türkiye"de ilk kez Okan Üniversitesi"nin başlattığı Kariyer ve Yaşam Programı kapsamındaki “Happy Life” programı ile golften Latin danslarına, satrançtan tenise kadar farklı branşlara yönelik derslere katılıyorlar. Sergi ve etkinliklere katılım gibi sosyal aktivitelerin de değerlendirildiği “Happy Life” programını başarıyla tamamlayarak mezun olan öğrenciler, iş hayatına daha sosyal ve özgüvenli şekilde başlıyorlar. Okan Üniversitesinde ayrıca, Atatürkçü Düşünce, Gösteri ve Sahne Sanatları Kulübü, Yelken, İşletme, Halk Dansları, Turizm, Uluslararası Ticaret, Satranç, Psikoloji, Çeviri Bilim Kulübü, Endüstri Mühendisliği, Genç Girişimciler, Latin Dansları, Su altı, Münazara ve İzcilik Topluluğu"nun da aralarında bulunduğu aktif olarak faaliyet gösteren 35 öğrenci topluluğu bulunuyor.
 
OKAN ÜNİVERSİTESİNDE EŞSİZ BURS OLANAKLARI
 
Sosyal sorumlulukta öncü bir rol üstlenerek öğrencilerinin başarısını her zaman destekleyen Okan Üniversitesi, geniş burs olanaklarıyla da fark yaratmaktadır. Toplam öğrenci sayısının yüzde 92"sine farklı oranlarda burs veren Okan Üniversitesi, çeşitli burs imkânları ile dikkat çekiyor. İlk üç tercihinde Okan Üniversitesine yer veren adaylar, yüzde 25 oranındaki tercih bursundan yararlanabiliyorlar. Ayrıca Mütevelli Heyeti tarafından belirlenen tutarlarda bursların yanı sıra sporcu ve engelli bursları da veriliyor.
 
OKAN ÜNİVERSİTESİNDE DOĞAYLA İÇ İÇE ŞEHİR KONFORUNDA KAMPÜS

Okan Üniversitesi"nin Tuzla"da bulunan dünya ölçeğindeki modern kampüsü, sahip olduğu özellikleriyle öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde tasarlandı. 160 bin metrekare alan üzerine kurulu kampüs, Formula 1 İstanbul Park pisti ile Sabiha Gökçen Havalimanı"na komşu. Modern dersliklerin yer aldığı kampüste, bilgisayar ve elektronik laboratuarları, teknik donanımlı sanat atölyeleri, son teknoloji kullanılarak yapılandırılmış kütüphane, Hukuk Fakültesi"ndeki uygulamalı dersler için hazırlanan mahkeme salonu ve 1000 metrekarelik Türkiye"nin en büyük gastronomi uygulama mutfağı yer alıyor. Öğrencilerinin sportif faaliyetlerde kendilerini geliştirmesine ayrı bir önem veren Okan Üniversitesi, kampüsteki kapalı spor salonu ve yüzme havuzu, fitness salonu, plates ve aerobik stüdyoları, koşu alanı, squash salonları, buhar odası ve saunanın yanı sıra tenis kortları, halı saha, basketbol ve futbol sahalarından oluşan açık spor kompleksleriyle fark yaratıyor. Kampüsteki sosyal merkezde bulunan sinema ve oyun salonu, market, kafeteryalar, kuaför, seyahat acentası, mağazalar, kitabevi, kırtasiye ve restoranlar da öğrencilerin şehir konforundan hiçbir şekilde yoksun kalmamasını sağlıyor. Ayrıca fakültelere yürüme mesafesindeki 1000 öğrenci kapasiteli modern yurtlar öğrencilere ev konforunda barınma hizmeti sunuyor.
 
OKAN ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ
 
EĞİTİM FAKÜLTESİ
 
• İngilizce Öğretmenliği
 
• Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik
 
• Okul Öncesi Öğretmenliği
 
İNSAN VE TOPLUM BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

• Arapça Mütercim Tercümanlık
 
• Çince Mütercim Tercümanlık
 
• İngilizce Mütercim Tercümanlık
 
• Rusça Mütercim Tercümanlık
 
• Psikoloji • Sosyoloji
 
GÜZEL SANATLAR FAKÜLTESİ
 
• Endüstri Ürünleri Tasarımı
 
• Görsel Sanatlar (Özel Y.)
 
• İç Mimarlık (Özel Y.)
 
• Moda Tasarımı
 
• Sanat ve Tasarım Yönetimi
 
• Sinema-Televizyon
 
HUKUK FAKÜLTESİ
 
• Hukuk
 
İKTİSADİ İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

• Bankacılık ve Finans (İng.)
 
• İşletme
 
• İşletme (İng.)
 
• Sağlık Yönetimi
 
• Uluslararası İlişkiler
 
• Uluslararası İlişkiler (İng.)
 
• Uluslararası Lojistik
 
• Uluslararası Ticaret
 
• Uluslararası Ticaret (İng.)
 
MÜHENDİSLİK-MİMARLIK FAKÜLTESİ

• Bilgisayar Mühendisliği
 
• Bilgisayar Mühendisliği (İng.)
 
• Elektrik Elektronik Mühendisliği (İng.)
 
• Endüstri Mühendisliği
 
• Endüstri Mühendisliği (İng.)
 
• Enerji Sistemleri Mühendisliği (İng.)
 
• Geomatik Mühendisliği
 
• Genetik ve Biyomühendislik
 
• Gıda Mühendisliği (İng.)
 
• İnşaat Mühendisliği
 
• İnşaat Mühendisliği (İng.)
 
• Makine Mühendisliği (İng.)
 
• Mekatronik Mühendisliği (İng.)
 
• Mimarlık
 
• Mimarlık (İng.)
 
• Otomotiv Mühendisliği (İng.)
 
OKAN ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI

SAĞLIK BİLİMLERİ YÜKSEKOKULU
 
• Beslenme ve Diyetetik
 
• Çocuk Gelişimi
 
• Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
 
• Hemşirelik
 
UYGULAMALI BİLİMLER YÜKSEKOKULU
 
• Bilişim Sistemleri ve Teknolojileri
 
• Gastronomi
 
• Halkla İlişkiler ve Reklamcılık
 
• Muhasebe ve Finansal Yönetim
 
• Pilotaj
 
• Spor Yönetimi
 
• Turizm ve Otelcilik
 
OKAN ÜNİVERSİTESİNDE ÖN LİSANS

OKAN ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU
 
• Acil Durum ve Afet Yönetimi
 
• Adalet
 
• Adalet (İ.Ö.)
 
• Aşçılık
 
• Aşçılık (İ.Ö.)
 
• Bilgisayar Programcılığı
 
• Bilgisayar Programcılığı (İng.)
 
• Çağrı Merkezi Hizmetleri
 
• Çağrı Merkezi Hizmetleri (U.E.)
 
• Deniz ve Liman İşletmeciliği
 
• Dış Ticaret
 
• Dış Ticaret (İng.)
 
• Enerji Tesisleri İşletmeciliği
 
• Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
 
• Grafik Tasarım
 
• Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 
• Harita ve Kadastro
 
• İnsan Kaynakları Yönetimi
 
• İnşaat Teknolojisi
 
• İş Sağlığı ve Güvenliği
 
• İş Sağlığı ve Güvenliği (İng.)
 
• İş Sağlığı ve Güvenliği (U.E.)
 
• İşletme Yönetimi
 
• İşletme Yönetimi (İ.Ö.)
 
• İşletme Yönetimi (İng.)
 
• Lojistik
 
• Lojistik (İ.Ö.)
 
• Makine
 
• Mimari Restorasyon
 
• Mobil Teknolojileri
 
• Moda Tasarımı
 
• Radyo ve Televizyon Programcılığı
 
• Radyo ve Televizyon Programcılığı (İ.Ö.)
 
• Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği
 
• Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (İ.Ö.)
 
• Sivil Hava Ulaştırma İşletmeciliği (İng.)
 
• Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri
 
• Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (İ.Ö.)
 
• Sivil Havacılık Kabin Hizmetleri (İng.)
 
• Turizm ve Otel İşletmeciliği
 
• Yapı Denetimi
 
• Yerel Yönetimler
 
• Yerel Yönetimler (U.E.)
 
SAĞLIK HİZMETLERİ MESLEK YÜKSEKOKULU

• Ameliyathane Hizmetleri
 
• Anestezi
 
• Çocuk Gelişimi
 
• Çocuk Gelişimi (İ.Ö.)
 
• Diyaliz
 
• Elektronörofizyoloji
 
• İlk ve Acil Yardım
 
• Odyometri
 
• Optisyenlik
 
• Optisyenlik (İ.Ö.)
 
• Patoloji Laboratuvar Teknolojisi
 
• Perfüzyon Teknikleri
 
• Radyoterapi
 
• Sağlık Kurumları İşletmeciliği
 
• Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik
 
• Tıbbi Dökümantasyon ve Sekreterlik (İ.Ö.)
 
• Tıbbi Görüntüleme Teknolojileri
 
• Tıbbi Laboratuvar Teknolojisi
 
• Yaşlı Bakımı
 
OKAN ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Okan Üniversitesi Tuzla Kampüsü, 34959 Akfırat-Tuzla İSTANBUL
 
Tel : 0 216 677 16 30 – 444 OKAN (6526)
 
Faks : 0 216 677 16 47
 
E-Mail: iletisim@okan.edu.tr
 
www.okan.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna