İzmir Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » İzmir Üniversitesi hakkında bilgi

İzmir Üniversitesi hakkında bilgi

   

İzmir Üniversitesi hakkında bilgi

İzmir Üniversitesi, İzmir'in 6. üniversitesidir. Üniversite 2007 yılında Doğanata Grubu'nun önderliğinde Doğanata Eğitim ve Kültür Vakfı (DEKVA) tarafından kurulmuş olup 2008-2009 öğretim yılında eğitim-öğretim hizmeti vermeye başlamıştır.
 
Üniversitenin binası, Üçkuyular mevkiinde bulunmaktadır. Binanın merkezi bir konumda bulunması sebebiyle metro, deniz ve karayolu ile ulaşım kolaydır.
 
YÖK tarafından başvurusu tamamlanmış ve açık olan bölümler: Fen - Edebiyat Fakültesi (Matematik Bilgisayar Bilimleri Bölümü), İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi (Uluslararası İlişkiler Bölümü ve İşletme Bölümü), Mühendislik Fakültesi (Bilgisayar Mühendislği Bölümü, Elektronik ve Haberleşme Mühendisliği Bölümü, Yazılım Mühendisliği Bölümü), Hukuk Fakültesi ve Meslek Yüksekokulu (Bilgisayar Teknolojisi ve Programlama Bölümü, Elektronik Haberleşme Bölümü, Turizm ve Otel İşletmeciliği Bölümü) dur.
 
Üniversitenin dört yıllık lisans bölümlerinde hazırlık eğitimi zorunludur.Hazırlık sınıfından muaf olmak için üniversitenin kendi yapacağı yeterlilik sınavından muaf olmak ya da TOEFL (Test of English as a Foreign Language), IELTS (International English Language Testing System), CAE (Certificate in Advanced English), CPE (Certificate of Proficiency in English), FCE (First Certificate in English), KPDS (Kamu Personeli Dil Sınavı) gibi resmi kurumlarca yapılan sınavlardan gereken başarı şartlarını sağlamak gerekir.
 

ARAŞTIRMA ODAKLI ÜNİVERSİTE

Araştırma odaklı bir üniversite olarak, tüm olanaklarını öğrenme ve keşfetme arzusundaki öğrencilerin hizmetine sunan üniversite, 21. yüzyılın iş ve sosyal yaşamında gereken tüm bilgileri öğrencilerine aktarmayı, onlara geleceğin dünyasında geçerli olacak becerileri ve meslekleri kazandırmayı hedeflemektedir.
 
Bu amaçla tam donanımlı bilgisayar, elektronik, haberleşme, mikroişlemci, beceri ve dil laboratuvarları kurulmuştur. Araştırma, inceleme yolu ile öğretim gibi etkin stratejileri ve problem çözme, proje temelli, iş birliğine dayalı, soru-cevap gibi katılıma dayalı öğretim yöntem ve teknikleri ile öğrencilere yeni ufukların kapıları açılmaya çalışılmaktadır.
 
Eğitim, öğretim ve araştırma programlarını desteklemek, öğretim elemanları, öğrenciler ve çalışanların her türlü bilgi ve belge ihtiyaçlarını en iyi kaynaktan karşılamak için kurulan kütüphane, kullanmakta olduğu UHF RFID Takip Sistemi ile İzmir"de ilk, Türkiye"de iki örnekten biri olma özelliğini taşımaktadır.
 
Öğretim üyesi başına düşen bilimsel yayın ve makale ortalaması ile de üniversite başarı grafiğini her geçen yıl yükseltmektedir.
 
YERLEŞKE

Bir kent üniversitesi olma özelliği taşıyan İzmir Üniversitesi, şehir içinde 15.000 metrekare kapalı alana sahip, birbiriyle bağlantılı 3 bloktan oluşan bir yapıda hizmet vermektedir.
 
A, B ve C olarak adlandırılan bloklarda toplam 26 derslik, 10 laboratuvar, 1445 kişi kapasiteli 20 amfi, A Blok giriş katında 500 metrekarelik sergi salonu-fuaye, teras katında çok amaçlı salon, B Blok çatı katında ise kütüphane yer almaktadır.
 
Bahçe katında ise 180 kişilik restoran, 168 kişilik kafeterya, 80 kişilik alakart restoran ve öğretim üyeleri için 80 kişilik kafeterya ile hizmet verilmektedir. Üniversitede ortak kullanım alanı olarak 300 metrekarelik iç avlu ve açık mekân yer almaktadır.
 
İZMİR ÜNİVERSİTESİNDE BURSLAR

İzmir Üniversitesinde verilen burslar; Üniversiteye Giriş Başarı Bursu, Akademik Başarı Bursu ve Diğer Burslar adı altında Sporcu ve Sanat Bursu olarak sınıflandırılırlar.
 
Üniversiteye Giriş Başarı Bursu, ÖSYM kılavuzunda yer alan üniversitenin tam burs(%100), yarı burs(%50) ve %25 burs kontenjanlarını kazanan öğrencilere verilir.
 
Dönem not ortalaması iki dönem üst üste 2,00"ın altına düşen öğrencilerin genel not ortalaması da 2,00"ın altındaysa, bursları geçici olarak kesilir. Bu öğrenciler, dönem ortalamasını 2,00"ın üstüne çıkardıkları dönemden sonra, normal öğrenim sürelerini doldurmamak koşuluyla tekrar burslu statüsüne dönerler.
 
Akademik Başarı Bursu, her akademik yılsonunda, o yıl için eğitim programında belirtilen olağan ders yükünü alıp, yıllık not ortalaması 4,00 üzerinden 3,50 ve üzerinde olanlara Mütevelli Heyeti tarafından belirlenmiş oranda başarı bursu verilmesini kapsar. Ancak akademik başarı bursu, öğrencinin bursu aldığı akademik yıl için geçerli olup devamlılığı için her yıl yeniden değerlendirme yapılır.
 
Sporcu ve Sanat Bursu ise, öğrencilerin sportif, sanatsal beceri ve tecrübelerine destek olmak amaçlı, Mütevelli Heyeti tarafından verilmesi öngörülen burslardır.
 
İZMİR ÜNİVERSİTESİNDE ÇİFT ANA DAL VE YAN DAL

Öğrenciler, lisans programlarındaki başarı durumlarına göre diledikleri takdirde başka bir lisans programından çift ana dal ve yan dal program eğitimi alabilirler.
 
Program başvuruları kabul edilen ve programları başarı ile tamamlayan öğrenciler, çift ana dal lisans diploması veya yan dal sertifikası almaya hak kazanmaktadır.
 
İZMİR ÜNİVERSİTESİNDE YATAY GEÇİŞ

Diğer üniversitelerde eğitimlerine devam eden öğrenciler, ilan edilen sayı ve şartlar çerçevesinde üniversiteye yatay geçiş yapılabilmektedirler.
 
İZMİR ÜNİVERSİTESİNDE YABANCI ÖĞRENCİ KABULÜ

Üniversiteye tüm ülkelerden öğrenci kabul edilmektedir. Ülkemizdeki ortaöğretim kurumları dengi okullardan mezun olan tüm yabancı öğrenciler, üniversiteye kabul edilmek üzere başvurabilirler.
 
İZMİR ÜNİVERSİTESİNDE ERASMUS DEĞİŞİM PROGRAMI

Birinci sınıfın sonunda istenilen yabancı dil ve not ortalaması koşullarını sağlayan öğrenciler, Avrupa"nın değişik ülkelerinde anlaşmalı üniversitelerden birinde bir dönem eğitim alma şansına sahiptir.
 
İZMİR ÜNİVERSİTESİNDE AKADEMİK BİRİMLER

• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• Mimarlık Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
İZMİR ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI

• Sağlık Yüksekokulu
 
• Meslek Yüksekokulu
 
• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
İZMİR ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Gürsel Aksel Bulvarı No:14 Üçkuyular İzmir 35350
 
Tel : 0232 246 49 49
 
Faks : 0232 224 09 09
 
www.izmir.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna