İzmir Ekonomi Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » İzmir Ekonomi Üniversitesi hakkında bilgi

İzmir Ekonomi Üniversitesi hakkında bilgi

   

İzmir Ekonomi Üniversitesi hakkında bilgi

İzmir Ekonomi Üniversitesi, T.C. Anayasası, 2547 sayılı Yükseköğretim Kanunu ve Vakıf Yükseköğretim Kurumları Yönetmeliği hükümleri doğrultusunda “İzmir Ticaret Odası Eğitim ve Sağlık Vakfı” tarafından kurulan Atatürk ilke ve inkılâplarına bağlı, katılımcı, yaratıcı ve girişimci bireyler yetiştirmeyi amaçlayan bir yükseköğretim kurumudur.
 
Üniversite 2001 yılında öğretime başlamış olup, hem İzmir hem de Ege Bölgesi"nin ilk vakıf üniversitesidir. Üniversitede, 7 fakülte, 3 yüksekokul, 2 enstitü, 8 uygulama ve araştırma merkezi bulunmaktadır. Bu akademik birimlerde 8 ayrı programda önlisans, 31 ayrı programda lisans öğretimi, 25 ayrı programda yüksek lisans öğretimi ve 4 ayrı programda doktora öğretimi sürdürülmektedir.
 
Lisans öğretim programlarından yedisi ABD-(SUNY) New York Eyalet Üniversitesi ile müşterek yürütülen çift diploma programlarıdır. Mutfak Sanatları ve Yönetimi ve Moda ve Tekstil Tasarımı bölümlerine ön kayıt ile diğer lisans ve önlisans programlarına merkezi sistem (ÖSYM tarafından yerleştirilen) ile öğrenci kabul edilmektedir.
 
İzmir Ekonomi Üniversitesi" nin yurt dışındaki 96 üniversite ile ERASMUS programı anlaşması, 27 üniversite ile akademik iş birliği protokolü bulunmaktadır.


İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ KAMPÜS YERLEŞİMİ

Kampüs alanındaki 4 ayrı blokta yer alan binalarda her türlü görsel, işitsel cihazlar ve internet bağlantılarının bulunduğu çeşitli kapasitede derslikler bulunmaktadır. Üniversitede, bilimsel, kültürel ve sanatsal faaliyetler için kullanılan çeşitli büyüklüklerde konferans salonları, anfi tiyatro mevcuttur. Bunun yanı sıra, öğrencilerin yararlanması için, kampüste çok sayıda laboratuvar, atölye ve stüdyolar (CAD, Elektronik, MAC Tasarım, Mikroişlemci, Network, Simulasyon, Psikoloji, Grafik, Simultane laboratuvarları, Radyo-Yayın, Fotoğraf ve Tasarım Stüdyoları vb.) bulunmaktadır. Ağırlıklı olarak dijital bilgi kaynaklarının bulunduğu Kütüphane 1067 metrekare alanda hizmet vermektedir.
 
Kütüphanede projeksiyon cihazı ve bilgisayarlarla donatılmış özel çalışma salonları öğrencilerin hizmetindedir. Kütüphanede basılı olarak 40 bin kitap, 216 süreliyayın; elektronik olarak 70 bin kitap ve 48 bin süreli yayın, 3023 adet multi medya (DVD, CD,VCD) mevcuttur. Cumartesi günleri 10:00- 17:00 saatlerinde; haftaiçi ise 08:30- 22.00 saatleri arasında öğrencilere ve diğer kullanıcılara hizmet verilmektedir. Üniversite öğrencilerine, 500 km"nin üzerinde yapılanmış data hattı ile, 7000"in üzerinde internet bağlantı noktasından, 50 Mbps erişim hızı ile internete erişimlerini sağlayan bilgisayar alt yapısı hazırlamıştır. Kampüs alanı içinde çeşitli aktivitelerin yapılabileceği spor alanları, dans salonları, futbol ve basketbol sahaları vardır. Yine bu alanda, Firuz Catering ve Bio-Derm firmalarının işletmeleri öğrencilerin beslenme ve diğer ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla hizmet vermektedir. Ayrıca öğrencilerin yararlanabileceği çok yakın mesafedeki otellerin yüzme havuzları, fitness center ve tenis sahaları bulunmaktadır. Gündüzleri üniversitenin sağlık ofisi"nden, tatil günleri ve mesai saatleri dışında çok yakında bulunan tam teşekküllü polikliniklerden istifade edilmektedir. Ayrıca, üç dakikalık mesafede Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi bulunmaktadır. Kampüs Çevresinde yürüyüş mesafesinde 5M Migros, Özdilek, Kipa hipermarketleri ile Agora, Palmiye alışveriş merkezleri ve sinema salonları vardır.
 
Özel ihtiyaçları olan İzmir Ekonomi Üniversitesi öğrencilerine kampüs ve eğitim hayatlarında destek vermek, diğer öğrencilerle benzer koşullarda akademik çalışmalarını sürdürebilmelerini sağlamak amacıyla Engelli Destek Birimi hizmet vermektedir.
 
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİNDE YURTLAR VE BARINMA

Yurt Binası, üniversite kampüsü içinde 480 öğrenci kapasitelidir. 8 katlı binanın 4 katı kız, 4 katı erkek öğrencilere ayrılmıştır. Tüm kapılar kişiye özel kartlı sistem ile çalışmaktadır. Bir engelli odası ve tamamı 2 kişilik 240 odada; banyo, yatak, elbise dolabı, komodin, çalışma masası, kitaplık, buzdolabı, telefon ve internet mevcuttur.
 
Yastık, çarşaf, pike, battaniye, nevresim verilmekte ve odaların günlük temizlikleri yapılmakta, haftada bir çarşaflar değiştirilmektedir. Binada merkezi klima sistemi mevcuttur. Isınma ve sıcak su için jeotermal enerjiden faydalanılmaktadır.
 
Yurtta öğrencilerin çamaşırlarının uygun bir ücret karşılığı yıkanıp, ütülendiği bir temizleme birimi bulunmaktadır.
 
24 saat idareci, sorumlu resepsiyon memurları ve güvenlik elemanları görev yapmaktadır. Binanın içinde ortak çalışma odaları, TV salonu, Bioderm firması tarafından işletilen kafeterya, restoran, kuaför ve güzellik merkezi bulunmaktadır.
 
Kahvaltı ve yemek hizmetleri yurt binası ve ana binadaki restoranlardan tabldot veya alakart olarak verilmektedir.
 
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ
 
• Mühendislik ve Bilgisayar Bilimleri Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
• Fen – Edebiyat Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• Tarımsal Teknoloji ve Gıda Bilimleri Fakültesi
 
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI

• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
• Uygulamalı Yönetim Bilimleri Yüksekokulu
 
İZMİR EKONOMİ ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

İzmir Ekonomi Üniversitesi Sakarya Caddesi, No:156 35330 Balçova – İzmir
 
Tel : 0 232 279 25 25
 
Faks : 0 232 279 26 26
 
www.izmirekonomi.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna