Koç Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Koç Üniversitesi hakkında bilgi

Koç Üniversitesi hakkında bilgi

   

Koç Üniversitesi hakkında bilgi

1993 yılında kurulan Koç Üniversitesinin ana misyonu “en yetkin mezunları yetiştirmek; bilimin sınırlarını ilerletmek; bu alanlarda Türkiye ve insanlığa hizmet etmektir”. Uluslararası düzeyde seçkin bir eğitim uygulayan ve özerk bir kurum olan Koç Üniversitesi niteliğe önem vermesiyle fark yaratmaktadır. Bir araştırma üniversitesi olan ve Türkiye"den ve dünyadan pek çok saygın ve tanınmış bilim adamını akademik kadrosunda bulunduran Koç Üniversitesi, Türk üniversiteleri arasında, öğretim üyesi başına düşen makale sayısında en üst sıralarda yer almaktadır.
 
Öğrencilerine son derece modern tesislerinde dünya standartlarında bir eğitim sunan Koç Üniversitesi, geniş laboratuvar, bilgi işlem ve araştırma imkânları sayesinde eğitimi her zaman en üst seviyede tutmaktadır Koç Üniversitesinin en önemli özelliklerinden biri de öğrencilerinin kendi eğitimlerini kendilerinin şekillendirmesidir.
 
Koç Üniversitesi öğrencileri, hangi bölümde okurlarsa okusunlar ilk bir buçuk yıl temel bilgilerden oluşan derslerin sunulduğu ortak programdan geçerler. Bu “çekirdek” programla öğrencilere, değişik kültürlere ve ortamlara rahatlıkla uyum sağlayabilecekleri bir eğitim verilmesi amaçlanır. Bu çekirdek programı tamamlayan öğrenciler seçmeli derslerle kendi eğitimlerini kendileri şekillendirme olanağına sahiptirler.
 
Koç Üniversitesi, güçlü akademik yapısına ek olarak renkli ve hareketli sosyal ortamı ile de farklılaşmaktadır. Üniversite, öğrencilerine çok çeşitli alanlarda faaliyet gösteren öğrenci kulüplerinin yanı sıra spor takımları ve gönüllü organizasyonlar ile de olumlu bir sosyal yaşam ve kampüs ortamı sunmaktadır. Öğrenciler, eğitim hayatları süresince alacakları kaliteli eğitimle beraber mezuniyet sonrası geniş iş olanakları nedeniyle de üniversiteyi tercih etmektedirler.
 
Koç Üniversitesinde 22 lisans, 31 yüksek lisans ve 16 doktora programı bulunmaktadır. Bugüne kadar toplam 9.320 kişi Koç Üniversitesinden mezun olmuştur. Koç Üniversitesinin 2012–2013 eğitim-öğretim yılında 5.180 öğrencisi vardır. Koç Üniversitesinin lisans programlarına yerleştirilen öğrencilerin büyük bir bölümü ÖSS"de ilk yüzde birlik dilime girmiştir Koç Üniversitesinde burslu olarak da eğitim imkânı vardır.
 
Öğrencilerin % 73"ü karşılıksız burslarla okumaktadır. Burslar karşılıksız olup öğrencinin yerleştirildiği programda eğitimi için verilir ve derslere devamlılık gösteren öğrenciler akademik başarısızlığa bağlı olarak burs kaybı yaşamamaktadır. Aynı zamanda yıl içinde akademik başarı gösteren öğrenciler akademik başarı bursu almaya hak kazanmaktadırlar.
 
Koç Üniversitesinin 2012- 2013 eğitim yılında 240"tan fazla anlaşmalı üniversite ile değişim anlaşması mevcuttur.
 
Öğretim üyesi başına düşen makale sayısında Türkiye"deki üniversiteler sıralamasında Koç Üniversitesinin en üst sıralarda olması araştırmaya verdiği önemin, öğretim üyelerinin ve araştırma programlarının başarısının bir göstergesidir. Ulusal ve uluslar arası düzeyde kamu ve özel kuruluşlar (üniversiteler, araştırma ve geliştirme kurumları, iş dünyası ve sanayi kuruluşları) ile çeşitli araştırma projelerinde iş birliği içinde çalışmaktadır. Üniversitenin araştırma ve lisansüstü (yüksek lisans ve doktora) programları da lisans öğrencilerinin eğitimlerinin üstün nitelikli ve güncel olmasına imkân vermektedir. Lisans ve lisansüstü eğitim birbirini desteklemektedir.


KOÇ ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRETİM ELEMANLARI

Koç Üniversitesinde halen 400 öğretim elemanı görev yapmaktadır. Derslerin tamamına yakını sadece Koç Üniversitesinde çalışan ve tam zamanlı öğretim üyeleri tarafından verilmektedir. Bu üyeler tüm araştırma ve eğitim faaliyetlerini Koç Üniversitesinde sürdürmektedirler.
 
Böylece öğrenci ile öğretim üyelerinin kuvvetli etkileşimleri sağlanabilmektedir. Tam zamanlı öğretim elemanlarının çok büyük bir yüzdesi doktora derecelerini ABD"nin ve Avrupa"nın önde gelen üniversitelerinden almıştır. Birçoğu Koç Üniversitesine gelmeden önce önemli ABD, Avrupa ve Türk üniversitelerinde öğretim üyeliği Yapmıştır 2013 yılı itibariyle 13 öğretim üyesi TÜBİTAK Bilim Ödülü, 1 öğretim üyesi TÜBİTAK Özel ödülü, 26 öğretim üyesi TÜBİ-TAK Teşvik Ödülü, 3 öğretim üyesi TÜBA Teşvik Ödülü ve 41 öğretim üyesi TÜBA GEBİP Ödülü almıştır
 
KOÇ ÜNİVERSİTESİNDE SAĞLIK MERKEZİ

Sağlık merkezinde poliklinik hizmetleri V.K.V. Amerikan Hastanesi tarafından organize edilmektedir. Bu organizasyon dahilinde gündüz poliklinik hizmetleri sorumlu hekim, sorumlu hemşire ve sağlık memurları tarafından yürütülmekte, gece poliklinik hizmetleri ise nöbetçi doktor ve nöbetçi hemşire ya da sağlık memurları tarafından yerine getirilmektedir. Öğrencilere poliklinikte görevli olan hekimler tarafından muayeneleri sonrası tıbbi gereklilik neticesinde istirahat raporu verilir. Sağlık Merkezi"nde bir acil ünitesi, kısa süreli gözetim amaçlı yatışlar için yataklı servis, birinci basamakta tanıya yönelik tetkiklerin yapılabilmesi için bir laboratuvar yer almaktadır. Öğrenciler kayıt sırasında Kişisel Sağlık Bilgileri Formu"nu doldurarak Sağlık Merkezi"ne başvurmak ve Kişisel Sağlık Dosyası açtırmakla yükümlüdürler. Başka kurumlardan alınan sağlık raporları Sağlık Merkezi tarafından Koç Üniversitesi Sağlık Raporları Yönergesi"nin uygunluğu açısından incelenip neticelendirilir. Sağlık Merkezi"nin bünyesinde tam donanımlı bir de ambulans bulunmaktadır. Merkez hafta içi ve hafta sonlarında 24 saat hizmet vermektedir.
 
KOÇ ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM

Koç Üniversitesi Rumelifeneri Yolu üzerinde Sarıyer"e araba ile 10 dakikalık mesafededir. Üniversite"nin ulaşım olanakları aşağıda belirtilmiştir: Koç Üniversitesi ile Sarıyer arasında her 10 dakikada bir karşılıklı olarak minibüs işlemektedir.
 
Her sene öğrencilerin ders saatlerinin yoğunluğuna göre ve deniz otobüsleri seferlerine göre düzenlenen “Shuttle”lar Sarıyer-kampüs arasındaki ulaşımı sağlamaktadır. Ayrıca günün belli saatlerinde kampüs-Beşiktaş arasında da “Shuttle”lar çalışmaktadır. Sadece Cuma günü Kadıköy"e giden shuttle mevcuttur. Cuma ve Cumartesi akşamları için Taksim-Koç Üniversitesi shuttle servisleri mevcuttur. Üniversitenin anlaşmalı olduğu özel bir servis şirketi öğrencilere şehrin çeşitli noktalarından servis olanağı sağlamaktadır.
 
Hafta içi her gün sabah saat 08.00"de Kadıköy"den kalkan; Kadıköy-Beşiktaş-İstinye-Sarıyer güzergâhını izleyen ve her akşam saat 18.05"te de aynı güzergâhtan geri dönen bir Deniz Otobüsü mevcuttur.
 
Özel araçlarıyla kampüse gelmek isteyen öğrenciler her dönem belli bir ücret karşılığında üniversitenin otoparklarını kullanabilirler.
 
Sarıyer-Rumeli Feneri arasında belediye otobüsü işlemektedir.
 
KOÇ ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ

İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi

• Ekonomi
 
• İşletme
 
• Uluslararası İlişkiler
 
• Fen Fakültesi
 
• Kimya
 
• Matematik
 
• Moleküler Biyoloji ve Genetik
 
• Fizik
 
İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi

• Arkeoloji ve Sanat Tarihî
 
• İngiliz Dili ve Karşılaştırmalı Edebiyat
 
• Tarih
 
• Psikoloji
 
• Felsefe
 
• Sosyoloji
 
Hukuk Fakültesi

• Hukuk
 
Mühendislik Fakültesi

• Kimya & Biyoloji Mühendisliği
 
• Bilgisayar Mühendisliği
 
• Elektrik & Elektronik Mühendisliği
 
• Endüstri Mühendisliği
 
• Makina Mühendisliği
 
Tıp Fakültesi
 
• Tıp
 
KOÇ ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI
 
• Hemşirelik Yüksekokulu
 
KOÇ ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Rumeli Feneri Yolu – Sarıyer/İstanbul
 
Tel : 0 212 338 10 00
 
Faks : 0 212 338 12 89
 
www.ku.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna