İstanbul Medipol Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » İstanbul Medipol Üniversitesi hakkında bilgi

İstanbul Medipol Üniversitesi hakkında bilgi

   

İstanbul Medipol Üniversitesi hakkında bilgi

Medipol Üniversitesi, İstanbul"un ortasında, kentin her yerinden ulaşım kolaylığı olan merkezi konumda bir "kent üniversitesi"dir. Tarihi yarımadada Haliç yerleşkesiyle yola koyulmakla birlikte, Kavacık yerleşkesinde yükselen tesisleriyle bir "eğitim kenti" olma çalışmalarını hızla yürütmektedir.
 
Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi, Fizyoterapi ve Rehabilitasyon Bölümü, Hemşirelik Bölümü ve Hazırlık Okulunun bulunduğu Haliç Yerleşkesine ek olarak 2012 -2013 eğitim döneminde Kavacık Yerleşkesi hizmete girmiştir. Eczacılık Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Beslenme ve Diyetetik Bölümü, Sağlık Yönetimi Bölümü ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu bu yerleşkede eğitim vermektedir.
 
Kavacık yerleşkesi tamamlandığında 250 dönümlük bir alanda, spor tesisleri, banka, alışveriş merkezi, kafe ve restoranlar, konferans salonları, kültür ve sanat yapıları ve üniversite hastanesiyle öğrencilere apayrı bir dünyada eğitim alma ayrıcalığını yaşatacaktır.


İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE UYGULAMALI EĞİTİM OLANAKLARI

Medipol Üniversitesi"nde uygulamalı eğitime büyük önem verilmekte, bunu sağlayacak yatırımlardan kaçınılmamaktadır. Üniversite bünyesindeki laboratuvarlarda öğrenciler uygulamalı çalışmalarla ezbercilikten uzak, pratiğe dayalı eğitim görmekte, mesleki becerilerini geliştirmektedir.
 
Öğrencileri ilk yıldan itibaren iş hayatına hazırlamayı hedefleyen Medipol Üniversitesi, bünyesindeki hastanelerde öğrencilerine mesleki uygulama alanları sunmakta, teoriyle pratiği bütünleştirme ayrıcalığı yaşatmaktadır.
 
Medipol Üniversitesi Uygulama Hastanesi olarak bünyesinde dört ayrı hastaneyi barındıran, Türkiye"nin ilk Özel Sağlık Kompleksi "Mega Medipol", 2012 yılında açılmıştır.
 
2011 yılında Haliç yerleşkesinde faaliyete geçen "Medipol Diş Hastanesi" aynı zamanda Medipol Üniversitesi Diş Hekimliği Fakültesi öğrencilerine pratik yapma imkânı veren önemli bir eğitim fırsatıdır.
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE EĞİTİM FIRSATLARI

Çift Ana Dal Programı"nda (ÇAP), gerekli başvuru şartlarını sağlayan üstün başarılı öğrenciler başka bir programdan da eş zamanlı olarak ders alıp, iki lisans diploması ile mezun olabilirler.
 
Yan dal Programı"nda (YDP) ise, öğrencilerin aynı yükseköğretim kurumu içinde başka bir programdan ders almak suretiyle, Yan Dal Sertifikası almalarını sağlayan programdır. Yan Dal Sertifikası diploma yerine geçmez. Medipol Üniversitesi"nde ÇAP ve YDP için ilave ücret ödenmez.
 
Yatay geçiş, bir yükseköğretimin programına kayıtlı öğrencinin, ön lisans ve lisans düzeyindeki eş değer başka bir diploma programına geçişini ifade eder. Medipol Üniversitesi öğrencileri hazırlık eğitimi hariç, kayıtlı oldukları lisans programında en az iki yarıyıl okuyarak tüm derslerden başarılı oldukları takdirde, puan türü ve eğitim içeriği örtüşen bölümlere geçiş yapabilir ve geçiş yaptıkları bölümden diploma alabilirler.
 
Dikey Geçiş, önlisans mezunlarının lisans eğitimine geçiş yapabilmek için ÖSYM tarafından yapılan sınava girerek eğitimlerine lisans düzeyinde devam etmeleridir. Üniversiteye 2012-2013 eğitim-öğretim yılı itibariyle dikey geçiş ile öğrenci alımına başlanmıştır. Özel Öğrenci, bir yükseköğretim kurumu mezunu veya öğrencisi olanlar, lisans programlarında verilen dersleri herhangi bir programda kayıtlı olmadan özelöğrenci olarak alabilirler. Üniversitede özel öğrenci olarak eğitim alabilmek için yapılan başvurular ilgili bölümün görüşü alınarak ilgili yönetim kurulunca değerlendirilerek karara bağlanır.
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE AKADEMİK DANIŞMANLIK HİZMETİ

Medipol Üniversitesi"nde her öğrencinin bağlı olduğu bölüm içerisinde akademik danışmanı vardır. Öğrenciler akademik danışmanlarının denetimi ve yol göstericiliğiyle eğitimlerini sürdürürler. Akademik danışmanlar öğrencilerin üniversite hayatı boyunca akademik ihtiyaçları ve kariyer beklentileri hakkındaki sorulara cevap vererek farklı çözüm önerileri sunarlar.
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE ERASMUS

Erasmus ""Exchange Student"" olarak da bilinen, Avrupada"ki yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile çok yönlü işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir avrupa Birliği programıdır. Erasmus programı kapsamında her yıl binlerce öğrenci ve öğretim görevlisine eğitim ve öğretim faaliyetlerinin bir kısmını yurt dışında geçirme imkânı tanınmakta ve hibe niteliğinde karşılıksız mali destek sağlanmaktadır.
 
Medipol Üniversitesi 2011"de Erasmus Beyannamesi almıştır.Medipol Üniversitesi öğrencileri Haziran 2012"den itibaren başka bir Avrupa ülkesinde değişim öğrencisi olarak eğitim alabilirler.
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE YURT VE KONAKLAMA HİZMETLERİ

Haliç Yerleşkesinin de bulunduğu tarihi yarımada olarak bilinen Fatih ve çevresi, birçok devlet ve vakıf üniversitesine ev sahipliği yapmaktadır. Bu nedenle bölgede çok sayıda kız ve erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Kayıt dönemlerinde ailelere çevre yurtlar hakkında bilgi veren bir dokuman dağıtılmakta ve rehberlik hizmeti verilmektedir. Üniversitenin Kavacık Kampüsünde ise üniversiteye ait kız ve erkek öğrenci yurtları vardır. Modern ve konforlu mimarisiyle hizmet veren öğren kız öğrenci yurdu 160 ve erkek öğrenci yurdu 50 kişiliktir. Yurt kapasitesinin artırılması için ek yapıların inşası devam etmektedir.
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE BESLENME HİZMETLERİ

Medipol Üniversitesi, öğrencilerine birbirinden farklı seçeneklerin bulunabileceği sağlıklı, kaliteli ve lezzetli yiyecek alternatifleri sunmaktadır. Anlaşmalı catering firmaları Türkiye"nin önde gelen şirketlerine hizmet veren firmalardır. Yemekler diyetisyenler tarafından kontrol edilmekte ve bir kişinin günlük alması gereken kalori miktarı göz önünde tutularak mönüler düzenlenmektedir.
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE SAĞLIK HİZMETLERİ

Mediko-Sosyal, uzman kadrosuyla öğrenci ve personel için acil durumlarda müdahale eden ve birinci basamak sağlık hizmeti sunan bir birimdir. Öğrencilerin süregelen tetkik ve tedavileri ise üniversitenin de bağlı bulunduğu vakıf hastanelerinin güvencesi altındadır. Birimde ayrıca öğrencilere psikolojik danışmanlık ve rehberlik hizmeti de sunulmaktadır.
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE ENGELLİ ÖĞRENCİ BİRİMİ

Öğrenim gören engelli öğrencilerin öğrenim süreçlerini akademik, sosyal, psikolojik ve fiziksel anlamda kolaylaştırmak, ihtiyaçlarını karşılamak ve sorunlarına çözüm önerileri sunmak amacıyla kurulan birime, öğrenciler bizzat başvuru yaparak verilen hizmetlerden faydalanabilirler.
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE SOSYAL, KÜLTÜREL VE SPORTİF FAALİYETLER

Medipol Üniversitesinde sosyal ve kültürel aktiviteler çoğunlukla üniversite tarafından desteklenen öğrenci kulüpleri aracılığıyla yürütülmektedir. Üniversite bünyesinde bulunan Fotoğrafçılık, Müzik, Tiyatro, Gezi, Doğa ve Su Sporları gibi 20"ye yakın öğrenci kulübü aktif olarak çalışmalar yapmakta ve üniversite hayatını daha keyifli bir sürece dönüştürmektedir. Üniversitenin "Türk Müziği Topluluğu" ve "Erkek Basketbol Takımı" bulunmaktadır. Her yıl bahar döneminde tüm fakülte ve bölüm takımlarının katıldığı bir futbol turnuvası düzenlenir. İçerik ve tasarımında öğrencilerin görev aldığı öğrenci gazetesi "Medipost", bilimsel çalışmalara teşvik amacıyla düzenlenen "Bilim Şenliği" ve Beslenme ve Diyetetik Bölümünün bir organizasyonu olan "Sağlıklı Beslenme Şenliği" üniversitenin diğer etkinlikleri arasında sayılabilir.
 
Kavacık yerleşkesinde mini tenis kortu, futbol ve basketbol sahası bulunmaktadır.
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON HİZMETLERİ

Medipol Üniversitesi Kütüphanesi, eğitim-öğretim ve araştırma programlarını destekleyen, öğretim elemanları ve öğrencilerin bilgi, belge ihtiyaçlarını karşılayan ve dünyadaki gelişmeleri takip etmesini sağlayan güçlü bir altyapıya sahiptir.
 
Kütüphane kaynakları arasında basılı kitap ve periyodik dergiler dışında elektronik dergiler, elektronik veri tabanları ve internet kaynakları yer almaktadır. Kütüphane salonlarında yer alan bilgisayarlarla internet üzerinden araştırma yapma imkânı sunulurken, Medipol Üniversitesinden, kütüphaneler arası işbirliği kapsamında Türkiye"deki tüm üniversite kütüphanelerindeki basılı kaynaklara ücretsiz olarak erişebilmektedir.
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİNDE BURS OLANAKLARI

Medipol üniversitesi bünyesindeki tüm fakülte ve bölümlere belli oranlarda burs olanakları sağlanmaktadır.
 
Medipol Üniversitesi Bursları;
 
1- 2013 ÖSYS sonucuna göre Tıp Fakültesi ve Hukuk Fakültesi"nin % 25 Burslu kontenjanını 1.sırada tercih ederek yerleşen adaylara % 25 oranında, 2. Sırada tercih ederek yerleşen adaylara % 15 oranında kendilerine %25 bursluluk oranında tahakkuk edecek öğrenim ücretinden ayrıca indirim yapılmıştır.
 
2- 2013 ÖSYS sonucuna göre yerleştiği programın puan türünde standart eğitim süresince ve hazırlık sınıfında da geçerli olmak üzere;
 
İlk 100 e giren öğrenciye 3000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ) ile ücretsiz yurt ve yemek olanağı,
 
101-1000 arasında yer alan öğrenciye 2000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ),
 
1001-2500 arasında yer alan öğrenciye 1000 TL tutarında aylık eğitim bursu ( yılda 7 ay boyunca ) verilmiştir.
 
3- İstenilen başarı şartlarını (tamamlanan öğretim yılı içerisinde alması gereken tüm dersleri almış olup, bütünleme olmadan yıl içinde ağırlıklı not ortalamasının en az 2.7 olması) yerine getiren ve ücretli olarak eğitim gören öğrencilere sınıfında ilk üç dereceye girmesi halinde takip eden yıl geçerli olmak üzere, ödemesi gereken eğitim ücretinden sınıf birincisine %100, sınıf ikincisine %50 ve sınıf üçüncüsüne %25 oranlarında indirim yapılacaktır.
 
4- Öğrenim burslarına ek olarak istenilen başarı kriterlerini sağlayan öğrencilere TESA Vakfı tarafından başarı bursu verilmektedir.
 
Üniversite tarafından verilen burslar karşılıksız olup akademik başarısızlık nedeniyle kesilmez ve tüm öğrenim dönemini kapsar.
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ

• Tıp Fakültesi
 
• Diş Hekimliği Fakültesi
 
• Eczacılık Fakültesi
 
• Sağlık Bilimleri Fakültesi
 
• İleriki Yıllarda Açılacak Olanlar
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Mühendislik-Mimarlık Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
• Güzel sanatlar Fakültesi
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI

• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ MESLEKYÜKSEKOKULLARI

• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
İSTANBUL MEDİPOL ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Haliç Yerleşkesi

Unkapanı, Atatürk Bulvarı, No: 27 34083 İstanbul
 
Tel : 0212 444 85 44
 
Kavacık Yerleşkesi

Kavacık Mah.Ekinciler Cad. No 19 Beykoz İstanbul
 
Tel : 0216 681 53 00 bilgi@medipol.edu.tr
 
www.medipol.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna