İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi hakkında bilgi

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi hakkında bilgi

   

İhsan Doğramacı Bilkent Üniversitesi hakkında bilgi

Bilkent Üniversitesi 1984 yılında Türkiye"nin ilk vakıf üniversitesi olarak kurulmuş, 1986"da eğitime başlamıştır.
 
Eğitim düzeyi, bilimsel araştırma ve yayınları, kültürsanat etkinlikleri, öğrenci ve mezunlarının başarıları ile Bilkent Üniversitesi, dünyanın önde gelen yükseköğretim kurumlarındandır.
 
Bilkent Üniversitesi, öğrencilerine kaliteli bir eğitim, renkli bir üniversite yaşamı ve güvenli bir gelecek sunmaktadır.
 
KALİTELİ EĞİTİM

Bilkent Üniversitesi"nin yüksek eğitim kalitesini sağlayan başlıca unsurlar; araştırmacı ve üretken öğretim kadrosu, yenilikçi eğitim programları, modern derslikleri ve laboratuvarları, benzersiz kütüphanesi ve öğrencilerin kişisel gelişimine verdiği önemdir. Üniversitenin tüm eğitim programları, kariyerlerinde hızla ilerleyecek mezunlar yetiştirmeyi hedeflemektedir.
 
Bilkent Üniversitesi"nde 9 fakülte ve 2 yüksekokul bünyesinde toplam 32 lisans ve 47 lisansüstü programı vardır. Üniversite genelinde yılda yaklaşık 2.000 farklı ders verilmektedir.
 
Uluslararası bir kurum olan Bilkent Üniversitesi"nde eğitim dili İngilizcedir. İngilizce eğitim sayesinde öğrenciler, alanlarında yayımlanmış evrensel bilgilerden yararlanabilmekte ve dünyadaki gelişmeleri yakından izleyebilmektedir. Mesleki İngilizce bilgisi, Bilkent mezunlarına en iyi iş ve eğitim seçeneklerinin kapılarını açmaktadır.
 
Bilkent Üniversitesi, eğitim kalitesini yükseltmek için öğrencilerin görüşlerinden de yararlanır. Öğrenciler, her akademik yarıyılın sonunda, aldıkları derslerin içeriklerini ve öğretim üyelerinin bu dersleri veriş yöntemlerini değerlendirip önerilerde bulunur. Bu anketlerin sonuçları internet üzerinden öğrencilerle paylaşılır.
 
Dünyanın yükseköğretim alanındaki öncü yayınlarından Times Higher Education (İngiltere) ve sektörel bilgi analizi lideri Thomson Reuters (ABD) tarafından2013"te hazırlanan Asya"nın en iyi 100 üniversitesi sıralamasında Bilkent 28. sırayı almıştır. Bilkent Üniversitesi, yine Times Higher Education ve Thomson Reuters tarafından bu yıl yayımlanan dünyanın en iyi 100 genç üniversitesi (son 50 yıl içinde kurulmuş üniversiteler) listesinde ilk 40"ta yer almıştır.


RENKLİ ÜNİVERSİTE YAŞAMI

Bilkent Üniversitesi, öğrencilerin hem kişisel gelişimine hem de iyi vakit geçirmelerine olanak tanıyan bir kampüse sahiptir. Kampüste yıl boyunca çok sayıda festival, konser, sergi, söyleşi, seminer, film gösterimi, tiyatro oyunu ve öğrenci kulübü etkinliği düzenlenir. 4.000 kişilik ODEON Gösteri Merkezi, hem üniversitenin hem başkentin kültür ve eğlence hayatına renk katar. Üniversitenin spor merkezi ise modern tesisleri, kursları ve turnuvalarıyla öğrencilere sağlıklı yaşam alışkanlıkları kazandırır.
 
GÜVENLİ GELECEK

Bilkent Üniversitesi, öğrencilerini parlak bir geleceğe hazırlar. Meslek bilgileri, girişimcilikleri ve yüksek özgüvenleriyle Bilkent mezunları, iş çevrelerinin ve yükseköğretim kurumlarının öncelikli tercihlerindendir. Yetiştirdiği 35.000"i aşkın mezun ve bu mezunların dünyanın dört bir yanında gösterdiği başarılar, Bilkent Üniversitesi"nin en güçlü referansıdır.
 
GİRİŞ KOŞULLARI

Bilkent Üniversitesi"nin eğitim programlarından birine girebilmek için Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi"nin (ÖSYM) yaptığı Yükseköğretime Geçiş Sınavı (YGS) veya Lisans Yerleştirme Sınavları"na (LYS) katılmak, tercih formunda ilgili programı tercih etmek ve ÖSYM tarafından bu programa yerleştirilmek gerekir.
 
Grafik Tasarım, Güzel Sanatlar, Müzik veya Tiyatro bölümlerine yerleşebilmek için YGS"ye ek olarak Bilkent Üniversitesi"nce yapılan yetenek sınavlarına girmek gereklidir. ÖSYM tarafından başka bir eğitim programına yerleştirilmiş olmak, Bilkent Üniversitesi"nin yetenek sınavlarına girmeye engel değildir. Bu programlara kabul edilecek öğrenciler YGS puanlarına, yetenek sınavlarının sonuçlarına ve bölüm kontenjanlarına göre belirlenir.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE BURSLAR

Bilkent Üniversitesi"nde okuyan 13.000 öğrencinin yaklaşık %40"ı bursludur. Bilkent Üniversitesi"nin sağladığı bütün burslar karşılıksızdır. Tam veya %50 burslardan yararlanmak için, üniversiteye girişte bu kontenjanlardan yerleştirilmiş olmak gereklidir. Tam Burslu olarak yerleştirilen öğrencilerden belirli başarı koşullarını sağlayanların bursu doğrudan Kapsamlı Burs"a yükseltilir.
 
Tam Burs:

ÖSYM"nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu"nda Tam Burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM tarafından söz konusu programa yerleştirilen öğrenciler bu bursa hak kazanır. Tam Burslu öğrencilerden eğitim ücreti alınmaz.
 
Kapsamlı Burs:

Bilkent Üniversitesi"ne “Tam Burslu” olarak yerleştirilen öğrencilerden 0,12 OBP katsayılı başarısıralaması, yerleştirilmiş olduğu MF-1-2-3-4, TM-1- 2-3, TS-1 veya YGS-1-6 puan türünde 10.000 veya daha iyi olanlar ile DİL puan türünde 250 veya daha iyi olanların bursu, üniversiteye kayıt sırasında doğrudan Kapsamlı Burs"a yükseltilir. Kapsamlı Burs"un içeriğinde Tam Burs"a ek olarak 520 TL tutarında aylık katkı bursu (yılda 8 ay boyunca) ve iki kişilik ranzalı odalarda ücretsiz yurt olanağı vardır. Yurtta kalmayı tercih etmeyen Kapsamlı Burslu öğrencilerin aylık katkı bursu 675 TL"ye yükseltilir.
 
%50 Burs:

ÖSYM"nin Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzu"nda %50 Burslu olarak belirtilen programlardan birini tercih ederek ÖSYM tarafından söz konusu programa yerleştirilen öğrenciler bu bursa hak kazanır. %50 Burslu öğrencilere eğitim ücretinde %50 indirim uygulanır. %50 Burs sahibi öğrenciler, hak kazandıkları takdirde Üstün Başarı Bursu da alabilirler.
 
Kapsamlı, Tam ve %50 burslar, öğrencilerin her yarıyılda normal ders yüklerini almaları ve derslere yeterince devam etmeleri koşuluyla azami süre boyunca kesintisiz devam eder, not ortalaması veya ders geçme gibi konulardan etkilenmez. Tam ve %50 burslardan yararlanma süresi İngilizce Hazırlık Programı"nda azami 2 yıl, lisans programında azami 7 yıldır. Kapsamlı Burs"tan yararlanmanın azami süresi ise İngilizce Hazırlık Programı"nda 2 yıl, lisans programında 5 yıldır. Lisans eğitimi 5 yılın ötesine uzayan Kapsamlı Burslu öğrencilerin bursu, 6. yıl başında Tam Burs"a dönüşür. Daha önce Bilkent Üniversitesi burslarından yararlanmış öğrencilerin burslu geçirdikleri önceki süre, azami süreden düşülür.
 
Yetenek Bursu:

Yetenek sınavı ile öğrenci alan Güzel Sanatlar, Grafik Tasarım, Müzik ve Tiyatro bölümlerinin bu sınavlarda üstün başarı gösteren öğrencilerine Yetenek Bursu verilir. Müzik ve Tiyatro bölümlerinde öğrenciler yetenek sınav sonucuna ek olarak mali durumlarına göre değerlendirilir. Bu bursların devamı, öğrencinin başarı düzeyini korumasına bağlıdır. Yetenek Bursu, yıllık eğitim ücretinin tamamını ya da bir bölümünü karşılar.
 
Üstün Başarı Bursu:
 
Her ders yılı sonunda, eğitim programında belirtilen asgari ders yükünü almış, yıllık not ortalaması 4,00 üzerinden 3,30 veya daha yüksek olan, kendi programındaki ücretli öğrenciler arasında ilk yüzde beşe girmiş ücretli öğrenciler ve kendi programındaki %50 Burslu öğrenciler arasında ilk yüzde üçe girmeyi başaran %50 Burslu öğrenciler, bir sonraki ders yılı için Üstün Başarı Bursu almaya hak kazanır. Üstün Başarı Bursu, öğrencinin kendi grubunda hangi yüzde birlik dilim içinde bulunduğuna bağlı olarak, eğitim ücretinin tamamını veya bir bölümünü karşılar. Bu burs, İngilizce Hazırlık Programı"ndaki öğrenciler için geçerli değildir.
 
ÖĞRETİM KADROSU

Bilkent Üniversitesi, en iyi eğitimi, bilim ve sanata yön veren, araştırmacı ve üretken akademisyenlerin verebileceği inancındadır. Öğretim üyelerinin araştırma alanlarındaki başarı ölçütlerinin başında, uluslararası hakemli dergilerde yayımlanan makalelerinin sayısı ile bu yayınlara o alandaki diğer bilim insanları tarafından ne sıklıkta başvurulduğu (atıflar) gelir. Bu uluslararası ölçütlere göre Bilkent Üniversitesi, Türkiye"de ve dünyada üst sıralardadır. Bilkent öğretim üyelerinin yazdıkları kitaplar, uluslararası yayınevleri tarafından basılmakta ve tüm dünyada okunmaktadır.
 
Uluslararası saygınlığı ve eğitim dilinin İngilizce oluşu sayesinde Bilkent, dünyanın her yerinden en iyi akademisyenleri kadrosuna katabilmektedir. Yaklaşık 1.000 kişilik öğretim kadrosunu 40 farklı ülkeden öğretim üyeleri oluşturur. Öğretim üyelerinin % 70"i doktora derecelerini dünyaca bilinen üniversitelerden almıştır. Bu akademisyenlerin önemli bir bölümü, çalışmalarını ülke dışında sürdürmekteyken Bilkent"e katılmayı seçmiştir.
 
Bilkent Üniversitesi öğretim üyeleri, yürütmekte oldukları bilimsel araştırmalara TÜBİTAK, Avrupa Birliği, kamu kuruluşları ve yerli-yabancı özel şirketlerden önemli finansal destekler almaktadır. Söz konusu projelerde liderlik, yürütücülük veya koordinatörlük gibi sorumluluklar üstlenen öğretim üyeleri, 2005-2013 yılları arasında TÜBİTAK (289 adet), Avrupa Birliği (83 adet), kamu ve özel şirket (224 adet) projeleri kapsamında 320.000.000 TL"yi aşan bir bütçeyle desteklenmiştir.
 
Yan Dal Programları

Bilkent Üniversitesi"nde çeşitli bölümler yan dal programı sunmaktadır. Not ortalaması 3,00 veya daha yüksek olan öğrenciler yan dal programına başvurabilir. Öğrenciler, yan dal programına en erken üçüncü, en geç beşinci yarıyılda başlayabilir. Yan dal müfredatını tamamlayan öğrencilere ana dal diplomasıyla birlikte yan dal sertifikası verilir.
 
Yan dal programları: Fizik, Kimya, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik, İktisat, Uluslararası İlişkiler, Psikoloji, Siyaset Bilimi, Amerikan Kültürü ve Edebiyatı, Arkeoloji, Felsefe, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Tarih, Grafik Tasarım, İletişim ve Tasarım, Müzik Yorumculuk, Yiyecek ve İçecek Yönetimi.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE DERSLİKLER, LABORATUVARLAR, STÜDYOLAR

Bilkent Üniversitesi"nde derslerin çoğu, öğrencilerin derslere etkin bir biçimde katılabildiği küçük dersliklerde işlenir. Üniversitede çok çeşitli uygulama çalışmalarının gerçekleştirildiği tam donanımlı eğitim laboratuvarları ve stüdyolar da yer almaktadır. Mühendislik ve Fen fakültelerindeki laboratuvarlar elektronik, nanoteknoloji, optik, fotonik, sinyal işleme, anten ve mikrodalgalar, esnek üretim sistemleri, ısı ve akışkanlar, mekanik ve malzeme, ileri araştırmalar, kuvantum mekaniği ve deneysel fizik gibi alanlardadır. Güzel Sanatlar, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi"nde dijital medya, fotoğraf, video laboratuvarları, tasarım stüdyoları, resim, heykel, seramik, özgün baskı ve desen atölyeleri bulunmaktadır. Eşzamanlı çeviri laboratuvarları ise Mütercim – Tercümanlık Bölümü öğrencilerine hizmet vermektedir.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE KÜTÜPHANE

Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi, Türkiye"nin en iyi akademik kütüphanesidir. 446.000 kitap, 136.000 elektronik kitap, 226.000 elektronik dergi, 1.650 basılı dergi ve 130 etkileşimli veri tabanıyla uluslararası standartlarda hizmet vermektedir. Yeni yayınlarla her yıl daha da gelişen kütüphanenin yıllık bütçesi 3,5 milyon TL düzeyindedir.
 
Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi"nde açık raf sistemi uygulanmaktadır. Kullanıcılar kitap, dergi ve diğer kaynaklardan kütüphane içerisinde yararlanabildikleri gibi, belli süreler için bunları ödünç de alabilmektedir. Bilkent öğrencileri, yılın 362 günü 8:30 – 23:30 arası açık olan kütüphanenin doğal üyeleridir. Kütüphanenin katalog tarama sistemine internet üzerinden de ulaşılabilir.
 
Kütüphanede sanat konulu kitap, dergi ve referans kaynaklarına sahip zengin bir Sanat Odası"nın yanı sıra DVD, VCD, klasik batı müziği ve caz ağırlıklı CD"ler ile notalar içeren bir Multimedya Odası da vardır. Kütüphane bünyesinde yerli ve yabancı günlük gazeteler ile tanınmış dergilerin yer aldığı bir okuma salonu ve bir kafeterya da bulunmaktadır. Kütüphane Sanat Galerisi"nde düzenlenen sergiler, dinletiler ve seminerler ise bu kültür çerçevesinin farklı bir dokusudur. Bilkent Üniversitesi Kütüphanesi, Türkiye"deki tüm araştırmacı ve öğrencilere hizmet vermektedir.
 
Kütüphaneyi her yıl farklı şehirlerden 860.000 kişi ziyaret etmektedir.
 
BİLKENT CYBERPARK

Bilkent Cyberpark, ileri teknolojiler ve araştırma-geliştirme odaklı firmaları bir araya getiren, bu alanlarda yeni şirketler kurulmasını teşvik eden bir teknoparktır. Bilkent Üniversitesi öğretim üyeleri ve öğrencileri de Cyberpark bünyesindeki firmalarda bilim ve iş dünyasına katkı sağlayan projeler yürütmektedir. Bilkent Cyberpark, 3.500"ün üzerinde çalışana sahip 209 şirketi, 9 araştırma merkezi ve 100.000 metrekareyi aşan kapalı alanıyla Türkiye"nin en büyük teknoparklarından biridir.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE ULUSLARARASI DEĞİŞİM PROGRAMLARI

Bilkent Üniversitesi, farklı ülkelerden 240"ın üzerinde üniversiteyle öğrenci değişim programları sürdürmektedir.
 
Değişim programlarına başvuran öğrenciler akademik başarılarına ve mülakat sonuçlarına göre seçilir, üçüncü sınıfın bir veya iki yarıyılını yurtdışındaki anlaşmalı bir üniversitede geçirirler. Gittikleri üniversitede programlarıyla uyumlu dersler alır, yurtdışında aldıkları dersleri Bilkent"e geri döndüklerinde programlarındaki ders yükümlülükleri yerine saydırarak hiçbir aksama olmadan eğitimlerine devam ederler. Avrupa"daki üniversitelere Erasmus programı çerçevesinde giden öğrenciler, masraflarının önemli bir bölümünü Avrupa Birliği fonlarından karşılayabilmektedir.
 
Anlaşmalı üniversitelere ABD"den California, Kanada"dan Waterloo, Almanya"dan Mannheim, Belçika"dan Ghent, Çek Cumhuriyeti"nden Masaryk, Danimarka"dan Aarhus, Finlandiya"dan Turku, Fransa"dan Sciences Po, Hollanda"dan Tilburg, İngiltere"den London Metropolitan, İrlanda"dan Limerick, İskoçya"dan Dundee, İspanya"dan Barcelona, İsveç"ten Uppsala, İsviçre"den Zürih, İtalya"dan Roma La Sapienza, Polonya"dan Wroclaw, Portekiz"den Porto, Slovenya"dan Ljubljana, Güney Kore"den Kookmin, Japonya"dan Nagoya, Avustralya"dan Macquarie ve Yeni Zelanda"dan Waikato üniversiteleri örnek gösterilebilir.
 
ÜNİVERSİTE HAYATINA GİRİŞ DERSİ

Üniversite Hayatına Giriş dersi, öğrencilerin Bilkent Üniversitesi"ni kısa zamanda tanımasını sağlayan bir etkinlikler programıdır. Bu ders çerçevesinde yeni öğrenciler, öncelikle zaman yönetimi, kişilerarası iletişim ve verimli ders çalışma yöntemleriyle ilgili seminerlere katılırlar. Bölüm tanıtımlarında sınıf arkadaşları ve öğretim üyeleriyle tanışır; seminerler, söyleşiler, konserler, spor faaliyetleri ve film gösterimleriyle kampüs yaşamına ilk adımı atarlar.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE KAMPÜS

Bilkent Üniversitesi kampüsü, başkent Ankara"nın gözde semtlerinden, adını verdiği Bilkent"tedir. Şehir merkezine yaklaşık 20 dakikadır. Modern binaları, yeşil alanları, güvenli çevresi, düzenli trafiği ve geniş yaşam olanakları, Bilkent kampüsünün öne çıkan özellikleridir. Yurtları, spor tesisleri, kütüphanesi, bilgisayar laboratuvarları, sağlık merkezi, kafeteryaları, marketleri, büfeleri ve postanesiyle bir üniversite kampüsünde bulunması gereken tüm olanaklar öğrencilerin hizmetindedir. Kampüs, 3.000 dönümü ağaçlandırılmış olmak üzere 5.000 dönümlük bir alan üzerine kurulmuştur. Üniversitenin kapalı alanları ise 500.000 metrekareyi bulmaktadır.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE KAFETERYALAR

Kampüs içindeki çok sayıda kafeterya ve lokanta, tabildot ve alakart menülerle farklı beğeni ve bütçelere hitap etmektedir. Bir öğrencinin bir yarıyılı kapsayan 100 günlük yemek paketi (kahvaltı, öğle yemeği ve akşam yemeği) 930 TL"dir. Kampüsün hemen dışında yer alan Bilkent Alışveriş Merkezi"ndeki restoranlar da yemek seçeneklerini artırmaktadır.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE SPOR

Bilkent Üniversitesi; üç spor salonu, açık basketbol ve voleybol sahaları, çim ve halı futbol sahaları, açık ve kapalı tenis kortları, squash kortları, koşu ve yürüyüş parkurları, en yeni aletlerle donatılmış kondisyon, aerobik ve step salonlarıyla geniş spor seçeneklerine sahiptir. Öğrenciler tüm bu olanaklardan ücretsiz yararlanır. Üniversitenin Beden Eğitimi ve Spor Merkezi, her yarıyıl aerobik-step, aikido, binicilik, artistik buz pateni, eskrim, masa tenisi, squash, tekvando, tenis ve yoga gibi kurslar açmaktadır. Öğrenciler bu programların birçoğunu seçmeli ders olarak da alabilir.
 
Kampüste “Spor Yaşamdır” başlığıyla birçok dalda turnuvalar ve etkinlikler düzenlenmektedir. Amerikan futbolu, badminton, basketbol, buz hokeyi, eskrim, frizbi, futbol, masa tenisi, oryantiring, squash, tenis ve voleybol takımlarında yer alan öğrenciler, yurtiçi ve yurtdışındaki turnuvalarda Bilkent Üniversitesi"ni temsil etmektedir. Cumhuriyet ve bahar koşuları ise her yaştan Bilkentlinin birlikte spor yaptığı geleneksel etkinliklerdendir.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE YURTLAR

Bilkent Üniversitesi yurtlarının kapasitesi 4.000 kişiliktir. Yurt binalarında dört kişilik, üç kişilik, iki kişilik ve tek kişilik odalara ek olarak çalışma ve dinlenme salonları, televizyon odaları, çizim odaları, masa tenisi ve bilardo odaları, mini mutfaklar ve çamaşır yıkama odaları yer alır. Tüm yurt odaları ücretsiz internet bağlantısına sahiptir. Yurtların çevresinde spor sahaları, kafeteryalar ve yeşil alanlar da vardır.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM

Bilkent Üniversitesi kampüsüne ulaşım, Ankara"nın iki ana noktası Tunus Caddesi ve Sıhhiye"den saatte bir hareket eden özel servis araçlarıyla sağlanır. Bu hatların ara durakları Bahçelievler, Gençlik Caddesi ve Tandoğan"dadır. Beysukent, Konutkent, Koru Sitesi, Yaşamkent, Ümitköy, Çankaya, Or-an, Dikmen, Keçiören, Etlik, Elvankent, Sincan, Eryaman ve Batıkent güzergahlarında da günün belirli saatlerinde servis hizmeti verilmektedir. Tüm servis araçları Bilkent Üniversitesi öğrencileri için ücretsizdir. Ulus"taki Denizciler Caddesi"nden kalkan dolmuşlar ile ücretli ulaşım olanağı da bulunmaktadır.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE SAĞLIK

Bilkent Üniversitesi Sağlık Merkezi, Merkez ve Doğu kampüslerde öğrencilere kolayca erişebilecekleri,güvenli ve kaliteli bir sağlık hizmeti sunmaktadır. Deneyimli doktorları, hemşireleri, acil servis olanakları ve 3 adet ambulansıyla haftada 7 gün 24 saat çalışan Sağlık Merkezi"nde farklı dallardan uzman doktorlar da belirli günlerde görev yapmaktadır. Bütün bu sağlık hizmetleri öğrenciler için ücretsizdir. Öğrencilerin ilaç giderlerinin %80"ini Bilkent Üniversitesi karşılar.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ KONSEYİ

Öğrenci etkinliklerinin önemli bir bölümü Öğrenci Dekanlığı ve Öğrenci Konseyi"nce yürütülmektedir. Öğrenci Konseyi, bünyesindeki kulüp ve topluluklarla kampüsün kültürel ve sosyal yaşamını canlı tutar.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ KULÜPLERİ VE TOPLULUKLARI

Ortak ilgi alanlarının yön verdiği öğrenci kulüp ve toplulukları, yeni dostlukların ve yaratıcı etkinliklerin çıkış noktasıdır. Doğa Sporları Topluluğu, Eşli Danslar Topluluğu, Fotoğrafçılık Kulübü, Havacılık Kulübü, İşletme ve Ekonomi Topluluğu, Mizah Kulübü, Mühendislik Topluluğu, Müzik Topluluğu, Satranç Kulübü, Sinema Topluluğu ve Tiyatro Kulübü"nün örnek gösterilebileceği bu oluşumların sayısı 100"ü aşmaktadır.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE PSİKOLOJİK DANIŞMA VE GELİŞİM MERKEZİ

Bilkent Üniversitesi"nde öğrencilerin akademik ve kişisel açıdan en iyi şekilde gelişmelerini hedefleyen danışmanlık hizmetleri sunulmaktadır. Her öğrenciye bölümüne başlarken akademik konularla ilgili bir danışman verilir. Psikolojik Danışma ve Gelişim Merkezi ise öğrencilerin bireysel ve sosyal gelişimlerine katkıda bulunmayı amaçlar. Bu merkezde öğrencilerin toplumsal ilişkilerde kendilerini daha rahat ifade edebilmelerine, özgüvenlerini artırmalarına ve eğitim yaşantılarında daha verimli olabilmelerine yönelik seminerler ve grup çalışmaları düzenlenmektedir. İsteyen öğrenciler, bu konularda deneyimli uzmanlardan bire bir danışmanlık hizmeti de alabilir.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE ENGELLİ ÖĞRENCİLER BİRİMİ

Öğrenci Dekanlığı bünyesinde yer alan Engelli Öğrenciler Birimi, Bilkent Üniversitesi"ndeki engelli öğrencilere öğrenim hayatları boyunca destek olmak ve üniversite yaşamına uyum süreçlerine katkı sağlamak amacıyla kurulmuştur. Engelli öğrencilere sınavlarda gözetmen sağlanması, bedensel ve görme engelliler için kampüs içinde ücretsiz taksi uygulaması, görme engelliler için kütüphanede bilgisayar destekli çalışma odası açılması ve aylık kabartma yemek menüleri hazırlanması, bu birimin başlıca hizmetleri arasındadır.
 
RADYO BİLKENT

Öğrencilerden oluşan kadrosu ve profesyonel teknik donanımıyla Radyo Bilkent, Ankara"nın en sevilen yerel radyolarındandır. FM bandında 96.6 MHz frekansından yayın yapmakta ve internet aracılığıyla bütün dünyada dinlenebilmektedir. Radyo Bilkent, öğrencilere haber spikerliği, DJ"lik, basın ve halkla ilişkiler alanlarında görev alma olanağı da sunmaktadır.
 
TOPLUMSAL DUYARLILIK PROJELERİ
 
Bilkent Üniversitesi öğrencileri, 1999"dan bu yana Toplumsal Duyarlılık Projeleri (TDP) çerçevesinde çeşitli eğitim ve sosyal yardım projeleri yürütmektedir. Sokak çocuklarını topluma kazandıracak etkinlikler, çocuk yurtları ile huzurevlerine yapılan ziyaretler ve uluslararası kültür alışverişine yönelik gençlik projeleri, TDP"nin çalışmalarına örnektir. Tüm bu faaliyetler Öğrenci Dekanlığı çatısı altında sürmektedir.
 
ÖĞRENCİ ÇALIŞMA PROGRAMI

Dileyen öğrenciler, ders programlarını aksatmadan, Öğrenci Çalışma Programı ile üniversitenin çeşitli birim ve bölümlerinde yarı zamanlı görev yapabilmektedir. Bir yarıyılda en çok 125 saat çalışılabilir. Saat ücreti her yıl Rektörlük tarafından belirlenir.
 
BİLKENT SENFONİ ORKESTRASI

Bilkent Senfoni Orkestrası (BSO), 13 ülkeden sanatçıların oluşturduğu kadrosuyla yılda 50"nin üzerinde konser vermektedir. Kampüsteki 800 kişilik Bilkent Konser Salonu"nda ve yurdun çeşitli bölgelerinde gerçekleşen bu konserlere dünyaca ünlü solist ve şefler konuk olmaktadır.
 
KARİYER MERKEZİ

Bilkent Üniversitesi Kariyer Merkezi, öğrencilere mezuniyet sonrası planları konusunda destek sağlar, iş dünyasına ilişkin bilgiler aktarır. Öğrencilerin hedeflerine uygun işlere yönelmelerine yardımcı olan bu birim, özgeçmiş yazımı ve mülakat teknikleri konusunda bire bir danışmanlık vermekte ve eğitimler düzenlemektedir. Öğrencileri her yıl değişik sektörlerden 700"ü aşkın kuruluş ve yöneticiyle bir araya getiren Kariyer Merkezi, bu kuruluşlardaki staj ve iş olanaklarını tanıtanetkinlikler de gerçekleştirir. Merkez, öğrenci ve mezun özgeçmişlerini içeren bir veri tabanını internet üzerinden işverenlerin erişimine sunmaktadır. Özgeçmişlerini bu veri tabanına kendileri yükleyebilen Bilkentliler, üye şirketlerin iş ve staj ilanlarına sistem üzerinden başvurabilmektedir.
 
MEZUNLAR MERKEZİ

Mezunların birbirleriyle ve üniversiteyle olan bağlarını güçlendirmeyi hedefleyen Bilkent Üniversitesi Mezunlar Merkezi, bu doğrultuda mesleki ve sosyal içerikli panel ve toplantılar düzenler, kampüsteki etkinlikleri mezunlara duyurur, mezunların öğrencilere deneyimlerini aktaracağı buluşmalar gerçekleştirir. Üniversitenin Kariyer Merkezi"yle beraber Bilkentlileri çeşitli iş ve eğitim olanakları hakkında bilgilendirmek, Mezunlar Merkezi"nin diğer sorumluluklarındandır.
 
BİLKENT"TEN SONRA

Bilkent Üniversitesi öğrencileri, konularında son derece iyi yetişmiş, sosyal becerileriyle de öne çıkan bireyler olarak diploma alırlar. Güvenli bir geleceğe adım atarken, başarının ve mutluluğun anahtarı ellerindedir.
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİNDE FAKÜLTELER, BÖLÜMLER, YÜKSEKOKULLAR

Mühendislik Fakültesi

• Bilgisayar Mühendisliği
 
• Elektrik ve Elektronik Mühendisliği
 
• Endüstri Mühendisliği
 
• Makine Mühendisliği
 
Fen Fakültesi

• Fizik
 
• Kimya
 
• Matematik
 
• Moleküler Biyoloji ve Genetik
 
Hukuk Fakültesi

• Hukuk Fakültesi
 
İşletme Fakültesi
 
• İşletme
 
İktisadi , İdari ve Sosyal Bilimler Fakültesi

• İktisat
 
• Psikoloji
 
• Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
 
• Uluslararası İlişkiler
 
• Küresel ve Uluslararası İlişkiler
 
İnsani Bilimler ve Edebiyat Fakültesi
 
• Amerikan Kültürü ve Edebiyatı
 
• Arkeoloji
 
• Felsefe
 
• İngiliz Dili ve Edebiyatı
 
• Mütercim-Tercümanlık
 
Güzel Sanatlar , Tasarım ve Mimarlık Fakültesi

• İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
 
• İletişim ve Tasarım
 
• Kentsel Tasarım ve Peyzaj Mimarisi
 
• Mimarlık • Grafik Tasarım
 
• Güzel Sanatlar
 
Müzik ve Sahne Sanatları Fakültesi

• Müzik
 
• Tiyatro
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI

Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
 
• Bilgisayar Teknolojisi ve Bilişim Sistemleri
 
• İşletme Bilgi Yönetimi
 
• Turizm ve Otel İşletmeciliği
 
Uygulamalı Yabancı Diller Yüksekokulu

• Bankacılık ve Finans
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI
 
İngiliz Dili Meslek Yüksekokulu

• İngilizce Hazırlık Programı
 
İHSAN DOĞRAMACI BİLKENT ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Bilkent Üniversitesi 06800 Bilkent, Ankara www.bilkent.edu.tr
 
Tel: (312) 2902929 bilinfo@bilkent.edu.tr
 
www.bilkent.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna