Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu hakkında bilgi

Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu hakkında bilgi

   

Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu hakkında bilgi

FABRİKA-İ HÜMAYUN, XIX.yüzyıl ortalarında başlayan, ülkenin devlet eliyle endüstrileşmesi çabalarının bir ürünü olarak 1852"de kurulmuştur.Türk sanayinin geliştirilmesi çalışmaları kapsamında açılan bu fabrika, Bursa"da geleneksel olarak ipek üretimi ve dokumacılığının odaklandığı bir semt olan Muradiye"de Cilimboz Deresi"nin kenarındadır. Döneminde dört yapıdan müteşekkil, toplam yapı alanı 4500m² dolaylarında olan bir “Külliye” olan Fabrika-i Hümayun, günümüze iki yapısıyla ulaşabilmiştir. Fabrika-i Hümayun XIX.yüzyıl mimarisi açısından çok değerli bir belge niteliği taşımaktadır.
 

Fabrika-i Hümayun, sarayda kullanılacak ipek halı ve kumaşlar için, iplik üretmek amacıyla devlet eliyle kurulmuş, Avrupa sarayları da dâhil olmak üzere devrin önemli devlet adamlarını giydirmiştir. Cumhuriyet döneminde tütün deposu olarak kullanılan ana bina, günümüzde ayakta kalan tek yapı olmuştur.
 
Faruk Saraç tarafından orijinaline sadık kalarak restore edilen Fabrika-i Hümayun, Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu olarak yaşayan bir “Eğitim” ve “Sanat”" merkezine dönüştürülmüş olup, toplumumuza faydalı bireyler yetiştirmek amacıyla, Bursa"ya ve Türkiye"ye kazandırılmıştır.
 
Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu 2010-2011 akademik yılında, tarihi Fabrika-i Hümayun yerleşkesinde eğitim-öğretime başlamıştır. Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu, YÖK"e bağlı 2 yıllık Vakıf Meslek Yüksekokuludur. Özeldir. ÖSYM tarafından açılan YGS sınavında 140 ve üzeri puan alıp, barajı aşan her öğrencinin tercih edebildiği Yüksekokula meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkı bulunmaktadır. Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu Türkiye"nin ilk “Tasarım” Meslek Yüksekokulu olarak eğitim dünyamızda yeni bir ufuk açmıştır. Moda Tasarımı Programının dışında; Dış Ticaret, Halkla İlişkiler ve Tanıtım, İşletme Yönetimi, Fotoğrafçılık ve Kameramanlık ve Grafik Tasarımı programlarıyla ulusal ve uluslar arası platformlarda ilgi çekmektedir.
 
Ayrıca, eğitimine devam etmek isteyen mezunlarımız ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı"nda başarılı oldukları takdirde ilgili lisans programlarına dikey geçiş yapabilmektedirler.
 
FARUK SARAÇ TASARIM MESLEK YÜKSEKOKULUNDA ÖĞRENCİ YAŞAMI

Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu öğrencileri, yükseköğrenim yaşamlarının, akademik ve mesleki boyutlarını tamamlamakta ve zenginleştirmektedir. Şehrin tarihi merkezinde, kültür, sanat ve iş dünyasının kalbinin attığı bölgelere yakın yerleşkesiyle Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu, performans ve etkinliklere yönelik projeleriyle öğrencilere sanat, tasarım ve iletişim alanlarında zengin bir deneyim imkânı sunmaktadır. Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksekokulu, düzenlediği panellerle konusunda uzman ve ünlü isimleri öğrencilerle buluşturmakta bir köprü görevi görmektedir.
 
FARUK SARAÇ TASARIM MESLEK YÜKSEKOKULUNDA KONAKLAMA

Öğrencileri, ilde bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu yurtlarından ve okulun çevresinde bulunan özel yurtlardan da faydalanabilmektedirler.
 
FARUK SARAÇ TASARIM MESLEK YÜKSEKOKULUNDA EĞİTİM VERİLEN PROGRAMLAR

Moda Tasarımı

Ülkemizde Moda Tasarımı alanında, geleceğin modacılarını ve tasarımcılarını yetiştirmek adına bir misyon üstlenmiştir. Moda Tasarımı Programının temel amaçlarından biri de; tasarım, tekstil ve moda alanında, kamu ve özel sektörün teknik eleman ihtiyacını karşılayacak donanıma sahip kalifiye elemanlar yetiştirmektir. Program süresince öğrencilerin tüm teorik eğitimleri uygulamalı eğitimler ile zenginleştirilmiş olup, öğrendiklerini kapsamlı bir şekilde uygulayabilecekleri mezuniyet projesi, staj gibi imkanlar da öğrenciye sağlanmaktadır.
 
Dış Ticaret

Bu program amacı, ekonominin önemli bir kalemini oluşturan dış ticaret alanında kalifiye eleman olarak çalışacak, alanı ile ilgili mevzuata hakim mezunlar yetiştirmektir Program dahilinde, öğrencilerin teorik bilgi kadar pratik bilgi kazanması da hedeflenmektedir. Staj ve proje çalışmaları ile öğrencilerin sanayi tecrübesi kazanması sağlanmaktadır.
 
Dış Ticaret Programı mezunları işletmelerin dış ticaret bölümlerinde, bankaların kambiyo bölümlerinde, gümrük komisyoncuları bünyesinde, uluslararası lojistik firmalarında ve sınavlarda başarılı oldukları takdirde Maliye Bakanlığı, Gümrük Müsteşarlığı ve bağlı birimlerinde çalışabilirler.
 
Halkla İlişkiler Ve Tanıtım

Programın amacı, sosyal çevre içerisinde bir işletmenin kurumsal imajının oluşturulması için çeşitli faaliyetlerin yürütülmesinde sorumlu uzman kişiler yetiştirmektir. Rekabetin hızla artması, şirketlerin ürettiği ürün ve hizmetlerin daha etkin ve global bir ölçekte tanıtılmasını gerekli kılmaktadır. Bu amaçla bu hizmetlerin daha bilimsel bir aşamada koordine edilmesi ve bu alanda eğitim almış yetkin elemanlarla verilmesi büyük önem kazanmaktadır. Halkla İlişkiler ve Tanıtım Programı, özel ve kamu sektörü için bu alanda yetişmiş işgücü sağlamak amacıyla oluşturulmuştur. Bölüm, gelişen iletişim ortamında önem kazanan halkla ilişkiler, tanıtım, reklamcılık, kamuoyu araştırmaları konularında verdiği eğitimle bu alanlara katkıda bulunmaktadır.
 
İşletme Yönetimi

Faruk Saraç Tasarım Meslek Yüksek Okulu İşletme Yönetimi programının amacı, iş dünyasının gereksinim duyduğu teorik ve pratik bilgiyi uyumlaştırabilen ara kademe eleman ve yöneticiler yetiştirmektir. Program dâhilinde; işletme bilimine temel teşkil eden Yönetim, İnsan Kaynakları, Üretim, Pazarlama, Muhasebe ve Finans gibi derslerin yanı sıra ekonomik ve hukuki hayatı tanımaya yönelik Hukuk ve İktisat gibi diğer disiplinlerle de teorik alt yapı desteklenmektedir. Bununla birlikte öğrencilerin edindikleri teorik bilgiyi, staj ve proje çalışmaları ile iş hayatına aktarma imkanı bularak mesleki tecrübe kazanacaklardır. Program, öğrencilerin meslek hayatında ihtiyaç duyacakları bilgi teknolojilerini ve mesleki yabancı dil bilgisini öğrenmelerine yönelik olarak tasarlanmıştır. Eğitimine devam etmek isteyen öğrencilerinin ise; mezun olduktan sonra Açık Öğretim Fakültesinde yer alan ilgili bölümlerin üçüncü sınıfına sınavsız geçebilmekte, ÖSYM tarafından yapılan Dikey Geçiş Sınavı"nda başarılı oldukları takdirde ilgili lisans programlarına dikey geçiş yapabilmektedirler.
 
Grafik Tasarımı

Günümüzde her alanda yaşanan bilimsel, teknolojik, kültürel ve ekonomik gelişmeler, bütün sektörleri etkilemekte ve bu durum doğal olarak meslekî eğitimi de yakından ilgilendirmektedir. Özellikle Avrupa Birliğinden ve küreselleşmeden söz ettiğimiz bu günlerde, meslekî eğitim programlarının sektörün eğitim ihtiyaçlarını karşılayacak nitelikte olması çok önemlidir. Bu amaçla yeni pek çok meslek alanında ve dalında eğitim-öğretim programı hazırlanmaktadır. Bu alanlardan birisi de grafik tasarım alanıdır. Grafik Tasarım öğretim programı bireylere temel bilimleri içeren bilgi ve beceriler, özel mesleki bilgi beceriler yanında iletişim kurabilen, teknolojiyi kullanabilen, alanda kazandığı bilgi ve becerileri kullanarak üretim yapan ve bunları pazarlayabilen, alanı ile ilgili olarak sektörün ihtiyaç duyduğu kalitede hizmet üretebilen yaptığı işin kalitesinden sorumlu olabilen bireyleri yetiştirmeyi amaçlamaktadır.
 
Fotoğrafçılık Ve Kameramanlık

Fotoğrafın, yaygın kullanım olanaklarına, Meslek Yüksekokulumuzun kalitesini taşımak, bilimsel metotlar yanında sanatsal boyutunu da irdeleyen bir eğitimle kişiyi gelişmeye dönük araştırıcı ve yaratıcı yönlerini geliştirmek hedef olarak belirlenmiştir. Günümüz koşullarında gelecek vadeden böyle bir programla, bu sektörün ihtiyacını karşılayacak, donanımlı, hayata, kumaşa, modaya farklı gözle bakabilecek, estetik anlayışı yüksek sorumluluk sahibi, hayallerini gerçeğe dönüştüren, hızlı düşünüp uygulayan gençler topluma kazandırılacaktır.
 
FARUK SARAÇ TASARIM MESLEK YÜKSEKOKULU ADRESİ
 
Kocanaip Mah. Kaplıca Cad. No.3 Osmangazi / Bursa
 
Tel : 0 224 220 54 54 0 224 223 27 84 0 224 223 22 94
 
Faks : 0 224 223 27 31
 
e-mail : info@faruksarac.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna