Işık Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Işık Üniversitesi hakkında bilgi

Işık Üniversitesi hakkında bilgi

   

Işık Üniversitesi hakkında bilgi

Feyziye Mektepleri Vakfı"nın 128 yıllık geleneğinin bir eseri olan Işık Üniversitesi, kapılarını 1996 yılında açtı. Feyz-i Sıbyan Mektebi adıyla, 1885 tarihide Selanik"te kurulan ve Osmanlı İmparatorluğu"ndan Türkiye Cumhuriyeti"ne uzanan döneme tanıklık eden bir kurum olan Feyziye Mektepleri Vakfı, 1935 yılında Mustafa Kemal Atatürk"ün onayı ile “Işık Lisesi” adını almıştır. Aynı zamanda Atatürk"ün öğrenim gördüğü Şemsi Efendi Mektebi ile bütünleşen bir öğretim kurumu olmanın da haklı onur ve gururunu taşımaktadır. Nişantaşı, Ayazağa ve Erenköy"deki anaokulları, ilköğretim okulları ve liseleri gibi, Feyziye Mektepleri Vakfı"nın eğitim zincirine eklenen Işık Üniversitesi de, “Işık geleneği”nden güç alan eğitim-öğretim kadrosu ile çağdaş eğitim anlayışı içerisinde gençlerin geleceğine yön verecek adımları atmalarını sağlıyor.


IŞIK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENİM DİLİ
 
Işık Üniversitesinde öğrenim dili İngilizce"dir ancak Güzel Sanatlar Fakültesi, Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ve Mimarlık (Türkçe), İnşaat Mühendisliği (Türkçe), Makine Mühendisliği (Türkçe), Psikoloji (Türkçe) lisans programlarında İngilizce destekli Türkçe eğitim verilmektedir. Ayrıca İtalyanca, Almanca, Fransızca, Rusça, İspanyolca, Japonca ve Çince gibi diğer yabancı dilleri öğrenme olanağı bulunmaktadır.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNDE BURS OLANAKLARI

Işık Üniversitesi; öğrencilerine çok sayıda ve geniş kapsamlı burs ve indirim olanağı sunmaktadır. Yüksek Onur Bursu, Onur Bursu, %100 Burs, %50 Burs,%25 Burs, Şile LYS Bursu, Genel Liseler Tercih İndirimi, FMV Işık Liseleri Tercih İndirimi, Şişli Terakki Lisesi Tercih İndirimi, Darüşşafaka Lisesi Tercih İndirimi, Güzel Sanatlar Liseleri İndirimi, FMV Işık Liseleri İndirimi, Şişli Terakki Lisesi Güzel Sanatlar İndirimi, Darüşşafaka Lisesi Güzel Sanatlar İndirimi, Uluslararası Bakalorya İndirimi, Spor İndirimi, Kardeş İndirimi gibi Lisans düzeyinde üniversiteye girişte sağlanan burs ve indirimlerdir.
 
Işık Üniversitesinde burslar genel not ortalamasına bakılmaksızın yabancı dil hazırlık öğretimi için iki, lisans öğretim süresi için beş yıl kesintisiz olarak verilmektedir. Lisans düzeyinde öğretim sırasında sağlanan burslar da bulunmaktadır. Bunlar %100 Başarı Bursu, %75 Başarı Bursu, %50 Başarı Bursları ile Çalışma Bursu"dur. Başarı Bursları her yarıyıl yenidendeğerlendirilir, bu sebeple öğrencinin başarısına bağlı olarak verilir. Çalışma Bursları ise birimlerin gereksinimlerine göre verilir. Üniversite"nin ihtiyacı olduğu birimlerde çalışma olanağı sağlanır. Bu bursun süresi 9 aydır.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ TEMSİLCİLİĞİ

Öğrenci katılımını kültürünün bir parçası sayan Işık Üniversitesi, öğrencilerin bölüm, fakülte ve üniversite kurullarında temsilini sağlar. Öğrenciler bu yolla, hem günlük hayatlarının geçtiği ortamı belirleme şansına sahip olur, hem de gelecekte iş yaşamında karşılaşacakları yönetsel konular hakkında deneyim kazanırlar.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNDE KAMPÜS

Işık Üniversitesi, eğitimini Şile ve Maslak Kampüslerinde sürdürüyor. Şile Kampüsünde derslikler, kütüphane, laboratuvarlar, yurtlar, spor salonları en son teknolojiyle donatılmış ve 24 saat öğrenci kullanımını hedefleyen bir yapıda tasarlanmıştır. Doğayla iç içe, deniz kenarındaki Şile Kampüsü hem sunduğu hareketli sosyal olanaklarla üniversitede kurulan dostluklar için ortam sunmakta, hem de istenildiğinde sakin atmosferiyle akademik çalışmalara yoğunlaşma imkânı sağlamaktadır. Güzel Sanatlar Fakültesi, Meslek Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Sürekli Eğitim Merkezi, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüleri bulunduğu Maslak Kampüsünde profesyonel sergi alanları, atölyeler, laboratuvarlar ve kütüphanesiyle eğitim alan öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde yapılandırılmıştır.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNDE BİLİŞİM

Kampüslerinde, kablolu ve kablosuz ağ üzerinden internete ve bilgi kaynaklarına kesintisiz erişim olanağı sağlanmaktadır. Öğrenciler, derslere kayıt, duyurular, online ders içerik yönetimi ve kesintisiz öğretim elemanı- öğrenci iletişimi amacıyla web tabanlı hizmet uygulamalarından faydalandırılmaktadırlar. Kampüs içerisinde bulunan serbest bilgisayar laboratuvarları 7/24 hizmet vermektedir. Bilgi İşlem Merkezi bünyesinde oluşturulan network, yazılım ve donanım laboratuvarlarından, tüm öğrenciler Ar-Ge çalışmalarının yanı sıra, kişisel bilgisayarların bakım ve onarımı için de yararlandırılmaktadırlar.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNDE KÜTÜPHANE

Türkiye"de 24 saat hizmet veren sayılı üniversite kütüphanelerinden biri olan Işık Üniversitesi Kütüphanesinde, 129 bini elektronik olmak üzere 162 binden fazla kitap koleksiyonda yer almaktadır. Kütüphanede Türkçe ve yabancı dilde kitapların yanı sıra DVD film/ belgesel koleksiyonu, slayt, ses kasetleri, CD-ROM gibi kitap dışı yayınlar, 65 adet online veri tabanı, 175 adet basılı dergi ve 26 bin elektronik dergi bulunmaktadır. Öğrenciler ve akademisyenler, internet aracılığı ile kütüphanenin aboneliği dahilinde bulunan akademik veri tabanlarına kampüs içinden/ kampüs dışından bağlanabilmekte böylelikle araştırmalarını gerçekleştirebilmektedirler. Kütüphanede kablosuz internet erişimi mevcut olup, öğrenciler kişisel bilgisayarlarını da kullanabilmektedirler. Karadeniz, orman ve Şile"nin yeşil ve mavi tonlarının buluştuğu eşsiz manzarası eşliğinde kütüphanede çalışmalarını yapabilmekte, geniş film koleksiyondan bir film seçerek kütüphane içinde multimedya odasında bu filmi izleyebilmektedirler.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNDE YURTLAR

Işık Üniversitesi yurtları, öğrencilerin bireysel dünyalarını kurmalarına olanak tanımanın yanı sıra, topluluk dayanışmasını da teşvik eder. Şile Kampüste tek kişilik, iki kişilik, üç kişilik ve dört kişilik odalardan oluşan, toplam 1.300 yatak kapasiteli 18 yurt binası bulunmaktadır.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNDE YEMEK

Şile Kampüsü Sosyal Merkezi"nde; öğrencilerin sabah kahvaltısı, öğle ve akşam yemeği servisini alabilecekleri, haftanın 7 günü hizmet veren bir yemekhane bulunuyor. Şile Kampüste ayrıca Deniz Manzaralı Gençlik Kampı, Delimarche Cafe, Segefrado Cafe, Bodrum Cafe, Balkabaa Cafe, Foodbreak Cafe, Eurest Cafe,Dürüm Evi, Tost Evi, Marmaris Büfe ve Amigo Market bulunuyor. Maslak Kampüsünde ise öğrenciler Işık Ev Sosyal Tesisleri ile Delimarche Cafe"den faydalanıyor.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNDE SAĞLIK

Acıbadem Mobil Sağlık Hizmetleri iş birliği ile Şile Kampüsünde, acil durumlarda ilk müdahaleyi yapabilecek donanıma sahip bir Sağlık Merkezi 7 gün 24 saat hizmet veriyor. Acil vakalar için ayrıca ambulans hizmeti de bulunuyor. Maslak Kampüsünde bulunan Sağlık Merkezi ise hafta içi mesai saatleri içerisinde hizmet veriyor.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

Üniversite eğitiminin ayrılmaz bir parçası olan öğrenci kulüpleri, kendi ilgi alanlarına göre faaliyette bulunurken paylaşmayı, kendi kararlarını oluşturmayı ve sorumluluk alarak çalışma alışkanlığını kazandırıyor. Öğrenci kulüplerinde edinilen deneyim öğrencilerin girişimci, dünyaya açık bireyler olmasını teşvik eden Işık Üniversitesindeki öğrenci kulüpleri şunlardır: Arge Topluluğu, Atatürkçü Düşünce, Basın Yayın, Bilardo, Bilgisayar, Bilim ve Teknoloji, Bilişim Güvenliği ve Araştırma, Biyomedikal, Çevre, Dans, Doğa Sporları, Elektronik, Endüstri Mühendisliği, Erasmus ve Küreselleşme, Felsefe ve Düşünce, Folklor, Fotoğrafçılık, Güzel Sanatlar, Haftasonu, Havacılık, Işıklı Fenerbahçeliler, Işıklı Galatasaraylılar, Işıklı Kartallar, IT&MIS, İşletme ve Ekonomi, Makine Mühendisliği, Matematik, Motorsporları, Müzik, Psikoloji, Radyo, RPGS (Role Playing Game Society), Satranç, Sinema, Sosyal Aktiviteler, Sosyal Sorumluluk Projeleri, Spor, Sualtı Sporları, Tiyatro ve Müzikal, Toplum Gönüllüleri, Uluslararası İlişkiler, Uzak Doğu Sporları.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNDE SPOR

Spor, Işık Üniversitesinde takım oyunu alışkanlığı kazanmanın, dostça rekabetin yaşandığı bir ortamda kendini keşfetmenin önemli bir parçasını oluşturuyor. Üniversite bünyesinde öğrencilerin birbirleriyle ve sınıflar arası ilişkileri güçlendirici çeşitli sportif faaliyetler düzenleniyor. Işık Üniversitesi spor takımları, gerek Üniversite Sporları Federasyonu, gerekse kurum ve kuruluşlar tarafından düzenlenen spor karşılaşmalarına pek çok farklı branşta katılarak, başarı kazanıyor. 424 koltuk kapasiteli spor salonu, fitness salonları, Maslak Kampüsünde yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, hava basketbol sahası, açık hava voleybol sahası,açık hava tenis sahası, bisiklet parkları, futbol sahası, halı saha, masa tenisi alanları, dans salonu, satranç salonu.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNDE SPOR TAKIMLARI

• Amerikan Futbolu ( Erkek )
 
• Basketbol ( Bayan – Erkek )
 
• Bisiklet
 
• Futbol ( Erkek )
 
• Hentbol ( Erkek )
 
• Judo ( Bayan – Erkek )
 
• Kayak ve Snowboard ( Bayan – Erkek )
 
• Satranç ( Bayan – Erkek )
 
• Voleybol ( Bayan – Erkek )
 
• Yelken
 
• Yüzme ( Bayan )
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNDE ULUSLARARASI DEĞİŞİM PROGRAMLARI

Işık Üniversitesi öğrencilerini sadece sınıflarda değil, ülke sınırlarının dışında da öğrenmesi için teşvik eder. Bu kapsamda eğitimi uygulama alanlarına taşırken, sahada yürüyen sosyal sorumluluk faaliyetlerinden stajlara kadar birçok imkân sunar. Bunlar arasında en önemlisi, eğitiminin bir bölümünü yurt dışındaki üniversitelerde sürdürmesi için öğrencilerine sunduğu seçeneklerdir. Bu sayede öğrenciler farklı ülkelerden üniversiteleri tanıma, kültürel ve akademik alışveriş ve dünyayı keşfetme imkânı bulur.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİNİN ERASMUS VE İKİLİ DEĞİŞİM PROGRAMI ANLAŞMASI OLAN ÜNİVERSİTELERİN BULUNDUĞU ÜLKELER

ABD, Almanya, Belçika, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Fransa, Hollanda, İngiltere, İspanya, İsveç, İsviçre, İtalya, Kanada, Litvanya, Macaristan, Norveç, Polonya, Portekiz, Slovenya, Yunanistan.
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİ LİSANS PROGRAMLARI

• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS PROGRAMLARI

• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Meslek Yüksekokulu
 
MERKEZLER

• Sürekli Eğitim Merkezi
 
IŞIK ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Şile Kampüsü
 
34980 Şile – İstanbul
 
Tel: 0 216 712 14 60
 
Maslak Kampüsü

Büyükdere Caddesi No: 194 34398
 
Maslak – İstanbul
 
Tel: 0 212 286 49 11
 
Işık Üniversitesi Tanıtım ve Pazarlama Müdürlüğü

Tel: 0 216 528 70 45 – 46
 
SOSYAL MEDYADA IŞIK ÜNİVERSİTESİ
 
twitter.com/FMVIsikUniv
 
facebook.com/FMVIsikUni
 
instagram.com/fmvisikuniv
 
youtube.com/FmvIsikUniversitesi
 
www.isikun.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna