Gedik Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Gedik Üniversitesi hakkında bilgi

Gedik Üniversitesi hakkında bilgi

   

Gedik Üniversitesi hakkında bilgi

Gedik Üniversitesi"nin bağlı olduğu Gedik Eğitim ve Sosyal Yardım Vakfı (GEV), ülke eğitimine ve Türkiye"de kaynak teknolojisinin gelişimine katkıda bulunmak amacı ile 07.09.1994 tarihinde Gedik Holding tarafından kurulmuştur.
 
GEV, bu alanlarda her türlü etkinliği ve girişimi üzerine düşen toplumsal bir görev olarak kabul etmiştir. Bu çerçevede GEV; Milli Eğitim Bakanlığı, yükseköğretim kurumları ve özel sektör kuruluşları ile kurulduğu günden bu yana çok boyutlu çalışmalar yapmıştır. GEV; okul, yurt, mesleki eğitim merkezi ve engellilere yönelik hizmet veren eğitim kurumları gibi pek çok projeyi başarıyla hayata geçirmiştir.
 
T.C. Gedik Üniversitesi, 06.04.2010 tarihli Bakanlar Kurulu kararıyla “Gedik Meslek Yüksekokulu” olarak beş programla eğitim hayatına başlamıştır. 03.03.2011 tarihinde 6114 sayılı Yasa ile “T.C. Gedik Üniversitesi ” adıyla yeniden organize olmuştur. Üniversite bünyesinde 3 Enstitü, 4 Fakülte, 1 Meslek Yüksekokulu 3 Araştırma Merkezi ve Yabancı Diller Yüksekokulu bulunmaktadır.
 
Gedik Üniversitesi eğitim ve öğretimine Kartal E-5 Yanyol, Pendik- Kurtköy, Tuzla- Aydınlı ve Kurtköy Çamlık olmak üzere 4 yerleşkede, toplam 30.000 metrekare kapalı alanda devam etmektedir. Kampüsler arası ücretsiz servisler mevcuttur. 2012-2013 eğitim- öğretim yılında üniversite tarafından Tuzla Aydınlı Yerleşkesinde 1"i kız, 1"i erkek olmak üzere 2 öğrenci yurdu faaliyete geçmiştir.
 
Bünyesinde bulunan Spor Bilimleri Fakültesi ile üniversiteler arasında ayrıcalıklı bir yere sahip olan Gedik Üniversitesi, başta spor olmak üzere çeşitli sosyal ve kültürel faaliyetlere önem vermekte bu çerçevede öğrencilerinin kişisel gelişimlerini desteklemektedir.
 
Gedik Üniversitesi, 21. Yüzyılın gereksinimlerini karşılamaya yönelik mesleki alanda ihtiyaç duyulan uygulamalı eğitimi çağdaş teknolojilerle sunarak vizyonu geniş, kalifiye elemanlar ve yöneticiler yetiştirmek amacıyla kurulmuştur. Üniversitenin misyonu bir Araştırma- Geliştirme üniversitesi olarak üniversite-sanayi işbirliğini geliştirmek ve istihdama nitelikli bir katkı sağlamaktır. Öğrencilerine staj, istihdam olanakları ve lisans sonrası dönemde kaynak mühendisliği gibi uluslararası eğitim programlarıyla iyi bir gelecek sağlamayı hedeflemektedir. Ayrıca Erasmus Üniversite Beyannamesi almaya hak kazanmıştır. Gedik Üniversitesi Yaşam Boyu Eğitim ve Araştırma Merkezi (GÜ- YEM) ile de bilgi odaklı toplumsal ve teknolojik gelişime katkı sağlamayı amaç edinmiştir.


GEDİK ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULU

1963 yılından bu yana faaliyet gösterdiği sektörlerdeki öncü şirketleriyle gerek ülke gerekse dünya çapında, kendine saygın bir konum edinen Gedik Holding; yılların tecrübesini yetişen nesillere aktarmak, ülkemizde en çok ihtiyaç duyulan alanlarda donanımlı, uluslararası standartlarda mesleki bilgi ve beceriye sahip gençler yetiştirmek üzere Bakanlar Kurulu"nun 06.04.2010 tarihli kararı ile Gedik Meslek Yüksekokulu"nu ülkemize kazandırmıştır. Eğitim-Öğretim hayatına 21 program ile devam eden yüksekokul her sene bünyesine yeni programlar ve öğretim elemanları katarak, mezun ettiği gençler ile elde edeceği başarıları yurtiçinde ve yurtdışında duyurmayı kendine görev edinmiştir.
 
GEDİK ÜNİVERSİTESİNDE LABORATUVAR VE BİLGİ İŞLEM
 
Gedik Üniversitesi"nde, Mühendislik Fakültesi öğrencilerine fiziğin temel kavramlarının ve prensiplerinin anlaşılır hale getirilmesi amaçlı Fizik Laboratuvarı bulunmaktadır. Elektrik ve Elektronik gibi alanlara hizmet verme amaçlı, günümüz teknolojisine ait uygulama ve deney setlerinin mevcut olduğu eğitim laboratuvarına sahiptir. Hidrolik-Pnömatik ve Otomasyon derslerinin uygulamasına yapma amaçlı Otomasyon Laboratuvarı mevcuttur.
 
Makine, Mekatronik ve Endüstriyel Kalıpçılık gibi alanlar için; torna, freze ve taşlama tezgahları gibi takım tezgahlarının da yer aldığı gelişmiş talaşlı imalat atölyesi bulunmaktadır. Yine bu alanların kullanımı için günümüz gelişmiş teknolojisine sahip, hidrolik-pnömatik ve otomasyon laboratuvarımız ve teknik bölümlerin Solidworks ve Autocad başta olmak üzere tasarım programları öğretimi için, gelişmiş bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. Kimya ve Gıda Teknikerliği mesleğinin yeterliliklerine sahip bilimsel ve teknolojide gelişmeler doğrultusunda nitelikli mesleki elemanlar yetiştirmek amaçlı Kimya Gıda Laboratuvarıbulunmaktadır. Her türlü donanıma sahip tüm fakültelerin uygulamalarında yararlandıkları Kartal ve Pendik Yerleşkelerinde bilgisayar laboratuarları öğrencilerin kullanımına açıktır. Kaynak Teknolojisi ve Tahribatsız Muayene programlarının uygulamalı eğitimi için Gedik Holding bünyesindeki laboratuvarlar kullanılmaktadır.
 
GEDİK ÜNİVERSİTESİNDE YURT OLANAKLARI

Gedik Üniversitesi özellikle şehir dışından gelecek öğrencilerine, İstanbul"da barınma sorunu yaşamamaları için modern yurt imkanı sağlamaktadır. Üniversitenin Tuzla Aydınlı Yerleşkesinde, bir adet kız, bir adet erkek olmak üzere iki öğrenci yurdu mevcuttur. En son teknolojik imkanlarla donatılmış olan yurtlarda öğrencilere 1 ile 8 kişilik oda alternatifleri ile barınma hizmeti verilmektedir.
 
GEDİK ÜNİVERSİTESİNDE SPOR TESİSLERİ VE SOSYAL-KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Pendik ilçesinde bulunan Çamlık Spor Tesisleri, Gedik Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi"nin ve üniversite öğrencilerinin kullanımına sunulmuştur. Bu tesiste kapalı Basketbol Salonu, Halı Saha (2 adet), Tenis Kortu (2 adet), Açık Basketbol, Voleybol Sahası (2 adet), Tartan Zeminli Atletizm Pisti, çocuk oyun parkının yanı sıra kafeterya ve idari birimler ile 150 araçlık otopark bulunmaktadır. Üniversite bünyesinde öğrencilerin toplumsal, kültürel ve sanatsal faaliyetleri destekleme amaçlı dans, spor ve sosyal sorumluluk gibi çeşitli kulüpler kurulmuştur. Ayrıca Pendik Yerleşkesinde 450 kişilik koltuk kapasitesine sahip kongre salonunda, her türlü konferans, panel, sempozyum, kongre, tiyatro ve konserler yapılabilmektedir.
 
NEDEN GEDİK ÜNİVERSİTESİ

• İş Dünyası ve Sanayi ile İç İçe Eğitim
 
• Geniş ve Kesintisiz Burs Olanakları
 
• Deneyimli ve Yüksek Nitelikli Öğretim Kadrosu
 
• Yaşam Boyu Eğitim İmkanı ve Sertifika Eğitim Programları
 
• Dünya Çapında Akreditasyon ile Dünya Standartlarında Eğitim İmkanı
 
• Uluslararası Düzeyde İngilizce Eğitimi
 
• Modern Teknoloji ile Donanımlı Laboratuvar ve Atölyelerde Uygulamalı Eğitim
 
• Öğrencilere İş ve Staj İmkanları
 
• Zengin Sosyal ve Kültürel Aktiviteler
 
• Kampüslere Kolay Ulaşım
 
• Konforlu Yurt İmkanı
 
GEDİK ÜNİVERSİTESİNDE BURS OLANAKLARI

Öğretim ücreti, Üniversite tarafından tahsilat için ilan edilen banka ve bankanın prosedürlerine uygun kredili sözleşme düzenlenmesi koşulu ile ilk taksiti kayıt sırasında, kalan dokuz taksiti ise kaydı takip eden aylarda ödenebilmektedir. Peşin ödemelerde %10 indirim uygulanmaktadır.
 
ÖSYM sınav kılavuzunda yer alan burslu öğrenci kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere verilen ve öğretimücretinin % 25, % 50, % 100"ünü kapsayan karşılıksız burslar, zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı dâhil 2547 sayılı Yükseköğretim Kanununda öngörülen normal eğitim-öğretim süresini kapsar.
 
Peşin ödemelerde %10, Kardeş indirimi (Üniversitede okuyan kardeşlerin birine) %10, Gedik Holding çalışanlarına ve çocuklarına %10 indirim uygulanmaktadır. Milli sporculara %25 indirim uygulanmaktadır.
 
Üniversite Yerleştirme Sınavında ilk beş bine giren öğrencilere, Gedik Üniversitesi"ni tercih etmeleri ve ücretli kazanmaları halinde %50 burs verilmektedir. Şehit ve gazi çocuklarına, her program için %50 burs verilmektedir.
 
Üniversitenin öğrencilerinin çalışma azmini teşvik etmek ve başarılarını ödüllendirmek için, her akademik yılsonunda yapılacak değerlendirmeye göre üstün başarı gösteren öğrencilere, o yılı izleyen öğretim yılı için geçerli olmak üzere T.C. Gedik Üniversitesi Öğrenim Bursu Yönergesi "ne göre Başarı ve Spor, Sanat ve Kültür Bursları karşılıksız verilmektedir.
 
GEDİK ÜNİVERSİTESİ YAŞAM BOYU EĞİTİM, UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ (GÜYEM)

GÜYEM, farklı alanlarda kendilerini geliştirmek isteyen kişilere, nitelikli iş bulma olanakları sağlayıcı programlar düzenlemekte, kurumların taleplerine uygun, çağdaş donanımlı, kalifiye elemanlar yetiştirecek eğitim programları sunmaktadır.
 
Akademik eğitmen kadrosu ve sektör profesyonellerinden oluşan uzman bir kadro tarafından gerçekleştirilen eğitimlerde teorik bilginin yanı sıra uygulamaya yönelik olarak atölye çalışmaları, vaka çalışmaları ve örnek olaylara yer verilmektedir. Tüm bunların yanı sıra farklı konularda gereksinim duyabilecek ve sunulan programlar arasında yer almayan kurum içi ihtiyaçlar için uygulamalı eğitimler tasarlanabilmektedir. GÜYEM, eğitim faaliyetlerinin yanında ayrıca sektörün uzman kuruluşlarıyla yaptığı iş ortaklıklarıyla ve alanında uzmanlaşmış akademisyenleri ile kurum ve kuruluşlara vizyon ve misyonları kapsamında Danışmanlık Hizmetleri vermekte ve zorlu rekabet koşullarında, kurumların sürekli iyileşerek kalıcı organizasyonlara dönüşmelerini sağlayacak nitelikte çözümler üretecek modeller oluşturmaktadır.
 
GEDİK ÜNİVERSİTESİNDE ULUSLARARASI İLİŞKİLER BİRİMİ

Üniversite, 2012-2013 eğitim-öğretim yılı itibariyle Erasmus Beyannamesi"ni alarak, Erasmus öğrenci ve personel hareketliliğinden yararlanmaya hak kazanmıştır. Bu sayede, öğrenciler Avrupa Birliği üyesi 27 ülke ile kurulabilecek ikili anlaşmalardan faydalanarak Avrupa"da eğitim görebileceklerdir. Çağın gerektirdiği donanıma sahip bireyler yetiştirmeyi hedefleyen üniversite, bu amaç doğrultusunda Erasmus Programı"na büyük önem vermektedir.
 
GEDİK ÜNİVERSİTESİNDE KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON MERKEZİ

Gedik Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi, eğitim–öğretim ve araştırma faaliyetlerini desteklemek, öğrencilerin, öğretim elemanlarının ve çalışanların her türlü ortamdaki bilgi-belge ihtiyacını karşılamak amacıyla çalışmalarına başlamıştır.
 
Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi bünyesinde; 2010 yılında Prof. Dr. Selahattin Anık Kütüphanesi Pendik Yerleşkesinde, 2012 yılında Merkez Kütüphane Kartal Yerleşkesinde hizmete açılmıştır.
 
GEDİK ÜNİVERSİTESİNDE YERLEŞKE-İLETİŞİM-ULAŞIM

Rektörlük, Mühendislik Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Güzel Sanatlar ve Mimarlık Fakültesi, GÜYEM (Yaşam boyu Eğitim, Araştırma ve Uygulama Merkezi) ile Yabancı Diller Yüksekokulu Kartal Yerleşkesinde yer almaktadır.
 
Pendik-Şeyhli Yerleşkesinde; Gedik Meslek Yüksekokulu eğitim-öğretim vermektedir.
 
Spor Bilimleri Fakültesi ise Pendik Çamlık bölgesinde eğitim faaliyetlerini sürdürmektedir.
 
Tuzla Aydınlı Yerleşkesinde Kız-Erkek Öğrenci Yurtları hizmet vermektedir.
 
GEDİK ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELER VE BÖLÜMLERİ

İKTİSADİ ve İDARİ BİLİMLER FAKÜLTESİ

• Uluslararası İlişkiler
 
• Uluslararası Ticaret
 
• Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi
 
MÜHENDİSLİK FAKÜLTESİ

• Makine Mühendisliği
 
• Mekatronik Mühendisliği
 
• Metalürji ve Malzeme Mühendisliği
 
• Elektronik Mühendisliği
 
SPOR BİLİMLERİ FAKÜLTESİ

• Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği
 
• Antrenörlük Eğitimi
 
• Spor Yöneticiliği
 
GÜZEL SANATLAR ve MİMARLIK FAKÜLTESİ

• Mimarlık
 
• İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
 
• Görsel İletişimTasarımı
 
Meslek Yüksekokul Programları
 
• Kaynak Teknolojisi
 
• Menkul Kıymetler ve Sermaye Piyasası
 
• Tahribatsız Muayene
 
• Bankacılık ve Sigortacılık
 
•Mekatronik
 
• Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
 
• Makine
 
• Dış Ticaret
 
• Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 
• Grafik Tasarım
 
• Elektrik
 
• Bilgisayar Programcılığı
 
• Elektronik Teknolojisi
 
• Turizm ve Otel İşletmeciliği
 
• Kimya Teknolojisi
 
• Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
 
• Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
 
• İş Sağlığı ve Güvenliği
 
Araştırma Merkezleri

• Yaşam Boyu Eğitim
 
• Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• Avrupa Birliği Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• Robot Teknolojileri Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
KARTAL YERLEŞKESİ

Cumhuriyet Mahallesi E-5 Yanyol No:29 34876 Yakacık – Kartal / İSTANBUL
 
Tel: (0216) 452 45 85
 
Faks: (0216) 452 87 17
 
PENDİK YERLEŞKESİ

Sülüntepe Mahallesi Yunus Emre Caddesi No:1/1 34913 Şeyhli – Pendik / İSTANBUL
 
Tel: (0216) 595 21 99
 
Faks: (0216) 595 21 55
 
ÇAMLIK YERLEŞKESİ

Çamlık Mahallesi Erguvan Sokak No:2 34912 Çamlık – Pendik / İSTANBUL
 
Tel: (0216) 646 10 12-14
 
Faks: (0216) 646 40 15
 
AYDINLI YERLEŞKESİ
 
Aydınlı Mahallesi Dersaadet Caddesi No:53/A Aydınlı – Tuzla / İSTANBUL
 
Tel: (0216) 393 04 36-37
 
Faks: (0216) 393 04 39
 
E-Posta: info@gedik.edu.tr
 
www.gedik.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna