Gülhane Askeri Tıp Akademisi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Gülhane Askeri Tıp Akademisi hakkında bilgi

Gülhane Askeri Tıp Akademisi hakkında bilgi

   

Gülhane Askeri Tıp Akademisi hakkında bilgi

Gülhane Askeri Tıp Akademisi , bilimsel özerkliğe sahip, T.S.K."nın sağlık bilimleri alanında en yüksek danışma organı olan , ön lisans , lisans , lisans üstü düzeyde eğitim-öğretim , bilimsel araştırma ve yayım yapan ,T.S.K."ne tabip ve gerektiğinde diğer sağlık bilimleri alanında askeri personel yetiştiren bir komutanlıktır.
 

GÜLHANE"NİN ANKARA"YA TAŞINMASI

Türkiyenin II. Dünya Savaşına girme ihtimali üzerine, askeri okulların ve Gülhane"nin İstanbul"dan Ankara"ya taşınmasına karar verilmiş, bu kararda Başkent Ankara"da güçlü bir tıp merkezinin olmamasının da rolü olmuştur. 21 Temmuz 1941"de, İstanbul"dan 28 vagonluk bir katara sığdırılan tüm eşya ve personel, Sirkeci"den Ankara"ya Cebeci Merkez Hastanesi"ne nakledilmiştir. Gülhane 1947"de “Gülhane Askeri Tıp Akademisi” adını almış, 1953 yılından 1971 yılına kadar Bahçelievler"deki şimdiki K.K.K. lığı binasının bir bölümünde ve Harpokulu"nun yanında bulunan o zamanki Mevki Hastanesi"nde hizmetine devam etmiştir.
 
GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ ETLİK"TE
 
1960"lara gelindiğinde GATA bulunduğu binaya sığmaz hale gelmiştir. Türkiye"de tıp biliminin ilerlemesine ve Türk halkının sağlığına yaptığı hizmetleri göz önünde bulundurarak, 1961"de iki kanun çıkartılmıştır. 5 Ocak 1961 tarih ve 230 sayılı kanunla Gülhane Askeri Tıp Akademisi Üniversiteler Kanununa bağlanmış, aynı tarih ve 231 sayılı kanun ile Gülhane Askeri Tıp Akademisi"ne yeni ve modern bir bina yapılması için bütçeden 30 milyon TL, ayrılmıştır. Modern hastane işletmeciliğine göre Gülhane"nin teşkilat ve kadrosunun yapılanması da yeni binanın yapımı kadar önemli kabul edilmiş ve yurt dışı örnekleri de incelenerek yeniden oluşturulmuştur. 1961"de temeli atılan yeni akademi binası, 1971 yılında bitirilmiş, Gülhane Etlik"te yapılan bu yeni binasına Ekim 1971"de taşınmıştır. 10 Ekim 1972 tarihinde Gülhane bünyesinde, lise düze yinde Hemşire Sağlık Koleji ve ortaokul düzeyinde Sağlık Okulu açılmış, 1978 yılında Sağlık Okulu kapatılmış, Hemşire Sağlık Koleji, “Sağlık Meslek Lisesi” adını almıştır. 1974 yılında Radyoterapi Merkezi, 30 yataklı bina ve cihazlarıyla, 7 Nisan 1976"da Türkiye"de ilk defa tam teşekküllü bir Yanık Tedavi Merkezi binasıhizmete girmiştir. 1980 yılında Türkiye"de ilk kez, Perkütan Translüminal Koroner Anjioplasti uygulaması gerçekleştirilmiştir.
 
GÜLHANE ASKERİ TIP FAKÜLTESİ"NİN AÇILIŞI
 
Gülhane"ye bağlı Askeri Tıp Fakültesi, Türk Silahlı Kuvvetlerine daha bilgili ve deneyimli asker hekim yetiştirmek amacıyla, 6 Ocak 1981 tarihinde eğitime başlamıştır. 7 Kasım 1980 tarih ve 2336 sayılı kanunla; Gülhane Askeri Tıp Akademisi"nin; Askeri Tıp Fakültesi ve Eğitim Hastanesi olarak iki bölümden oluştuğu belirtilerek Fakültenin kurulduğu ilan edilmiştir. 6 Mayıs 1981 tarihinde Prof. Dr. Necati Kölan başkanlığındaki 21 kişilik ekip tarafından, GATA"nın ilk Böbrek Transplantasyonu gerçekleştirilmiştir. l982 yılında GATA Nöroşirürji Kliniği"nde Mikrocerrahi uygulamaları başlatılmış ve Türkiye"de yine bir ilk olarak Mikrocerrahi Eğitim ve Araştırma Merkezi l985 yılında Beyin ve Sinir Cerrahisi Anabilim Dalı bünyesinde çalışmalarına başlamıştır. 1983 yılında Psikiyatri Kliniğinde, ülkemizde bu alanda kurulan ilk merkez olan Uyku Merkezi açılmıştır. 1984 yılında ise Tıbbi Onkoloji Bilim Dalı bünyesinde, Türkiye"de ilk otolog ve allojeneik kemik iliği transplantasyonu gerçekleştirilmiştir. 1986 yılında Türkiye"de ilk defa, digital ve network uygulamaları bulunan, Nükleer Tıp Merkezi hizmete girmiştir. 24-25 Kasım 1989 tarihinde ise Türkiye"de pankreas ve böbreğin birlikte ilk transplantasyonu ile barsak transplantasyonu, GATA I. Hariciye Kliniği"nde gerçekleştirilmiştir. 1985 yılına kadar Asker Hastanesi olarak hizmet veren Haydarpaşa Eğitim Hastanesi, 1 Ekim 1985 tarihinden itibaren “Gülhane Askeri Tıp Akademisi Haydarpaşa Eğitim Hastanesi” adını alarak GATA"ya bağlı ikinci Eğitim Hastanesi olarak akademik unvanını kazanmıştır. Hastanede sağlık hizmet desteği yanında, muvazzaf tabip ve diş tabibi subaylara tıpta uzmanlık eğitimi, tabip ve diş tabibi subaylar, sağlık astsubayları ve ordu hemşirelerine staj eğitimi verilmektedir.
 
Bugün Gülhane Askeri Tıp Akademisi bünyesinde görev yapan ve çeşitli illerde konuşlanmış Hastane ve Eğitim Merkezleri bulunmaktadır. Bunlardan ana merkezler şöyledir:
 
ANKARA"DA:

• Gülhane Askeri Tıp Akademisi
 
• Askeri Tıp Fakültesi
 
• 1600 Yataklı Eğitim Hastanesi
 
• Sağlık Bilimleri Enstitüsü
 
• TSK Rehabilitasyon ve Bakım Merkezi
 
• Hemşirelik Yüksek Okulu
 
• Sağlık Astsubay Meslek Yüksek Okulu
 
• Engelli Çocuklar Özel Eğitim ve Rehabilitasyon
 
• Merkezi
 
• TSK Ankara Özel Bakım Merkezi
 
İSTANBUL"DA :

• 1200 Yataklı Haydarpaşa Eğitim Hastanesi
 
• Çamlıca Göğüs Hastanesi
 
• TSK Özel Bakım Merkezi
 
• Deniz ve Sualtı Hekimliği Merkezi
 
ESKİŞEHİR"DE :

Hava ve Uzay Hekimliği Merkezi
 
OKULLAR

• Gülhane Askeri Tıp Fakültesi
 
• Hemşirelik Yüksekokulu
 
• Sağlık Astsubay Meslek Yüksekokulu
 
• GATA Gündüz Bakım Evi
 
GÜLHANE ASKERİ TIP AKADEMİSİ ADRESİ

Gülhane Askeri Tıp Akademisi Komutanlığı 06018 Etlik/ANKARA
 
Tel : 0 312 304 20 00
 
Faks : 0 312 304 27 00
 
www.gata.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna