Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi hakkında bilgi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi hakkında bilgi

   

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi hakkında bilgi

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi (İngilizce: Cyprus International University) (Almanca: Internationale Universität Zypern) 1997 yılında Lefkoşa'da İngiliz dilinde eğitim vermek üzere kurulmuş bir özel üniversitedir. Üniversitenin 10 fakülte (Eğitim, İktisadi ve İdari, Bilimler, İletişim, Güzel Sanatlar, Mühendislik, Eczacılık, Sağlık Bilimleri, Tarım Bilimleri ve Teknolojileri, Fen-Edebiyat, Hukuk) ve bu fakültelere bağlı 38 lisans programı vardır. Ayrıca, 4 yıllık programların bulunduğu Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu, Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu ve 2 yıllık programların bulunduğu Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Yüksekokulu bulunmaktadır. Lisansüstü Eğitim Öğretim ve Araştırma Enstitüsünde ise yüksek lisans ve doktora programları devam etmektedir.
 

2013-2014 Akademik yılında 17. yaşını kutlayacak olan Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, fiziksel ve teknik altyapısıyla küresel üniversite kavramını oluşturan üç temel özelliği; öğretim, araştırma ve kültür sentezini gerçekleştiren örnek bir yüksek öğretim kurumudur. Üniversite, bulunduğu coğrafyanın önemini bilen, sorunlarının farkında olan, ülkesinin gelişiminde lokomotif olma görevini üst düzeyde gerçekleştirmeyi hedefleyen öncü bir üniversitedir.
 
Eğitim felsefesi; bilgi çağının getirdiği evrensel niteliğe ve bilgiyi kullanma yeteneklerine sahip; mesleğinde donanımlı, kendini geliştirebilecek her türlü bilgiye açık, araştırmacı, dinamik, çevre, ülke ve dünya sorunlarına duyarlı; mesleklerinde ve iş dünyasında rekabetten korkmayan; uluslararası kurumlarla yakından ilgilenirken kültürel, tarihsel ve sanatsal değerlerine sahip çıkan bireyler yetiştirmektir.
 

Akademik ve bilimsel gelişim çalışmalarını her zaman ön planda tutan, bu yöndeki girişimlerini toplumun ihtiyaç ve beklentilerine göre şekillendiren üniversite son yıllarda fakültelerine üç yeni fakülte daha eklemiştir. Bunlardan biri alanındaki gelişmelere açık, evrensel sağlık politikalarını izleyen, farmokoloji alanında danışman olarak toplumun her kesimine hizmet verebilecek yeterlilikte eczacılar yetiştirmeyi amaçlayan Eczacılık Fakültesidir. Diğeri meslek bilgi ve becerileriyle donatılmış, tarımsal gelişmelere katkıda bulunabilecek, çağdaş tarım uzmanları yetiştirmek üzere ülkemize kazandırdıkları Tarım Bilimleri ve Teknolojieri Fakültesidir. Son olarak da bilim ve teknolojiye dayalı çağdaş yöntemlerle eğitilmiş sağlık profesyonelleri yetiştirecek Sağlık Bilimleri Fakültesidir.
 
Kurulduğumuz 1997 yılından bu yana açılan tüm programlarımıza, çok sayıda uluslararası akreditasyona YÖK tarafından denklik verilmiştir. Bugün üniversitenin çatısı altında 10 fakülte, 6 yüksekokul ve 1 enstitüde toplam 86 bölüm, 7 önlisans, 38 lisans, 26 yükseklisans, 15 doktora programında alanında yetkin öğretim elemanlarıyla eğitim verilmekledir.
 
Araştırma ve geliştirme çalışmalarında çağdaşlığı yakalayan üniversitede ileri teknoloji ürünü cihazlarla donatılmış laboratuvarlar, bilgi işlem merkezi, zengin bir kütüphane ile tam donanımlı bir spor kompleksi CIU ARENA bulunmaktadır.
 
Öğrencilerine verebilecekleri en çağdaş, en kaliteli eğitimi sunmak bu üniversitenin varlığının sebebidir. Uluslar arası Kıbrıs Üniversitesine giden her öğrenci, en iyi eğitimi almış, mutlu ve donanımlı birer birey olarak mezun olmaktadır. Ulusal değerlere bağlı, bilimin ve aklın yol göstericiliğinden ayrılmayan, çağdaş, vizyon sahibi ve dünyanın her ülkesinde çalışabilecek birikim ve donanıma sahip olarak, her biri alanında öne çıkmış profesyonel kurumlarda iş yaşamına adım atan üstün nitelikli mezunları, bunun bir göstergesi olarak Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi"nin başarılarını taçlandırmaktadır.
 
Geleceğin dünyasını öngören, “21. Yüzyılın mükemmel üniversitesi olma” yolunda ilerleyen , heyecanlı, dinamik, enerjik ve aynı zamanda her adımını sağduyulu atan üniversite; öğretim elemanları, öğrencileri, idari personeli ile hep birlikte el ele üretmekte; sosyal, kültürel ve bilimsel anlamda yeni açılımlar sunma çalışmalarına devam etmektedir.
 
Daha nice başarılara birlikte imza atmak ve üniversiteli olma ayrıcalığını Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi"nde yaşamak üzere sizleri UKÜ"ye davet ediyoruz.
 
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİNDE BURS OLANAKLARI
 
Üniversite öğrencilerinin akademik başarılarını burslarla teşvik etmekte ve bu bağlamda; Tercih Sırası Bursları, DGS Bursları, ÖSYM Bursları, Ham Puan Bursları, Akademik Başarı Bursları, Öğretmen Çocukları Bursu, Türk Silahlı Kuvvetler Mensupları ve Çocukları Bursu, Teşvik Bursu, Kardeş İndirimi vb. burs ve eğitim ücreti indirim alternatifleri sunmaktadır.
 
Özel PaketBursu:Tercih eden öğrenciler için yıllık ücret oldukça avantajlıdır. Öğrencilerimiz bu pakette 12 bölüm için öğrenim ücreti, 2 kişilik yurt odası ve 3 öğün yemekten faydalanabilmektedirler
 
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİNDE BARINMA OLANAKLARI

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, öğrencilerinin büyük bir bölümünün ihtiyacını karşılayacak kapasitede toplam 17 yurt binasına sahiptir.
 
Batı standartları düzeyinde ve her türlü konfora sahip özel tasarlanmış UKÜ yurtları, öğrencilerine rahat, çalışmaya uygun ve güvenilir bir ortam sunar. Tüm odalarda ücretsiz ve limitsiz internet erişimi, çalışma masası ve sandalyesi, kütüphane, elbise dolabı, yatak, mini buzdolabı, odalar arası görüşmeye ve dıştan aranmalara açık telefon bağlantısı sizinledir.
 
UKÜ yurtları, “stüdyo tipi, apart tipi ve stüdyo premier” şeklinde üçe ayrılır.
 
Bir, iki ve dört kişilik odalardan oluşan Stüdyo tipi yurt binalarının altyapısı yemek pişirilmesine uygun olmadığından, ilgili odalar bir yıllık yemekhane üyeliği, yurt konaklaması ve eğitim ücretlerinin dahil olduğu ekonomik paketler ile birlikte sunulur.
 
Apart tipi yurt binaları iki ve üç yatak odalı dairelerden oluşur. Yatak odaları iki öğrencinin konaklayabileceği şekilde tasarlanmış bu yurtlarda, yatak odaları dışında oturma odası ve tam donanımlı bir mutfak öğrencilerin kullanımına sunulur. Bu tip yurtlarda yemek pişirmek serbesttir.
 
Çağdaş ve modern mimarisi ile 5 yıldızlı otel konforuna sahip tek ve çift kişilik Stüdyo Premier yurt oldaların yanısıra engelliler için özel odalar bulunmaktadır. Katlar arası asansör ve diğer stüdyo yurt oda donanımına ek olarak LCD TV, halı, yer yatağı ve klima oda envanteri dahilindedir.
 
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİNDE STAJ VE KARİYER OLANAKLARI

Kariyer Merkezi"nin temel amacı, mezun olacak olan öğrencilerimize üniversite sonrası akademik ve profesyonel kariyerlerini planlamalarında yardımcı olmak, öğrencilerimizin mesleki eğilimlerini belirleyerek, onlara uygun iş kollarını araştırmak ve üniversite bünyesinde onlarla işbirliği içerisinde çalışmalar yapmaktır. UKÜ Kariyer Merkezi tarafından her akademik yılın aralık ve nisan ayında düzenlenen “UKÜ Kariyer Günleri” kapsamında gerçekleştirilen söyleşi ve seminerlerde akademisyenler ve çeşitli meslek dallarında çalışan profesyonel kişiler tarafından öğrenciler özgeçmiş hazırlama, mülakat teknikleri ve iş hayatına dair değişik konularda bilgilendirilir.
 
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ YAŞAMI

Öğrencilerin akademik yaşamlarının yanında, boş zamanlarını aktif bir şekilde değerlendirebilecekleri hafta sonu gezi ve piknikler, kampüs içerisinde gerçekleştirilen yemek ve partiler, spor etkinlikleri ve yarışmalar, konser, sergi, söyleşi vb. sosyal etkinlikler de öğrenci kulüpleri ve Üniversite yönetimi işbirliğince düzenlenmektedir.
 
Bunların dışında her yıl geleneksel olarak düzenlenen Oryantasyon Günleri, UKÜ Yaza Merhaba Şenlikleri ve Uluslararası Gece kapsamında etkinlikler, kampüs yaşamını hareketlendirmektedir.
 
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİNDE YAZA MERHABA ŞENLİKLERİ

Her yıl geleneksel olarak düzenlenen Yaza Merhaba Şenlikleri kapsamında çeşitli gazeteciler, yazarlar, dizi oyuncuları, ünlü ses sanatçıları, müzik grupları, teknik direktörler ve spor yorumcuları öğrencilerle birlikte olmaktadır. Dört gün süren şenlikler boyunca, öğrenciler tarafından hazırlanan moda tasarım gösterileri, fotoğraf sergileri, video art günleri, çeşitli spor dalları ile ilgili eğlenceli yarışmalar düzenlenmekte, tiyatro ve sinema gösterimleri gerçekleştirilmektedir.
 
Öğrencilerin yoğun bir eğitim yılının stresini attıkları, yorgunluklarını giderdikleri, sıcak, neşeli bir ortam içinde kaynaşma ve hep birlikte doyasıya eğlenme fırsatı buldukları Yaza Merhaba Şenlikleri her yıl geleneksel olarak düzenlenmektedir.
 
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

UKÜ"de öğrencilerimiz tarafından kurulup yönetilen ve boş zamanlarını yararlı etkinliklerle değerlendirmek, kendi istek ve ihtiyaçları doğrultusunda sosyal, kültürel, ekonomik ve sportif alanlarda aktivitelere katılımlarını sağlayan mevut 31 öğrenci kulübü bulunmaktadır.
 
Çeşitli alanlarda kampüs içinde ve kampüs dışında etkinlikler düzenleyen öğrenci kulüpleri, yıl boyunca Öğrenci Gelişim ve Danışma Merkezi tarafından desteklenmektedir.
 
Mevcut öğrenci kulüplerimizden bazıları;

Eczacılık ve Tıp Bilimleri Kulübü, Atatürkçü Düşünce Kulübü, Binicilik Kulübü, Doğa Sporları Kulübü, Enerji Sistemleri Mühendisliği Kulübü, Toplum Gönüllüleri Kulübü, Fantazya ve Bilim Kurgu Kulübü, Gazetecilik Kulübü vb.
 
ORYANTASYON GÜNLERİ

Yurt dışından gelen öğrenci ve velilerin Ercan Havalimanı ve Girne Limanı"nda karşılanması ile başlayan program kapsamında, tanıtıcı geziler, eğlenceli konserler, Üniversitenin çeşitli birimleri ile ilgili bilgilendirme toplantıları düzenlenmektedir.
 
Ayrıca, eski öğrenciler ile yeni öğrencilerin kaynaşması sağlanarak, üst sınıf öğrencilerinin yeni gelen arkadaşlarına rehberlik etmelerine zemin hazırlanmaktadır. Böylece yeni öğrenciler, eğitim hayatlarına çok daha kolay uyum sağlamaktadırlar.
 
NEDEN UKÜ?

• Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi, 21. yüzyılın gerektirdiği tüm teknolojik imkanlarla donatılmış modern kampüsü ile kaliteli, ciddi ve güvenilir bir eğitim merkezi durumundadır. “Daha iyi bir eğitim / öğretim” prensibiyle, çağdaş gelişmelere paralel olarak fiziksel altyapısını, araştırma ve eğitim donanımlarını hızla yenilemekte ve geliştirmektedir.
 
• Öğrenciler, küresel rekabet ortamında, dünyanın her yerinde iş bulma ve kurma olanaklarını sağlayacak bilgi donanımına sahip olarak mezun olmaktadırlar. Bu amaç doğrultusunda, Üniversitede çağdaş bir eğitim programı uygulanırken, derslerde yoğun bilgisayar kullanımı öngörülmekte ve öğrencilerin öğretme – öğrenme sürecine etkin bir biçimde katılabildikleri küçük sınıflarda eğitim yapılmaktadır.
 
• Birçok üniversite ile yaptığı iş birliği anlaşmaları ve UNESCO dünya üniversiteleri listesinde yer alması
 
• Tüm dünyada geçerli YÖK onaylı diploması
 
• İngiltere"nin Sunderland , Wolverhampton Üniversiteleri ve Türkiye"de Marmara Üniversitesi ile sunduğu “Çift Diploma” imkanı ile tüm dünyada tanınan seçkin yükseköğretim kurumları arasında yer alması 63 farklı ülkeden gelen öğrencileri
 
• 900.000 metrekare alan üzerine kurulu 91.000 metrekare kapalı alana sahip tam donanımlı kampüsü
 
• İleri teknoloji ile donatılmış modern derslik, stüdyo ve laboratuvarlarda sürdürülen kaliteli eğitimi
 
• Zengin burs seçenekleri
 
• Elektronik kütüphane ile milyonlarca kitap ve makaleye erişim sağlaması
 
• K.K.T.C."nin en büyük entegre spor kompleksi: CIU Arena"ya sahip olması
 
• 31 farklı alanda aktif öğrenci kulüpleri ve etkinlikleri
 
• Toplam öğrenci sayısının %70"ine barınma olanağı sağlayan konforlu ve güvenli yurtları
 
• Büyük bir bölümü kablosuz olmak üzere kampüsün her noktasından kesintisiz internet erişimi
 
• Türkiye"nin 81 farklı İl"inden öğrenci yapısı
 
• Seçilmiş öğrencileri, öğrenimlerini yurtdışında tamamlamış genç ve enerjik öğretim üyeleri ve yeteneklerini ispatlamış yönetsel elemanları ile UKÜ, yükseköğretim alanında bir “referans noktası” olmayı hedeflemektedir.
 
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ

• Eczacılık Fakültesi
 
• Sağlık Bilimleri Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Fen- Edebiyat Fakültesi
 
• Tarım Bilimleri ve Teknolojileri Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
ULUSLARARASI KIBRIS ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Uluslararası Kıbrıs Üniversitesi Haspolat/ Lefkoşa / K.K.T.C.
 
Tel : +90 392 671 1111
 
Faks : +90 392 671 1122
 
E-posta : info@ciu.edu.tr
 
İstanbul Ofisi
 
Vali Konağı Cad. Sezai Selek Sok. Nur Apt.
 
No: 20 K:1 D:6 Amerikan Hastanesi Yanı Nişantaşı
 
İstanbul
 
GSM : 0530 953 64 01
 
Faks : 0212 230 90 30

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna