Başkent Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Başkent Üniversitesi hakkında bilgi

Başkent Üniversitesi hakkında bilgi

   

Başkent Üniversitesi hakkında bilgi

Başkent Üniversitesi, 13 Ocak 1994 tarihinde Ankara'da Türkiye Organ Nakli ve Yanık Tedavi Vakfı ile Haberal Eğitim Vakfı tarafından kurulmuş bir vakıf üniversitesidir.
 

Başkent Üniversitesinin amacı bilgi çağının gerektirdiği evrensel “ bilgiye ulaşım” ve “ bilgi kullanım” yeteneklerine sahip; sağlık, eğitim, iletişim, sanat, çevre, endüstri, ticaret ve teknoloji alanlarında bilgili ve deneyimli; araştırmacı, dinamik, ülke sorunlarına duyarlı; mesleklerinde ve iş dünyasında başarılı; rekabete açık; uluslararası çevrelerle yakından ilişkili; sanatsal, kültürel ve tarihsel değerlerimize sahip çıkan; çevre korumasına duyarlı insanlar yetiştirmektir.
 
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİNDE BURS OLANAKLARI

Başkent Üniversitesinin burslu programlara yerleştirilen öğrencilere Başkent Üniversitesinin kendi kaynaklarından sağlanan burs, öğretim ücretinin tümünü, veya öğretim ücretinin %25"ini kapsamaktadır. Burslar, İngilizce Hazırlık Programında geçirilebilecek süreyi de kapsamakta olup öğrenci yerleştirildiği programdaki öğrenimine başarılı olarak devam ettiği sürece sağlanacaktır. Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri Bölümünün burslu kontenjanlarına yerleştirilen öğrencilere sağlanan burs karşılıklıdır.
 
Öğrenciler mezun olduktan sonra burslu okudukları her yıl karşılığında tam bir yıl olmak koşuluyla Başkent Üniversitesi kuruluşlarında zorunlu hizmete yükümlü olacaklardır. Bunun yanı sıra Üniversite tarafından başarı, teşvik ve destek bursları da verilmektedir.
 
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİNDE YURT OLANAKLARI

Üniversitenin Öğrenci Yurtları 3 blok olup çift kişilik olmak üzere toplam 500 yatak kapasitesine sahiptir. Odaları ve koridorları halı kaplıdır. Oda içlerinde banyo, lavabo ve tuvalet mevcuttur. Kişiye özel yatak, gardrop, kütüphane, çalışma masası ve sandalyesi mevcuttur. Her katta iki adet dinlenme mekanı ve dışarıdan arandığında anons sistemiyle ulaşılacak kat telefonları bulunmaktadır. Yurt Kompleksi içinde tabldot seçenekli yemekhane, bankamatik, televizyon salonu, kartlı telefonlar, market, bilardo salonu, alakart café, bay ve bayan kuaför, satranç eğitmeni gözetiminde kullanılan satranç salonu, internet café, pastane, çamaşırhane ve ütü odasında yeterli sayıda çamaşır makinesi ve kurutma makinesi mevcut olup 24 saat tüm yurt öğrencileri çalışma salonundan yararlanabilmektedirler. Yurtlar ve şehir merkezi arasında ulaşım, Üniversite servis araçları ile sağlanmaktadır. Yurtların bulunduğu bölgede öğrencilerin yararlanabileceği, spor merkezi ve tesisleri bulunmaktadır. Kampüs içerisinde PTT, banka şubesi, öğrenci lokali ve yemek yiyebilecekleri farklı mekanlar bulunmaktadır.
 

BAŞKENT ÜNİVERSİTESİNDE KAMPÜS OLANAKLARI
 
Üniversitenin Eskişehir yolu üzerinde 20.km"dedir. Kampüste geniş kapsamlı bir kütüphane, kafeteryalar, kırtasiye, konfeksiyon, süt ürünleri mağazaları ile market ve bay, bayan kuaförü mevcuttur.
 
Kampüste 500 yatak kapasiteli bir yurt, aile hekimliği, ağız ve diş sağlığı polikliniklerinin bulunduğu bir Öğrenci Sağlık Merkezi bulunmaktadır. Mesleki ve sosyal amaçlı öğrenci topluluklarının bulunduğu kampüste Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak çalışan Spor Merkezi, öğrencilerin spor aktivitelerini gerçekleştirmelerine yardımcı olmaktadır. Merkez,alandaki çalışmaları yaygınlaştırmak amacıyla, yurt içi ve yurt dışındaki kuruluşlarla işbirliği yaparak öğrencileri spor yarışmalarına ve karşılaşmalarına katılmalarını sağlamaya yönelik çalışmalar yapmaktadır. Öğrencileri, spor merkezinin eşgüdümünde futbol, voleybol, basketbol, masa tenisi,aerobik- step ,amerikan futbolu , uzak doğu sporları, klasik dans, satranç, bilardo, capoeira, yoga ve tenis dallarında, profesyonel çalıştırıcıların eşliğinde faaliyetlerin sürdürmektedirler. Üniversitenin Bağlıca Kampüsünde yer alan basketbol, voleybol, tenis sporlarına uygun olarak düzenlenmiş spor salonu; haftanın yedi günü öğrencilerin kullanımına açık tutulmaktadır. Spor salonundan ayrı olarak, aerobik ve step merkezi, aletli kondisyon salonu, tenis, voleybol, basketbol ve mini futbol etkinliklerinin özelliklerine göre düzenlenmiş çok amaçlı açık alan spor tesisi, 4.500 ve 5.000 mt. koşularının yapılabileceği 2 adet yürüyüş ve koşu parkuru ve atletizm pisti, çim futbol sahası, halı saha ve kapalı tenis kortu bulunmaktadır.
 
Kampüste 72 adet Laboratuvar, 245 adet derslik, 22 adet atölye, 7 adet anfi, 4 adet seminer salonu, 2 adet okuma salonu, 2 adet konferans salonu, 5 adet eğitim stüdyosu, 1 adet mahkeme salonu, 1 adet kapalı spor tesisi olmak üzere toplam kapalı alan 108.218 metrekaredir. Ayrıca 3.500 kişi kapasiteli anfi tiyatro, sosyal tesisler ve kafeteryalar mevcuttur. 2 adet banka ve PTT"de kampüste faaliyet göstermektedir. Hazırlık binasında 500 kişilik kafeterya, market, Tıp Fakültesinde 350 kişilik kafeterya, Hukuk Fakültesi"nde 700 kişilik 2 katlı kafeterya ile 300 kişilik çok amaçlı salon, market, Öğrenci Sosyal Tesislerinde 300 kişilik tabldot ve 250 kişilik fast-food ve 50 kişilik pasta salonu, market, Öğrenci Lokalinde de 500 kişilik kantin ve kafeterya ile Hukuk Fakültesinde Öğretim üyeleri ve Rektörlük Binasında personel kafeteryası hizmet vermektedir.
 
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİNDE ERASMUS, FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI:
 
Başkent Üniversitesi bünyesinde bulundurduğu Uluslararası İlişkiler Koordinatörlüğü ile uluslararası kurum ve kuruluşlarla etkin iletişim sağlamakta ve gerekli çalışmaları yürütmektedir.
 
Eğitim alanında Avrupa Birliği ülkeleri ile işbirliğinin sağlanması amacıyla Üniversite Avrupa Birliği Avrupa Komisyonuna başvuruda bulunmuş 2007-2013 Akademik yıllarını kapsayan “Extended Erasmus University Charter”ını almıştır. Bu kapsamda öğrencilerin ve öğretim elemanlarının Avrupa Birliği ülkelerinde değişim programlarına katılarak tecrübe kazanmalarının yanı sıra öğrencilerin staj yaparak kuramsal bilgilerini uygulamaya dönüştürme olanağı da sağlanmıştır. Ayrıca akademik personel gibi idari personel de uluslararası platformda tecrübe kazanarak Başkent Üniversitesi eğitim faaliyetlerine katkıda bulunmaktadırlar.
 
Başkent Üniversitesi Hayatboyu Öğrenme Programı Erasmus öğrenci ve öğretim elamanı değişimi kapsamında 20 Avrupa Birliği üyesi ülke ile toplam 35 alanda 68 ikili anlaşma imzalanmıştır. Başkent Üniversitesi kısa zamanda elde etmiş olduğu bu başarıyı, ülke ve alan anlaşma sayılarını arttırarak 2009-2013 akademik yıllarında da sürdürmeyi ve akademik/idari personeli ile öğrencilerine daha geniş bir yelpazede eğitim ve deneyim olanağı sunmayı amaçlamaktadır.
 
Başkent Üniversitesi eğitim alanında uluslararasılaşma çalışmalarını sadece seçkin Avrupa Üniversiteleri ile değil aynı zamanda Amerika Birleşik Devletleri üniversiteleri ile çeşitli bağlantılar kurarak öğrenci ve öğretim elemanlarının yararlanmalarını sağlamaktadır.
 
YÖK"ün ilgili mevzuat ve Yükseköğrenim Kurumlarına 24.03.2009 tarihinde resmi yazı ile Üniversitelerde Farabi Değişim Programı Kurum Koordinatörlüğü"nün oluşturulmasını istemesine istinaden üniversite de Farabi Koordinatörlüğü kurulmuştur. “Farabi Değişim Programı”, Türkiye"deki Yükseköğretim Kurumları Arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır.
 
Farabi Değişim Programının uygulanmasına ilişkin ilkeler, Yönetmelik ve Esas ve Usuller tarafından ayrıntılarıyla belirlenmiştir. Üniversite belirlenen bu ilke ve esaslar çerçevesinde 2009-2010 akademik yılından geçerli olmak üzere: Adnan Menderes Üniversitesi, Işık Üniversitesi, Anadolu Üniversitesi, Kocaeli Üniversitesi, Haliç Üniversitesi ve Rize Üniversitesi. ile protokol imzalamıştır.
 
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİNDE ÇİFT ANADAL

Çift anadal lisans programının amacı, kayıtlı olduğu lisans programlarını üstün başarıyla yürüten öğrencilerin, aynı zamanda ikinci lisans diploması almak üzere öğrenim görmelerini sağlamaktır. Öğrencinin çift anadal lisans programına başvurabilmesi için başvurduğu yarıyıla kadar kayıtlı olduğu lisans programında aldığı tüm kredili dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvurusu sırasındaki genel not ortalamasının en az 2.26 olması ve ana dal lisans programının ilgili dönemindeki başarı sıralamasının ilk %20"si içinde bulunması gerekir. Bu koşulların yanı sıra, Üniversitenin özel yetenek gerektiren programlarına başvuran adayların, sözü edilen programlar tarafından yapılacak özel yetenek sınavlarına girip başarılı olmaları gerekir. Başvurusu kabul edilen öğrenciler, kayıtlı olduğu lisans programı öğretim ücretinden ayrı olarak, Rektörlük tarafından kredi başına belirlenen çift anadal lisans programı öğretim ücretini öderler.
 
Başkent Üniversitesine yerleştirildiği yılın Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı Kılavuzlarında “Burslu” öğrenci alınacağı belirtilen lisans programlarına kayıtlı öğrencilerden çift anadal lisans programlarında kazandıkları burs oranında indirimli ücret alınır.. Öğrencinin kayıtlı olduğu lisans programına yerleştirildiği yıldaki ÖSS sonucunda oluşan ilgili yerleştirme puanının, başvurduğu çift anadalın burslu lisans programına aynı yıl ÖSS ile en son yerleştirilen öğrencinin puanına eşit ya da fazla olması durumunda, öğrenci çift anadal lisans programına burslu olarak kayıt olur ve öğretim ücretini ödemez. Aynı anda birden fazla çift anadal lisans programına kayıt yapılamaz.
 
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİNDE YANDAL
 
Yan dal programının amacı, kayıtlı olduğu lisans/önlisans programını başarı ile yürüten öğrencilerin ilgi duydukları başka bir dalda bilgilenmelerini sağlamaktır. Öğrencinin yan dal programına başvurabilmesi için başvurduğu yarıyıla kadar kayıtlı olduğu lisans/ önlisans programındaki tüm kredili dersleri başarı ile tamamlamış olması ve başvurusu sırasındaki genelnot ortalamasının en az 2.00 olması gerekir. Bu koşulların yanı sıra, üniversitenin özel yetenek gerektiren programlarına başvuran adayların, sözü edilen programlar tarafından yapılacak özel yetenek sınavlarına girip başarılı olmaları gerekir. Başvurusu kabul edilen öğrenciler, kayıtlı olduğu bölüm/programın öğretim ücretinden ayrı olarak, Rektörlük tarafından kredi başına belirlenen yan dal programı öğretim ücretini ayrıca öderler. Başkent Üniversitesine yerleştirildiği yılın Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı Kılavuzlarında “Burslu” öğrenci alınacağı belirtilen lisans/önlisans programlarına kayıtlı öğrencilerden kazandıkları burs oranında indirimli yan dal ücreti alınır.
 
Atatürk ilkeleri ve Cumhuriyet"in temel değerlerine ve yurttaşlarına katkı yapmaya odaklanan bir anlayış ve misyonla çalışan üniversitede, yaratıcı, yenilikçi ve girişimci tutumları geliştiren; pratik deneyimlerle desteklenen bir öğrenme ortamı vardır. Bu öğrenme ortamı, ülke çapında yaygın sağlık kurumlarından, öğrencilerin stajlarını yapabilecekleri ve iş olanaklarını oluşturacakları oteller, radyo ve televizyon yayın olanağı ve altyapısı, ilk ve ortaöğretim kurumları, üretim tesisleri gibi dev bir katma değer zinciri ile desteklenmektedir. Ayrıca yurt içi ve yurt dışında üniversite ve kurumlarla işbirliği ile ilave gelişme fırsatları (ERASMUS, FARABİ değişim programları), sağlık konusunda uzmanlaşma, yaygın ve etkili hizmet, kalite konusunda öncülük ve sistematik iyileştirme yapısı, eğitim dilinin Türkçe, yabancı dilin zorunlu ve baraj olması, birden fazla yabancı dil öğrenme olanağı, eğitim, sağlık ve iletişim başta olmak üzere stratejik bir planla desteklenen öğrenim ortamı, ücretsiz servis imkanı, bankacılık ve servis hizmetleri dışında bütün faaliyetlerin Başkent Üniversitesine ait birimlerce yerine getirilmesi, her öğrencinin bir zorunlu sanat dersi alması, yaparak ve yaşayarak öğrenme olanağı, uluslararası nitelikli yayın kapasitesi, tam zamanlı öğretim üyesi kapasitesi, özellikle sağlık ara elemanı yetiştirme sistemi, sanatsal açıdan bir orkestrası ve konservatuarı olması, programların tam bursla desteklenmesi, gibi hizmetler mevcuttur.
 
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ LİSANS PROGRAMLARI

Devlet Konservatuvarı
 
• Kompozisyon ve Müzik Teorisi
 
• Opera, Koro ve Popüler Müzik Şarkıcılığı
 
• Piyano, Arp, Gitar
 
• Yaylı Çalgılar
 
Diş Hekimliği Fakültesi
 
• Diş Hekimliği
 
Eğitim Fakültesi

• İlköğretim Matematik Öğretmenliği
 
• İngilizce Öğretmenliği
 
• Matematik Öğretmenliği
 
• Okul Öncesi Öğretmenliği
 
• Rehberlik ve Psikolojik Danışmanlık
 
• Sınıf Öğretmenliği
 
• Türk Dili ve Edebiyatı Öğretmenliği
 
• Türkçe Öğretmenliği
 
• Bilgisayar ve Öğretim Teknolojileri Öğretmenliği
 
Fen Edebiyat Fakültesi

• Amerikan Kültürü ve Edebiyatı
 
• Türk Dili ve Edebiyatı
 
• Psikoloji
 
• İstatistik ve Bilgisayar Bilimleri
 
Güzel Sanatlar Tasarım Ve Mimarlık Fakültesi

• Grafik Tasarımı
 
• İç Mimarlık ve Çevre Tasarımı
 
• Moda ve Tekstil Tasarımı
 
• Mimarlık
 
Hukuk Fakültesi

• Hukuk
 
İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi

• İktisat
 
• İşletme
 
• Siyaset Bilimi ve Uluslararası İlişkiler
 
• Teknoloji ve Bilgi Yönetimi
 
• İletişim Fakültesi
 
• Halkla İlişkiler ve Tanıtım
 
• İletişim Tasarımı
 
• Radyo, Televizyon ve Sinema
 
Mühendislik Fakültesi

• Bilgisayar Mühendisliği
 
• Biyomedikal Mühendisliği
 
• Elektrik-Elektronik Mühendisliği
 
• Endüstri Mühendisliği
 
• Makine Mühendisliği
 
Sağlık Bilimleri Fakültesi

• Beslenme ve Diyetetik
 
• Fizyoterapi ve Rehabilitasyon
 
• Hemşirelik ve Sağlık Hizmetleri
 
• Sağlık Kurumları İşletmeciliği
 
• Sosyal Hizmet
 
• Spor Bilimleri
 
Tıp Fakültesi

Ticari Bilimler Fakültesi

• Bankacılık
 
• Muhasebe ve Finansal Yönetim
 
• Sigortacılık ve Risk Yönetimi
 
• Turizm ve Otelcilik
 
• Uluslararası Ticaret
 
• Yönetim Bilişim Sistemleri
 
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ÖNLİSANS PROGRAMLARI

Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

• Ameliyathane Hizmetleri
 
• Anestezi
 
• Diyaliz
 
• Fizyoterapi
 
• İlk ve Acil Yardım
 
• Patoloji Laboratuvar Teknikleri
 
• Tıbbi Dokümantasyon ve Sekreterlik
 
• Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
 
Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu

• Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
 
• Fotoğrafçılık ve Kameramanlık
 
• Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
 
• Radyo ve Televizyon Programcılığı
 
• Turizm ve Otel İşletmeciliği
 
• Turizm ve Seyahat Hizmetleri
 
Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu

• Biyomedikal Cihaz Teknolojisi
 
Adana Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu

• Anestezi
 
• Fizyoterapi
 
• İlk ve Acil Yardım
 
• Tıbbi Görüntüleme Teknikleri
 
Kazan Meslek Yüksekokulu

• Büro Yönetimi ve Yönetici Asistanlığı
 
• İşletme Yönetimi
 
• Muhasebe ve Vergi Uygulamaları
 
• Lojistik
 
• Dış Ticaret
 
• Mekatronik
 
Konya Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu
 
• İlk ve Acil Yardım
 
Başkent Üniversitesi Önlisans Programlarında İngilizce Hazırlık Sınıfı zorunlu değildir.
 
BAŞKENT ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Eskişehir 20. km Bağlıca Kampüsü 06810 ANKARA
 
Tel : 0 312 234 10 10
 
Faks : 0 312 234 12 16

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna