Yolava Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Yolava Üniversitesi hakkında bilgi

Yolava Üniversitesi hakkında bilgi

   

Yolava Üniversitesi hakkında bilgi

Yalova Üniversitesi, 22 Mayıs 2008 tarih ve 5765 sayılı kanun ile Bakanlar Kurulu'nda Yalova ilinde kurulması kararlaştırılmış olan üniversitedir.
 

YENİLİKÇİ BİR ÜNİVERSİTE

Yalova Üniversitesi yeniliklerle anılan bir üniversite olma iddiasındadır. Açmış olduğu yenilikçi bölüm ve program tasarımlarıyla Yalova Üniversitesi bir dünya üniversitesi olma yolunda hızla ilerlemektedir. Polimer Mühendisliği gibi Türkiye"nin ilk ve tek bölümü, Enerji Sistemleri Mühendisliği ile Kimya ve Süreç Mühendisliği gibi melez mühendislik dalları ile mühendislik eğitiminde yeni ve farklı başarıyı ulaşma hedeflenmektedir. Yalova Üniversitesi sosyal bilimlerdeki yenilikçi yaklaşımı ile Sosyal Hizmet, İngilizce İşletme ve İngilizce Uluslararası İlişkiler bölümlerinde liderlik yapmaktadır. Yalova Üniversitesi yine aynı yenilikçi yaklaşımıyla yeni bölümlerin yapılandırılmasını da sürdürmektedir. Yalova Üniversitesi meslek yüksekokulları yetkin ve tecrübeli akademik kadrosu ile yenilikçi ve yerelde öncelikli programlarıyla değişik sektörlere donanımlı iş gücü hazırlamaktadır. Yalova Üniversitesi mezunları kültür ve spor etkinlikleri ile mesleki donanımlarına artı değerler katarak iş yaşamında seçkin yerler için hazırlanmaktadır. Yalova Üniversitesi en yenilikçi yeni üniversitedir.


ULUSLARARASI BİR ÜNİVERSİTE

Yalova Üniversitesi kısa geçmişine rağmen uluslararası bir üniversite olma yolunda hızlı ve emin adımlarla yürümüş ve uluslararası bir üniversite kimliği kazanmıştır. Bugün başta Amerika Birleşik Devletleri, İngiltere gibi ülkeler olmak üzere çok sayıda ülkeden saygın öğretim kurumlarıyla işbirliği anlaşmaları yapan Yalova Üniversitesi öğrencilerine bir dönem değişim öğrencisi olma ve çift diploma fırsatlarından yararlanma olanağı sunmaktadır. Erasmus işbirliği anlaşmalarının da hızla yapılmasıyla birlikte Yalova Üniversitesi uluslararasılaşma hedeflerine çeşitli Avrupa ülkelerini de eklemiştir. Yalova Üniversitesi Gürcistan, Bosna- Hersek, Suriye gibi ülkelerdeki bölge üniversiteleri ile de ilişkilerini geliştirmektedir. Değişim programları yoluyla öğrencilerin edineceği uluslararası akademik deneyimlerin, öğrencilerin yetenek ve donanımlarını artırması ve bu yolla mezunların küresel başarıyı yakalamaları hedeflenmektedir.
 
STRESE UZAK BİR ÜNİVERSİTE

Yalova Üniversitesi bulunduğu şehir itibariyle Türkiye nüfusunun 1/3 ünün yaşadığı bir bölgede konumlanmıştır. Yalova"nın İstanbul ve Bursa şehirlerinin arasında olması ve bu illere oldukça yakın olması Yalova"da yaşayanların bu illerdeki ekonomik-kültürel olanaklardan yararlanmasını kolaylaştırmaktadır. Küçük ve stresten uzak bir şehir olan Yeşil Yalova"da, öğrencilerin akademik çalışmalar, çeşitli kurslar ve etkinliklerle kendilerini geliştirmeleri için daha fazla zaman bulabilmesi mümkün olup, aynı zamanda 45 dakikada İstanbul"a ya da Bursa"ya ulaşarak bu şehirlerde de vakit geçirebilmeleri son derece kolaydır.
 
KARİYER ODAKLI BİR ÜNİVERSİTE

Yalova Üniversitesi mezun edeceği öğrencilerin kolayca iş bulmalarını hedeflemekte, bu amaçla yenilikçi bölümler ve programlar tasarlamakta, uluslararası değişim programlarına özel önem vermektedir. Öğrencilerin öğrenim hayatları boyunca staj programları, konferans ve seminerler, işletme/kurum gezileriyle gelişimlerine destek veren Yalova Üniversitesi, kariyer günleri programları ile de mezun olacak öğrencileri iş dünyasıyla buluşturmaktadır.Günümüzün bilim ve teknolojiye dayalı bilgi toplumu ve rekabetçi ortamında kişileri öne çıkartan en önemli etken, elbette ki aldıkları eğitimin kalitesidir. Bir dünya üniversitesi olma hedefi ile ilerleyen Yalova Üniversitesi öğrencilerine, evrensel bilgi ve teknolojik gelişmeleri; genç, yenilikçi, güçlü akademik kadrosu ve deneyimli idari kadrosu ile çok güzel bir kentte en iyi yeni üniversite olarak hizmet sunmaktadır.
 
BİR ŞEHİR ÜNİVERSİTESİ

Yalova Üniversitesi halen bir şehir üniversitesidir. Yalova merkezinde kentle iç içe 6 değişik noktada birimi bulunan Yalova Üniversitesi personeli ve öğrencileri şehrin sunduğu tüm olanaklardan yararlanabilmektedir. Öğrencilerin ihtiyaç duyacağı iskele ve şehir içi otobüs terminali çoğu birime yürüyüş mesafesindedir. Ayrıca resmi kurumlara, bankalara, restoranlara, kafelere ulaşım oldukça kolaydır. Şehir yerleşkelerinde yer alan birimler şunlardır:
 
• Yabancı Diller Bölümü-Karizma İş Merkezi
 
• Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi- Karizma İş Merkezi
 
• Fen Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüsü Binası
 
• Hukuk Fakültesi Binası
 
• Mühendislik Fakültesi Binası
 
• Rektörlük Binası
 
• Safran Yerleşkesi (İktisadi ve İdari Bilimler Fakütesi, Yalova Meslek Yüksekokulu).
 
Ayrıca Armutlu, Çınarcık, ve Termal ilçelerinde meslek yüksekokulları binaları mevcuttur.
 
ŞEHİR ÜNİVERSİTESİNDEN YERLEŞKE ÜNİVERSİNE

Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşkesi arazisi olarak, Mustafa Kemal Atatürk"ün devlete armağan ettiği 940.000 metrekarelik arazi, 6 Aralık 2010 tarihli Yüksek Planlama Kurulu kararı ile tahsis edilmiştir. 2011 baharında Kültür ve Sanat Birliği, Açık ve Kapalı Spor alanları ile Mühendislik Fakültesi Ek Derslik Binası"nın arazide mevcut binaların yenilenmesi ve tefrişatı ile hizmete alınmıştır. Merkez Yerleşke Master Planını onaylanarak hızla yerleşke inşasına başlanmıştır. Merkez Yerleşke “Yalova"da Bir Dünya Üniversitesi” tanımına yakışır, enerji ve atık yönetimi ile engelli uyumlu inşa edilerek örnek bir Yeşil Yerleşke olacaktır.
 
ULUSLARARASI İŞBİRLİKLERİ ve GENÇLİK PROGRAMLARI

Yalova Üniversitesi öğrencilerinin, gelişimi ve sürekli değişen dünyaya uyum sağlamalarına katkıda bulunan, eğitim ve gençlik alanlarındaki ulusal ve uluslararası ilişkilerini yürüten, Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan Yalova Üniversitesi Dış İlişkiler Merkezi Birimi, Türkiye"nin 17 EURODESK temas noktasından biri olarak hizmet vermektedir. Yalova Üniversitesi ERASMUS ve Leonardo Da Vinci yaşam boyu öğrenme programlarını etkin uygulamakta, gençlik projeleri yürütmektedir.
 
EURODESK TEMAS NOKTASI

Bir Dünya Üniversitesi" olma hedefiyle hızla kendisini geliştiren Yalova Üniversitesi, öğrencileri için eğitim ve gençlik alanlarındaki Avrupa fırsatları ve gençlerin Avrupa faaliyetlerine katılımı hakkında bilgi sağlayan bir Eurodesk Temas Noktası"dır. Yalova Üniversitesi Dış İlişkiler Merkezi Birimi, Türkiye"nin 17 EURODESK temas noktasından biri olarak hizmet vermektedir.
 
YALOVA ÜNİVERSİTESİNDE İKİLİ İŞBİRLİKLERİ

Yalova Üniversitesi, uluslararasılaşma amacıyla öğretim üyelerinin ve öğrencilerinin yurt dışında tecrübe, küresel düşünebilme yetisini geliştirme ve entellüktüel bakış açısına sahip olmalarını teşvik etmektedir. Dünya ile entegre olma hedefindeki üniversite bu doğrultuda ABD North Dakota State Üniversitesi ve ABD Benedict College ile ikili işbirlikleri içerisindedir.
 
YALOVA ÜNİVERSİTESİNDE ERASMUS

Uluslararası değişim programları öğrencinin özgüvenini geliştirmesi açısından önemlidir. ERASMUS programı vasıtasıyla, öğrencilerin yurt dışındaki saygın üniversitelerle iletişim kurmaları üniversite tarafından desteklenmekte ve öğrencilere Avrupa"daki projelere katılabilme olanağı sunulmaktadır. Yalova Üniversitesi, uluslararası işbirliklerine son derce açık ve bu eksende çalışmalarına hızla devam eden bir kurumdur. Öğrencilerinin geniş bir perspektife sahip olmasına ve farklı kültürleri tanımasına önem veren çağdaş, küresel düşünce yapısına sahip ve daima ileriyi hedefleyen Yalova Üniversitesi, ülkelerarası işbirliğini teşvik etmektedir.
 
Öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa"da karşılıklı değişimini sağlayarak, öğrencilerin gelişimine katkıdabulunma prensibini benimseyen üniversite, İngiltere Leeds Metropolitan Üniversitesi, Bosna Hersek Tuzla Üniversitesi, Bosna Hersek Bihaç Üniversitesi, Bosna Hersek Uluslararası Sarajevo Üniversitesi, Bosna Hersek Zenika Üniversitesi, Gürcistan Teknik Üniversitesi, Polonya Copernicus Üniversitesi, Faculty of Economic Sciences and Manegement ve Poznan School of Banking ile işbirliği içersindedir. Belirtilen işbirlikleri ve değişim programları yoluyla öğrencilerin edineceği uluslararası akademik deneyimlerin, öğrencilerin yetenek ve donanımlarını artırması ve bu yolla mezunların küresel başarıyı yakalamaları hedeflenmektedir.
 
YALOVA ÜNİVERSİTESİNDE LEONARDO DA VİNCİ

Her aşamada ve her birimde ilerlemeyi kendisine hedef alan Yalova Üniversitesi, Hayatboyu Öğrenme Programı içersinde, ülkeler arası işbirliğinin kullanılarak mesleki eğitim sistemleri ile uygulamalarında kalitenin geliştirilmesini, yeniliklerin teşvik edilmesini ve Avrupa boyutunun yükseltilmesini amaç edinmiştir. Üniversite bünyesindeki gençlerin, temel mesleki eğitim içersinde beceri ve yeterliliklerinin artmasını, kalitenin yükseltilmesini, kaynaklara erişimin iyileştirilmesini sağlamak ve rekabeti ve girişimciliklerini arttırmak amaçlarıyla Avrupa üniversiteleri ile işbirliği içersindedir.
 
YALOVA ÜNİVERSİTESİNDE AKADEMİK İŞBİRLİKLERİ

Çift Diploma Programı
 
İşletme Bölümünün İngiltere Leeds Metropolitan Üniversitesi ile çift diploma anlaşması bulunmaktadır. Bu anlaşma dahilinde isteyen öğrenciler ilk 3 yılı Yalova Üniversitesi İşletme Bölümünde, 4. Yılı ise Leeds Metropolitan Üniversitesi"nde anlaşma dahilinde belirlenen özel indirimli fiyatla okuyarak her iki okulun diplomasını almaya hak kazanmaktadırlar.
 
Diğer İşbirlikleri

USA-Benedict College Öğrenci Değişimi Anlaşması İşletme Bölümü ile Columbia Benedict College arasında imzalanan anlaşma uyarınca iki kurumun öğrenci ve öğretim elemanları arasında değişimler gerçekleştirilmektedir. İlk olarak 2010/2011 öğretim yılı Güz döneminde 2 Amerikalı öğrenci bölümde derslere devam edeceklerdir.
 
Diğer Anlaşmalar

Tabloda üniversitenin anlaşma yaptığı ve bölümün de özel programlar için işbirliği projeleri geliştireceği üniversitelerin ismi bulunmaktadır.
 
YALOVA"DA YAŞAM

Yalova Üniversitesi bir şehir üniversitesidir. Yalova merkezinde kentle iç içe 6 değişik noktada binaları bulunan Yalova Üniversitesi personeli ve öğrencileri, şehrin sunduğu tüm olanaklardan yararlanabilmektedir. Yalova Üniversitesi halen eğitimini sürdürdüğü şehir yerleşkelerine ek olarak doğa güzellikline sahip, yeşil ve mavinin buluştuğu Yalova"nın en güzel noktasındaki yeni arazisinde yeni yerleşke inşasına başlayacaktır.
 
Engelli dostu, atık ve enerji yönetimi dikkate alınarak inşa edilecek olan Yalova Üniversitesi Merkez Yerleşkesi çağdaş ve örnek bir yerleşke olacaktır. Yalova"da öğrencilerin kalabileceği devlet yurdu ve özel yurtlar bulunmaktadır.
 
Öğrencilere konaklama hizmeti veren işletmeler veyurtlar, onların yaşamlarını kolaylaştıracak özelliktedir. Yalova gibi yeşil ve mavinin hakim olduğu, sıcak, güvenli, huzurlu, hayatı kolaylaştıran ve güzel bir şehirde yaşamak isteyenler için, şehrin çeşitli bölgelerindeki evler son derece makul kira fiyatlara sahiptir.
 
Küçük ve stresten uzak bir şehir olan yeşil Yalova"da, öğrencilerin akademik çalışmalar, çeşitli kurslar ve etkinliklerle kendilerini geliştirmeleri için daha fazla zaman bulabilmesi mümkün olup, aynı zamanda 45 dakikada İstanbul"a ya da Bursa"ya ulaşarak bu şehirlerde de vakit geçirebilmeleri, yaşamlarına renk katmaları son derece kolaydır. Yalova Üniversitesi büyük şehirlerin külfetlerine uzak, nimetlerine yakındır.
 
YALOVA ÜNİVERSİTESİNDE KÜLTÜR, SANAT ve SPOR
 
Yalova Üniversitesi öğrencilerinin kültür, sanat, uzmanlık alanı ve spor etkinlikleri Sağlık Kültür ve Spor Başkanlığı tarafından yürütülmektedir. Yalova Üniversitesinde eğitimini sürdüren her dört öğrenciden biri mevcut kulüp ve topluluklara katılarak günlük yaşamının keyfini ve kişisel donanımlarını arttırmaktadır.
 
Yalova Üniversitesi Kültür Şenliği, Bahar Şenliği ve ücretsiz düzenlenen geziler tadına doyum olmaz niteliktedir.
 
YALOVA ÜNİVERSİTESİNDE YURTLAR

Yalova"da öğrencilerin kalabileceği devlet yurdu ve 15 adet özel yurt bulunmaktadır.
 
• Kredi Ve Yurtlar Kurumu Yalova Erkek Öğrenci Yurdu
 
• Kredi Ve Yurtlar Kurumu Yalova Kız Öğrenci Yurdu
 
YALOVA ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ

• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• Sanat ve Tasarım Fakültesi
 
YALOVA ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Yalova Meslek Yüksekokulu
 
• Armutlu Meslek Yüksekokulu
 
• Çınarcık Meslek Yüksekokulu
 
• Termal Meslek Yüksekokulu
 
YALOVA ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Şehit Ömer Faydalı Cad. No:254 Arboretumiçi 77100 Yalova
 
Tel : 0226 814 30 00
 
www.yalova.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna