Yüzüncü Yıl Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Yüzüncü Yıl Üniversitesi hakkında bilgi

Yüzüncü Yıl Üniversitesi hakkında bilgi

   

Yüzüncü Yıl Üniversitesi hakkında bilgi

Türkiye Cumhuriyeti"nin doğu bölgesinde bir üniversite kurulmasına ilişkin ilk düşünce, her zaman olduğu gibi ileri görüşü ve doğru kararları ile tüm insanlığın hayranlığını kazanmış olan ulu önderimiz Mustafa Kemal Atatürk"e aittir.
 
Atatürk"ün isteği doğrultusunda İstanbul ve Ankara Üniversitelerinden sonra Türkiye"nin 3"üncü üniversitesi olarak Van"da kurulması düşünülen Şark Üniversitesi, 20 Temmuz 1982 tarihinde “Yüzüncü Yıl Üniversitesi” adıyla kurulmuştur.
 
Bugün üniversite 15 Fakültesi, 4 Yüksekokulu, 9 Meslek Yüksek Okulu, 5 Enstitüsü ve 27 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile çağdaş bilimi hedefleyen ve bu yöndeki gelişmeleri izleyen, bilime katkı sağlamayı amaçlayan bir kurum olarak, gelişmiş üniversiteler arasındaki yerini almıştır.
 
Yüzüncü Yıl Üniversitesi, modern eğitim binaları, sayısı her gün artan yeni teknoloji ile donatılmış eğitim – araştırma laboratuarları, öğrenci yurtları, sosyal tesislerinin yanı sıra çağdaş eğitim kadrosu ile kaliteli bir eğitim sunmanın gururunu taşımaktadır.
 
Türkiye"nin en doğusundaki üniversitelerden biri olma özelliğiyle öne çıkan üniversite, her yönüyle keşfedilmeyi bekleyen doğa harikası bir bölgededir. Dağları, gölleri, yeraltı zenginlikleri, hayvan ve bitki toplulukları ile gerçek anlamda el değmemiş bu yörede genç beyinlerin yapacağı o kadar çok şey var ki…


YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİLERE SAĞLANAN OLANAKLAR

Kampüs Olanakları: Yüzüncü Yıl Üniversitesi; kapalı spor salonu, antrenman sahası, atletizm sahası, stadyumu, tenis kortları, halı sahası, su sporları merkezi ile her türlü sportif faaliyete imkân sağlayan güçlü altyapısı ile spora önem veren bir üniversitedir.
 
Kültür merkezleri, konferans salonları, tiyatro ve konser alanları, sosyal tesisler, yemekhaneler, hobi alanları, kafeteryalar, restoranlar ile öğrencilerin sosyal hayatı zengin bir içerik kazanmaktadır. Öğrenci toplulukları ile kampus hayatına renk katan öğrencilerin; yıl içinde yapılan şenlik, konser, konferans gibi birçok etkinlik ile kişisel gelişimlerine katkıda bulunulmaktadır. Son beş yılda yaklaşık 3600 sosyal ve kültürel etkinlik yapılan Yüzüncü Yıl Üniversitesinde, her akademik yıl bir önceki yıla göre sosyal, bilimsel ve sportif etkinlikler bakımından daha yüksek bir grafiğe ulaşmaktadır.
 
NEDEN YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ

• Üniversite kuran üniversite.
 
• Türkiye"nin, Ortadoğu"nun, Asya"nın ve Kafkasya"nın her yerinden kolaylıkla ulaşılabilir.
 
• İyi bir eğitim alabilmenin yanısıra hayat boyu sürecek dostluklar kurabilme imkanı.
 
• Öğrencilerin tamamına yakını için yurtta kalma imkanı.
 
• Türkiye"nin en büyük gölü olan Van Gölü kıyısında bir kampus alanı.
 
• Doğa sporları, su sporları, salon sporları ve kış sporları için gerekli tüm altyapı imkânlarının varlığı.
 
• Kütüphane aracılığıyla abone olunmuş ulusal ve uluslar arası yayınlara kolay erişim ve araştırma olanaklarının zenginliği.
 
• Ulusal ve uluslararası bilimsel ve sosyo-kültürel aktivitelerin üst düzeyde gerçekleştiriliyor olması.
 
• Yerel, ulusal ve uluslar arası etkinliklere yoğun ve aktif katılım gösteren öğrenci topluluklarının sayısal fazlalığı ve varlığı.
 
• Yerel halkın öğrencilere karşı olan misafirperverliği.
 
• Yüksek bir rakımda, deniz karakteri taşıyan bir gölle beraber kültür, göl ve ekolojik turizm potansiyeli yüksek bir bölgede kurulmuş olması.
 
• Üniversite kampusumuzda tam donanımlı ve 24 saat açık 650 yataklı bir Araştırma hastanesinin bulunması.
 
• Tüm öğrencilere ücretsiz sabah kahvaltısı.
 
• Fakültelerimizin ve Enstitülerimizin uygulama çalışmaları için Van Gölü ve çevresinin bir çok fırsatı barındırması,
 
• Uluslararası sınırlara sahip bir coğrafyada kurulmuş olması.
 
• Van Gölü havzasının her mevsim güneşli ve ılıman bir iklime sahip olması.
 
• Eşsiz görselliği, her biri ayrı bir ihtişama sahip tarihi yapıları, gün içinde 7 farklı renge bürünen Van Gölünün etkileyiciliği ve emsalsiz gün batımıyla unutulmaz izler bırakan Van bölgesinde eğitim görme ayrıcalığı.
 
• Endemik türlerden olan İnci Kefali balığı ve bembeyaz tüyleriyle iki farklı göz rengine sahip Van kedisini görebilme fırsatıyla beraber flamingolar ve sulak alanlarda görebileceğiniz diğer kuş çeşitleri ve endemik bitki örtüsüyle bu coğrafyanın sizler için büyük sürprizler barındırması.
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE BARINMA VE BURS

Üniversite hızla büyüyen bir üniversite olmasına karşın, barınma sorunu büyük ölçüde çözümlenmiştir. Kent merkezindeki özel yurtların yanı sıra, öğrencilerin barınma ihtiyacı Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından sağlanmaktadır. Bu kurumun Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsü içinde bulunan yurtlarının toplam kapasitesi 8000"e ulaşmıştır. Üniversiteye bağlı şehir dışındaki meslek yüksekokullarının yurtları ve Üniversiteyee bağlı yurtların toplam yatak kapasitesi 5000"e yakındır. Böylece Ülkemizde, kampusunda barınmayı talep eden öğrencilerin %90"ını barındırabilen tek üniversite olmuştur.
 
Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile kamu kuruluşlarınca verilen kredi ve burslardan yararlanabilmektedirler. Öte yandan bütçe kanunundaki esaslar çerçevesinde, üniversite Yönetim Kurulu kararıyla başarılı fakat maddi durumu yetersiz öğrencilere, öğrenim süreleri boyunca karşılıksız burs verilmektedir.
 
Üniversitede 1200 kişiye Yemek Bursu sağlanıyor. Ayrıca tüm öğrencilere bazı firmalarla yapılan anlaşmalar sayesinde zaman zaman giyim yardımı yapılabiliyor. Üniversitede yaklaşık 115 öğrencimize kısmi statüde iş imkânı verilmektedir.
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE BANKA VE DİĞER HİZMETLERİ

Yerleşkede İş Bankası şubesi ve bankalara ait ATM"ler bulunuyor. Posta ve telefon hizmetleri için PTT şubesi, benzinlik, misafirhane, alışveriş merkezi, sosyal tesisler, lokantalar, fırın, pastane, çamaşırhane, berber, kuaför, market ve büfeler ile öğrencilere hizmet veriliyor.
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ YERLEŞİMİ
 
Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampüsü kent merkezine 14 km uzaklıkta, Van Gölü kıyısında 8500 dekarlık bir alan üzerinde kurulmuştur. Üniversitenin, Dursun Odabaş Tıp Merkezi, kampusta yeni yapılan 650 yataklı hizmet binasında üniversite öğrencileri ile yöre halkına hizmet vermektedir. Üniversite bölgede çağdaşlaşma ve gelişme çabalarına öncülük yapmaktadır.
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ ULAŞIMI

Yüzüncü Yıl Üniversitesi kampusu şehir merkezine 15 dakika, Van Havaalanı"na 25 dakika, otogara 10 dakika uzaklıktadır.
 
Kampus ile şehir merkezi arasında ulaşım, belediye otobüsleri, öğrenci servis otobüsleri ve minibüslerle gün boyu aralıksız sağlanmaktadır.
 
Personel için de, üniversiteye ait 15 otobüs ve 3 midibüs ile ulaşım hizmetlerine destek verilmektedir.
 
Van"a ulaşım, THY ve diğer özel şirketler tarafından yapılan uçak seferi ile rahatlıkla sağlanabilmektedir.
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE BESLENME

Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri beslenme ihtiyaçlarını, 2000 kişiye hizmet verebilen iki merkezi yemekhanede karşılamaktadır. Bunun yanı sıra, tüm birimlerde öğrencilerin sürekli yararlanabildiği kantin ve kafeteryalar bulunmaktadır.
 
Öte yandan akademik ve idari personel için üç yemek salonu ve bir kafeterya hizmet vermektedir. 500 kişilik restoranı, kafeteryası ve içinde tüm sosyal olanakları barındıran sosyal tesisler 2004 yılı sonunda hizmet vermeye başlamıştır.
 
Üniversitenin sağladığı bu olanakların dışında, kampus içerisinde özel sektöre ait çeşitli pastane ve lokantalar da bulunmaktadır.
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE BURS – KREDİ

Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu ile kamu kuruluşlarınca verilen kredi ve burslardan yararlanabilmektedirler. Öte yandan bütçe kanunundaki esaslar çerçevesinde, üniversite Yönetim Kurulu kararıyla başarılı fakat maddi durumu yetersiz öğrencilere, öğrenim süreleri boyunca karşılıksız burs verilmektedir. Ayrıca bazı özel kuruluşlarca verilen burslar üniversite denetiminde öğrencilere ulaştırılmaktadır.
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE SAĞLIK

Yüzüncü Yıl Üniversitesi öğrencileri, çalışanları ve aileleri, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı"nın iki hekim, iki diş hekimi, bir sağlık memuru, altı hemşire ve ambulansı ile verdiği hizmetten sürekli yararlanmaktadır.
 
Bunun yanı sıra, bölge hastanesi olma özelliğini taşıyan ve yüksek teknolojiyle donatılmış Dursun Odabaş Tıp Merkezi ve kurum polikliniği, YYÜ öğrenci ve çalışanları ile tüm bölge halkına hizmet vermektedir.
 
Van merkezi dışındaki eğitim kurumlarındaki öğrenci ve çalışanların tedavileri ise o il ve ilçelere bağlı sağlık kuruluşlarınca yapılmaktadır. Hiçbir sosyal güvencesi olmayan öğrencilerin ise tüm tedavi ve ilaç giderleri Sağlık Kültür ve Spor Dairesi tarafından karşılanmaktadır.
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE SPOR

Üniversite, spora verdiği önem ve destek çerçevesinde, disiplini ve takım çalışmasını bir ilke olarak benimsemiştir. Öğrencilerin bu ilkeleri edinebilmeleri ve enerjilerini doğru yönlendirebilmeleri için gerekli altyapı sağlanmaktadır. Spor konusu, yeni projelerle de sürekli gündemde tutulmaktadır.
 
Tam donanımlı ve 2 bin kişilik kapalı spor salonunun yanı sıra, 400 seyirci kapasiteli bir kapalı halı saha, masa tenisi ile bilardo salonları, basketbol sahaları, futbol sahası, dört tenis kortu, kondisyon merkezi ve jimnastik salonu bulunmaktadır. Ayrıca Üniversite atleSahası 2011 yılında hizmete girmiştir.
 
Üniversite, ilgili federasyonlarca düzenlenen futbol, voleybol, basketbol, hentbol, masa tenisi, bilardo, doğa sporları, güreş, judo, karate, badminton, kayak, step ve atletizm dallarındaki tüm yarışmalarda, takımları ile temsil edilmektedir.
 
Türkiye"nin ilk ve tek Yüksek İrtifa Dalış ve Sualtı Kurtarma Merkezi, Amerikan Dalış Organizasyonu NAUI işbirliği ile üniversitede kurulmuştur. Ayrıca rüzgar sörfü, kürek, yamaç paraşütü gibi alanlarda geniş imkanlara sahiptir.
 
Öte yandan her yıl Nisan – Mayıs arasında, Türkiye çapında bir katılımla düzenlenen Yüzüncü Yıl Üniversitesi Spor Şenliği"nde heyecan dolu anlar yaşanmaktadır.
 
Spor alanında başarılı bir geçmişe sahip üniversite hem bireysel hem takım müsabakalarında iddialı olduklarını aldıkları başarılar ile göstermektedir.
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE DESTEK HİZMETLERİ

Yüzüncü Yıl Üniversitesi bünyesinde bulunan Araştırma Fonu Saymanlığı, Maliye Bakanlığı tarafından verilen özel katma bütçesiyle üniversite akademisyenleri ile yüksek lisans ve doktora öğrencilerinin projelerini maddi olarak desteklemektedir.
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE KÜTÜPHANE

2005 yılında kütüphanenin kitap koleksiyonu 63 bin 509"a ulaştı.18 bin derginin abstraklarına ve yaklaşık 8–9 bin derginin 1990"dan bu yana çıkan makalelerinin tamamına erişilebiliyor. Yabancı süreli yayınların izlenmesi için 13 adet elektronik veri tabanı bulunuyor. Öte yandan açık raf sistemi uygulanan kütüphanede, internet bağlantılı 32 bilgisayar, kullanıcıların hizmetine sunulmuştur.
 
Tıp, ziraat, veteriner, biyoloji, matematik gibi alanlara hitap eden ve 1984–1995 yıllarını kapsayan CD-ROM veri tabanlarına abone olunarak, araştırmacılara bilgi alma kolaylığı sağlanmıştır. Tüm hizmetler otomasyonla yapılıyor. Kütüphane üyelik sistemiyle çalışıyor ve internet üzerinden erişilebiliniyor. Kütüphanede bunmayan materyaller öteki üniversite kütüphanelerinden sağlanarak okuyuculara ulaştırılıyor.
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

Halk Bilim Topluluğu Tarih Topluluğu, Turizm ve Rehberlik Topluluğu, Arkeoloji Topluluğu, Atatürkçü Düşünce Topluluğu, Bilgisayar Internet Topluluğu, Bisiklet Topluluğu, Fotoğraf Topluluğu, Çevre Topluluğu, Sinema Topluluğu, Bitki Bilim Topluluğu, Plastik Sanatlar Topluluğu, Tiyatro Topluluğu, Felsefe Topluluğu, Türk Sanat Müziği Topluluğu, Rock Müzik Topluluğu, Matematik Topluluğu, Kimya Topluluğu, Edebiyat topluluğu, Çağdaş Eğitim Girişimcileri Topluluğu, Dans Topluluğu, Doğal Afetler Arama Kurtarma Topluluğu, Drama Topluluğu, Fizik Topluluğu, Folklor Topluluğu, Gıda Mühendisliği Topluluğu, Halk Oyunları Topluluğu, Sosyoloji Topluluğu, Biyoloji Topluluğu, Havacılık Topluluğu, Dağcılık Topluluğu, Sualtı Sporları, Topluluğu, Su üstü Sporları Topluluğu.
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ
 
• Ziraat Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• Fen Fakültesi
 
• Edebiyat Fakültesi
 
• Mühendislik Ve Mimarlık Fakültesi
 
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Veteriner Fakültesi
 
• Diş Hekimliği Fakültesi
 
• Erciş İşletme Fakültesi
 
• Su Ürünleri Fakültesi
 
• Eczacılık Fakültesi • Denizcilik Fakültesi
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI

• Turizm Yüksekokulu
 
• Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu
 
• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
• Van Sağlık Yüksekokulu
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Özalp Meslek Yüksekokulu
 
• Erciş Meslek Yüksekokulu
 
• Gevaş Meslek Yüksekokulu
 
• Van Meslek Yüksekokulu
 
• İlahiyat Meslek Yüksekokulu
 
• Başkale Meslek Yüksekokulu
 
• Muradiye Meslek Yüksekokulu
 
• Van Güvenlik Meslek Yüksekokulu
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİNDE ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZLERİ:

• Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi A.U.M.
 
• Uzaktan Algılama Merkezi
 
• Aile Araştırma ve Eğitim Merkezi
 
• Bilgisayar Bilimleri A.U.M.
 
• Bilim A.M.
 
• Sert Kabuklu Meyveler A.U.M.
 
• Türk El Sanatları A.U.M.
 
• Türk Kültürü A.U.M.
 
• Van Gölü Çevresi Tarihi ve Kültürel Değerleri A.U.M.
 
• Van Kedisi A.U.M.
 
• Sürekli Eğitim Merkezi Müd.
 
• Kadın Sorunları A.U.M.
 
• Anadolu ve Avrasya A.U.M.
 
• Strateji Araştırma Merkez Müd.
 
• Çevre Sorunları A.U.M.
 
• Yeşil Alan Müdürlüğü
 
• A.U. Çiftlik Müdürlüğü
 
• Arıcılık Uygulama ve Araştırma Merkez Müd.
 
• Türkçe Öğretim U.A.M.
 
• Su Sporları Eğitim U.A.M.
 
• Psikolojik Danışma ve Rehberlik U.A.M.
 
• Uzaktan Eğitim U.A.M.
 
• Yaban hayvanlarını Koruma ve Rehabilitasyon
 
• Nüfus ve Göç U.A.M.
 
• Engelliler U.A.M.
 
• İnci Kefali A.U.M.
 
• Kent ve Orman AUM
 
YÜZÜNCÜ YIL ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Yüzüncü Yıl Üniversitesi Zeve Yerleşimi 65080 VAN
 
Tel : 0432 225 17 83
 
Faks : 0432 225 10 36
 
www.yyu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna