Ondokuz Mayıs Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Ondokuz Mayıs Üniversitesi hakkında bilgi

Ondokuz Mayıs Üniversitesi hakkında bilgi

   

Ondokuz Mayıs Üniversitesi hakkında bilgi

Karadeniz Bölgesi"nin en gelişmiş şehri Samsun"da, bölgenin en büyük üniversitesi olan Ondokuz Mayıs Üniversitesi, 1975 yılında kurulmuş köklü bir devlet üniversitesidir.
 
Adını Atatürk"ün “Benim doğum tarihim” dediği 19 Mayıs"tan alan OMÜ, yeşil ile mavinin buluştuğu doğal bir kampüs alanı içerisinde konumlanmıştır. Ondokuz Mayıs Üniversitesi, akademik ve idari birimleri, dalında uzman, deneyimli öğretim kadrosuyla öğrencilerine yüksek düzeyde eğitim vermektedir.
 
Akademik ve idari birimlerin çoğunun yer aldığı ve üniversitenin merkez kampüsü olan Kurupelit Kampüsü, şehir merkezine 15 km mesafede, Atakum ilçesi"nde, 8 bin 800 dönüm arazi üzerine kurulmuştur. Üniversitenin ayrıca; şehir merkezine 5 km mesafede İlkadım İlçesi"nde Güzel Sanatlar Kampüsü, Çarşamba İlçesi"nde Mustafa Kemal Güneşdoğdu Kampüsü ve 19 Mayıs İlçesi"nde Ballıca Kampüsü bulunmaktadır. 45.000 öğrencisi, 2.138 akademik personeli ve 3.937 çalışanı ile OMÜ büyük bir ailedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesi lisansüstü eğitim, uzaktan eğitim ve uluslararasılaşmaya verdiği önemle de artık Türkiye"de bir markadır.
 
Ondokuz Mayıs Üniversitesinin de en önemli hedefi; uluslararası bir üniversite, bir dünya üniversitesi olmaktır. Bugün, üniversiteden 72 ülkeden 1.418 uluslararası öğrenci öğretim görmektedir. Erasmus ve Mevlana gibi uluslararası, Farabi gibi ulusal değişim programlarından yararlanabilen öğrenciler, üniversitede eğitim gören uluslararası öğrencilerle birlikte "farklılıklar içinde birlikte yaşama" kültürünü deneyimleyerek özümsemektedirler.
 
Ondokuz Mayıs Üniversitesi; alt yapı imkânları ve birikimi bakımından Türkiye"nin en önde gelen yüksek öğretim kurumlarındandır. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde öğrenci sayısı başına düşen öğretim üyesi Türkiye ortalamasının üzerindedir. Barınma, ulaşım, kültürel ve spor gibi sosyal imkânları ileri düzeydedir. Ondokuz Mayıs Üniversitesinde: 16 fakülte, 3 yüksekokul, 11 meslek yüksekokulu, 5 enstitü, 1 konservatuvar ve 21 araştırma uygulama merkezi bulunmaktadır.


ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİNDE BARINMA

Üniversiteye şehir dışından gelen öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla Kredi ve Yurtlar Kurumu tarafından işletilen yurtların yanı sıra özel yurt ve pansiyonlar da hizmet vermektedir. Kurupelit Yerleşkesi"nde Kredi ve Yurtlar Kurumu"na bağlı 1.728 kişilik “Karadeniz Öğrenci Yurdu” bulunmaktadır. Samsun halkı da öğrencilere ev kiralama konusunda kolaylık sağlamaktadır. Üniversite bünyesinde öğrencilerin konaklayabilecekleri 2 Otel ve şehirde çok sayıda pansiyon bulunmaktadır. Ayrıca Kredi ve YurtlarKurumu tarafından Kurupelit Kampüsü"nde yaptırılan 1.000 kişilik modern kız yurdu da bulunmaktadır.
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİNDE BESLENME

Beslenme uzmanları tarafından hazırlanan yemek menüleri, tüm Fakülte ve Yüksekokullardaki mutfaklarda uzman ve denetçilerin kontrollerinde hazırlanarak akademik ve idari personel ile öğrencilere maliyetinin çok altında bir ücretle servis edilmektedir. İkinci Öğretim öğrenciler için akşam yemeği de çıkarılmaktadır. Ayrıca öğrenciler, Fakülte, Yüksekokul ve Yerleşke içinde bulunan kantin ve kafeteryalardan da beslenme ihtiyaçlarını sağlayabilmektedirler.
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİNDE SAĞLIK

Öğrencilerin her türlü genel sağlık ve diş tedavi işlemleri Merkez Yerleşkede ve Atakum Eğitim Fakültesi Yerleşkesinde olmak üzere iki ayrı sağlık ünitesinde yapılmaktadır. Öğrencilerin tedavi işlemlerinde ilk müdahaleler Sağlık Ünitelerinde yapılmakta olup, gerekli görülmesi halinde öğrenciler Üniversite Tıp Fakültesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi"ne ve Diş Hekimliği Fakültesi"ne sevk edilmektedirler.
 
1.100 yatak kapasitesine ulaşan, modern tıbbın gerektirdiği her türlü tanı ve tedavi imkânlarına sahip Sağlık Araştırma ve Uygulama Hastanesi, çağdaş tıbbi eğitime katkısı yanında, verdiği etkin sağlık hizmetleri ile sadece Üniversite mensuplarının değil tüm bölge halkının da gurur kaynağı ve sağlık güvencesidir.
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ENGELLİ ÖĞRENCİ BİRİMİ

Üniversitede öğrenim gören engelli öğrencilerin öğrenim hayatlarını kolaylaştırabilmek, gereken önlemleri almak ve bu yönde düzenlemeler yapmak amacıyla Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde Engelli Öğrenciler Birimi bulunmaktadır. Engelli öğrenciler, öğrenimlerini sürdürdükleri süre boyunca bu birimden yararlanmakta ve ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ BURSLAR

Sağlık Kültür ve Spor Dairesi başkanlığı bünyesinde bulunan sosyal hizmetler biriminde başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere beslenme bursları verilmektedir. Burs başvuru müracaatları öğrenim yılının ilk ayında yapılmakta ve öğrenciler değerlendirmeye alınmaktadırlar. Ayrıca isteyen öğrencilere üniversitenin çeşitli birimlerinde yarı zamanlı iş olanağı sunulmaktadır.
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE-DOKÜMANTASYON VE BİLGİSAYAR KULLANIMI

Abone olunan elektronik veritabanı sayısı: 46 E-dergi sayısı 33.000. E-kitap sayısı 45.000. Koleksiyona eklenen basılı kitap sayısı 6.171.
 
Kütüphanede;

Kütüphanede kullanıcıların bankoya uğramadan ödünç almalarını, süre uzatmalarını ya da iade etmelerini sağlayan ödünç istasyonu (Self Check Sistemi), 20 adet internet bağlantılı bilgisayar, 30 kişilik çok amaçlı salon, görme engelliler için 500 sesli kitap, belgesel içerikli video ve kasetler, yabancı dil yardımcı ses kasetleri, müzik kasetleri ve CD"ler Multimedya Birimi, Merkez Kütüphane içinde satranç oyuncuları için özel olarak düzenlenmiş bir satranç köşesi bulunmaktadır.
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

Hem Samsun şehri hem de Üniversitede sürdürülen sosyal ve kültürel etkinlikler, öğrencilere boş zamanlarını değerlendirebilmeleri için çok çeşitli olanak sunmaktadır.
 
Üniversitede bilimsel çalışmaların yanı sıra, sosyal ve kültürel etkinliklere son derece önem verilmektedir. Üniversite bir eğitim öğretim dönemi boyunca çok sayıda bilim adamına, sanatçıya, konusunda uzman çok değerli konuklara ev sahipliği yapmaktadır.
 
Fakültelerin kendilerine ait konferans salonlarının yanı sıra, öğrenci kulüplerinin de düzenledikleri etkinlikler için yararlandıkları 514 kişilik Atatürk Kongre ve Kültür Merkezi, 128 kişilik Sinema Salonu ve Atakum Eğitim Fakültesi Yerleşkesi içerisinde yer alan 307 kişilik OMÜ sahnesi bulunmaktadır.
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİNDE SPOR

Öğrenciler Üniversitede açık ve kapalı spor sahalarında çok farklı branşlarda spor yapma imkânı bulabilmektedirler. 1"i çok amaçlı kullanılmak üzere 5 adet kapalı spor salonu, 2"si halı ve 2"si çim saha olmak üzere 4 futbol sahası, 1 tenis kortu, 1 olimpik ölçülerde kapalı yüzme havuzu. Havuz kompleksi içinde ayrıca 1 atlama havuzu, kondisyon-güç geliştirme salonu, fitness salonu, sauna odaları ile Üniversite öğrencilerine, bölge sporcularına ve Samsunlulara hizmet vermektedir.
 
Üniversite spor takımları Üniversitelerarası grup müsabakalarında gerekse süper ligde üniversiteyi temsil etmekte ve Türkiye Şampiyonalarında kazandığı başarılarına her yıl yenisini eklemektedir. Özellikle Ferdi Müsabakalarda Türkiye, Avrupa hatta Dünya Şampiyonu olan öğrencilerinin sayısının giderek artması gurur vermektedir.
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİNDE ÖĞRENCİ KONSEYİ

Üniversite Öğrenci Konseyi, öğrencilerin görüş, öneri ve katkılarının üniversite yönetimine iletilmesi amacıyla kurulmuştur. Öğrenciler böylece üniversite yönetimine de katılmaktadırlar.
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİNDE BAHAR ŞENLİĞİ

Gençlerin sosyal, kültürel, sanatsal ve sportif etkinliklere yönlendirilmesi amacıyla düzenlenen “Ondokuz Mayıs Üniversitesi Bahar Şenliği” 2001 yılından bu yana geleneksel olarak düzenlenmektedir. Şenliklerde hafta boyunca başta öğrenci kulüpleri olmak üzere, üniversitenin çeşitli birimleri hazırladıkları etkinlikleri sergilemektedirler. Çeşitli firmaların da satış ve tanıtım stantlarının yer aldığı şenlikte alan oyunları, firmaların tanıtım ve satış stantlarıyla profesyonel sanatçı ve grupların konserleri yer almaktadır.
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİNDE ULUSLARARASI İLİŞKİLER BİRİMİ

OMÜ"nin 24 farklı AB ülkesi ile 157 anlaşması bulunmaktadır. OMÜ, yurtdışında eğitim görme şansının yanı sıra öğrencinin ülke içinde arzuladığı yükseköğretim kurumunda da okuma fırsatı vermektedir. 2009 yılından bu yana toplam 61 üniversite ile Farabi anlaşması bulunmaktadır.
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ

• Ali Fuad Başgil Hukuk Fakültesi
 
• Diş Hekimliği Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
• Mimarlık Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
• Turizm Fakültesi
 
• Veteriner Fakültesi
 
• Yaşar Doğu Spor Bilimleri Fakültesi
 
• Ziraat Fakültesi
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI

• Samsun Sağlık Yüksekokulu
 
• Sivil Havacılık Yüksekokulu
 
• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Adalet Meslek Yüksekokulu
 
• Alaçam Meslek Yüksekokulu
 
• Bafra Meslek Yüksekokulu
 
• Çarşamba Meslek Yüksekokulu
 
• Havza Meslek Yüksekokulu
 
• Kavak Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Samsun Meslek Yüksekokulu
 
• Terme Meslek Yüksekokulu
 
• Vezirköprü Meslek Yüksekokulu
 
• Yeşilyurt Demir Çelik Meslek Yüksekokulu
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ KONSERVATUVAR

• OMÜ Samsun Devlet Konservatuvarı
 
ONDOKUZ MAYIS ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Ondokuz Mayıs Üniversitesi 55139 Kurupelit kampüsü Atakum-SAMSUN
 
Tel : 0362 3121919
 
Faks : 0362 4576091
 
E-posta : oidb@omu.edu.tr
 
www.omu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna