Sakarya Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Sakarya Üniversitesi hakkında bilgi

Sakarya Üniversitesi hakkında bilgi

   

Sakarya Üniversitesi hakkında bilgi

Kendisine çağdaş uygarlığın gerektirdiği her türlü donanıma sahip bireyler yetiştirmeyi amaç edinmiş olan Sakarya Üniversitesinin çekirdeğini 1970 yılında açılan Sakarya Mühendislik ve Mimarlık Yüksekokulu oluşturmuştur. Bu okul 1971 yılında Sakarya Devlet Mimarlık ve Mühendislik Akademisine dönüşmüş, 1982- 1992 yılları arasında İstanbul Teknik Üniversitesi"ne bağlı bir fakülte olarak öğretim vermiştir. 3 Temmuz 1992 tarih ve 3837 sayılı kanun ile Sakarya Üniversitesi kurulmuştur.
 
90 sonrasında kurulan üniversiteler arasında akademik ve teknik altyapısını hızla tamamlayan üniversite Ulusal Kalite Büyük Ödülüne sahip ilk ve tek devlet üniversitesi olup; laboratuvar, eğitim ve sosyal hizmetler, internet alt yapısı ve bilişim sektöründeki atılımlarıyla birçok üniversite için örnek oluşturmaktadır. Üniversite, kurulduğu günden bu güne geçen 18 yıl gibi kısa bir sürede 94 bin mezunu ile ülkemizin entelektüel birikimine ve nitelikli insan gücüne en fazla katkı sağlayan yükseköğretim kurumlarından biri konumundadır.
 
Sakarya Üniversitesinde 12 fakülte, 3 enstitü, 3 yüksekokul, 14 meslek yüksekokulu ile bölgemizin ve ülkemizin eğitim, sağlık, kültür, ekonomi, tarım ve çevre konularına katkıda bulunmak amacıyla kurulmuş, 14 Araştırma Merkezi bulunmaktadır. 1993-1994 EğitimÖğretim yılında öğrenci sayısı 3.657, Bölüm-Program sayısı 29 iken 2010-2011 Eğitim-Öğretim Yılında öğrenci sayısı yaklaşık 50 bine, bölüm program sayısı ise 317"ye ulaşmıştır. 1342 akademik, 625 idari personeli ile güçlü bir kadroya sahip olan üniversite 2.000.000 metrekare kampüs alanı ile Türkiye "nin en büyük Kampüs alanına sahip Üniversiteleri arasında yer almaktadır.
 
Üniversitenin Avrupa yükseköğretim alanında öğrenci ve akademik personel hareketliliğini destekleyen ve ortak Avrupa değerleri çerçevesinde Avrupa insanı yetiştirmeyi hedeflemiş olan “Erasmus Programı”ndaki başarısı her yıl artarak devam etmektedir. Üniversite son 4 yıldır ülkemizde bu programdan yararlanan üniversiteler arasında en ön sıralarda yer almaktadır. Bu sayede, mezun ettiğiöğrencilerin birçoğu öğrenimlerinin bir bölümünü Avrupa"nın en seçkin üniversitelerinde geçirme fırsatını elde etmişler, öğrenimleri sürecinde mesleki ve bireysel yetkinliklerini üniversitenin ve ülkenin sınırları ötesinde zenginleştirebilmişlerdir.
 
Üniversitelerin öğrencilerine vermiş oldukları eğitimin kalitesi ve kazandırmış olduğu diplomaların ulusal ve uluslararası düzeyde tanınması tüm yükseköğretim kurumlarının ulaşmak istediği en önemli hedeftir.
 
Avrupa ve Ulusal Yeterlilikler Çerçeveleri ışığında yürütmüş olunan program ve ders müfredatlarını oluşturma ve güncelleme çalışmalarını başarı ile uygulayan üniversite, geçtiğimiz yıl Avrupa Komisyonu tarafından diplomalarının şeffaflığı ve süreçlerindeki mükemmelliği ifade eden Diploma Eki Etiketi Ödülü ve Yabancı Dil Ödülü ile ödüllendirilmişti. Bu yılda üniversite yürütmüş olduğu örnek çalışmaları sonucu 2 önemli ödüle layık görülmüştür. Bunlardan birincisi Avrupa Birliği Komisyonu tarafından Avrupa düzeyinde sadece 5 üniversitenin layık görüldüğü ECTS Label ödülüdür. Dört yıl süre ile geçerli olacak olan bu ödüllerin bu yıl ve bundan sonraki yıllarda mezun olacak öğrencilerin almış oldukları diploma ve eğitimlerine uluslar arası alanda en üst düzeyde tanınma ve hareketlilik olanağı sağlayacaktır.
 
Bu yıl alınan bir diğer ödül ise, 2002 yılından itibaren tüm çalışanların özverili katkılarla sürdürmüş olduğu kalite çalışmaları sonucunda gelmiş olunan noktada üniversite mayıs ayının başında Avrupa Kalite Vakfı"nın dünyaca tanınmış olan EFQM modeli kapsamında dış değerlendirmelerden geçmiş ve yapılan değerlendirmede “Ulusal Kalite Büyük Ödülü”ne layık görülmüştür. Üniversite bu büyük ödüle sahip ülkemizdeki ve dünyadaki tek üniversite olmuştur.
 
Tüm bu başarılıçalışmaları ve sonuçları bir araya getirdiğimizde, üniversite Avrupa düzeyinde ortaya çıkan ve Dünya tarafından da yakından izlenilen önemli eğilimleri iyi okuyan ve başarı ile uygulayan, sadece ülkemizin çağdaş yükseköğretim vizyonunu değil hızla gelişen Avrupa yükseköğretim vizyonunu da en iyi şekilde temsil eden üniversitelerin başında geldiğini ifade edebilirim. Toplumsal duyarlılığın ve insan ilişkilerinin ön planda tutulduğu üniversitede öğrenciler, yalnızca iyi bir meslek ve iş için gerekli bilgilerle değil, uygarlığın temel kavramlarıyla da donatılarak bir aydın olma yolunda yönlendirilir.
 
Üniversitenin içinde bulunduğu Kalite Sistemi ile birlikte bireysel gelişim desteklenmekte, üniversitenin sadece eğitim-öğretim kurumu olmadığı, aynı zamanda kişisel gelişim için bir ortam oluşturduğu öğrencilere aktarılmaktadır. Bu bilinç ve yönetim anlayışı ile desteklenen öğrenciler kendilerinin kurduğu 94 öğrenci topluluğu ile vizyonlarını geliştirme fırsatını yakalamışlardır.


SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BURS OLANAKLARI

Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı"na bağlı olarak üniversitenin çeşitli birimlerinde yarı zamanlı olarak çalışanöğrencilere aylık burs verilmektedir. Sakarya Üniversitesi her yıl başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere belirlenen miktarda aylık karşılıksız burslar vermektedir. Burs başvuruları ve şartları ile ilgili olarak kurum her yıl gerekli duyuru ve bilgilendirmeleri yapmaktadır. Dernekler, vakıflar, özel kurum ve kuruluşlar ile şahıslar tarafından öğrencilere burs ve çeşitli yardımlar sağlanmaktadır.
 
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ BARINMA OLANAKLARI

Üniversiteye ait yurtlar ve kapasitesi: Sakarya Üniversitesi Esentepe Öğrenci Yurdu binaları, 2 kat olarak inşa edilmiştir. Binalar kaloriferli, ısı ve ses yalıtımlı olup, her odada iki kişi kalacak şekilde düzenlenmiştir.
 
Her odanın içinde duş, WC, her öğrencinin yatağı, gardırobu, komodini, çalışma masası, çalışma koltuğu ve yatak takımı bulunmaktadır. Öğrenci Yurdunun her bloğunda idare odası, etüt odası, TV odası, satranç ve tavla masaları, çamaşırhane (çamaşır makinesi, ütü vb.) ve depo, ilk yardım dolabı ve ankesörlü telefon bulunmaktadır. Yurtta iki oda engelli öğrenciler için özel olarak hazırlanmıştır. Üniversitenin öğrenci yurtları, Esentepe Kampüsü içinde olup 1999 depreminden sonra çok katlı olmayan inşaat sistemi ile yapılmıştır, altı bloktan oluşmaktadır. Yaklaşık olarak 3600 metrekarelik kapalı alanda 446 kişi kapasiteli yurtları sahip olduğu imkânlar ve sunduğu hizmetle ISO 9002 Kalite Belgesi"ne sahiptir. Yurtta kalan öğrenciler beslenme ihtiyaçlarını Yurtlar Merkezi Kafeteryası, Kampüs Öğrenci Yemekhanesi, Kampüs Kafeterya, kampüs girişindeki Kampüs Market ve Kafeteryası"ndan sağlamaktadırlar.
 
Kredi Yurtlar Kurumu"na bağlı merkez ve ilçelerde 3492 yatak kapasitesi bulunmakta bunların 1938 bayan, 1554 erkek yatak kapasitesini oluşturmaktadır. Öğrencilerin barınma ihtiyaçları şehirde bulunan özel yurtlar ve apart dairelerden de sağlanmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu"na ait yurtlar ve kapasitesi: İlde Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı 3 yurt bulunmaktadır. Bu yurtlarda; Sakarya Öğrenci Yurdunda 1.730 öğrenci (1.000 erkek, 730 kız), Atatürk Kız Öğrenci Yurdunda 500 öğrenci ve Hendek Öğrenci Yurdunda 1262 (554 erkek, 708 kız) olmak üzere toplam 3492 öğrenci barınmaktadır.
 
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SOSYAL İMKÂNLAR

Öğrencilerin ders dışı sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerini değerlendirebilmeleri ve geliştirebilmeleri amacıyla kurulmuş değişik ilgi alanlarını kapsayan öğrenci kulüpleri bulunmaktadır. Üniversitede, sportif, kültürel, sanatsal ve bilimsel alanlarda faaliyet gösteren elli dört öğrenci kulübü bulunmaktadır. İsteyen her öğrenci bu kulüplere üye olabileceği gibi kulüp faaliyetlerinden izleyici olarak da faydalanabilmektedir.
 
Öğrencilerinin bilimsel ve sosyal gelişimlerinin, sağlıklı bir toplumun temelini oluşturacağının bilincinde olarak tecrübeli öğretim kadrosunun danışmanlığında bilgisayardan çevreye, satrançtan izciliğe, fizikten tarihe, makine mühendisliğinden tiyatroya, turizmden türkolojiye 94 ayrı öğrenci kulübüyle öğrencilerin bilgi ve becerilerini geliştirebileceği faaliyetler düzenleme olanağı sağlamaktadır.
 
Takım çalışmasını teşvik eden, katılımcı ve paylaşımcı yönetim anlayışına sahip üniversite, “Ulusal Kalite Ödülü”ne sahip tek üniversitedir. Çağdaş bir üniversite olmanın gerektirdiği donanımlı alt yapısı ile öğrencilerin ve öğretim üyelerinin araştırma ve projelerine destek veren üniversitenin kütüphanesinde yer alan 84 bin kitabı, 842 süreli yayını, 16 elektronik veri tabanı aboneliği, 15 bin e-süreli yayın, 30 bin e-kitabı ile öğrencilerine hizmet vermektedir.
 
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ SPOR TESİSLERİ

Sakarya Üniversitesi, öğrencilerin ders dışı zamanlarını değerlendirerek beden ve ruh sağlığı yönünden gelişmelerini sağlamak amacıyla sportif faaliyetlere önem vermektedir.
 
Öğrencilerin çeşitli spor dallarını yapabilmesi için kapalı spor salonu, dağcılık faaliyetleri için tırmanma duvarı, step-aerobik salonu, kampüs alanında bulunan futbol halı sahası, basketbol sahası, tenis sahası, kum voleybol sahası, tenis kortu, merkez kafeteryada bulunan bilardo ve masa tenisi hizmetleri verilmektedir. Üniversitede futbol, basketbol, voleybol, hentbol, karate, taek-wando, judo, kros, güreş, masa tenisi, badminton, dağcılık, kürek, boks, izcilik, tenis, bilek güreşi ve satranç dallarında çalışmalar sürdürülmektedir. Her yıl geleneksel olarak futbol, basketbol, voleybol, bilardo, masa tenisi satranç turnuvaları düzenlenmekte ve öğrenciler de izleyici olarak veya sporcu olarak bu etkinliklere katılabilmektedirler.
 
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERi

• Mühendislik Fakültesi
 
• Fen – Edebiyat Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Teknik Eğitim Fakültesi
 
• Teknoloji Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
• Bilgisayar ve Bilişim Bilimleri Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• İşletme Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI

• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 
• Sağlık Yüksekokulu
 
• Devlet Konservatuvarı
 
• Kaynarca Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Sakarya Meslek Yüksekokulu
 
• Hendek Meslek Yüksekokulu
 
• Akyazı Meslek Yüksekokulu
 
• Geyve Meslek Yüksekokulu
 
• Sapanca Meslek Yüksekokulu
 
• Karasu Meslek Yüksekokulu
 
• Adapazarı Meslek Yüksekokulu
 
• Pamukova Meslek Yüksekokulu
 
• Alifuat Cebesoy Meslek Yüksekokulu
 
• Ferizli Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Kaynarca Seyfettin Selim Meslek Yüksekokulu
 
• Arifiye Meslek Yüksekokulu
 
• Kırkpınar Turizm Meslek Yüksekokulu
 
SAKARYA ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Sakarya Üniversitesi Esentepe Kampüsu, 54187 Serdivan – Sakarya
 
Tel : 0 264 295 54 54
 
www.sakarya.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna