Muş Alparslan Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Muş Alparslan Üniversitesi hakkında bilgi

Muş Alparslan Üniversitesi hakkında bilgi

   

Muş Alparslan Üniversitesi hakkında bilgi

Muş ili Doğu Anadolu Bölgesindedir. Yüzölçümü 8196 kilometrekaredir. Türkiye yüzölçümünün yüzde 1,1"ini kaplar. Muş, doğudan Ağrı"nın Patnos ve Tutak, Bitlis"in Ahlat ve Adilcevaz, kuzeyden Erzurum"un Karayazı, Hınıs, Tekman ve Karaçoban, batıdan Bingöl"ün Karlıova ve Solhan, güneyden ise Diyarbakır"ın Kulp, Siirt"in Sason, Bitlis"in Güroymak ve Mutki ilçeleri ile çevrilidir.
 
Muş, Güneydoğu Toros Dağlarının uzantısı olan Haçreş Dağlarının önemli zirvelerinden Kurtik Dağının kuzeye bakan yamaçlarında, Çar ve Karni derelerinin aktıkları vadiler arasında kuruludur. Yüksek ve dağlı bir yörededir. İl alanının yüzde 34,9"unu kaplayan dağlar, Gü- neydoğu Torosların uzantılarıdır. Bu dağlar, Alp-Himalaya kıvrım sis- temiyle birlikte oluşmuş genç dağlardır. Rakım, genellikle 1250 metrenin üzerindedir.
 
Muş nüfusu; Merkez, Bulanık, Malazgirt, Varto, Hasköy ve Korkut ilçeleri ile birlikte 2009 tarihi itibariyle yaklaşık 400 bin civarındadır. Geçimini genellikle tarım ve hayvancılık ile sağlayan halkın büyük bir bölümü köylerde ikamet etmektedir.
 
Şehirde, sert kara iklimi hüküm sürer. Sıcaklık -29°C ile +37°C arasın- da seyreder. Senenin 120 gününde sıcaklık +30°C"nin üzerinde, 120 gün O°C"nin altında olur. Kışın fazla kar yağar. Senelik yağış miktarı 350 mm ile 1000 mm arasındadır. Kışlar çok soğuk ve uzun, yazlar kısa, sıcak ve kurak geçer.
 
Muş ulaşım açısından iyi durumdadır. İl"de karayolu, demiryolu ve havayolu ulaşımı yapılmaktadır. Muş"ta semt içinde ulaşım, semt minibüsleri ve belediye otobüsleriyle sağlanmaktadır. Trafik yoğunluğunun en fazla olduğu karayolu bağlantısı Bingöl – Muş – Tatvan devlet yoludur. Muş"un diğer karayolu ulaşım bağlanwwwtıları bu güzergâhtan kuzeye doğru, Muş"u Hınıs üzerinden Erzurum"a bağlayan Muş – Varto, Muş"u Patnos – Tutak ve Hamur üzerinden Ağrı"ya bağlayan Muş – Bulanık – Malazgirt yollarıdır. İlde demiryolu taşımacılığı da yapılmaktadır. Muş Gar Şefliği Ünitesi TCDD Genel Müdürlüğü 5. Bölge Müdürlüğü / Malatya"ya bağlı bir işyeri olarak faaliyetini yürütmektedir. Haydarpaşa – Tatvan, Van – Kapıköy, Tatvan – Haydarpaşa arasında yolcu ve yük taşımacılığı yapılmaktadır. Muş Havalimanı, şehir merkezine 18 km uzaklıktadır. THY haftanın 7 gününde İstanbul-Muş-İstanbul seferleri düzenlemekte, Anadolu Jet Firması ise haftanın 7 günü Ankara – Muş – Ankara seferleri yapmaktadır.
 
Muş"ta konaklamak için Öğretmenevi ve Polisevi ile küçük otellerden faydalanılabilir. Beslenme gereksinimleri için uygun fiyatlı pastaneler, kafeler ile temiz şehir lokantaları bulunmaktadır.
 
Zengin bir kar örtüsüne sahip Muş, kar kalitesi, pist uzunlukları ve meyilleri açısından her türlü kayak uygulamalarına oldukça elverişlidir. Kasım ayında başlayan kar mevsimi nisan sonuna kadar devam etmektedir. Bu özellikler göz önüne alınarak İl Özel İdaresince Kayak Evi yapılarak hizmete sunulmuştur. Kayak Evi, şehir merkezine 8 km. uzaklıkta Kampüs yakınında bulunmaktadır. Muş"ta ayrıca dağ yürüyüşü ve rafting gibi doğa sporları da yapılmaktadır.
 
Tarihi bir yerleşim yeri olan ilde pek çok dini ve kültürel yapı, kale ve mesire yeri bulunmaktadır. Ulu Camii, Hacı Şeref Camii, Muratpaşa Köprüsü, Malazgirt Hatun Köprüsü, Muş Kalesi, Malazgirt Kalesi, Kesik Baş Türbesi, Muştak Baba Türbesi bunlardan bazılarıdır.
 
Yeni katılan öğrenciler, ildeki ve bölgedeki köklü tarihin izlerini görüp inceleme imkânı bulacaklardır. Bunun yanında yöresel yemeklerin tadıldığı bir Anadolu şehrinin güvenliğinde, Ana- dolu insanlarının konukseverliğiyle karşılanmanın ve yaşamanın ayrıcalığına sahip olacaklardır.
 
Muş Alparslan Üniversitesi; 5662 Sayılı “Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elemanlarının Kadroları Hakkında Kanun Hükmünde Kararname ile Genel Kadro ve Usulü Hakkında Kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına Dair Kanun”la kabul edilmiş ve 29 Mayıs 2007 tarihinde Resmi Gazete"de yayınlanarak kurulmuştur.
 
Muş Alparslan Üniversitesinin temelleri, Yükseköğretim Kurulu- nun 25/03/1987 tarihli toplantısında alınan kararla, 2547 Sayılı Kanunun 2880 Sayılı Kanunla değişik 7/d-2 maddesi uyarınca; Fırat Üniversitesi"ne bağlı olarak kurulan Meslek Yüksekokulu ile atılmıştır. 1987 – 1988 Eğitim-Öğretim Yılı"nda Hayvan Yetiştiriciliği ve Sağlığı Programı ile öğretime başlayan Meslek Yüksekokulu, şu an toplam 19 bölüm ve 35 programla öğretimine devam etmektedir.
 
Muş Alparslan Üniversitesi Sağlık Yüksekokulu, I. Ulusal Sağlık Kongresi"nde alınan karar gereğince, sağlık hizmetlerinin verimliliğini yükseltmek amacıyla, “Sağlık Eğitiminin Yeniden Yapılandırılması Projesi” kapsamında, Sağlık Şurası"nın 174, 184 ve 185 numaralı kararları doğrultusunda, 10/10/1996 tarih ve 96/8655 sayılı Bakanlar Kurulu Kararı ile Yüzüncü Yıl Üniversitesine bağlı, Muş Sağlık Yüksekokulu olarak kurulmuştur. 1997-1998 Eğitim-Öğretim Yılı"nda lisans düzeyinde faaliyetlerine başlamış ve 2000-2001 Eğitim- Öğretim Yılı sonunda ilk mezunlarını vermiştir.
 
Üniversite bünyesinde bulunan Eğitim Fakültesi; başlangıçta Fırat Üniversitesine bağlı olarak 2809 sayılı kanunun ek 30"uncu maddesine istinaden, Bakanlar Kurulu"nun 06/08/1998 tarih ve 98/1462 sayılı kararı ile Muş Eğitim Fakültesi olarak kurulmuştur. Yükseköğretim Kurulu Başkanlığının 26/04/2006 tarih ve 1142 sayılı yazısı ile, 2006-2007 Eğitim-Öğretim Yılı"nda Muş Eğitim Fakültesi İlköğretim Bölümü Okul Öncesi Öğretmenliği programına 40, Türkçe Eğitimi Bölümü Türkçe Öğretmenliği Programına 30 öğrenci alınması kararlaştırılmıştır. 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı"nda Okul Öncecisi Öğretmenliği ve Türkçe Öğretmenliği bölümlerinden ilk mezunlarını veren Eğitim Fakültesi, 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı"nda, Okul Öncesi Öğretmenliği, Türkçe Öğretmenliği, Fen Bilgisi Öğretmenliği, İlkokul Matematik Öğretmenliği, Sınıf Öğretmenliği ve Sosyal Bilgiler Öğretmenliği bölümleri ile eğitim – öğretim faaliyetlerine devam edecektir.
 
Muş Alparslan Üniversitesi"nin kuruluş kanununda yer alan Fen-Edebiyat Fakültesi, 2009-2010 Eğitim-Öğretim Yılı"nda Biyoloji ve Kimya bölümlerinin birinci ve ikinci öğretimleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlamıştır. 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı"nda Felsefe, Türk Dili ve Edebiyatı, Matematik, Sosyoloji ve Tarih bölümlerinin birinci ve ikinci öğretimleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edecektir.
 
Üniversitenin kuruluş kanununda yer alan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, 2012-2013 Eğitim Öğretim Yılı"nda İktisat ve Kamu Yönetimi bölümlerinin birinci ve ikinci öğretimleri ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edecektir.
 
2010 yılında kurulan ve hızlı bir şekilde gelişimini sürdüren İlahiyat Fakültesi, 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı"nda İlahiyat Bölümü ve İlköğretim Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi Öğretmenliği Bölümünün birinci ve ikinci öğretimleri ile faaliyetlerine devam edecektir.
 
Yükseköğretim Genel Kurulunun 21/05/2009 tarihli toplantısında alınan kararla, Muş Alparslan Üniversitesi"ne bağlı Malazgirt Meslek Yüksekokulu bünyesinde dört bölüm açılmış ve bu bölümlere 2009- 2010 Eğitim-Öğretim Yılı"nda 40"ar öğrenci alınarak eğitim- öğretime başlanmıştır. Malazgirt Meslek Yük-sekokulu, 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı"nda Büro Hizmetleri ve Sekreterlik ile İnşaat Teknolojisi Bölümleri 40"ar, Yönetim ve Organizasyon Bölümü ise 35 öğrenci ile eğitim-öğretim faaliyetlerine devam edecektir.
 
İletişim Fakültesi; 04/05/2010 tarihli Bakanlar Kurulu kararının 30/06/2010 tarihinde Resmi Gazete"de yayınlanması ile kurulmuştur.
 
Mühendislik Mimarlık Fakültesi; Bakanlar Kurulunun 25/10/2010 tarihli kararının 13/11/2010 tarihinde, Resmi Gazete"de yayınlan- masıyla kurulmuştur.
 
2011-2012 Eğitim-Öğretim Yılı"nda 3936 öğrenciye, 344 aka- demik ve 144 idari personeli ile hizmet veren Üniversitenin, 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı için öğrenci kontenjan sayısı 7070"tir. Üniversite 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı"nda, altı fakülte, iki enstitü, bir sağlık yüksekokulu, iki meslek yüksekokulu ve kampüs olmak üzere; altı farklı yerleşkede yürüteceği eğitimöğretim faaliyetleri ile bölge ve ülke insanına hizmet verecektir.
 
İlk temeli 01/09/2009 tarihinde atılan Kampüsümüzde; Rektörlük Binası, Eğitim Fakültesi 1. etabı, personel lojmanları, kütüphane ve bilgi işlem merkezi, ısı merkezi ve Kampüs altyapı çalışmaları tamamlanmış, diğer birimlerin çalışmaları ise hızla devam etmektedir. 2012-2013 Eğitim-Öğretim Yılı"nda öğrencilerin büyük çoğunluğu yeni Kampüsümüzde eğitim ve öğretimlerine devam edecektir.Üniversitede, öğrencilerin ihtiyaç duydukları bilgiye erişebilmeleri için kütüphane ve internet evi bulunmaktadır. Üniversitenin internet bağlantısı için günümüz ihtiyaçlarını karşılayacak şekilde Metro Ethernet kullanılmaktadır. Ana çıkış hızımız 20 Mbit, birimler ile merkez arasındaki hızımız 50 Mbittir. Birim laboratuarları ile birlikte toplam kullanılan bilgisayar sayısı 400"dür. İnternet evi ve RFID destekli kütüphaneden öğrenciler en iyi derecede faydalanmaktadırlar. RFID kimlik kartı ile öğrenciler bir çok hizmeti alabilmektedirler. Bunlar arasında yemek, kimlik çıkarma, diploma, transkript, öğrenci belgesi, yatay geçiş evrakları, evrak onayı, çıktı alma, fotokopi, staj evrakları ve kayıt işlemleri sayılabilir.
 
Eğitim Fakültesi"nde açılan “Akıllı Sınıf” ortamında birden fazla üniversite ile canlı olarak ders alıp verme hizmetleri sunulmaktadır. Ayrıca birimlerde bilgisayar laboratuarları, bilgisayar dersleri dışında öğrencilere açıktır. Tüm dersliklerde internet bağlantısı ve projeksiyon sistemi mevcuttur.
 
Öğrencilere Sağlanan İmkanlarEngelli öğrencilerin sayısı, kategorisi ve bu öğrencilere sağlanan kolaylıklar.
 
Üniversite bünyesinde yer alan engelli öğrenci sayısı 15"dir. Bunlardan altısı ortopedik engelli, üçü işitme engelli, üçü görme engelli, üçü de diğer engelli grubunda yer almaktadır.
 
İlgili öğrencilere, kayıtları esnasında ve üniversite imkanlarından faydalandırılmaları noktasında öncelikler sağlanmıştır.


MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ BARINMA, SAĞLIK, YEMEK, ULAŞIM HİZMETLERİ

Üniversite öğrencilerinden herhangi bir sosyal güvencesi bulunmayanlara sağlık karnesi verilmiş olup öğrencilerin sağlık ve tedavi giderleri üniversite bütçesinden karşılanmıştır. 01/01/2012 tarihi itibariyle Genel Sağlık Sigortası"na geçildiğinden dolayı bu uygulamaya son verilmiştir. Üniversitenin Mediko-Sosyal birimi faaliyete sokulamadığından öğrenci ve personele yönelik sağlık uygulamamız bulunmamaktadır.
 
Üniversitenin tüm yerleşkelerinde yemekhanelerde öğrencilere öğlen ve akşam yemekleri çıkartılmaktadır. Yemekler 4 çeşit olup, öğrencilerden her bir yemek karşılığı alınan tutar Yönetim Kurulu kararı ile 0,95 TL olarak belirlenmiştir.
 
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ AKADEMİK VE SOSYAL DANIŞMANLIK DESTEĞİ

Üniversite bünyesinde öğrencilerin eğitim-öğretimle alakalı sıkıntılarını giderebilmek için her öğrenciye 1 akademik danışman verilmiş ve bu şekilde destek olunmaya çalışılmıştır.
 
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ"NİN FAALİYETLERİ VE ÖĞ- RENCİLERİN YÖNETİME KATILIMI

Öğrenci Konseyi Başkanının çeşitli üniversitelerde dü- zenlenen Ulusal Öğrenci Konseyi çalışmalarına katılımı sağlanmış, Öğrenci Konseyi"ne Fen Edebiyat Fakültesi yerleşkesinde oda tahsis edilmiş ve konseyin düzenlemiş olduğu organizasyonlarda lojistik destek sağlanmıştır. Bunun yanında üniversitenin düzenlediği organizasyonlarda (şenlik vs.) öğrencile-rin tercihleri dikkate alınmıştır.
 
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ SPOR, KÜLTÜR VE SANAT ETKİNLİKLERİ

Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde yer alan kapalı spor salonunda Aikido topluluğuna yer tahsis edilmiş ve gerekli malzemeler alınmıştır. Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından düzenlenen turnuvalara öğrencilerin katılımı sağlanmıştır (futbol turnuvası, boks turnuvası).
 
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ KARİYER PLANLAMA DESTEĞİ

Üniversite bünyesinde kurulmuş bulunan Kariyer Topluluğu, kariyer ile ilgili olarak çeşitli konferanslar düzenlemiş, ayrıca KPSS ve DGS ile ilgili deneme sınavları gerçekleştirmiştir.
 
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE
 
Muş Alparslan Üniversitesi Kütüphanesi; sahip olduğu 9360 metrekare kapalı alanıyla ve geniş kullanım kapasitesiyle Bölgenin önemli kütüphanelerinden biridir. Kütüphane, zengin bilgi ve elektronik kaynaklardan yararlanma, kütüphanelerarası belge sağlama ve gelişmiş kütüphanecilik hizmetleri sunmaktadır.
 
200 internet bağlantı noktası, grup çalışma odaları ve 25 kişisel çalışma bölümü bulunan Merkez Kütüphane"de, kitaplar açık raf sisteminde düzenlenmiştir.
 
Öğrenciler, üniversiteye kayıt yaptırdıkları andan itibaren kütüphaneye üyelik hakkını kazanmaktadırlar. RFID sistemine uyarlı öğrenci kimlik kartları aracılığıyla kütüphanenin tüm hizmetlerinden yararlanabilirler.
 
Kütüphaneden; öğrenciler; 15 gün süre ile 3 kitap alabilirler.
 
Üyeler, ödünç aldıkları yayınların sürelerini en fazla iki kez uzatabilmektedirler. Uzatma ve yayın ayırtma işlemleri Üniversitenin web sayfasında bulunan kütüphane linkinden yararlanılarak da yapılabilmektedir.
 
Kütüphane 30.000 basılı eser, 13.528 elektronik dergi ve 10 adet veritabanı ile hizmet vermektedir. Üniversitenin öğretim elemanları ve öğrencileri, kütüphanenin elektronik bilgi kaynaklarına üniversite dışından da erişim sağlayabilmekte ve literatür tarayabilmektedirler.
 
Gelişmiş kütüphane otomasyon sistemi ile 20 adet tarama terminali bulunan kütüphanede, internet üzerinden kaynak taraması yapılabilmektedir.
 
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Fen Edebiyat Fakültesi
 
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• Mühendislik- Mimarlık Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI

• Sağlık Yüksekokulu
 
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Muş Meslek Yüksekokulu
 
• Hasköy Meslek Yüksekokulu
 
• Korkut Meslek Yüksekokulu
 
• Malazgirt Meslek Yüksekokulu
 
• Bulanık Meslek Yüksekokulu
 
MUŞ ALPARSLAN ÜNİVERSİTESİ ADRESİ

Muş Alparslan Üniversitesi Kampusu, Rektörlük, Diyarbakır Yolu 7. km 49250- MUŞ
 
Tel : (0436) 213 00 13
 
Faks : (0436) 213 00 28
 
www.alparslan.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna