Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi hakkında bilgi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi hakkında bilgi

   

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi hakkında bilgi

Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi, Sanat Tarihçisi, Arkeolog, Müzeci, Ressam Osman Hamdi Bey tarafından 1882"de Sanayi-i Nefise Mektebi adıyla kuruldu ve 2 Mart 1883"te öğretime başladı. Ülkemizin ilk sanat ve mimarlık yüksekokulu olan kurum, 1928"de Güzel Sanatlar Akademisi adını aldı ve böylece ülkemizde Akademi ünvanını alan ilk yükseköğretim kurumu oldu. Güzel Sanatlar Akademisi, 1969"da 1172 sayılı Devlet Güzel Sanatlar Akademileri Kanunu"nun kabul edilmesiyle birlikte bilimsel özerkliğe kavuştu. Kurum, 4.11.1981"de kabul edilen 2547 Sayılı Kanun ve bu kanunun gereği olarak 20 Temmuz 1982"de çıkarılan 41 sayılı Kanunun Hükmünde Kararname ile üniversiteye dönüşerek Mimar Sinan Üniversitesi adını aldı. 2004"te Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi adını alan ve bugün sanat eğitiminde 129. yılını geride bırakan üniversitemiz, bünyesinde 3 fakülte, 1 meslek yüksekokulu, 2 enstitü ve bir konservatuar barındırmaktadır.


MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ TEKNİK ALTYAPISI, KÜTÜPHANESİ, LABORATUVARLARI
 
• Merkez Kütüphanesi
 
• Fen Edebiyat Fakültesi Kütüphanesi
 
• Devlet Konservatuvarı Kütüphanesi
 
• Sinema TV Uygulama ve Araştırma Merkezi Kütüphanesi
 
• Meslek Yüksekokulu Moda Konfeksiyon Bölümü Kütüphanesi olmak üzere beş kütüphane,
 
• Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu Laboratuvarı
 
• Endüstri Ürünleri Tasarımı Araştırma ve Uygulama Laboratuvarı
 
• Merkez Araştırma Laboratuvarı olmak üzere üç adet laboratuvar bulunmaktadır.
 
MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ SUNULAN OLANAKLAR VE ÖNE ÇIKAN ÖĞRENCİ KULÜPLERİ
 
Üniversite Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı Öğrenci Etkinlikleri Koordinatörlüğü bünyesinde faaliyet gösteren, öğrencilerin sosyal, kültürel ve spor etkinliklerini gerçekleştirdiği 45 aktif kulüp ve 4 aktif takım bulunmaktadır. Aktif olarak çalışan kırkbeş kulübümüzün içinde Fotoğraf Kulübü, Dans Kulübü, Tiyatro Kulübü, Dağcılık Kulübü, Sinema Kulübü, Pandomim Kulübü Yüzme Kulübü ve Yelken Kulübü öne çıkanlar arasındadır.
 
MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ BARINMA, YEME- İÇME, YURT VE BURS OLANAKLARI

Üniversite merkez binasında ve bağlı birimlerinde bulunan yemekhanelerde öğrencilerin yemek ihtiyacı karşılanmaktadır. Ayrıca her birimde birer öğrenci kantini de hizmet vermektedir.
 
Öğrenciler, bir buçuk lira karşılığında dört çeşit yemek yeme imkanına sahiptir. Önümüzdeki yıl hizmete girmesi planlanan hali hazırda inşaat halinde olan Ortaköy Kız Öğrenci Yurdu bulunmaktadır.
 
Kredi ve Yurtlar Kurumu, Türk Eğitim Vakfı, Sabancı Vakfı, Zorlu Holding ve Emre Arolat Mimarlık tarafından verilen burslarla, başarılı olan öğrencilerin eğitimlerine destek olunmaktadır.
 
MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ YURTDIŞI ÜNİVERSİTELERLE ANLAŞMALARI

Bu yıl, Kore Ulusal Sanat Üniversitesi, Tahran Güzel Sanatlar Üniversitesi, İran İmam Reza Üniversitesi, Shangai Üniversitesi, Kazak Ulusal Eğitim Üniversitesi, Hindistan Cept Üniversitesi, Atina Güzel Sanatlar Okulu, Doğu Kazakistan Devlet Üniversitesi ve Priştine Kosova Üniversitesi ile yapılan ikili antlaşmalar ile öğrenci ve öğretim üyeleri arasında karşılıklı değişim programları gerçekleştirilmekte; ayrıca bu üniversitelerle birlikte yapılması planlanan sergi, sempozyum, v.b. etkinliklerle de iki ülke kültürünü tanıma-tanıtma fırsatı yaratılmaktadır.
 
Erasmus programı kapsamında 21 ülkede 126 üniversite ile yapılan ikili anlaşmalarla uluslararası alanda 126 öğrenci değişimi sağlanmaktadır. Ayrıca Farabi Değişim programı ile de yurtiçi öğrenci değişimi gerçekleştirilmektedir.
 
MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİLERE SUNDULAN KARİYER VE STAJ OLANAKLARI

Üniversitede eğitimin uygulama ve teori olarak birbirini tamamlaması ve öğrencilerin daha eğitimleri sırasında piyasada çalışmaya başlamaları nedeniyle, öğrenciler mezuniyet sonrasında fazla sıkıntı yaşamamaktadır.
 
Mimarlık Fakültesinde ve Güzel Sanatlar Fakültesinin Grafik ve Seramik Bölümlerinde staj zorunluluğu vardır. Bu fakülteler sanayi ve endüstri ile işbirliği halinde çalıştıklarından öğrencilerin staj yapmakta pek zorlanmamaktadır.
 
Yurtiçi ve yurtdışında yapılan eğitim fuarlarına (yurtdışında Bakü, Kiev, Lübnan, yurtiçinde Tekirdağ ve Urfa) katılarak üniversitenin tanıtımı yapılmıştır. Bu yıl içinde ayrıca Çin eğitim fuarlarına katılım da planlar arasındadır. Böylece yurtdışında yaşayan öğrencilere üniversitenin olanaklarını tanıtmak amaçlanmaktadır.
 
MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELERİ
 
• Mimarlık Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• Fen Edebiyat Fakültesi
 
MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLARI
 
• Meslek Yüksekokulu
 
• Devlet Konservatuvarı


Rekör"ün Mesajı
 
Sevgili öğrencilerimiz, kıymetli Öğretim Üyelerimiz, Öğretim Elemanlarımız ve kurumumuzun her kademede görev yapmakta olan saygıdeğer mensupları; Hepimizin bildiği üzere Kurumumuz, tam 129 yıl önce Ressam, Arkeolog ve Müzeci Osman Hamdi Bey tarafından, 1882 yılında “ Sanayi-i Nefise Mekteb-i Alisi ” adı altında kurulmuştur.
 
Mart 1883"de eğitime başlayan kurumumuz, ülkemizin sanat, tasarım ve mimarlık alanındaki ilk kurumudur. Kurumumuzun adı 1928"de “ Güzel Sanatlar Akademisi ”, 1982"de “ Mimar Sinan Üniversitesi ”, 2004 yılında ise “ Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ” olarak değiştirilmiştir.
 
Üniversitemiz, üç (3) fakülteden oluşmaktadır, Güzel Sanatlar Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Fen ve Edebiyat Fakültesi yanı sıra Üniversitemize bağlı Devlet Konservatuarımız ve Meslek Yüksek Okulumuz ile on iki ( 12 ) merkez, iki ( 2 ) Enstitü, iki ( 2 ) Vakıf ve 1937 yılında Cumhuriyetimizin kurucusu Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK" ün emriyle kurumumuza tahsis edilen Dolma Bahçe Sarayı Veliaht Dairesi" n de mukim Resim – Heykel MÜZEMİZ mevcuttur.

Güzel Sanatlar Fakültemiz, yetenek sınavı ile öğrenci kabul eden Resim, Heykel, Grafik Tasarım, Seramik ve Cam Tasarımı, Geleneksel Türk Sanatları, Tekstil ve Moda Tasarımı, Sahne Dekorları ve Kostümü, Fotoğraf, Sanat Eserleri Konservasyonu ve Restorasyonu bölümleri ve ÖSS ile öğrenci kabul eden Sinema-TV Bölümü ve Merkezi yanı sıra servis bölümü olarak etkinliklerini sürdüren Temel Sanat Eğitim Bölümü ile, dört yıllık lisans eğitimi programları yanı sıra, Lisans Üstü / Master ve Sanatta Yeterlik / Doktora programları uygulayan, tıpkı Mimarlık Fakültemiz ve Fen Edebiyat Fakültemiz gibi, ülkemizin en köklü sanat Fakültesidir. Mimarlık Fakültemiz bünyesinde Endüstri Ürünleri Tasarımı, Iç Mimarlık, Mimarlık, Şehir ve Bölge Planlama Bölümlerini barındırmaktadır. Ülkemiz mimarlık tarihi, kurumumuza emek vermiş, kıymetli hocalarımızın ve onların yetiştirmiş olduğu değerli mimarlarımızın gayretleri ile yazılmıştır.
 
Bu gün dahi Ülkemizde üretilen her Sanat eserinin, her resmin, heykelin, hemen hemen her filmin, her mimari projenin büyük bir kısmında, geleneksel sanatların, teship, minyatür, hat, çini neredeyse tüm sahne sanatlarının belirleyicisi ve iz bırakanı, kurumumuz ve kurumumuzun yetiştirmiş olduğu değerli Kültür ve Sanat insanlarıdır.
 
1982 yılında, üniversiteleşmeyle birlikte kurulmuş olan Fen Edebiyat Fakültemiz, çeyrek asrı geride bırakmış, bilgisi, birikimi ve kıymetli öğretim kadrosu ile, ülkemizin en saygın Kültür ve bilim insanlarının yetişmesinde son derece önemli katkılar yapma kararlılığını her zaman diri tutmaktadır.
 
Fen Edebiyat Fakültemiz bünyesinde; Arkeoloji, Fizik, Istatistik, Eğitim bilimleri bölümü, Matematik, Sanat tarihi, Sosyoloji, Tarih, Türk dili ve edebiyatı ve Felsefe Bölümlerimiz çağdaş uygarlık hedefine güçlü adımlarla ilerlemektedir.
 
Ülkemizin en eski konservatuarlarından olan ve bu gün, ilk öğretimden, yüksek Öğretime kadar, her kademede eğitim veren M.S.G.S.Ü. Devlet konservatuarımız; Müzik, Müzikoloji, Sahne sanatları bölümleri ve güçlü kadrosu ile ülkemizin yarınlarına kıymetli sanatçılar yetiştirmek azmi ve kararlılığı ile hareket etmektedir.
 
129 yıllık geleneğe sahip olan kurumumuz bünyesindeki Fakültelerimiz, Konservatuarımız ve Meslek Yüksek Okulumuz, çağdaş Türk bilim, kültür ve sanatına olduğu kadar tasarım alanlarındaki katkısı ile de Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk" ün ve genç Cumhuriyetimizin çağdaş uygarlık hedefine uygun bir eğitim vermek prensibini geçmişte olduğu gibi günümüzde ve gelecekte de sürdürmeye devam etmek azmi ve kararlılığındadır. Kurumumuz tüm birikimini, değişen dünya koşullarını gözeterek, yetkin kültür, bilim ve sanat insanlarının yetişmesini sağlayacak sistemi kurmaya ve sürdürmeye yönlendirmektedir. Üniversitemizde halen lisans öğrencimizin yanısıra 1500 lisansüstü ( Master-Doktora / Sanatta Yeterlik) öğrencimiz eğitim görmektedir. Bununla birlikte Üniversitemiz tüm birimleri ile, Avrupa Birliği Protokolleri gereği, Erasmus, Sokrates ve Leonardo vb. eğitim programlarını uygulayarak uluslararası alanda bilgi, görgü ve öğrenci değişimini etkin bir şekilde sürdürmeye büyük bir özen göstermektedir ve Ülkemiz Yüksek Öğretim Kurumları içerisinde uluslararası öğrenci değişimi sıralamasında 5. sırada yer almaktadır.
 
Sevgili öğrencilerimiz, inanıyorumki, birlikte geçireceğimiz öğrencilik yıllarınız, olağanüstü keyifli, başarılarınızla dolu, coşkulu, son derece verimli yıllar olacaktır.
 
Sevgi ve saygılarımla.
 
Prof. Yalçın KARAYAĞIZ


MİMAR SİNAN GÜZEL SANATLAR ÜNİVERSİTESİ ADRESİ
 
Fındıklı Yerleşkesi (Merkez )
 
Meclis-i Mebusan Caddesi No: 24 34427 – Fındıklı / İstanbul
 
Tel : 0 212 252 16 00
 
Faks : 0 212 243 53 43
 
Bomonti Yerleşkesi
 
Cumhuruyet Mah. Silahşör Cad. No: 89 Bomonti – Şişli / İstanbul
 
Tel : 0212 246 00 11
 
www.msgsu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna