Kırıkkale Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Kırıkkale Üniversitesi hakkında bilgi

Kırıkkale Üniversitesi hakkında bilgi

   

Kırıkkale Üniversitesi hakkında bilgi

3 Temmuz 1992 tarihinde kurulan Kırıkkale Üniversitesi, kuruluş kanununa göre Fen-Edebiyat, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik ve Veteriner Fakülteleri; Sosyal Bilimler, Fen Bilimleri ve Sağlık Bilimleri Enstitüleri ile Ankara Üniversitesinden devralınan ve faal durumdaki tek birim olan Kırıkkale Meslek Yüksekokulundan oluşmuştur. 1994-1995 öğretim yılı başında Keskin"de 3 programlı bir yüksekokul daha açan Kırıkkale Üniversitesine 3 Ocak 1995 tarihinde Tıp, Hukuk ve Eğitim Fakülteleri; 12 Ağustos 1998 tarihinde de Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu eklenmiştir. Bu birimlerden Hukuk ve Eğitim Fakültelerine 1997-1998, Tıp ve Veterinerlik Fakültelerine 1998-1999 öğretim yılında öğrenci alınmıştır. Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu ise 1999-2000 öğretim yılında eğitime başlamıştır.
 

Tıp Fakültesi"ne bağlı Süleyman Demirel Araştırma ve Uygulama Hastanesi de 2001 yılında açılarak hizmete girmiştir. Diş Hekimliği Fakültesi 2002"de, Güzel Sanatlar Fakültesi 2005 yılında kurulmuştur. Sağlık Bilimleri Fakültesi ise 2008 yılında kurularak eğitimöğretime başlamıştır. Bugün itibariyle üniversitede; 10 Fakülte, 1 Yüksekokul, 6 Meslek Yüksekokulu ve 3 Enstitüsüyle eğitim-öğretim yapılmaktadır. Kırıkkale, yakınlığı ve ulaşımın kolaylığı açısından Ankara"nın bir tür banliyösü durumundadır. Üniversite, öğretim elemanı başına düşen öğrenci sayısının azlığı bakımından ülkedeki üniversiteler arasında ilk sıralarda bulunmaktadır. Hızlı gelişme potansiyeline sahip, az destekle yükseköğretimimize en yüksek katkıyı sağlayabilecek durumda olan Kırıkkale Üniversitesi, hızla gelişen bir Cumhuriyet Üniversitesi olarak Kızılırmak kenarında kurduğu çağdaş bilimsel donanıma sahip huzurlu bilim ortamını, başarılı bir biçimde geliştirmektedir.

KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ YANDAL-ÇİFTANADAL PROGRAMI

Üniversite bünyesinde yürütülmekte olan lisans programlarında aynı zamanda çift anadal ve yandal programları da yürütülmektedir.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ ERASMUS ve FARABİ PROGRAMLARI
 
Üniversitenin Avrupa ve Uluslararası Üniversite Birliklerine de üyeliği bulunmaktadır.
 
Programlarında başarılı olan öğrenciler Erasmus Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamında Avrupa"da yer alan anlaşmasının bulunduğu üniversiteye gidebilmekte ayrıca o üniversitelerden de öğrenciler üniversitede eğitim görmek için gelebilmektedir. Farabi Programı ile de öğretim üye ve elemanları da anlaşmanın bulunduğu üniversiteye gidebilmekte ayrıca o üniversitelerden de öğretim üye ve elemanları üniversitede eğitim görmek için gelebilmektedir.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON OLANAKLARI

Üniversitede Kütüphaneler, üç ayrı fiziki alanda hizmet vermektedir. Kampüs alanında bulunan Rauf Denktaş Merkez Kütüphanesi bilgisayar alt yapısı geliştirilerek modern kütüphanecilik anlayışının tüm imkanları; öğretim elemanlarının, öğrencilerin ve diğer kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır. Tıp Fakültesi Vali Behiç Çelik Kütüphanesi şehir merkezinde bulunan eski Rektörlük Binasında, Keskin Meslek Yüksekokulu Kütüphanesi ise Keskin MYO kampüsünde hizmet vermektedir. Kütüphane için hazırlanan bir web sitesi yayınlanmaktadır. Bu sitede bulunan “Katalog Tarama” linki ile kütüphane kataloğu internet erişimi olan tüm bilgisayarlardan (kampüs içi ve dışı) taranabilmektedir.
 
Onelog Uzaktan Erişim Programı, ile interneti olan herhangi bir bilgisayardan kütüphaneye ulaşılabilmektedir. Kütüphane 2009-2010 yılı içinde eğitim ve öğretimin kalitesini uluslararası standartlara ulaştırmada vazgeçilmez öneme sahip 30 adet veri tabanı (elektronik yayın) aboneliği ve ULAKBİM UASL (Ulusal Akademik Site Lisansı) aracılığı ile toplam 10 adet veri tabanı aboneliği gerçekleştirilmiştir. 2009-2010 yılı içinde 6 adet Elektronik Dergi; Ayrıca 5 adet E-kitap aboneliği gerçekleştirmiştir ve kütüphanelerde 70 bini aşkın kitap ve ayrıca aboneliği devam eden 52 adet süreli yayın bulunmaktadır.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK OLANAKLARI
 
Kendileri ve aileleri herhangi bir sosyal kuruluşa bağlı olmayan öğrencilerin, tedavi amacı ile Tıp Fakültesi Süleyman Demirel Araştırma ve Uygulama Hastanesi"ne veya diğer hastanelere sevk edilmeleri durumunda, masrafları Üniversite tarafından karşılanmaktadır.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ BESLENME OLANAKLARI

Kırıkkale Üniversitesi merkez yerleşkesinde 3000 öğrenciye hizmet verebilecek kapasiteye sahip büyük bir merkezi kafeterya merkez mutfak ve yemekhaneler bulunmaktadır. Tüm öğrenci ve personelin öğle yemeği merkez mutfakta hazırlanıp birimlerde bulunan yemekhanelere dağıtılmaktadır. Öğrencilerin ucuz, dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri için kalori hesabına dayalı dört çeşit yemek verilmektedir. Keskin Meslek Yüksekokulu, Hacılar Hüseyin Aytemiz Meslek Yüksekokulu ve Delice Meslek Yüksekokulu yerleşkelerinde eğitim gören öğrencilere aynı yemek hizmetinden yararlanmaktadır. Ayrıca tüm birimlerinde kantin hizmetleri verilmektedir. Üniversitenin merkez yerleşkesinde konukevi ve yemek salonu bulunmaktadır. Tıp Fakültesine bağlı hastanede yer alan tam donanımlı mutfak hastaların yanı sıra tüm çalışanların yemek ihtiyacını karşılamaktadır.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ BARINMA İMKANLARI

Kredi Yurtlar Kurumunun Merkez Kampüste bulunan 852 kişilik erkek, 1230 kişilik kız yurdu, Keskin Kampüsunda 162 kişilik erkek, Keskin ilçe merkezinde 200 kişi kapasiteli kız yurdu hizmet vermektedir. Bunun yanı sıra Kırıkkale ilinde 30 civarında özel yurt bulunmaktadır.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ SPOR TESİSLERİ

Kırıkkale Üniversitesi öğrencilerinin boş zamanlarını spor yaparak değerlendirmek amacıyla merkez yerleşke de tartan pist, stadyum, 2 adet kapalı spor salonu, 2 adet halı saha, 1 adet çim saha olmak üzere 3 adet futbol, 6 adet voleybol 7 adet basketbol sahası, 2 adet tenis kortu, plaj voleybolu ve hentbolu için 1 adet kum havuzu beden eğitimi ve spor laboratuvarı kondisyon merkezi bulunmaktadır. Keskin Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde 1 adet halı saha 1 toprak saha olmak üzere 2 adet futbol, 1 adet basketbol ve voleybol sahaları ile kondisyon salonundan oluşan spor kompleksi mevcuttur. Sağlık yerleşkesinde de 1 adet toprak saha bulunmaktadır. Hacılar Hüseyin Aytemiz Meslek Yüksekokulu yerleşkesinde 1 basketbol ve voleybol sahası bulunmaktadır.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ KONSEYİ BAŞKANLIĞI
 
Öğrenci Konseyi Başkanlığı öğrencilerin demokratik olarak temsil edilebilmeleri için seçimle gelen öğrencilerden oluşmaktadır. Öğrencilerle ilgili her türlü problemin çözümlenmesi konusunda yönetim ile işbirliği yapmakta ve sosyo-kültürel faaliyetlerin planlanmasında önemli bir konuma sahip olup topluluklarla koordineli olarak çalışmalarını yürütmektedir.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ SOSYAL OLANAKLAR

Üniversitede sağlık, kültür ve spor faaliyetlerinin yanı sıra beslenme ve diğer sosyal faaliyetler Sağlık Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığınca yürütülmektedir.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ ULAŞIM OLANAKLARI
 
Kırıkkale Üniversitesi merkez yerleşkesi şehir merkezine 7 km uzaklıkta Kırıkkale Ankara karayolu üzerindedir. Bu nedenle şehirlerarası ulaşımı oldukça kolay olup şehir merkezi ile yerleşke arasında tarifeli minibüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. Keskin yerleşkesinde bulunan Keskin Meslek Yüksekokulu ve Hacılar Beldesinde bulunan Hacılar Hüseyin Aytemiz Meslek Yüksekokuluna ve Delice Beldesinde bulunan Delice Meslek Yüksekokuluna ulaşım, ilgili ilçe ve belde belediyelerine ait tarifeli minibüs servisleri ile sağlanmaktadır.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ BANKA–POSTANE

Merkez Yerleşkede otomatik para çekme makineleri ve mediko-sosyal tesislerinde PTT şubesi bulunmaktadır.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ TEKNİK DONANIM – BİLGİ İŞLEM HİZMETLERİ

Kırıkkale Üniversitesinde her öğrenciye gerekli düzeyde bilgisayar bilgisi kazandırmak eğitimin vazgeçilmez bir parçası olarak değerlendirilir. Bu amaca yönelik olarak, her fakülte ve yüksekokulda tüm öğrencilerin yararlanabileceği kapasitede bilgisayar laboratuvarı hizmet vermektedir. Özellikle Mühendislik Fakültesi"nde bulunan “bilgisayar destekli tasarım laboratuvrı” en gelişmiş sistemlerle donatılmıştır. Üniversite Keskin Yerleşkesi dahil tüm birimlerinde internet bağlantısı kurularak faaliyete geçirilmiştir. Öğrencilerle ilgili tüm işlemler bilgisayar ortamında gerçekleştirilmektedir. Kırıkkale Üniversitesi özellikle son beş yıllık dönemde araştırma alanlarında gerçekleştirdiği atılımlarla gelişimine büyük ivme kazandırmıştır.
 
Geçtiğimiz yıl kurularak hizmete açılan Merkezi Araştırma Laboratuvarları"da buna bir örnek olarak gösterilebilir. Üniversite bünyesinde Türkiye"deki iki “Tek Kristal Difraktometresi”nden birine sahip olan “X-Işınları Kristalografisi Laboratuvarı,”, Türkiyenin en gelişmiş “Elektronmikroskop” laboratuvarları bu laboratuvarlarda 300 kV"lık ve 100 kV"lık iki adet geçirmeli ve 30 kV"lık bir taramalı elektronmikroskop bulunmaktadır. Ayrıca, Türkiye"deki tek Mössbauer Spektroskopisi laboratuarı ile gelişmiş ile gelişmiş bir “Malzeme Bilimi” laboratuarı bulunmaktadır. Taramalı elektronmikroskop cihazına bağlı olarak çalışan gelişmiş “mikroanaliz cihazı” ile birkaç mikronluk alanlarda element analizleri gerçekleştirilmektedir.
 
Ayrıca, Fen-Edebiyat Fakültesi bünyesindeki Fizik, Kimya ve Biyoloji Bölümlerinde eğitim ve araştırma etkinliklerinde kullanılan son derece gelişmiş çok sayıda laboratuvar faaliyet halindedir. Gelişmiş laboratuarlarında yapılan bilimsel araştırmaların yayınlanması sonucunda Kırıkkale Üniversitesi geçen yıl tüm DEVLET ÜNİVERSİTELERİ arasında en üst sıralarda yer almıştır. Kırıkkale Üniversitesi sahip olduğu son derece gelişmiş teknik donanımı ile kendi bünyesindeki araştırmacıların yanı sıra Türkiyenin çeşitli üniversiteleri ve araştırma merkezlerinden gelen araştırmacılara da hizmet vermektedir.
 
Ayrıca, bilgi işlem için güvenlik sistemi ve ağı tamamlanarak internet bağlantısı için yeni bir omurga anahtar oluşturulmuş, fiberoptik altyapı tamamlaması yapılmış, internet kullanıcı hızı artırılarak ve kameralı kayıt sistemine geçilmiştir. Bütün öğrenci kantinlerinde wireless kurularak öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ MERKEZİ ARAŞTIRMA LABORATUVARLARI (KÜBTAM)
 
Kırıkkale Üniversitesi Merkezi Laboratuvar Projesinin temel amacı üniversitelerde, kamu kuruluşlarında ve sanayide çalışan araştırmacılar için modern test ve analiz cihazlarının yer aldığı bir bilimsel araştırma, eğitim ve ölçüm merkezi oluşturmaktır. Ulusal ve uluslararası kriterlere uygun araştırma ve ölçümleri gerçekleştirmek üzere yapılandırılması ve belgelendirilmesi planlanan Merkezi Laboratuvar, bulunduğu il ve üniversite yapısı ile kaynaşarak üniversitenin ulusal ve uluslararası proje yürütme potansiyelini arttırmayı, özel ve kamu kuruluşlarının araştırma, ürün geliştirme ve üretim aşamalarında ihtiyaç duydukları test ve ölçüm isteklerini karşılamayı, bilimsel araştırmada hem üniversitenin hem de diğer üniversite araştırmacılarına yardımcı ve öncü olmayı amaçlamaktadır. Üniversite bünyesinde yapılması planlanan Ar-Ge faaliyetleri çerçevesinde kurulan Merkez Laboratuvarlarında Fitokimya ve İleri Teknoloji Malzemeleri Laboratuvarı, Kimyasal ve Biyolojik Araştırmalar Laboratuvarı, Moleküler Biyoloji Laboratuvarı, Moleküler Genetik Laboratuvarı, Hücre Kültürü Laboratuvarı, Doku Bilimleri ve Biyomedikal Bilimler Araştırma Laboratuvarı, Flow sitometri Laboratuvarı olmak üzere yedi büyük laboratuvar bulunmaktadır.
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELER

• Diş Hekimliği Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Fen Edebiyat Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• Sağlık Bilimleri Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
• Veteriner Fakültesi
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLAR

• Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Adalet Meslek Yüksekokulu
 
• Delice Meslek Yüksekokulu
 
• Hacılar Hüseyin Aytemiz Meslek Yüksekokulu
 
• Keskin Meslek Yüksekokulu
 
• Kırıkkale Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
KIRIKKALE ÜNİVERSİTESİ ADRES
 
Kırıkkale Üniversitesi Ankara Yolu 7.Km. YAHŞİHAN KIRIKKALE
 
Tel : 0 318 357 42 42
 
Faks : 0 318 357 36 94
 
www.kku.com.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna