Kilis 7 Aralık Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Kilis 7 Aralık Üniversitesi hakkında bilgi

Kilis 7 Aralık Üniversitesi hakkında bilgi

   

Kilis 7 Aralık Üniversitesi hakkında bilgi

Türkiye"nin en genç üniversitelerinden biri olan Kilis 7 Aralık Üniversitesi, 1987 yılında Kilis Meslek Yüksekokulu ile eğitim faaliyetlerine başlamıştır. Üniversite 29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmî Gazete"de yayımlanarak yürürlüğe giren 5662 no.lu kanunla kurulmuştur. Kilis 7 Aralık Üniversitesi Fen – Edebiyat Eğitim, İktisadi ve İdari Bilimler, Mühendislik – Mimarlık, İlahiyat ve Ziraat Fakültelerinden oluşan 6 fakülte, Yusuf Şerefoğlu Sağlık Yüksekokulu ile Beden Eğitimi veSpor Yüksekokulu olmak üzere 2 yüksekokul, meslek yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu olmak üzere 2 meslek yüksekokulu, Fen Bilimleri, Sosyal Bilimler ve Sağlık Bilimleri Enstitüsü olmak üzere lisansüstü eğitimin verildiği 3 enstitü ve araştırma-uygulama merkezleri ile gelişmekte olan bir eğitim kurumudur.
 

Merkez Yerleşke ve Karataş Yerleşkesi olmak üzere 2 yerleşkede faaliyetlerine devam eden üniversite, lisans, yüksek lisans ve ön lisans düzeyinde yaklaşık 7.500 öğrencinin eğitim gördüğü; 271 akademik,212idari personelin görev aldığı genç, dinamik kadro su ile eğitim ve öğretimini devam ettirmektedir.
 

KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ MİSYONU
 
İnsan odaklı eğitim, araştırma ve kamu yararı faaliyetleriyle nitelikli bireyler yetiştirerek bölgenin ve ülkenin sürdürülebilir kalkınmasına katkı sağlamaktır.
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ VİZYONU
 
Bir sınır ilinde bulunması nedeni ile gerek Türkiye"ye ve gerekse komşu ülkelere yönelik eğitim, araştırma ve sağlık alanında ihtiyaç duyulan hizmetleri sunmaktır.
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTE KÜTÜPHANESİ

Üniversite kütüphanesi, 08.00-20.00 saatleri arasında hizmet vermektedir. Okuyucu salonu ve internet erişim merkezi bulunmaktadır.
 
• Açık raf sisteminde 40.000 kitap
 
• Araştırmalar için veri tabanı
 
• Görme engelliler için kitap okuma sistemi
 
• Kaynak erişim ve tarama imkanı sunan Otomasyon Sistemi
 
• Kütüphaneler arası ödünç kitap verme sistemi KİTS
 
• Günlük gazetelerin bulunduğu dinlenme salonu
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ BARINMA OLANAKLARI
 
Merkez ve Karataş Yerleşkeleri çevresinde Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı kız ve erkek öğrenci yurtları mevcuttur. Ayrıca yerleşke çevresinde yer alan özel yurtlar ile öğrencilere barınma olanakları sağlanmaktadır. Yurt dışından gelen öğrencilere yönelik Karataş Yerleşkesi"nde 50 yataklı bir yurt bulunmaktadır. Ayrıca 100 kişi kapasiteli kız öğrenci yurdu bu yıl hizmete girmiştir.
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ MİSAFİRHANE

Üniversite misafirhanesi yurt içi ve yurt dışından gelen öğrenci velileri ve konukları için 24 saat hizmet vermektedir. Misafirhanede odaların tamamında TV (kablolu yayın), buzdolabı, internet bağlantısı; banyolarında sürekli sıcak su, dinlenme salonunda misafirlerin ortak kullanımına sunulan bilgisayarlar bulunmaktadır.
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ BESLENME OLANAKLARI

Üniversitede 1400 kişi kapasiteli öğrenci ve personel yemekhaneleri mevcuttur. Yemek listeleri öğrencilerin günlük kalori ihtiyaçları göz önünde bulundurularak hazırlanmaktadır. Bunun yanında merkez yerleşkede; içerisinde restaurant ve cafeleri bulunan Kilis Evi Sosyal Tesisi ile her fakültesinde öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılayabileceği kantinler bulunmaktadır.
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ ENGELSİZ ÜNİVERSİTE BİRİMİ
 
Bu birimin amacı üniversitede öğrenim gören engelli öğrencilerin eğitim, kampüs ve yurt yaşamları sırasında engelleri nedeniyle karşılaşabilecekleri zorlukları en aza indirmek ve bu yönde gerekli düzenlemeleri yapmaktır.
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ REHBERLİK VE PSİKOLOJİK DANIŞMANLIK MERKEZİ
 
Merkezde, öğrencilerin üniversite yaşamları süresince bireysel, sosyal ve akademik gelişimlerine yardımcı olmak için destek sunulmaktadır.
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ SAĞLIK HİZMETLERİ

Sağlık hizmetleri üniversite Mediko-Sosyal Merkezi aracılığıyla, şehirde bulunan modern Devlet Hastanesi, Ağız ve Diş Sağlığı Merkezi ve Aile Sağlık Merkezlerinde kolayca yerine getirilmektedir. Mediko-Sosyal Merkezi"nde ücretsiz şeker ve tansiyon ölçümleri yapılmaktadır.
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ BURS İMKANLARI VE YARDIMLAR

Kısmi Zamanlı Çalışma İmkanı: Bilgi ve becerilerine göre öğrnecilere akademik ve idari birimlerde kısmi zamanlı iş imkanı sunulmaktadır.
 
Maddi Destek Bursu: Maddi durumu iyi olmayan başarılı öğrencilere Üniversite Derneği tarafından burs verilmektedir. Yemek Yardımı: Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere öğle ve akşam yemeği yardımı yapılmaktadır.
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ ÖĞRENCİ HAREKETLİLİĞİ VE YURTDIŞI OLANAKLARI

Erasmus Programı: Öğrencilere Avrupa Birliği ülkelerinde bir yıl okuma fırsatı sunulmaktadır. Öğrenciler, Erasmus Programı kapsamında 17 Avrupa ilkesinde, 50 farklı üniversitede, 120 değişik bölümde öğrenim görme fırsatı bulabilmektedir.
 
Farabi Değişim Programı: Öğrenciler, bu program kapsamında eğitimlerine bir veya iki yarıyıl süresince yurtiçinde anlaşmalı olduğumuz 54 üniversitede devam edebilme imkanına sahiptir. Mevlana Değişim Programı: Üniversite öğrencilerine bu program kapsamında yurtiçi ve yurtdışında farklı üniversitelerde bulunma imkanı vermektedir. Uluslararası Ortaklıklar Uluslararası ve Bölgesel Anlaşmalar çerçevesinde üniversitenin farklı ülkeler ile imzaladığı bilimsel ve kültürel işbirliği anlaşmaları bulunmaktadır.
 
Öğrenci Toplulukları

• Havacılık Topluluğu Havacılık ve Doğa Sporları Topluluğu
 
• Nü ve Sinema Topluluğu Nüve Sinema Topluluğu
 
• İnşaat Kulübü Topluluğu İnşaat Topluluğu
 
• Ekonomi Topluluğu
 
• Genç Gönüllüler Topluluğu
 
• İnsan-ı Kamil Topluluğu
 
• Sağlıklı Yaşam Topluluğu
 
• Genç Adımlar Topluluğu
 
• Yapı Topluluğu
 
Kilis Evi ve Bahçesi

Kilis Evi şark köşeleri, dinlenme salonu, restorantı ve bahçesiyle öğrenci, personel ve misafirlere hizmet vermektedir.
 
Çok Amaçlı Salon
 
450 kişilik kapasiteye sahip salonda yemek, toplantı, konferans, mezuniyet v.b etkinlikler düzenlenmektedir.
 
Cep Sinema Salonları

Öğrencilerin eğlenceli vakit geçirebilmeleri için yapılan film gösterimleri, 90 ve 60 kişilik 2 adet cep sineması salonlarında yapılmaktır.
 
Sergi Salonu
 
Görsel sanatlar ( kaligrafi, resim, fotoğraf, heykel vb.) alanında yapılan çalışmalar sergi salonunda izleyicilere sunulmaktadır.
 
Konferans Salonları

Kongre, konferans, sempozyum, seminer vb. etkinliklere fakülteler bünyesinde oluşturulan modern ve teknolojik donanıma sahip konferans salonları ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca 600 kişi kapasiteli yeni konferans salonu Kilis"teki en büyük konferans salonu olma özelliğine sahiptir.
 
Müzik Evi
 
Müzik Evi"nde; öğrencilerin sanatsal yeteneklerini geliştirmek ve yeteneklerini sergilemek amacıyla bağlama, gitar, yan flüt, keman, bendir, çömlek darbuka, tef, marakas gibi çeşitli müzik aletleri bulunmaktadır. Kayıt stüdyosu, elektro piyano+midi keyboard, yakın dinleme referans monitörü, kayıt mikseri, kayıt bilgisayarı, external ses kartı, kayıt mikrofonları, analogEQ"dan oluşan ekipmanlarla öğrencilere keyifli ortamlar sunulmaktadır.
 
Ebru Atölyesi
 
Geleneksel Türk el sanatları içerisinde yer alan ebru sanatına ilgisi ve merakı olan öğrenciler, atölye çalışmaları ve kurslarla bu ilgilerini geliştirme olanağına sahip olmaktadır.
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ SPOR TESİSLERİ

Üniversitede 500 kişi kapasiteli kapalı spor salonu, fitness center, 2 adet halı saha, tırmanma duvarı, açık kondisyon parkı, yarı olimpik yüzme havuzu, tenis kortu, 2 adet basketbol sahası gibi spor alanları bulunmaktadır.
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ SOSYAL, KÜLTÜREL VE SPORTİF ETKİNLİKLER
 
Üniversitede eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal kültürel etkinliklere de büyük önem verilmektedir. Bu kapsamda konferans, seminer, panel, kongre, sempozyum gibi bilimsel toplantılar, bahar şenlikleri, Nevruz kutlamaları, konserler, teknik ve eğitsel geziler gerçekleştirilmektedir. Üniversite takımları, üniversiteler arası futbol, basketbol, voleybol, masa tenisi, satranç turnuvalarına katılmaktadır. Üniversite, üniversiteler arası bay/bayan basketbol turnuvalarına ev sahipliği yapmaktadır. Yine öğrencilerinden oluşan halk oyunları ekibi çeşitli etkinlik ve programlarda başarılı gösteriler sunmaktadır.
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ FAKÜLTELER

• Muallim Rıfat Eğitim Fakültesi
 
• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Mühendislik – Mimarlık Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• Ziraat Fakültesi
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ YÜKSEKOKULLAR

• Yusuf Şerefoğlu Sağlık Yüksekokulu
 
• Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu (BESYO)
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ EĞİTİM ARAŞTIRMA VE UYGULAMA MERKEZLERİ

• Sürekli Eğitim Merkezi (KÜSEM)
 
• Uzaktan Eğitim Merkezi (KUZEM)
 
• Ortadoğu Araştırmaları Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
•Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezi (TAUM)
 
• Bilgisayar Bilimleri Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• Dil Öğretimi Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• (DÖMER)
 
KİLİS 7 ARALIK ÜNİVERSİTESİ ADRES

Mehmet Sanlı Mah. Doğan Güreş Paşa Bul. No:134 KİLİS
 
Tel : 0 348 814 26 66
 
Faks : 0 348 813 93 24q

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna