Karabük Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Karabük Üniversitesi hakkında bilgi

Karabük Üniversitesi hakkında bilgi

   

Karabük Üniversitesi hakkında bilgi

Ülkemizin en genç üniversitelerinden birisi olan Karabük Üniversitesi Ankara"ya 215 km, İstanbul"a 396 km uzaklıktadır. Üniversite; ağır sanayinin başkenti olan ve öğrencileri için açık laboratuar olarak kullanılma imkanı bulunan Demir Çelik Fabrikalarının yer aldığı Karabük ilinde kurulmuştur.

Karabük İli UNESCO tarafından koruma altına alınan Dünya miras kenti Safranbolu"yu, Hadrionapolis Antik Kenti ile ün yapmış Eskipazar"ı, dünyanın en güzel ormanlarına ve doğa sporlarının yapıldığı alanlara sahip olan Yenice"yi ve doğal güzellikleri ile göz kamaştıran Ovacık ve Eflani"yi içinde barındıran Batı Karadeniz"in en güzide bir kentidir.

KARABÜK ÜNIVERSİTENİN TARİHÇESİ

Karabük Üniversitesi, 5662 sayılı Kanun ile 29 Mayıs 2007 tarihinde, Karabük ilinde Zonguldak Karaelmas Üniversitesi"ne bağlı olarak eğitim faaliyetlerini sürdürmekte iken adı ve bağlantısı değiştirilen; Fakülte, Yüksekokul, Meslek Yüksekokulu ve bu kanun kapsamında kurulan Fen Bilimleri Enstitüsü ve Sosyal Bilimler Enstitüsü ile kurulmuştur.

MİSYON

Bilim ve teknolojiden sanat ve spora kadar, geniş bir yelpazede araştırma, yayım, öğretim ve danışmanlık hizmetleriyle, ulusal ve uluslar arası konularda rekabet edebilen, mühendislik alanında öne çıkan; sosyal, sanatsal ve kültürel değerleri yaşatma ve geliştirme konusunda öncü olan, saygın, tercih edilen bir üniversite olmaktır.

VİZYON

Üniversite evrensel değerler ışığında, ülkemizin kalkınmasına yönelik olarak; insani değerlere saygılı, sosyal yönü gelişmiş, değişen koşullara uyum sağlayabilen, bilgiyi etkin ve yaygın kullanabilen, araştırmacı, girişimci, katılımcı ve yurtsever bireyler yetiştirmeyi amaçlayan “Çağdaş Eğitim Yuvası”dır.

“Türkiye"nin en hızlı büyüyen Üniversitesi” iddiasını taşıyan Üniversite 2007 yılında; 4 fakülte, 1 yüksekokul ve 2 meslek yüksekokulu ile bünyesinde bulundurduğu 116 akademik personel, 122 idari personel kadrosuyla ve 4685 öğrenci sayısı ile eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerine başlayan Karabük Üniversitesi"nin bugün 13 Fakülte, 4Yüksekokul, 7 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü ve 7 Araştırma ve Uygulama Merkezi ile bünyesinde bulundurduğu 717 akademik personel, 392 idari personel kadrosu ve 32.793 öğrenci sayısı ile eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetlerini sürdüren ulusal ve uluslararası platformlarda hızla büyüyen, fark yaratan bir üniversite konumuna gelmiştir.

Karabük Üniversitesi denildiğinde akla gelen en temel olgu, üniversitenin gelişim sürecinde elde ettiği başarılardır. Karabük"ten yükselen ve bugün mensubu olmaktan gurur duyduğumuz Karabük Üniversitesi, kalitesi ve faaliyetleriyle ülke sınırlarını aşan bir üniversitedir.

Karabük Üniversitesi var olan değerlerinin üstüne her geçen gün yenilerini ekliyor. Karabük Üniversitesi eforunu her alanda mücadele ederek değil güçlü yanlarını daha da pekiştirmek için kullanmaktadır.

İLKLERİ

Karabük Üniversitesi olarak ülkemizdeki özellikle hızlı trenlerin yaygınlaşmaya başladığı ve demiryolu taşımacılığının hız kazandığı bir dönemde, demiryolu alt ve üst yapısının teknik eksikliği tespit edilerek Türkiye"de ilk ve tek olan Raylı Sistemler Mühendisliği Bölümü 2011-2012 eğitim öğretim döneminde eğitim öğretim faaliyetlerine başladı. Ülkemizin ray ihtiyacını karşılamak için KARDEMİR A.Ş.ile Devlet Demir Yolları arasında bir anlaşma yapmış olup, bu rayların gerekli testlerinin yapılacağı alanda Karabük Üniversitesi yerleşkesinde yapılacak olan 5 km"lik test yolu olarak tespit edilmiştir. Bu test yolunda ray-teker ilişkileri, sinyalizasyon ve telekomünikasyon ile ilgili testler ve altyapı üstyapı etkileşimleri de gözlemlenebilecektir. Ülkemizin ray ihtiyacının KARDEMİR AŞ. tarafından temin edileceği ve bunların testininde Karabük Üniversitesi"nde yapılacağı düşünüldüğünde Raylı Sistemler Mühendisliği"nin Karabük Üniversitesi"nde var oluş nedeni ve bölümün ne kadar bir öneme sahip olduğu ortaya çıkmaktadır.

Üniversite Mühendislik Fakültesi bünyesinde Tıpla alakalı cihazların üretimi ve işletmesi konusunda uzman yetiştirecek olan Türkiye"de tek Tıp Mühendisliği bölümü açılmıştır. Tıp mühendisliği, öğrencilerinin mühendislik ilkelerini kullanmasını ve tıbbi cihazları, biyomalzemeleri, teşhis ve tedavi aletlerini, tıp ve biyoloji alanında ihtiyaç olan diğer teknolojileri tasarlamayı, geliştirmeyi ve onları test etmeyi hedefler. Ayrıca, laboratuvar ve araştırmalar eşliğinde yaşamın döngüsünün yapısını, işleyişini ve yeni ilkelerin keşfedilmesini amaçlar. Kısacası, Tıp Mühendisliği insan sağlığında problemleri çözmek için tıbbı, bilimi ve mühendisliği entegre eden bir bölümdür. Bölüme 2013-2014 eğitim öğretim yılında öğrenci alınmıştır.

Ülkelerin gelişmişliklerine sanayinin önemi çok büyüktür. Yine Türkiye " de ilk ve tek olan Demir Çelik Enstitüsü bölgeye ve Ülkeye hizmet için çalışmalara başladı. Türkiye"nin ilk entegre demir çelik fabrikası ve uzun mamülde cevhere dayalı üretim yapan tek kuruluş KARDEMİR AŞ."nin Karabük"te bulunduğu düşünüldüğünde Karabük Üniversitesi"nde açılan Demir Çelik Enstitüsü ile Reel Demir Çelik sektöründe Karabük, ayrı bir öneme sahip olacaktır. Sektörün tüm gelişmeleri ve geleceği bu enstitü tarafından izlenecek, gerekli tahliller, analizler burada gerçekleştirilecek ve sektörün yurt dışında yaptırdığı birçok işlem MARGEM"de yapılır hale gelecektir.

Ülkemiz açısından da son derece önemli olan bir görevi gerçekleştirmek adına Mühendislik Fakültesi bünyesinde İnşaat Mühendisliği ana bilim dalında Ulaştırma Mühendisliği bölümünü açtık. İnsan ve taşınacak malların hem ulaşımını planlayacak hem de yollar, otobanlar, tren yoları, kavşaklar, alt ve üst geçitler, metrolar gibi ulaşım ve alt yapılarının güvenli dizaynını tasarlayacak olan Ulaştırma Mühendisleri ile ülkemizin ulaşımını da dizayn etmiş olacaktır. Bölüme 2013- 2014 eğitim öğretim yılında öğrenci alınmıştır.

Türkiye"de yine ilkler arasında ve üniversite bünyesinde yer alan Tasarım Mühendisliği programı Mühendisliğin ve Endüstriyel Tasarım konularının çalışma metotlarını ve ön görülerini birleştirmektedir. Mühendislik nitelikleri ile Tasarım yeteneklerini birleştirerek, öğrencilere ürün geliştirme projeleri için mükemmel bir temel yapı hazırlar, bu gibi projeleri yönetme ve geliştirmede becerisini kazandırır.

Bu çerçevede ilk öğrencileri, ilk umutları olarak üniversitedeki yerlerini aldılar. Gelecekte ise ilk mezunları olarak başarılı çalışmaları ile gurur kaynakları olacaktır.

Aktuerya ve Risk Yönetimi, İmalat Mühendisliği, Enerji Sistemleri Mühendisliği, Mekatronik Mühendisliği, vb. bu üniversitenin tercih edilmesinde en önemli etken olan bölümlerdir.

ÇİFT ANADAL VE YAN DAL EĞİTİMİ

Gençlerimiz, üniversitede hem örgün öğretimi hem de uzaktan öğretimi aynı zamanda okuma fırsatı bulabilmektedir. Ayrıca, üniversitede 19 programda çift anadal ve yan dal eğitimi verilmektedir. Yani öğrenciler bir üniversite kazanıp iki diploma ile mezun olabilmektedirler.

ERASMUS, FARABİ ve MEVLANA PROGRAMLARI

Dünyaya kapılarını açan evrensel bir üniversite olmak, üniversitenin önemli hedeflerinden biridir. Bu bağlamda, yurt dışında farklı ülkelerde bulunan üniversitelerle yaptığı ikili anlaşmalar çerçevesinde, öğretim üyesi ve öğrenci değişimi çalışmalarına ayrı bir önem verilmektedir. Üniversite bugüne kadar 21 AB ülkesindeki 108 farklı Üniversite ile “Öğrenci hareketliliği” ve “Personel Hareketliliği” olmak üzere toplam 868 bölümde anlaşma sağlamış ve 1000"e yakın kontenjana sahip duruma gelmiştir. Öğrencilerini de bir dönem veya bir yıllığına yurt dışında bir üniversitede öğrenim görmek üzere göndermektedir. 2013-2014 yılı Erasmus hareketlilik faaliyeti hibe miktarına 391.450 euro göre Karabük Üniversitesi 162 Türk Üniversitesi arsında 40. Sırada yer almaktadır. Avrupa"nın 21 ülkesinde mutlaka bir Karabük Üniversiteli öğrencimiz var.

Üniversite farabi programı kapsamında ise 64 değişik üniversiteyle 70 bölüm ve yaklaşık 600 öğrenciyi kapsayan anlaşmalar yapmıştır. Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan program kapsımda 10 üniversite ile anlaşma vardır.

Üniversitede 10 ülkeden 83 yabancı uyruklu öğrenci eğitim öğretim görmektedir.

ULUSLAR ARASI TANINIRLIK/DİPLOMA EKİ ETİKETİ

Karabük Üniversitesi kurulduğu 2007 yılında Uluslararasılaşma ve Tanınırlık çalışmalarına başlamış olup bugün gelinen noktada Karabük Üniversitesi Avrupa Komisyonu"ndan aldığı ve Türkiye"de 44 üniversitede bulunan “Diploma Eki” Etiketi belgesi ile artık tüm dünyada tanınıyor. Bu da üniversiteyi diğer üniversitelerden farklı kılan bir durumdur.

AY YILDIZLI STADYUM

Karabük Üniversitesi geçen kısa süre içerisinde yeni açılımlarla rekabet gücünü arttırma arzusu içerisinde. Karabük Üniversitesi ülkemizin spor müsabakalarının yapılacağı merkez olma arzusu içerisindedir. Bu amaçla da Üniversite içerisinde 25 000 kişilik stadyum ve spor tesisleri yapımına başlanmış olup, ülkemizde bulunan 180 üniversitenin tüm spor müsabakalarını ve Dünya Spor Oyunlarının bir ayağını Karabük"te yapma arzusu içerisindedir.

Karabük Üniversitesi"nin uluslarasılaşması ve rekabet gücünü artıracak her türlü tedbirler alınmıştır ve bundan sonra Karabük Üniversitesi daha güçlü olacaktır. Yine bir olarak yapımına başlanıp Haziran 2013"de hizmete açılacak olan Hasan Doğan Beden Eğitimi Spor Yüksek Okulu ve Stadyumu projesi, işlevselliği ile bir ilki ve bu ilke bir de çevre düzenlemesinde yapacağı bir ilk daha eklenecek. Stadyumlar genelde birbirine benzer, farklılıkları temelde kapasiteleridir. Öyle bir stadyum projelendirdiler ki içerdiği mekanlar, işlevselliği ve çevresiyle birlikte ülkemizdeki stadyumlardan en dikkat çekici ve fark edilebilir olanıdır. Ulusal değerlerimizden birisini, ay ve yıldız ile stadyumu kucakladık. Adeta pırıldayan bir mücevher gibi ulusal değerlerimiz stadyumu kucaklayacak ve parıldamasını sağlayacak.

ÜNİVERSİTE SANAYİ İŞBİRLİĞİ

Ülkemizde Üniversite Sanayi işbirliğine model olabilecek seviyede güçlü bir işbirliği Karabük Üniversitesi ile KARDEMİR A.Ş. arasında gerçekleştirilmektedir. Bu bağlamda Karabük Üniversitesi, KARDEMİR A.Ş. personelinin 2011 yılı hizmet içi eğitiminin %20 si vermiş olup, 2012 yılında %60"ı verilmiş olup 2013 yılı içinde 5228 personele eğitim verilmiştir.. Üniversitesanayi işbirliği kapsamında gerçekleştirilen projeler ile yeni teknolojiler geliştirilmekte, modern laboratuarlarda bilimsel-teknolojik araştırmalar yapılmakta, Ar-Ge ile ithalatı azaltıcı ihracatı artırıcı çalışmalar yapılmaktadır. Yine Üniversite ve KARDEMİR A. Ş ile birlikte; Enerji Verimlilik Artırıcı Proje kapsamında toplam 1.154.158,00 TL"lik Akademik Projeler yapılmıştır.

HAZIRLIK EĞİTİMİ

Dünya üniversitesi olma hedefinin bir parçası olarak 8555 öğrenciye, lisans eğitimi yapılan bölümlerin tamamında ve ön lisans eğitimin çoğunluğunda özel olarak tasarlanmış bilgisayar laboratuarlarında modern eğitim teknikleri kullanılarak,Öğrencilere güncel bilgilere ulaşma, akademik çalışmalarında güncel yayınları takip edebilme, farklı kültürleri tanıma-anlama ve kendi kültürünü tanıtabilme konusunda gerekli olan yabancı dil bilgi ve becerilerini edinmelerini sağlamak amacıyla İngilizce Hazırlık eğitimi verilmektedir.

Ayrıca Makine Mühendisliği, , Bilgisayar Mühendisliği bölümlerinde %100, Elektrik Elektronik Mühendisliğinde %30 ve % 100 olmak üzere İngilizce eğitim verilmektedir.

SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLER

Üniversitenin genelinde 2012-2013 Akademik öğretim yılında 596 kadar sosyal ve kültürel faaliyet ile panel, konferans ve sempozyum gerçekleştirilmiştir.

ÖĞRENCİ KULÜP, TOPLULUKLAR ve BAŞARILARI

Karabük Üniversitesi kaliteli eğitimin yanı sıra öğrencilerin sportif, sosyal, bilimsel, kültürel ve sanatsal gelişimlerine önem veren üniversitede, Öğrencilerle kayıt esnasında danışman hocalar vasıtası ile birebir anket düzenlenerek bu alanlardaki ilgileri ve yetenekleri doğrultusunda faaliyet gösteren kulüplere dahil olmaları sağlanmaktadır.

Üniversite bünyesinde 73 adet öğrenci kulüp ve toplulukları vardır. Bunlardan birkaçını sayacak olursak: Doğa Sporları Kulübü, Bilimtey Kulübü, Robot Kulübü, Tasarım Kulübü, Tiyatro Kulübü, Kişisel Gelişim Kulübü, Sanat ve Fikir Kulübü, Güneş Arabası Çalışma Takımı, Spor Kulüpleri ve Halk Oyunları Ekipleri çalışmalarını sürdürmekte ve üniversiteye yarışmalarda başarılı dereceler getirmektedir.

Rektör Prof. Dr. Burhanettin UYSAL"ın önerisiyle kurulan ve Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Müzik Bölümü Öğr.Üyesi Yard. Doç. Dr. Dilek GÖKTÜRK" ün Eğitmenliğinde çalışan ve kız öğrencilerden oluşan Dünyada bir ilk olması özelliğiyle de takdir toplayan “Ana Mehteran Takımı” 14"ü müzik bölümünden 12"side diğer bölümlerden olmak üzere 26 kız öğrenciden oluşuyor.

Üniversite Robot Kulübü 2-4 Mayıs 2013 tarihlerinde İstanbul Sinan Erdem Spor Salonunda Milli Eğitim Bakanlığı tarafından 7.si düzenlenen MEB 7. Uluslararası Robot Yarışmasına katıldı. Yarışmaya 4 Sumo robot, 4 mini sumo robot, 2 çizgi izleyen robot ile katılan Robot Kulübü; Hırçın Adlı sumo robotla 1. olurken Neşter adlı sumo robot 3. olmuştur.

Türk Ekonomi Bankası (TEB); finans sektörüne yenilikçi – yaratıcı gençler, fikirler ve projeler kazandırmak amacıyla düzenlediği ve 10.200 adet fikir/projenin başvurduğu 6. Geleneksel Akıl-Fikir Yarışması"nda "Öğrenci-Yeni Mezun" kategorisinde Üniversite Mühendislik Fakültesi Endüstri Mühendisliği öğrencisi Ece ÜLKER üçüncü Mekatronik Mühendisliği öğrencisi Canmert ÇELİKLER dördüncü oldu.

Üniversite Erkek Futsal Takımı Türkiye Üniversite Sporları Federasyonunun düzenlediği ÜNİLİG"te katılan 54 Üniversite Takımları arasında finale kadar yükselerek, Ligi 4.lükle bitirmiştir.

Üniversite Voleybol Takımı Türkiye Voleybol Federasyonunun düzenlediği ÜNİLİG"te katılan 20 Üniversite Takımı arasında finale kadar yükselerek, Ligi 5.likle bitirmiştir.

26 – 28 Nisan 2013 tarihleri arasında Başkent Üniversitesi"nin düzenlediği V. Özel Başkent Takımlar Satranç Kupası"nda Karabük Üniversitesi üçüncü oldu. Bu yıl 5. si düzenlenen Satranç Kupası"nda Orta Doğu Teknik Üniversitesi birinci, Bilkent Üniversitesi ikinci oldu.

24- 28 Nisan 2013 tarihleri arasında Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından 48 Üniversitenin katılımı ile Ankara Şefik Tetik Boks Salonu"nda 10 ayrı sıklette yapılan Üniversiteler Türkiye Boks Şampiyonası"nda sporcumuz Eren Elveren 75 kilogramda üçüncü olarak bronz madalya kazandı.

Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜ- BİTAK), Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı (Bİ- DEB) tarafından üniversitelere sağlanan desteklerden yararlanma oranı istatistiklerine bakıldığında kendinden önce kurulan birçok köklü üniversiteyi geride bırakan Karabük Üniversitesi 163 üniversite arasında 30. Sırada yer aldı.

Üniversite JESTECH (Engineering Science and Technology, an International Journal) dergisi, 30 milyon araştırmacının olduğu dünyanın en önemli ve saygın veri tabanı Elsevier tarafından 2013 Kasım ayı itibariyle yayınlanmaya başladı. Bünyesinde yaklaşık 2500 derginin yer aldığı bu veri tabanında ilk defa bir Türk Üniversitesinin dergisi yer almakta ve bu dergide Karabük Üniversitesi"nin çıkartmış olduğu JESTECH (Engineering Science and Technology, an International Journal) dergisidir.

İsviçre"nin Montreux şehrinde 30 Haziran – 2 Temmuz 2013 tarihleri arasında 21. si 30"dan fazla ülkeden 120"nin üzerinde bir katılımcı gerçekleştirilen Liderler Zirvesinde Avrupa İş Konseyi(EBA) Socrates Komitesi tarafından Bölgedeki güçlü konumu, devlet eğitim sistemi için yüksek önem taşıması, eğitim düzeyindeki yüksek kalite, eğitim sürecideki organizasyonu ve kalitesi Avrupa"daki yüksek öğrenim süreçlerinin örgütlenmesinde en iyi örnekleri ortaya koyma, akademik profesyonellik, kaliteli araştırmacılık, uluslararası programların geliştirilip gerçekleştirilmesi yönünde en güzel örnek olması sebebiyle Karabük Üniversitesi eğitim alanında "En İyi Üniversite"si seçilirken; Kurumun bu başarıyı yakalamasından dolayı Rektörü olarak Prof. Dr. Burhanettin Uysal ise "Yılın En İyi Rektörü" ödülü takdim edildi.

40 ülkeden 120 katılımcının bir araya geldiği Dubai Emirliği"nde 29 Eylül 2013 tarihinde Dünya İş Konfederasyonu tarafından "eğitim" alanında Türkiye"de ilk defa Karabük Üniversitesi"ne "Alanında ve Bölgesinde En İyi Kurum,” Rektör Prof. Dr. Burhanettin Uysal"a da "En Başarılı Yönetici" ödülü takdim edildi.

UZAKTAN EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

Karabük Üniversitesi"ni diğer üniversiteler farklılaştıran diğer önemli özelliği Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi kurmuş ve bu yolla 11 önlisans, 15 lisans, 2 yüksek lisans programında eğitim vermektedir. Uzaktan Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi"nin vizyonu yaşam boyu sınırsız öğrenme kavramına dayanmaktadır. Akademisyenler bulundukları üniversitelerden uzaktan eğitim ile eğitimlerine devam ederek üniversitelerine daha faydalı olacaklardır. Bu sistem ile Türkiye"nin Öğretim Üyesini yetiştirilmektedir.

KARABÜK ÜNİVERSİTESİ ÜSTÜN YETENEKLİLER EĞİTİM UYGULAMA VE ARAŞTIRMA MERKEZİ

Üstün zekalı çocuklar bulundukları toplumun en üst seviyede beyin ve öğrenme gücüne sahip olan en kıymetli varlıklardır. Bunlar her toplumun her alanda gelişmesini sağlayacak beyin gücü hazinesi ve potansiyelidir. Bu hazineden yararlanmanın tek yolu onlara sağlanacak özel eğitimdir. Öyle ise üstün zekalı çocukların özel eğitimi o ülkenin her alanda en üst düzeye çıkarılması geliştirilmesi için önemlidir. Bu bilinçle, Karabük Üniversitesi Üstün Yetenekliler Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi üstün yeteneklilerin eğitimi konusunda Türkiye"de tek sürdürülebilir eğitim veren bir merkez olarak 2010 yılında; Doğumdan, yüksek öğretimin sonuna kadar olan süreçte, üstün yetenekli bireylerin erken yaşta fark edilmesini ve ihtiyaç duydukları psikolojik, akademik, sosyal destek ve eğitimin verilmesini sağlamak, zekâ, ilgi ve yetenek alanlarını belirlemek ve yetenek alanları doğrultusunda eğitim vermek amacıyla kurulmuş olup, 2011-2012 eğitim öğretim döneminde 20 öğrenci üstün yetenekliler eğitim programında eğitim görmekteydi. 2012-2013 eğitim öğretim döneminde ilkokul 3 ve 4. Sınıflarda okuyan 26 öğrenci daha eklenerek bugün 46 öğrencisi bulunmaktadır. 2013-2014 eğitim öğretim döneminde ilkokul 4. Sınıflarda okuyan 38, ortaokul 5 ve 6.sınıfta okuyan 25 ve 7. Sınıfta okuyan 20 olmak üzere merkezde 83 öğrenci bulunmaktadır.

Karabük Üniversitesi, bölgesinin bir araştırma ve uygulama merkezi, bilimsel veri merkezi olarak aktif bir yolda bölgesel kalkınmaya hizmet etmek için yola çıkmış huzurlu bir üniversitedir. Huzurun olmadığı yerde çalışma barışının, çalışma barışının olmadığı yerde bilimsel araştırmanın, bilimsel araştırmanın olmadığı yerde ise eğitim olmaz. Karabük Üniversitesi bugün olduğu gibi bölgenin sosyal, kültürel ve ekonomik kaynaklarını en verimli şekilde değerlendiren modern ortamlarda çağdaş eğitim yuvası olarak model bir üniversite olacaktır. Kurumun sürekli ve düzenli yükselmesini, bu bakımdan kurumsallaşmayı ve kalite yönetimini önemsemektedir. Tüm gayretleri üniversitenin haklı olan yerini muhafaza ederken yöre ile bütünleşerek yörenin ihtiyaçlarına cevap vermektir. Karabük"le özdeşleşmiş, Karabük"ün ayrılmaz bir parçası olan ve örnek gösterilen bir üniversite.

ÇEVRECİ ÜNİVERSİTE

Üniversitenin kampus alanının düzenlenmesi ve güzelleştirilmesi için yoğun bir çalışma başlatılmıştır. Yeşillendirme ve ağaçlandırma seferberliğine başlanan üniversitede bir yıl gibi kısa bir sürede yaklaşık 500.000 m² lik alan çimlendirilmiş, özel sektörün ve kamu kurumlarının desteği ile 156 türde 150 bin ağaç dikilmiştir. Mevcut haliyle bir botanik bahçesini andıran kampus alanı, gerek öğrencileri gerekse personeli açısından sıkıntılarını unuttukları bir rehabilitasyon merkezine dönüştürülmüştür.

KAMPUS OLANAKLARI

Uygulamalı eğitimin önemini bilen bu üniversitenin Kentin turistik ve tarihi eserlerinin yoğunlaştığı çarşı bölgesinde bulunan 2 tane konağında öğrencileri uygulamalı eğitimlerini sürdürmekte ve aynı zamanda turizm ile ilçe ve ilimize eğitimli, kaliteli bir hizmet vererek katkı sağlamaktadır. Safranbolu, Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Yüksek Kurulu"nun 1975 yılında şehri kentsel sit alanı ilan etmesi akademik çevrelerin ilgisini çekmiş ve bu ilgi zamanla Türkiye dışına taşınarak tüm dünyaya yayılmıştır. Üniversite bünyesinde bulunan Safranbolu Fethi Toker Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi Mimarlık bölümü ve Safranbolu Meslek Yüksekokulu Restorasyon bölümü öğrencileri için doğal uygulama alanı konumundadır.

Yine Safranbolu Meslek Yüksekokulu Radyo Televizyon Programcılığı Bölümü öğrencilerinin uygulamalarına yönelik faaliyet gösteren üniversite 3 Nisan Tv"si ve 3 Nisan Radyosu 2010 yılı başından itibaren faaliyettedir.

Karabük Üniversitesinin her biriminde Öğrenci yemekhanesi ve her türlü beslenme ihtiyaçlarını karşılayacak kafeteryalar bulunmaktadır.

BAHAR ŞENLİKLERİ

Üniversitede eğitim gören öğrencilerin birikimlerini değerlendirmek, uğraşlarını sergilemek, tanışmalarını ve kaynaşmalarını sağlamak amacı ile her yıl geleneksel olarak düzenlenen “Bahar Senlikleri”öğrencilerin katılımıyla canlılık kazanmaktadır. Biz duygusunun var olduğu üniversitede bahar şenlikleri birlik, beraberlik ve kardeşlik içerisinde kutlanmaktadır.

SPOR ŞENLİKLERİ VE SPORTİF FAALİYETLER

Üniversite bünyesinde Mayıs ayı içerisinde Futsal, Basketbol, Voleybol, Kort – Masa Tenisi, Satranç ve Kros gibi dallarda Fakülte, Yüksekokul ve Meslek Yüksekokullarının katılımıyla Spor Şenlikleri gerçekleştirilmektedir.

Öğrencilerin beden ve ruh sağlıklarını korumak ve geliştirmenin yanı sıra öğrencilerin sosyalleşmelerine de katkıda bulunmak amacıyla belirlenen bir program çerçevesinde, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından çeşitli spor etkinlikleri düzenlenmektedir. Her yıl Türkiye Üniversite Sporlarının düzenlemiş olduğu müsabakalara katılım sağlanmakta ve geleneksel olarak düzenlenen“Bahar Şenlikleri” kapsamında, üniversite öğrencileri arasında halı saha futbol, basketbol, voleybol ve ferdi olarak hazırlanan satranç, bilek güreşi, masa tenisi vb. gibi yarışmalar düzenlenmektedir.

Öğrenciler merkez kampüste bulunan kapalı spor salonunda basketbol, voleybol, futbol ve masa tenisi hizmetlerinden yararlanmaktadırlar. Ayrıca üniversite, mevcut olan basketbol, voleybol, futbol takımları ile üniversiteler arası ulusal yarışmalara katılmaktadır. Merkez kampüste bulunan kapalı spor salonu haricinde Safranbolu Meslek Yüksekokulu ve Meslek Yüksekokulunda bulunan açık hava spor tesislerinde basketbol, voleybol ve futbol karşılaşmaları yapabilmektedir.

BANKA–POSTANE

Merkez Yerleşkede Zıraat Bankası Şubesi, PTT şubesi ve otomatik para çekme makineleri bulunmaktadır.

YURT OLANAKLARI

YURTKUR bünyesinde Kampüse 100 m mesafe de 600 kız öğrenci kapasiteli, Türkiye"de bir ilk olan ve kampüse 1 km mesafede suit ve standart olmak üzere 672 oda ile 1600 erkek öğrenci kapasiteli yine Karabük"te 800 kız kapasiteli, ayrıca 100 kız öğrenci kapasiteli öğrencilerin rahat, huzurlu ve sıcak bir barınma imkanı sağlamaktadır. Eskipazar Meslek Yüksekokulu Kampüsü içerisinde 100 kız ve 145 erkek kapasiteli Yurtkur´a ait öğrenci yurdu bulun¬maktadır Karabük ve Safranbolu da bulunan özel iştirakçilere ait 3500 kişi kapasiteli özel yurtlarda öğrencilere rahat, huzurlu ve sıcak bir aile yuvası imkanı sunulmaktadır. Bunun yanında öğrencilerin kendi arkadaşları ile beraber kiraladıkları kampüs yakınındaki apartman dairelerinde barınabilmektedirler. Yaklaşık 7 bin kişi kapasiteli yurt bulunmaktadır.

KÜTÜPHANE HİZMETLERİ

Üniversitenin merkez kütüphanesi ve diğer birimlerinde kütüphaneleri mevcuttur. Kullanıcılar okuma hizmetlerinden ve elektronik veri tabanı hizmetlerinden yararlanabilmektedirler. ULAKBİM"in Ulusal Akademik Site Lisansı kapsamında almış olduğu Science Direct, Web of Science, Engineering Village2, IEEE ve CAB veri tabanları kullanılan kaynaklar arasındadır. Kütüphanede öğrencilerin ilgi alanlarında, teknik ve sosyal içerikli güncel eserlerle öğrencilerine hizmet vermektedir.

ULAŞIM OLANAKLARI

Karabük ile Safranbolu arasındaki mesafe 5 km olup, Karabük ve Safranbolu belediyelerine ait otobüs ve özel minibüsler ile ulaşım sağlanmaktadır. Karabük üniversitesi kampüsü, Karabük şehir merkezinden 3 km mesafede olup, üniversiteye şehir merkezinden düzenli olarak otobüs ve minibüs seferleri gerçekleştirilmektedir. Safranbolu kampüsüne, Safranbolu ilçe merkezinden 5 dk lık bir yürüyüşle ulaşılabilmektedir. Aynı zamanda Safranbolu kampüsünden, Karabük merkez kampüsüne düzenli minibüs seferleri mevcuttur.

BESLENME OLANAKLARI

Üniversite merkez kampüsünde Teknoloji Fakültesi"nde 1500, Merkezi Derslikte 500, İktisat Fakültesi"nde 300 olmak üzere 2300, Safranbolu Meslek Yüksekokulu"nda 600 öğrenciye yemek verebilecek kapasitede yemekhaneleri mevcuttur. Öğrenciye besin değerine göre 4 çeşit öğle ve akşam yemeği verilmekte, öğrencilerin ekonomik, dengeli ve sağlıklı beslenebilmeleri amacıyla çıkarılan yemeklerin kalori değerleri hesaplanmaktadır. Ayrıca öğrencilerin ders dışı zamanlarında dinlenebilmeleri ve ihtiyaçlarını giderebilmeleri için kantin işletmeleri de mevcuttur. Halen üniversite merkez kampüsü 08:30-23:00 arasında açık tutulan kantinlerde her türlü ihtiyaç karşılanabilmektedir.

ENGELSİZ ÜNİVERSİTE BİRİMİ

Bu birimin amacı üniversitede öğrenim gören engelli öğrencilerin eğitim, kampüs ve yurt yaşamları sırasında engelleri nedeniyle karşılaşabilecekleri zorlukları en aza indirmek ve bu yönde gerekli düzenlemeleri DEVLET ÜNİVERSİTELERİ Karabük Üniversitesi 211 yapmaktır.

BURS OLANAKLARI VE YARDIMLAR

Part Time Çalışma İmkanı:Üniversite öğrencilerine ihtiyaç duyulan akademik ve idari birimlerde kısmi zamanlı iş olanağı sunulmaktadır. Yemek Yardımı: Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere öğle ve akşam yemeği yardımı yapılmaktadır.

ÖĞRENCİ KONSEYİ

Üniversite Öğrenci Konseyi; Karabük Üniversitesi Öğrenci Konseyi; öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanması ve geliştirilmesine katkıda bulunmak, eğitim ve yaşam standartlarını yükseltmek, ulusal çıkarlar konusunda duyarlı olmalarını sağlamak, yönetim organları ile öğrenciler arasında etkili bir iletişim kurarak öğrencilerin beklenti ve isteklerini yönetim organları ile paylaşmak, öğrencilerin eğitim-öğretim konusundaki kararlara katılımını sağlamaktır.

Öğrenci Konseyleri Bologna Eşgüdüm kapsamı sürecinde kurulmuştur. Üniversitede de öğrenci konseyi kurulduğu günden itibaren seçim ve çalışmaları hususunda Üniversite tarafından desteklenmektedir. Öğrenci Konseyi akademik yıl açılışlarında tanışma ve eğlence geceleri, dönem içerisinde çeşitli gezi ve konserler, bahar şenliklerinde farklı organizasyonlar düzenlemektedir.

Türkiye"nin Parlayan Yıldızı Karabük Üniversitesi ilklerin yaşandığı, takip eden değil takip edilen üniversite konumundadır.

FAKÜLTELER

• Tıp Fakültesi

• Mühendislik Fakültesi

• Fethi Toker Güz.San.Ve.Tas.Fak.

• Fen Fakültesi

• Edebiyat Fakültesi

• Teknoloji Fakültesi

• Teknik Eğitim Fakültesi

• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi

• İşletme Fakültesi

• İlahiyat Fakültesi

• Orman Fakültesi

• Turizm Fakültesi

• Diş Hekimliği Fakültesi

YÜKSEKOKULLAR

• Sağlık Yüksekokulu

• Hasan Doğan Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu

• Yabancı Diller Yüksekokulu

• Sivil Havacılık Yüksekokulu

MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Karabük MYO

• Safranbolu MYO

• Eskipazar MYO

• Sağlık Hizmetleri MYO

• Eflani Hayvansal Üretim Yönetim MYO

• Yenice MYO

• Adalet MYO

UZAKTAN EĞİTİM

• Yüksek Lisans Programları

• Lisans Programları

• Önlisans Programları

• Sertifika Programları

ADRES

Tel : 0 370 444 0 478

Faks : 0 370 433 20 05

www.karabuk.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna