İstanbul Teknik Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » İstanbul Teknik Üniversitesi hakkında bilgi

İstanbul Teknik Üniversitesi hakkında bilgi

   

İstanbul Teknik Üniversitesi hakkında bilgi

İstanbul Teknik Üniversitesi, teknik öğretimde 239 yılı aşan parlak geçmişi, çağdaş eğitim ortamı, güçlü akademik kadrosuyla Türkiye"de mühendislik mimarlık öğretimi ile özdeşleşmiştir. İstanbul Teknik Üniversitesi, Osmanlı İmparatorluğu döneminde yenileşme hareketlerinin öncülüğünü üstlenmiş, Cumhuriyet döneminde ise ülkemizin imarına, modernizasyonuna ve yönetimine damgasını vurmuştur. Türkiye"nin yollarında, köprülerinde, barajlarında, fabrikalarında, binalarında, enerji santrallarında, haberleşme ağlarında, köylerinde ve kentlerinde İstanbul Teknik Üniversiteli mühendislerinin ve mimarlarının alınteri ve emeği vardır. İstanbul Teknik Üniversitesi, Türkiye"de mühendislik ve mimarlık mesleklerinin tanımını yapan ve bu tanımı her zaman güncel tutmayı başaran, geleneksel yapısını korurken modern eğitim ve öğretim ortamlarını öğrencilerine sunan, güçlü yurt dışı ilişkileriyle öğrencilerinin sadece ülke sınırları içinde değil, uluslararası ortamda da yarışacak şekilde yetiştiren bir devlet üniversitesidir.


KAMPÜSLER
 
İstanbul Teknik Üniversitesi"nin eğitim binaları beş kampüse yerleşmiştir. Ana yerleşim birimi olan Ayazağa Kampüsü, İstanbul"un yeni finans merkezi konumuna gelen Maslak bölgesindedir. Rektörlük ve yönetim birimleri bu kampüste yer almaktadır. 247 hektarlık bir alanı kaplayan Ayazağa Kampüsü"nde lisans egitimi veren İnşaat, Elektrik-Elektronik, Bilgisayar, Kimya- Metalurji, Maden, Fen -Edebiyat, Uçak ve Uzay, Gemi İnşaat, ve Deniz Bilimleri Fakülteleri bulunmaktadır. Yüksek Lisans ve Doktora eğitimlerinin yürütüldüğü beş enstitüden dördü; Nükleer Enerji, Fen Bilimleri, Avrasya Yer Bilimleri ve Bilişim Enstitüleri de Ayazağa Kampüsü"nde bulunmaktadır.
 
Bu kampüste bulunan Merkez Kütüphane, bilgisayar laboratuvarları ve 75. Yıl Öğrenci Sosyal Merkezi, Kampüsün yoğun yaşam alanlarıdır. Kampüste 12 adet, her biri 58 öğrenci kapasiteli “Gölet Yurtları”, 60 öğrenci kapasiteli dört adet “Vadi Yurtları” öğrencilere batı standartlarının ötesinde bir yaşam kalitesi sunmaktadır. Ayrıca bu kampüste 400 öğrenci kapasiteli “Ayazağa Kız Ögrenci Yurdu” 110 öğrenci kapasiteli “Verda Üründül Kız Öğrenci Yurdu” bulunmaktadır. 1400 öğrenci kapasiteli dört bloktan oluşan ve spor salonu ile sosyal merkez içeren “İTÜ Öğrenci Sitesi” Ekim 1999"da hizmete girmiştir. Öğrenci kulüp etkinlikleri Kültür Sanat Birliğinde ve Spor etkinlikleri ise Spor Birliği çevresinde yoğunlaşmaktadır. Tenis kortları ve kapalı spor salonu çeşitli spor yarışmalarına ev sahipliği yapmaktadır. Ayazağa Kampüsü öğrencileri Mayıs ayında bütün İTÜ"lüler için Kültür ve Spor Şenlikleriyle canlanan bir ortam yaratmaktadırlar.
 
Ayazağa Kampüsü Boğaziçi"nde İstinye Koyu"na 10 dakikalık erişim uzaklığındadır İstinye Koyu"ndan Kadıköy"e ve Boğaz"ın karşı sahillerine deniz yolu ile ulaşım bulunmaktadır. Ayazağa"nın kent merkezinde bulunan diğer üç kampüsüne otobüs ile trafik yoğunluğu olmadığında 20 dakikada erişilmekte, metro hattı ile Osmanbey, Mecidikeyöy, Taksim gibi merkezlere yine 20 dakikada erişilebilmektedir. Kent merkezinde bulunan üç yerleşim birimi: Gümüşsuyu Taşkışla ve Maçka Kampüsleri"dir. Gümüşsuyu ve Taşkışla Kampüsleri 19. Yüzyıl İstanbul"unda en önemli ticaret ve kültür merkezi olan ve bugün de aynı işlevleri sür-düren Taksim bölgesindedir. Gümüşsuyu Kampüsü"nde Makine Fakültesi kentiçi kampüsüne hizmet veren Spor Salonu ve açık hava spor alanları bulunmaktadır. Bu kampüste bulunan 54 kişilik kız ögrenci yurdu yanında 1998 yılında mezunlar tarafından restorasyonu gerçekleştirilen 254 öğrenci kapasiteli Gümüşsuyu erkek öğrenci yurdu öğrencilere batı standartlarının ötesinde bir yaşam kalitesi sunmaktadır. Gümüşsuyu binasında bulunan “Arı Ögrenci Merkezi”, ögrencilerin sosyal ve kültürel etkinliklerine, çağdaş düzeyde olanak sağlamaktadır.
 
Taşkışla Kampüsü"nde Mimarlık Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü, Güzel Sanatlar Bölümü, Sürekli Eğitim Merkezi bulunmaktadır. İTÜ Geliştirme Vakfı ile Rektörlüğün kentiçi ofisleri de bu Kampüste bulunmaktadır.
 
Maçka Kampüsü"nde İşletme Fakültesi, ingilizce Hazırlık Okulu, Dil ve inkilap Tarihi Bölümü, Türk Müziği Konservatuarı, Müzik İleri Araştırmalar Merkezi, İTÜ Vakfı ofisleri ve İTÜ Sosyal Tesisleri bulunmaktadır. Sosyal tesis, yabancı ve yerli misafirler için otel, lokanta, açık yüzme havuzu ve tenis kortları olanaklarına sahiptir. Bu kampüsde üniversiteye ait bir anaokulu ve kreşde yer almaktadır. Taşkışla ile Maçka Kampüsleri arasında bağlantıyı sağlayan teleferik servisi, öğrencilere önemli bir olanak sunmaktadır.
 
16.5 hektarlık alana sahip Tuzla Kampüsü"nde modern ekipmanlarla donatılmış eğitim havuzu ile Denizcilik Fakültesi bulunmaktadır. İTÜ"nün “Akdeniz Gemisi” Tuzla Kampüsü koyunda demirlemiş bulunmaktadır. Kampüsün Tuzla Tersanesi"ne olan yakınlığı da önemli bir avantajıdır.
 
MEKANLAR

İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü konum olarak Maslak"ta, yeni iş merkezlerine, Büyükdere Caddesi ve İstinye Yolu"na yakınlığı ile kent içinde ulaşımı oldukça kolay önemli bir noktadır. Yoğun rekabet koşulları içinde dinamik, küresel, kaliteli, yaratıcı, katılımcı bir eğitim/öğretim ve araştırma politikası izlemekte olan İTÜ, çağdaş dünya üniversiteleri arasında yerini almak, bunu yaşadığı süreçler ve ürünleri ile de kanıtlamak istemektedir. Bu çerçevede, İTÜ"nün misyonu ise; Türkiye içinde değil, dünyada yarışacak mezunları yetiştirmektir.
 
Teknik Üniversite, çağdaş gelişmelere paralel olarak, yeniden yapılanma ve fiziksel altyapısı ile birlikte araştırma ve eğitim donanımlarını hızla yenileme çalışmalarının yanı sıra, üniversite bünyesinde önemli kongre, konferans, seminer organizasyonlarına, çeşitli kültürel ve sanatsal etkinliklere ev sahipliği yapmak üzere, mevcut mekanlarını çağın gereksinimlerini gözönünde tutarak yenilemiş ve bir kültür merkezi binası olarak da Süleyman Demirel Kültür Merkezi"ni inşa etmiştir.
 
Süleyman Demirel Kültür Merkezi, bireylerin sosyal, kültürel amaçlı olarak bir araya gelerek sıcak bir ortamda kaynaşacakları toplantı, banka, yeme içme, ulusal, uluslararası kültürel ve bilimsel buluşmalar gibi ihtiyaçların karşılandığı bir kongre ve kültür merkezi olarak hizmet vermektedir. Süleyman Demirel Kültür Merkezi"nin yanısıra, Ayazağa Kampüsü"nde çok sayıda toplantı ve workshop alanı olarak kullanılabilecek alt yapıya sahip, sergi, davet, dinleti organizasyonlarında çok amaçlı kullanıma uygun mekanlar bulunmaktadır.
 
Ayazağa Kampüsü"nde yer alan ve öğrencilerin boş zamanlarını geçirebilecekleri birçok kafe ve restoranı bünyesinde barındıran İTÜ AVM, kampüsteki sosyal hayatı renklendiren bir diğer olanaktır.
 
BARINMA OLANAKLARI

 
İTÜ Rektörlüğü, Gümüşsuyu ve Ayazağa Kampüslerinde yer alan yüksek standartlı yurtlarında, Haziran- Eylül ayları içinde üniversite dışı kullanım için konaklama olanağı sağlamaktadır. Tek, iki ve üç kişilik eşyalı, banyolu odalar; çalışma alanları, çamaşır ve ütü odaları, TV, telefon, internet, kafeterya, güvenlik ve temizlik olanaklarına sahiptir.
 
CATERING OLANAKLARI

İTÜ bünyesinde konferans, kongre ve davetlere catering hizmeti veren İTÜ Sosyal Tesisler adlı bir bölüm de bulunmaktadır.
 
AÇIK ALANLAR

İTÜ Ayazağa Kampüsü içinde, özellikle bahar ve yaz aylarında Gölet çevresi, SDKM havuz çevresi, teraslar, orta bahçeler, açık hava konserleri, temalı özel geceler, seçkin davetler, kokteyl ve özel yemekler için uygun açık alan olarak kullanım olanağına sahip alanlar olarak hizmet vermektedir.
 
OTOPARK / ULAŞIM
 
Maslak"ta yer alan İstanbul Teknik Üniversitesi Ayazağa Kampüsü, Fatih Sultan Mehmet Köprüsü, Boğaz Köprüsü çevre yollarına, İstinye Deniz Otobüsü İskelesi"ne yakın bir konumdadır. Ayrıca, Taksim-Hacıosman Metro hattı, kampüsün önünden geçmektedir. Oldukça geniş bir alana sahip olan kampüsteki tüm otopark olanaklarından yararlanmak mümkündür.
 
KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON

İTÜ"de 5 kampüste toplam 8 kütüphane bulunmaktadır. Kütüphaneler 33 adet online ve CD-ROM veritabanına abonedir.
 
Ayazağa Yerleşkesi"nde yer alan Mustafa İnan Kütüphanesi, Türkiye"nin 7/24 açık tek devlet üniversitesi kütüphanesi olması, 4 km"ye varan raf uzunluğu, zengin görsel işitsel arşivi ve film izleme localarıyla Türkiye"nin en özel kütüphanelerinden biridir.
 
İTÜ"nün kütüphanelerinde 7352 adeti elektronik olmak üzere 534.000 cilt yayın, 7000"in üzerinde film koleksiyonu, 1.2 milyon elektronik tez bulunmaktadır. Türkiye"nin ilk ""Müzik Kütüphanesi” de İTÜ"de kurulmuştur.
 
Dünyadaki çağdaş gelişmeler izlenmekte ve en kısa sürede İTÜ kütüphanelerinde de uygulamaya konulmakta, İTÜ kütüphanelerinde bulunmayan yayınlar dünyanın neresinde olursa olsun bulunmakta ve kullanıcıların hizmetine sunulmaktadır.
 
İTÜ merkez ve bütün şube kütüphanelerinde çağdaş teknolojinin bütün olanaklarından yararlanılmakta ve çağdaş bir üniversite kütüphanesinde sunulan bütün hizmetler sunulmaktadır.
 
Ayrıca kullanıcıların kendi kendilerine ödünç kitap almalarına olanak sağlayan shelf checkout sistemi ülkemizde ilk defa İTÜ Merkez kütüphanesinde hizmete konulmuştur.
 
KAMPÜSLERDE YAŞAM
 
Teknik Üniversite bizlere sosyal etkinlik anlamında birçok fırsat sunuyor. Ayazağa kampüsünde yer alan, su topu milli takımının da zaman zaman antrenmanlarını yaptığı tam olimpik yüzme havuzu bizlerin kullanımına da açık. Yine Ayazağa Kampüsü"nde, 6500 kişilik stadyumunda, futbol, amerikan futbolu ve rugby müsabakalarının yanında bahar şenlikleri de yapılmakta. Ayrıca kampüslerinde tenis kortları, kapalı spor salonları, basketbol sahaları gibi birçok farklı sporu yapmaya uygun alanlar bulunuyor. İTÜ"de toplam 40 bin metrekarelik açık ve kapalı spor alanı mevcut. Ayrıca, 130"un üzerindeki öğrenci kulübü, yıl boyu bir çok etkinliğe imza atmakta. Bu sene İTÜ"de toplam 500"e yakın etkinlik gerçekleştirildi.
 
Her yıl düzenlenen Bahar Şenlikleri"nde İTÜ öğrencileri olarak birçok ünlü şarkıcıyı kampüslerinde ağırlıyor. Bu seneki şenliğe katılanlar arasında, Şebnem Ferah, Demir Demirkan, Sertap Erener gibi sanatçılar ve MFÖ, Athena, Haggard gibi müzik grupları da vardı.
 
İTÜ"DE SPOR
 
İstanbul Teknik Üniversitesi 238 yıllık tarihi boyunca Türkiye"nin gelişimine katkı sağlayan nitelikli beyin gücünü yetiştirmenin yanı sıra sporun önemini kavrayan ve bunu uygulayan üniversitelerin başında gelir.
 
1930"lu yıllarda, Gümüşsuyu orta avlusunda bulunan voleybol sahaları, milli takıma kadar yükselen sporcuların yetişmesini sağlamıştır. 1945 yılında yapılan Gümüşsuyu Spor salonu ile ilgi basketbola yönelmiştir. Bu salon uzun süre bütün İstanbullulara hizmet vermiş, birçok önemli basketbol maçı bu salonda oynanmıştır. Bu anlamda İTÜ Spor salonu, ülkemiz basketbolu için yıldız basketbolcu kaynağı olmuştur.
 
1953 yılında İTÜ Spor Kulübü kurulmuş; başta basketbol olmak üzere birçok spor dalında faaliyet gösteren kulüp, ulusal ve uluslararası dereceler kazanarak Üniversiteyi spor alanında başarıyla temsil etmiştir.
 
Beden Eğitimi dersleri, Rektörlük Kupası karşılaşmaları, spor yaz okulları, kulüp çalışmaları ile seminer ve sempozyum çalışmaları, üniversitenin spor yaşamına büyük bir canlılık kazandırmıştır. Bugün İTÜ, tam olimpik yüzme havuzundan tenis kortlarına, açık ve kapalı basketbol sahalarından 6500 kişi kapasiteli stadyumuna ve rugby"den uzakdoğu sporlarına kadar uzanan birçok spor takımıyla, dünya standartlarında spor olanakları sunan bir üniversitedir.
 
EĞİTİM VE ARAŞTIRMA

İstanbul Teknik Üniversitesi, eğitim ve araştırma projelerine ayırdığı bütçeler ve Türkiyeye kazandırdığı ilklerle birçok alanda öncü konumundadır. 2011 yılında öğrenci projelerine ve teknik gezilere ayrılan bütçe 1.5 Milyon TL"dir. Türkiye"nin ilk küp uydusu “İTÜp- SAT1, Türkiye"nin ilk Haberleşme Amaçlı Uydu Projesi "TÜRKSAT 3USAT, Türkiye"nin ilk hidrojen ile çalışan teknesi Martı, Türkiye"nin ilk helikopteri ARIKOPTER, Türkiye"nin ilk insansız otomobili “Oto-mobil”, eğitim ve araştırma çalışmalarının sonuçlarından sadece birkaçıdır.
 
SOSYAL ETKİNLİKLER
 
Öğrenciler ders dışı zamanlarını İTÜ Spor Birliği ve İTÜ Kültür Sanat Birliği içinde değerlendirmektedir. Bu birimlere bağlı çok sayıda öğrenci kulübü bulunmakta ve öğrencilerin ilgi alanları doğrultusunda kulüp sayısı her geçen gün artmaktadır. Kulüplerin yıllık faaliyetlerinin ürünleri olan sergiler, konserler, tiyatro oyunları ve spor etkinlikleri kampüslerin canlılığını arttırmaktadır.
 
FAKÜLTELER

• Bilgisayar Fakültesi
 
• Denizcilik Fakültesi
 
• Elektrik-Elektronik Fakültesi
 
• Fen Edebiyat Fakültesi
 
• Gemi İnşaatı ve Deniz Bilimleri Fakültesi
 
• İnşaat Fakültesi
 
• İşletme Fakültesi
 
• Kimya-Metalurji Fakültesi
 
• Maden Fakültesi • Makina Fakültesi
 
• Mimarlık Fakültesi
 
• Tekstil Teknolojileri ve Tasarımı Fakültesi
 
• Uçak ve Uzay Bilimleri Fakültesi
 
YÜKSEKOKULLAR

• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
DEVLET KONSERVATUVARI
 
• Türk Musikisi Devlet Konservatuarı
 
ADRES
 
İTÜ Rektörlük Binası Ayazağa Kampüsü 34469 Maslak – İSTANBUL
 
Tel : 0 212 285 66 11
 
Faks : 0 212 285 65 95
 
www.itu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna