İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü hakkında bilgi

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü hakkında bilgi

   

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü hakkında bilgi

Özellikle teknolojik alanda üst düzeyde eğitim, öğretim ve araştırma yapma temel amacı ile bugünkü dünyada en gelişmiş teknik üniversite modeli olan yüksek teknoloji enstitülerinin ülkemizdeki iki örneğinden biri olarak 1992 yılında kurulan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü (İYTE), bir devlet üniversitesidir. Fakülte ve bölümler, 1994 yılında öncelikle lisansüstü programların açılması ile faaliyete geçmiş, 1998 yılında da lisans programlarına öğrenci alımına başlanmıştır. Tüm programlarında eğitim dili İngilizce olan İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü, kurulduğu günden 1999"a kadar İzmir şehir merkezinde hizmet vermiş, 1999"dan itibaren de kademeli olarak, Urla-Gülbahçe"deki kampüsüne taşınmıştır. Yaklaşık 3500 hektar alana sahip olan Enstitümüzde, 132.000 m²"ye yakın bir kapalı alanda eğitim-öğretim ile araştırma faaliyetleri sürdürülmektedir. İYTE Kampüsü yeni birimleriyle sürekli gelişmektedir.
 

Misyon

Eğitimde uluslararası normlar esas alınarak öğrenci merkezli, proje esaslı eğitim yöntemleri ile öğrencilerin araştırıcı, yaratıcı, girişimci, ekip çalışmalarında başarılı, teknoloji üretecek çağdaş bireyler olarak yetişmesi amaçlanır. Ayrıca, çalıştıkları alanlarda daha ilk yıllardan başlayarak kendilerini geliştirmeleri için son teknolojilerle donatılmış laboratuvar çalışmalarında bulunmaları sağlanmaktadır.
 
Kampüs
 
İYTE kampüsü, Ege sahil şeridinin en güzel kıyılarından birine kurulmuştur. En eski çağlardan beri termal banyolarıyla tanınmış Erythrai ve Melenia yarımadalarının kesiştiği noktada bulunan kampüste, antik Roma hamamı, şelale, zeytinlikler, üzüm bağları ile jeotermal kaynaklar mevcuttur. Kampüse 6 km mesafedeki Klazomenai"de tarihteki ilk zeytinyağı imalathaneleri kurulmuştur. Ege"ye özgü doğal güzellikler ile İzmir"in çekici özelliklerini bir arada sunan İYTE kampüsü, geniş araştırma ve yaşam alanları olan bölgesel imkânlarıyla öğrenci, araştırmacı ve bilim insanlarına her türlü olanağı sağlamaktadır. Deniz kıyısındaki kampüsün balıkçı köylerine ve tatil beldelerine komşu olması, çeşitli deniz sporları ve açık hava faaliyetleri için fırsat yaratmaktadır. İYTE tepeleri, dağ yürüyüşü, dağcılık ve diğer açık hava sporları açısından da caziptir. Hızlı bir şekilde süren ağaçlandırma çalışmaları ile kampüs yakın bir gelecekte gelişmiş bir ormana sahip olacaktır.
 
Öğretim Dili

Öğretim dili tüm programlarda İngilizce"dir. İngilizce hazırlık eğitimi veren Yabancı Diller Yüksekokulu"nda 706 öğrenci eğitimine devam etmektedir. Bölüm, yurt dışından ikili anlaşmalarla gelip İngilizce eğitimi almak isteyen pek çok yabancı uyruklu öğrenciye de hizmet vermektedir.
 
Yabancı Diller Yüksekokulu tarafından yapılan İngilizce dil sınavını başaranlar (baraj 70 puandır), eğitimöğretim dili tümü ile İngilizce olan kurumlardan gelenler ve Enstitü tarafından eşdeğerliliği kabul edilen KPDS, ÜDS veya Uluslararası sınavlardan (TOEFL, IELTS, CPE, CAE, FCE vb.) Enstitü Senatosunca belirlenen puanı elde edenler kazandıkları bölüme kayıt yaptırabilmektedirler. İngilizce düzeyi belirlenen puanın altında kalan öğrenciler, bir öğretim yılı boyunca İngilizce Hazırlık Programı"na devam ederler.
 
Akademik

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü temel olarak; Mühendislik Fakültesi, Fen Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü"nden oluşmaktadır. Enstitüdeki 11 lisans, 25 yüksek lisans, 12 doktora ve disiplinler arası programda, Yabancı Diller Yüksekokulu"nda İngilizce öğrenimine devam eden 739, lisans programlarına kayıtlı 1614 ve lisansüstü programlara kayıtlı 720 olmak üzere 3073 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir. Mevcut programlardan 5 yüksek lisans ve 2 doktora programı disiplinler arası alandadır. Misyon; eğitimde uluslararası normlara uygun, öğrenci merkezli, proje esaslı eğitim yöntemleri ile öğrencilerin araştırıcı, yaratıcı, girişimci, ekip çalışmasında başarılı, kendi teknolojimizi üretecek çağdaş bireyler olarak yetişmesidir. Öğrenciler, çalıştıkları alanlarda daha ilk yıllardan başlayarak eğitimleri boyunca son teknolojilerle donatılmış laboratuvar olanaklarıyla desteklenmektedirler.
 
Enstitüde AB, DPT, TÜBİTAK ve İYTE Bilimsel Araştırma Projeleri Komisyonu tarafından desteklenen çok sayıda araştırma projesi yürütülmektedir.
 
Mezunlar gerek yurt içi gerekse yurt dışında itibar görmekte, lisans mezunlarımız lisansüstü eğitim için yurt içi ve yurt dışında saygın üniversitelere burslu olarak kabul edilmektedirler.
 
Fakülteler

• Mühendislik Fakültesi
 
• Bilgisayar Mühendisliği Bölümü (Lisans-Yüksek Lisans- Doktora)
 
• Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü (Lisans- Yüksek Lisans-Doktora)
 
• Kimya Mühendisliği Bölümü (Lisans-Yüksek Lisans-Doktora)
 
• Makina Mühendisliği Bölümü (Lisans-Yüksek Lisans-Doktora)
 
• Gıda Mühendisliği Bölümü (Yüksek Lisans-Doktora)
 
• İnşaat Mühendisliği Bölümü (Lisans-Yüksek Lisans-Doktora)
 
• Fen Fakültesi
 
• Bilgisayar Mühendisliği Bölümü (Lisans-Yüksek Lisans- Doktora)
 
• Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü (Lisans- Yüksek Lisans-Doktora)
 
• Kimya Mühendisliği Bölümü (Lisans-Yüksek Lisans-Doktora)
 
• Makina Mühendisliği Bölümü (Lisans-Yüksek Lisans-Doktora)
 
• Gıda Mühendisliği Bölümü (Yüksek Lisans-Doktora)
 
• İnşaat Mühendisliği Bölümü (Lisans-Yüksek Lisans-Doktora)
 
• Mimarlık Fakültesi • Mimarlık Bölümü (Lisans-Yüksek Lisans-Doktora)
 
• Şehir ve Bölge Planlama Bölümü (Lisans-Yüksek Lisans-Doktora)
 
• Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümü (Yüksek Lisans)
 
• Mimari Restorasyon Bölümü (Yüksek Lisans)
 
• Mühendislik ve Fen Bilimleri Enstitüsü
 
• Yabancı Diller Yüksek Okulu"ndan oluşmaktadır.
 
Adres

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü Gülbahçe Urla 35430 İzmir
 
Tel : 0232 750 60 23/24/25
 
Faks : 0232 750 60 22
 
E-Posta : halklailiskiler@iyte.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna