Kafkas Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Kafkas Üniversitesi hakkında bilgi

Kafkas Üniversitesi hakkında bilgi

   

Kafkas Üniversitesi hakkında bilgi

Üniversite 11 Temmuz 1992 tarihinde 3837 sayılı yasayla kurulmuş, 1992 tarihinde kurucu Rektör atanarak akademik faaliyetlerine başlamıştır. Bugün itibariyle üniversite ilinde bulunan 8 ayrı yerleşkede 6 Fakülte, 3 Yüksekokul, 5 Meslek Yüksekokulu, 1 Devlet Konservatuarı, 3 Enstitü, 10 Araştırma Merkezi olmak üzere toplam 28 akademik birime, 507 öğretim elemanına ve yaklaşık 12.500 öğrenci kapasitesine sahiptir. Üniversiteye her yıl büyük çoğunluğu bölge dışından olmaküzere yaklaşık 4.500 öğrenci kayıt yaptırmaktadır. Ulusal ve Uluslararası deneyim ve birikime sahip, özverili öğretim elemanlarıyla yürütülen eğitim-öğretim ve araştırma faaliyetleri ile öğretim üyesi başına düşen öğrencisayısı bakımından oldukça iyi bir konumdadır. Yükseköğrenimin gerektirdiğiçağdaş altyapı ve teknik donanım yatırımları hızlandırılarak sürdürülmektedir. Üniversitenin tüm yerleşkelerinde öğrenci yemekhaneleri ve kafeteryaları düzenli olarak hizmet vermektedir. Öğrenciler, Kredi ve Yurtlar Kurumuna ait yurtlar ile özel yurtlarda barınma ihtiyaçlarını karşılayabildikleri gibi kiralık konutlarda öğrenciler tarafından ilgi görmektedir.
 

Ayrıca Üniversite yerleşkesi içerisinde hayırsever Vasfiye ERİŞ tarafından 200 kişilik süit odalardan oluşan kız öğrenci yurdu yapımı tamamlanmıştır. 2011 Nisan ayında yeni bir öğrenci yurdunun yapımına başlanmıştır. İl dışında bulunan Fakülte ve Yüksekokullardaki öğrencilerinbarınmaları için Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğüne gerekli talepler yapılmıştır. Öğrenciler ve personel, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesindeki Sağlık Merkezi ve Tıp Fakültesinden hizmet alabilmektedirler. Öğrencilere verilen devlet kredi ve burs imkanlarının yanı sıra ekonomik durumu yetersiz olanlara Kars ve Kafkas Üniversitesi Kalkınma Vakfı tarafından imkanlar ölçütünde burs verilebilmektedir. Kafkas Üniversitesinin bütün birimlerinde öğrencilerin ve araştırıcıların branşları ile ilgili eğitim-öğretiminde araştırma olanaklarını arttırmak amacıyla laboratuarlar mevcuttur. Ayrıca Üniversitenin tüm birimlerinde bilgisayar, laboratuvarları ve internet bağlantısı vardır.
 
Sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler için öğrenciler tarafından düzenlenmek istenilen tanışma çayları, geziler, mezuniyet baloları gibi etkinliklerde öğrencilere bütün imkânlar sağlanarak gerektiğinde araç, malzeme ve yer tahsis edilerek gerekli katkıda bulunulmaktadır. Öğrenciler, kapalı spor salonlarımız, 2012 yılı içersinde hizmete girecek olan tam kapasite 5000 kişilik stadyumumuz halı sahalarımız, açık spor alanları ve Sarıkamış Kayak tesislerinden faydalanabilmekte, ulusal ve uluslararası spor müsabakalarında üniversiteyi temsil edebilmektedir. Üniversite birimleri arasında her yıl düzenli olarak futbol, voleybol, basketbol ve diğer spor dallarında turnuvalar gerçekleştirilmektedir. Konferans, seminer, panel, kongre gibi bilimsel toplantılar aracılığı ile öğrencilerin güncel konularda bilgi ve görgüleri artırılmaktadır. Gösteri, sergi, tiyatro gibi kültürel etkinlikler ve üniversite bünyesinde bulunan öğrenci kulüpleri ile öğrencilerin, geleceğe güvenle bakan evrensel değerlerle donatılmış, toplumsal değerlere duyarlı, kültür ve sanat bilinci gelişmiş bireyler olarak yetişmelerine katkıda bulunmaktadır. Öğrenciler, bölgenin coğrafi konumu nedeni ile komşu ülkelerin tarihi ve turistik yerlerini gezip görme olanağına sahiptir. Her yıl mayıs ayında üniversitece düzenlenen Bahar Şenlikleri ve Kaz Bayramı gibi etkinliklerde kendi yeteneklerini sergileme fırsatı bulmakla beraber, bolca eğlenmekte; Kars ili ve çevresinde düzenlenen diğer sosyal ve kültürel etkinliklerde katılmaktadırlar. Üniversitede Biyoloji, Doğa ve Yaşam, Dağcılık, Kuş Gözlem, Kitap, Müzik, Şiir, Fotoğraf, Atatürkçü Düşünce, Tiyatro, Satranç, Sinema, Binicilik ve Atçılık, Sosyal Düşünce ve Basın Yayın gibi adlarla kurulmuş olan çok sayıda öğrenci kulübünde binden fazla öğrenci aktif olarak faaliyet göstermektedir.
 
FAKÜLTELER
 
• Veteriner Fakültesi
 
• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
• Diş Hekimliği Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• Mühendislik ve Mimarlık Fakültesi
 
YÜKSEKOKULLAR

• Sağlık Yüksek Okulu
 
• Sarıkamış Beden Eğitimi ve Spor Yüksek Okulu
 
• Yabancı Diller Yüksek Okulu
 
• Devlet Konservatuvarı
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Kars Meslek Yüksekokulu
 
• Sarıkamış Meslek Yüksekokulu
 
• Kağızman Meslek Yüksekokulu
 
• Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Susuz Meslek Yüksekokulu
 
• Kazım Karabekir Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
ADRES
 
Kafkas Üniversitesi Rektörlüğü KARS
 
Tel : 0474 225 11 50
 
Faks : 0474 225 11 60
 
www.kafkas.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna