Iğdır Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Iğdır Üniversitesi hakkında bilgi

Iğdır Üniversitesi hakkında bilgi

   

Iğdır Üniversitesi hakkında bilgi

2008 yılında kurulan Iğdır Üniversitesi çağdaş, dinamik ve evrensel değerleri ön planda tutan bir bilim yuvası olmak için yoğun bir çaba göstermektedir. Üç ülkeye komşu ile olan, gizemli Ağrı Dağı başta olmak üzere birçok tabii güzelliği bünyesinde barındırmakta olan Iğdır"ın, bir bilim ve kültür merkezi aynı zamanda da bir gençlik kenti olarak nitelenmesi için üniversite üzerine düşün görevi yerine getirmektedir.

Üniversite, yurtdışındaki çeşitli üniversitelerle yaptığı eğitim ve öğretim konusu başta olmak üzere, öğretim üyesi ve öğrenci değişimini kapsayan anlaşmalar ile öğrencilerine uluslararası boyutta eğitim ve öğretim fırsatı sunmaktadır.
 
Üniversite şu anda, Iğdır il merkezinde bulunan rektörlük binasına ek olarak, iki ayrı yerleşke ile eğitim ve öğretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Ayrıca, sürekli gelişme gösteren üniversitenin hazırlamış olduğu 20 yıllık gelişme planı içerisinde bulunan 3000 dönümlük bir yeni yerleşke kurma çalışmaları hızla devam etmektedir. Öğrencilere sağlanacak yeni yaşam alanı olan yerleşke ile birlikte akademik ve idari kadronun gelişimi, üniversite öğrencilerini nicel ve nitel olarak destekleyecek yeterlilikte olacaktır.
 
Üniversitede öğrencilere sunulan sosyal imkânlar içerisinde, çim saha ile birlikte çeşitli sportif faaliyet alanları ve sosyal tesisler mevcuttur. Bünyesinde bulunan öğrencilere sunulan imkânlara ek olarak, Merkez anfi ve derslikler, konferans salonu ve konuk evi de öğrencilerin kullanımındadır.
 
Iğdır Üniversitesi sahip olduğu, 6 fakültesi, 1, yüksekokul, 2 meslek yüksekokulu, 3 enstitüsü, 4 araştırma ve uygulama merkezi ile evrensel üniversite değerlerine sahip Türk Yüksek Öğretiminde hak ettiği yere ulaşmayı hedeflemiş bir üniversitedir.
 
Iğdır Üniversitesi, en son teknolojik olanaklarla donatılmış bölümlerinde, her biri alanında en iyisi olmak için çalışan ve tüm zamanını öğrencileriyle paylaşan geniş öğretim kadrosuyla öğrencilerini, yaratıcı ve dinamik eğitim ortamları içinde geleceğin en iyileri olarak hazırlamak için çalışmaktadır.
 
Çeşitli kurumların sağladığı bursların yanı sıra belli bir başarıyı tutturmuş ihtiyaç sahibi öğrencilere barınma ve beslenme yardımı uygulamalarıyla; sunduğu yemek ve sağlık hizmetleriyle; çağdaş ve güvenli ortamı ile Türkiye adına övünç duyulan “Doğudaki Tomurcuk” Iğdır Üniversitesi dünyaya kucak açmaktadır.
 
SORU : Üniversite giriş sınavlarına hazırlanan öğrencilere Iğdır üniversitesinden bir mesaj yollamak ister misiniz?
 
CEVAP: Iğdır Üniversitesi fakülte bazında Ziraat Fakültesi, İlahiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi, yüksekokul bazında ise Iğdır Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokuluna sahiptir. Üniversitemiz sahip olduğu akademik kadro sayesinde mezun olup iş hayatında başarılı olmalarını sağlayacak kalitede bir eğitim vaat etmektedir. Üniversite olarak bütün fiziki koşullarımızı (Konferans salonu, amfi, bilişim ve yabancı dil sınıfları, laboratuvar vs.) bu amaçla dizayn ettik. Öte yandan Iğdır Üniversitesi, gençlerimizin akademik gelişimleri dışında kişisel ve sosyal gelişimlerini de desteklemek için elinden gelen çabayı harcamaktadır. Öğrencilerimizin kültürel anlamda gelişimlerini sağlamak için konferans, seminer, sempozyum; sanatsal ve estetik değerlerini geliştirmek için ise dinleti, tiyatro ve konser gibi etkinlikleri bazen üniversite kanalıyla bazen de öğrenci topluluklarımız aracılığıyla icra etmekteyiz. Bu yüzden öğrencilerin kaliteli eğitim-öğretim ve üniversite düzeyinde sosyal ve kişisel gelişimlerini en uygun ortamda gerçekleştireceklerine inandığımız Iğdır Üniversitesi"ni tercih etmelerini istiyoruz.
 
BURS OLANAKLARI

77 öğrenciye karşılıksız ve kesintisiz burs verilmektedir.
 
BARINMA OLANAKLARI

500 kız + 500 Erkek öğrenci yurdu mevcuttur.
 
KAMPÜS OLANAKLARI

Rektörlük binasına ek olarak, iki ayrı yerleşke bulunmaktadır. 3000 dönümlük bir yeni yerleşke kurma çalışması devam etmektedir. Çim saha ile birlikte çeşitli sportif faaliyet alanları ile sosyal tesisler mevcuttur. Merkez anfi, derslik, konferans salonu ve konuk evi inşaatları Haziran 2011 de bitirilerek öğrencilerin kullanımına sunulacaktır.
 
ERASMUS, FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI
 
2008 Kasım ayında müracaat edilmiştir. Standart Beyanname alınmıştır. Genişletilmiş Üniversite Beyannamesi için 30 Haziran 2010 tarihinde müracaat edilmiştir.
 
FAKÜLTELER

• Ziraat Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
 
• Fen Edebiyat Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
YÜKSEKOKULLAR

• Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Iğdır Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
ADRES

Iğdır Üniversitesi Rektörlüğü Rıza Yalçın Cad. 76000 Merkez IĞDIR
 
Tel : 0476 226 1314
 
Faks : 0476 2261139
 
www.igdir.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna