İnönü Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » İnönü Üniversitesi hakkında bilgi

İnönü Üniversitesi hakkında bilgi

   

İnönü Üniversitesi hakkında bilgi

İnönü Üniversitesi 28 Ocak 1975 tarihînde Türkiye Büyük Millet Meclisinde, 25 Mart 1975 tarihînde de Cumhuriyet Senatosunda kabul edilen ve 3 Nisan 1975 tarihli Resmî Gazete"de yayımlanarak yürürlüğe giren 1872 sayılı “İnönü Üniversitesi Kanunu” ile kurulmuş, 1976 – 1977 yılında öğretime başlamış, 38 yıllık geçmişe sahip köklü bir üniversitedir.

UYGARLIK KAVŞAĞINDA MALATYA

Eski adı Maldia olarak bilinen, tarih boyunca birçok uygarlığa sahne olan, Selçuklu ve Osmanlı Medeniyetleri"ne beşiklik eden Anadolu"nun kavşak noktalarından biridir üniversitenin kurulduğu bu eşsiz Kent Anadolu ve Ortadoğu"nun geçit veren kavşak noktasında olma özelliği Malatya"yı tarihîn her döneminde önemli kılmış ve dikkatleri hep üzerine çekmiştir. Türkiye"de ve dünyada lider kayısı üretimiyle adını duyurmuş olan Malatya; kayısı ile özdeş olarak anılmaktadır. Bugün Malatya "kentsel imajı"nı bu meyve ile yapmaktadır. Günümüzde Malatya; geleneksel mimarisi, düzgün yerleşim alanları, planlı şehirleşmesi, alışveriş mekânları, kültür merkezleri, devlet tiyatrosu ve baraj çevresi dinlenme alanları ile bölgesindeki en büyük ve çağdaş illerden biri konumundadır. Tarihî höyük, bedesten, hamam, köprü ve camileri ile yaz – kış ilgi odağıdır Malatya…Yanık ve içli Arguvan türkülerinin sesi Malatya Ovası"ndan Beydağları"nın zirvesine sarınır bu kentte… Barajın lacivert suları kayısı bahçelerinin yeşili ile turuncusu ile bütünleşir.

Bölgedeki diğer illerden daha ılık yaşanan karasal iklimi kentin en önemli özelliğidir. Modern kent içiyle olduğu kadar gezilip görülecek mesire yerleriyle de dört mevsim yaşanılabilir bir kent olma özelliğine sahiptir.
 
REKTÖR MESAJI
 
Kentler ve üniversiteler birbirini tamamlayan, birbiriyle sarmal olarak gelişen önemli güç noktalarıdır.
 
Bir kente dinamizm getiren, kentin dünyaya bakışını değiştiren üniversiteler olmuştur, olmaktadır.
 
Bir üniversiteyi gerçek bir üniversite yapansa fiziki vedüşünsel alt yapısıyla ait olduğu, ona kimlik kazandıran kentlerdir. O kenti kent yapan insanlardır, toplumudur . Bu iki gücün ortaklığı pozitif kurulduğu takdirde başarılmayacak iş, yürütülemeyecek proje, kalkınamayacak kent yok gibidir. Eğitilen iş gücü üreten iş gücüne çevrildiğinde; insan kazanır, üniversite kazanır, kent kazanır, ülke kazanır.
 
Biz İnönü Üniversitesi olarak; attığımız her adımda 1975 "ten bugüne, Ortadoğu"nun kavşak noktasında kurulmuş ve stratejik önemi bulunan Malatya gibi bir kentin üniversitesi olmanın gururunu yaşıyoruz. Bu sevinci, rekreasyon alanlarından eğitim binalarına kadar her türlü olanağa sahip kampüsümüzde eğitim görmüş olmaktan memnun on binlerce mezunumuzla paylaşıyoruz.
 
Küresel ekonomi, başka bir deyişle “büyük bir köy”hâline gelen dünya; bize yerel olana tutunup küresel olana dâhil olmamız gerekliliğini ön görür. Artık anlaşılmıştır ki; kentle barışık, toplumunu bilgi dünyasının içine almaya “açık bir üniversite” olmak; bugünkü dünyanın önkoşullarından biri gibi görünmektedir. Kabuğuna çekilmiş, dışa kapalı kalmayı tercih eden bir üniversite anlayışı; dünyanın gerçeğine uymaz.
 
2008 yılından bugüne, bu gerçekten hareketle sayısız araştırma merkezi açtık, onlarca toplum projesi gerçekleştirdik, üniversitelinin eğitimi kadar üniversite kentlisinin eğitimini de önemli saydık. Bilgiyi ürettikçe bilgi, üniversiteliyi üretime katıldıkça okumuş saymanın en önemli göstergesi olarak; Malatya"ya Teknokent gibi akademi – sanayi iş birliğinin örneği devasa bir bilim parkı kazandırdık. İnönü Üniversitesinden içeri adım atan herkesin ait olmaktan keyif alacağı, üniversiteli olmaktan gurur duyacağı ve “benim üniversitem” diyebileceği bir üniversite için burada olduğumuzu bilir ve bildiririz. Geleceğin sözüne ve gücüne sahip gençlerle üniversitemizi paylaşmak dileğiyle. “Sizin üniversiteniz, sizin geleceğiniz…”
 
KURUMSAL DEĞERLERİ VE PRENSİPLERİ
 
• Geçerli insani değerleri bireyin potansiyelini ve eğitimin çıtasını daha da yükseltmek adına kullanmak
 
• Ulusal ve kültürel değerlerimizi uluslararası seviyede işleyip sürdürülebilirliğini sağlamak
 
• Bilginin onurunu korumak
 
• Farklılıkları ve ayrılıkları aynı potada eritmek.
 
• Verimli eğitim – öğretim modellerini araştırarak uygulamak
 
• Empati, yaratılıcılık, yararcılık vb. kavramlar kullanarak doğru ve pozitif iletişim kurmak
 
• Yeni ve özgün olanı cesaretlendirmek.Kendimizin, ülkemizin ve dünyamızın geleceğinden sorumlu olduğumuzu bilmek, bildirmek.
 
YERLEŞKELER

İnönü Üniversitesi;
 
7000 dekarlık Merkez Kampüsü"nün yanında, 620 dönümlük Battalgazi Kampüsü ve 2"si şehir merkezinde 4"ü ilçelerde olmak üzere toplam 6 yerleşkesiyle eğitim – öğretim, bilimsel araştırma ve uygulama faaliyetlerini sürdürmektedir. Bugüne kadar 70.000"in üzerinde mezun vererek ülkemizin bilim, düşünce, sanat, ekonomi ve sosyal alanlarında kendini ispat eden on binlerce nitelikli insan yetiştirmiş İnönü Üniversitesi giderek artan başarı ivmesiyle ülkemizin aydınlığına katkı sağlamaya devam etmektedir. İnönü Üniversitesi akademik personel durumu: 1.320 İnönü Üniversitesi öğrenci sayısı : 30.000
 
KAMPÜSTE YAŞAM

Öğrencinin yaşamaktan keyif alacağı kampüs alanı; nitelikli eğitim tesisleriyle olduğu kadar çok amaçlı kültür salonları, sosyal tesisleri, spor ve rekreasyon alanları ile de ders dışı zamanı en verimli biçimde değerlendirmesine olanak sunmaktadır.
 
İnönü Üniversitesi; engellilere yönelik eğitim ve uygulama merkezlerinin yanında "engelsiz kampüs" çalışmasıyla, Türkiye"nin önde gelen üniversitelerinden biridir. Kampüs donanımlı bir yaşam alanı olup öğrenci bütün ihtiyaçlarını yerleşke dışına çıkmadan sağlayabilir.
 
BARINMA
 
Toplam 3300 öğrencinin barınma ihtiyacının karşılandığı İnönü Üniversitesi Kampüsü"nde; 2500 kişilik bir devlet kız yurdu, 500"er kişilik özel kız ve erkek öğrenci yurtları, Malatya genelinde ise 3300 öğrencinin barınmasını sağlayan devlet kız ve erkek öğrenci yurtları ve alternatif özel öğrenci yurtları bulunmaktadır.
 
SAĞLIK
 
Öğrencilerin her türlü genel sağlık ve diş tedavi işlemleri kampus alanı içerisinde bulunan Mediko – Sosyal Merkezi tarafından ücretsiz karşılanmaktadır. Ayrıca öğrencilere istedikleri taktirde Psikolog ve Sosyal Danışmanlık Hizmetleri verilmektedir. Öğrencilerinin tedavi işlemlerinde ilk müdahaleler Mediko Sosyal Merkezi"nde yapılmakta olup, gerekli görüldüğünde daha ileri tedaviler için Üniversite Turgut Özal Tıp Merkezi ve Diş Hekimliği Fakültesine sevk edilmektedir.
 
BESLENME

Öğrenciler için kampüs içerisindeki, fakülteler göz önünde bulundurularak konumlandırılmış bulunan öğrenci yemekhanesinde; öğrencilerin ucuz yemek yemeleri sağlanmakta, öğrenci ve personele her öğünde üç çeşit yemek verilmektedir. Ayrıca ekonomik desteğe ihtiyacı olan öğrencilere part-time iş imkânı ve üniversitenin öğrenci yemekhanesinden ücretsiz yemek yiyebilme olanağı sunulmaktadır. Kampüsün her alanında farklı damak zevklerine hitap edebilen kafeteryalar öğrencilere farklı seçenekler sunmaktadır.
 
ENGELLİ DESTEK BİRİMİ

Üniversitede eğitim görmeye hak kazanan engelli öğrencilerine gerekli danışma ve destek hizmetlerini sağlayabilmek amacıyla üniversitenin Sağlık-Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı bünyesinde Engelli Destek Birimi oluşturulmuştur.
 
SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER
 
Öğrencinin duygu ve düşünce dünyasının gelişimine katkıda bulunup estetik bakışlarını geliştirecek olan sanatsal faaliyetler unutulmamıştır. 700 kişilik kapasiteye sahip 1 adet konferans salonu, 3 adet seminer salonu ve 1 adet balo salonu olmak üzere toplam 5 salondan oluşan, sahip olduğu donanımlarla ülkemizin sayılı kültür merkezlerinden biri olan İnönü Üniversitesi Turgut Özal Kongre ve Kültür Merkezi birçok kongre, panel, sempozyum, sergi ve şenliğe ev sahipliği yapmaktadır. Ayrıca son teknolojiyle hazırlanmış özel ses kayıt stüdyolarıyla da önemli sanatsal ve bilimsel hizmetler vermektedir. İsmet İnönü"nün anısına açılmış olan İnönü Müzesi ve Turgut Özal"ın özel eşyalarının sergilendiği Turgut Özal Müzesi, tarih ve kültürle iç içe bir yaşamı öğrenciye sunarak önemli bir işlevi yerine getirmektedir. Her yıl düzenlenen Bahar Şenlikleri, kısa film festivali, Arguvan Türkü Günleri ve Kariyer Günleri öğrencilerin sosyal yaşamını renklendiren faaliyetlerdir.
 
BAHARI ŞENLİKLE KARŞILAMAK….
 
Yıl boyu çalışan öğrenciler baharla birlikte rahatlamaya ve yavaş yavaş ders stresini üzerinden atmaya başlarlar. Öğrencilerin birbiriyle kaynaşması, yeni mevsimi şenliklerle karşılaması amacıyla düzenlenen Bahar Şenlikleri; öğrencilerin verdiği konserler, halk oyunları, tiyatro, dia step gösterileri ve çeşitli animasyonlarla hafta boyunca sürmektedir. Öğrencilerin beklentileri doğrultusunda konser, sportif faaliyetler, yarışmalar, kültürel toplantılar, sunumlar düzenlenerek öğrencilerin eğlenceli bir süreç geçirmeleri sağlanmaktadır. Bunun yanı sıra üniversite ile aralarındaki aidiyet duygusu da güçlendirilmektedir.
 
PLANLAMAK
 
Üniversitelerin bir görevi de öğrencilerini geleceğe hazırlamaktır. Rekabetin hızla arttığı, mevcut kaynakların tükendiği ya da daraldığı bir dönemde, kişinin yetiştirilmesi kadar donanımını ortaya koyabileceği bir bakış açısına sahip olması da önemlidir. Bu amaçla üniversite öğrencilerini kamu ve özel sektörde faaliyet gösteren şirketlerin yöneticileriyle bir araya getirip geleceklerine dair plan yapmalarını sağlamak ve iletişimlerine aracı olmak amacıyla Kariyer Günleri düzenlemektedir.
 
FİLM GÜZELDİR, KISA FİLM ÖZELDİR.
 
Kısa film festivalleri pek çok amatör ve profesyonel sinemacı ve iletişimciyi buluşturan, sanatsal ve kültürel paylaşımı sağlayan önemli etkinliklerdir. Geleneksel İnönü Üniversitesi Kısa Film Festivali yurt içi ve yurt dışından birçok sinemaseverin ilgi odağı olan bir etkinlik olarak dikkat çekerken birçok sanatçıyı da öğrencileriyle buluşturmaktadır.
 
SPORTİF FAALİYETLER

Uluslararası standartlarda 6500 kişilik sentetik futbol sahası, 700 kişilik kapalı spor salonu, 8 tenis kortu. Jimnastik ve halk oyunları için 2 adet cep salonunu da içeren bir spor kompleksi 210 kişilik bir spor salonu, 4 halı saha, 1 bilardo salonu, 1 kum voleybol sahası, 1 açık, 1 kapalı yarı olimpik yüzme havuzları ile sporun "yaşam tarzı" olduğu İnönü Üniversitesi kampüsünde; öğrencilerin zamanlarını sporla iç içe, verimli ve aktif geçirmeye teşvik etmek için sayısız fırsat sunulmaktadır.
 
KÜTÜPHANE
 
7000 metrekare alan üzerine kurulu olan kütüphanesinde 160.000 basılı kaynak, 31 adet veri tabanı naboneliği ile 2000"e yakın İstanbul Büyükşehir Belediyesi"nin Görme Engelliler Kütüphanesi"nin sesli kitapları bulunmaktadır. Özel koleksiyon, kültürel yayınlar, bilgisayarlı özel çalışma ve multi-medya odaları ile bilgiyi çağdaş bir donanımla paylaşan İnönü Üniversitesi Kütüphanesi, konferans ve sergi salonlarında düzenlenen etkinlerle adından sıkça söz ettirir. Ayrıca kütüphane içerisinde 137 kişilik seminer salonu, 26 bilgisayarlı DVD izleme odası, 1 görme engellilere özel çalışma odası, 7 özel çalışma odası bulunmaktadır.
 
Öğrencilerin çağdaş teknolojik hizmetlerden yararlanarak bilgiye en kısa yoldan ulaşabilmeleri ve bilgi çağını yakalayabilmeleri amacıyla kampus alanı içerisinde kablosuz internet kullanımı öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.
 
KABLOSUZ İNTERNET AĞI

Üniversitede öğrencilerin, akademik ve idari personelinin bilgiye her an her yerde ulaşabilmeleri amacıyla üniversitenin internet altyapısı geliştirilmiş ve tüm kampus alanı 24 saat kesintisiz kablosuz internet ağı ile donatılmıştır.
 
ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI
 
Öğrenci toplulukları açısından oldukça zengin olan üniversite, topluluk oluşumları ile öğrencilerin eğitim dışında kalan boş zamanlarında ortaya koydukları ortak çalışmaları ve birlikte gerçekleştirdikleri etkinlikleriyle bu zamanı en iyi şekilde değerlendirmelerini hedeflemektedir. Bu da öğrencilerin girişimci olma özelliğini artırmakta ve öz güveni yüksek kişiler olarak yetişmelerine büyük katkı sağlamaktadır.
 
ÖĞRENCİ DEĞİŞİM PROGRAMLARI

Öğrenci ve öğretim elemanlarının gelişimine yönelik Farabi ve Erasmus programları aktif olarak uygulanmaktadır. 2010 yılından itibaren uluslararası öğrenci kabul eden üniversitenin yabancı öğrenciler tarafından tercih edilirliği giderek artmaktadır
 
ÖĞRENCİ KONSEYİ

İnönü Üniversitesine bağlı fakülte, yüksekokul, konservatuvar, meslek yüksekokulu ve enstitülerde kayıtlı öğrencilerin eğitim, sağlık, spor ve kültürel ihtiyaçlarının karşılanması ve geliştirilmesinde haklarını gözetmek, ulusal çıkarlar konusunda duyarlı olmalarını sağlamak, yükseköğretim kurumları yönetim organları ile öğrenciler arasında etkili bir iletişim kurarak öğrencilerin beklenti ve isteklerini yönetim organlarına iletmek ve öğrencilerin eğitim-öğretim konusundaki kararlara katılımını sağlamak amacıyla İnönü Üniversitesi Öğrenci Konseyi bulunmaktadır. İnönü Üniversitesi; öğrencilere verdiği söz hakkıyla demokratik duruşunu geliştiren, öğrencilerin görüşlerine önem veren, üniversitenin sorunlarını bu yolla çözmeye çalışan, demokratik katılıma inanan bir üniversitedir. Öğrenci konseyi İnönü Üniversitesi öğrencilerinin sesidir.
 
ÇİFT ANA DAL PROGRAMI
 
Bu programla üniversitenin fakülte/yüksekokullarının herhangi bir diploma programında öğrenim gören, başarı şartını ve diğer koşulları sağlayan öğrencilerin ikinci bir diploma programından eş zamanlı olarak ders alıp iki ayrı diploma alabilmesi sağlanmaktadır.
 
YAN DAL PROGRAMI

Bu programla, bir diploma programına kayıtlı öğrenciye öngörülen şartları taşıması kaydıyla, üniversitenin fakülte/yüksekokullarının herhangi bir diploma programında öğrenim görürken başka bir diploma programı kapsamında belirli bir konuya yönelik sınırlı sayıda dersi almak suretiyle, yan dal sertifikası alabilme imkânı verilmektedir.
 
YATAY VE DİKEY GEÇİŞ

Üniversitenin fakülte, yüksekokul, konservatuvar veya meslek yüksekokulları birimlerine Yükseköğretim Kurumları arasında Ön Lisans ve Lisans Düzeyinde Yatay Geçiş Esaslarına İlişkin Yönetmelik doğrultusunda kontenjan dâhilinde yatay geçişle öğrenci kabul edilmektedir. Meslek Yüksekokulları mezunları, ilgili yönetmelikteki koşulları sağlamaları hâlinde dört yıllık lisans eğitimine devam edebilmektedir.
 
TURGUT ÖZAL TIP MERKEZİ

İnönü Üniversitesi Tıp Fakültesi Araştırma Hastanesi olan Turgut Özal Tıp Merkezi; amatör ruhla çalışan donanımlı ve tecrübeli akademik personeliyle sağlık alanında ülkemizin en önemli ve en modern tıp merkezlerinden biridir.
 
Anne ve Bebek Dostu, Engelli Dostu Hastanesi"nde 235"i yoğun bakım yatağı olmak üzere 1027 yatak kapasitesi mevcuttur. Canlıdan canlıya karaciğer naklinde dünyada 2. Avrupa"da 1. sırada olan Turgut Özal Tıp Merkezi"nde karaciğer, böbrek ve kemik iliği gibi organ nakilleri uluslararası standartlarda uygulanmaktadır. Bu başarıların yanı sıra göz kornea nakli ve böbrek nakillerinde de üstün başarı gösteren hastane, yakın zamanda kalp naklini de gerçekleştirerek tüm branşlarda yetkin bir organ nakil merkezi olmayı hedeflemektedir.
 
Her geçen gün büyük bir hızla gelişen Turgut Özal Tıp Merkezi, Malatya ve Türkiye"nin olduğu kadar özellikle komşu ülkeler başta olmak üzere Avrupa ve dünyadan her türlü hastanın tedavi ve ameliyatının güvenle yapıldığı bir referans merkezi olmuştur.
 
FAKÜLTELER

• Mühendislik Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• Diş Hekimliği Fakültesi
 
• Eczacılık Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar ve Tasarım Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
• Su Ürünleri Fakültesi
 
• Ziraat Fakültesi
 
YÜKSEKOKULLAR
 
• Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu
 
• Devlet Konservatuarı
 
• Malatya Sağlık Yüksekokulu
 
• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Malatya Meslek Yüksekokulu
 
• Arapgir Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Kale Meslek Yüksekokulu
 
• Battalgazi Meslek Yüksekokulu
 
• Akçadağ Meslek Yüksekokulu
 
• Sürgü Meslek Yüksekokulu
 
• Doğanşehir Meslek Yüksekokulu
 
• Hekimhan Meslek Yüksekokulu
 
• Yakınca Meslek Yüksekokulu
 
• Adalet Meslek Yüksekokulu
 
• Darende Bekir Ilıcak Meslek Yüksekokulu
 
ADRES

İnönü Üniversitesi Merkez Kampüsü, 44280, Malatya,
 
Tel: 0422 377 30 00
 
www.inonu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna