İstanbul Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » İstanbul Üniversitesi hakkında bilgi

İstanbul Üniversitesi hakkında bilgi

   

İstanbul Üniversitesi hakkında bilgi

Üniversitelerin kuruluş amaçları, bilimsel araştırma yapmak, ülkesini bilimsel çalışılmalarla temsil etmek ve geleceğe taşımaktır. İstanbul Üniversitesi dünya ile bütünleşmiş, evrensel değerlere sahip öğretim elemanı açısından zengin bir kurumdur. Alanında uzman öğretim kadrosu birikimli yönetimi, çağdaş yapısı ve özellikle sağlık, fen ve sosyal bilimler alanındaki bilimsel katkılarıyla, Türk ve yabancı öğrencilerin ilgi odağıdır.
 
İstanbul Üniversitesi, bünyesinde bugün itibariyle 15.000"in üzerinde deneyimli ve birikimli akademik ve idari kadro görev yapmaktadır. Üniversite ve sektör işbirliği çerçevesinde gerçekleştirilen çalışmalarla, eğitim programlarında kuramsal bilginin yanı sıra uygulama süreçleri de etkin şekilde yer almaktadır. Ayrıca İstanbul Üniversitesi, yeni kurulan ve gelişmekte olan üniversitelere akademik kadro yetiştirerek öncü üniversite kimliğinin gereklerini de yerine getirmektedir.
 

TÜBİTAK"ın Türkiye"deki üniversitelerin 27 yıllık bilimsel yayın performansını çıkardığı listede İstanbul Üniversitesi birinci sırada yer aldı. Avrupa"nın ilk on, ülkemizin en eski ve köklü üniversitesi olan İstanbul Üniversitesi öncü ve lider kimliği ile Türk yükseköğretim hayatında yeni başarılar elde etmeye devam ediyor. 2006, 2007, 2008, 2009 ve 2010 yıllarında yayın sayısında birinci olan İstanbul Üniversitesi son beş yıldır da “Dünyanın en iyi 500 üniversitesi” arasına giren tek Türk Üniversitesi.
 
Bilimsel Araştırma Projeleri Birimi (BAP), her türlü bilimsel araştırma projesine destek sağlamaktadır. Üniversite, uluslararası eğitim, deneyim ve bilgi akışına da büyük önem vermektedir. Bunun için her yıl birçok öğrenci ve akademisyen çeşitli sürelerle (4 aylık, 6 aylık, 1 yıllık) yurt dışındaki üniversitelere gönderilmektedir.
 
Çeşitli fakülte, yüksekokul ve enstitülerde öğretim gören öğrencilere dil eğitimi veren Yabancı Diller Bölümü, öğrencilerine dünyadaki gelişmeleri yakından takip etmelerini ve meslek yaşamlarında daha iyi iş olanaklarına sahip olmalarını sağlayacak yabancı dil donanımını kazandırıyor. Dileyen öğrenciler ileri düzeyde yabancı dil bilgisi edinme, yeni oluşturulan sertifika programına katılarak ikinci ya da üçüncü bir dil öğrenme imkanından yararlanabiliyor. Hazırlık eğitimi gerektiren ve derslerin tümünün ingilizce okutulduğu tıp, iktisat ve işletme lisans programlarında, zorunlu ve isteğe bağlı hazırlık okutulan ve derslerin %30"unun ingilizce verildiği 11 eğitim programında öğrenciler, dil eğitimi olanaklarından en ileri düzeyde yararlanabiliyor. Ayrıca fakülte öğrencilerine mesleki yabancı dil eğitimleri de veriliyor.
 
Üniversitenin en önemli özelliklerinden birisi de öğretim üyeleri ve öğrencileri arasında kurulan sıcak iletişim ortamıdır. Bu sayede bilgi ve deneyimler paylaşılırken, karşılaştırılan sorunlar da rahatça çözülmektedir. Ülkemizin ilk ve en köklü üniversitesi İstanbul Üniversitesi lider kimliğine yakışır şekilde çalışmalarını sürdürmektedir.
 
BURS OLANAKLARI

İstanbul Üniversitesi, başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilerinin eğitim ile ilgili temel ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü desteği sunmaktadır. Üniversite, başarılı öğrencilerine burs desteği sağlamaktadır.
 
Sağlanan burs desteği ile öğrenciler çeşitli ihtiyaçlarını karşılamaktadır. İstanbul Üniversitesi, kendi burs olanağı dışında, yine ihtiyaç sahibi öğrencilere Kredi ve Yurtlar Kurumuna bildirerek, onlara 12 ay boyunca burs sağlamaktadır.
 
Sağlanan burslara ek olarak İstanbul Üniversitesi, yarı zamanlı öğrenci çalıştırma programı kapsamında, çalışmak isteyen öğrencilere kendi eğitim kurumları içinde ve kendi bilim dallarıyla ilgili alanlarda çalışma olanağı sağlamaktadır.
 
Günde dört saat olmak üzere haftada 20 saat çalışan öğrenciler bir yandan kazanç elde ederken bir yandan da mesleki deneyim ve ek gelir kazanmaktadırlar.
 
Bütün bunların dışında, dışarıdan burs veren kuruluşlarla da bağlantı kurularak binlerce öğrenciye ekonomik destek sağlanmaktadır. Öğrenciler, İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı, Başbakanlık, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Vakfı, İstanbul Tıp Fakültesi Vakfı, Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği, İstanbul Ticaret Borsası ve Türk Eğitim Vakfı gibi yüzlerce kurumun burslarından yararlandırılmaktadır. Ayrıca üniversitenin her yerleşkesinde bulunan öğrenci rehberlik danışmanlık ve sosyal destek birimlerinin yardımıyla öğrencilerin burs ihtiyaçlarını karşılamak için çözüm üretilmekte, öğrencilere her türlü destek sağlanmaktadır.
 
BARINMA ve BESLENME OLANAKLARI

İstanbul gibi bir metropolde öğrenciler için ekonomik ve uygun barınma imkânı bulmak, en büyük sorunlardan biridir. Bunun farkında olan ve öğrenci merkezli eğitim anlayışını benimseyen İstanbul Üniversitesi, eğitimlerini sağlıklı bir şekilde sürdürebilmeleri için öğrencilerinin barınma ve beslenme sorununa titizlikle eğilmektedir.
 
Öğrencilerin beslenme ihtiyacını karşılamak için bütün yerleşkelerde her gün 4 çeşit öğle yemeği çıkaran toplam 17 yemekhane hizmet verilmektedir. Diyetisyenler tarafından belirlenen ve hijyenik ortamda hazırlanarak 5 ayrı mutfakta test edilen yemekler, ekonomik fiyatlarla öğrencilere sunulmaktadır. Ayrıca ikinci öğretimde okuyan ve yurtta kalan öğrenciler için de akşam yemeği verilmektedir. Günlük yaklaşık 15.000 kişinin yararlandığı yemekhaneler haricinde öğrenciler, tüm fakülte ve yüksekokullarda bulunan kafeterya ve kantinlerden faydalanabilmektedir.
 
Öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak amacıyla Avcılar ve Cerrahpaşa yerleşkelerinde, sadece İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin kalabileceği yurtlar açılmıştır.
 
Avcılar Yerleşkesindeki Yurtlar
 
Avcılardaki modern yurtlarda, öğrencilerin her türlü ihtiyaçları düşünülerek bütün imkânlar sunulmuştur. Yurtlarda 24 saat sağlık hizmeti verilmekle beraber, olası acil durumlara karşı 24 saat ambülans bulundurulmaktadır. Ayrıca her blokta 24 saat sıcak su, tüm odalarda internet bağlantısı ve çamaşır makineleri vardır. Tüm yurt geneline 24 saat hizmet veren büyük bir kantin, kafeterya, spor salonu yanı sıra her blokta birer kantin ve okuma salonu vardır. Yerleşkede birçok bankaya ait ATM ve PTT şubesi de öğrencilerin ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Yurt öğrencileri, yurdun hemen yanı başında bulunan Avcılar Öğrenci Kültür Merkezi"nin bütün etkinlik ve aktivitelerine katılarak sosyal ilişkilerini geliştirme olanağından yararlanmaktadır.
 
Cerrahpaşa Yerleşkesindeki Yurtlar

Cerrahpaşa Yerleşkesi"nde, özel sektör işbirliği ile yapılmış ve tek kişilik odalarda sadece kız öğrencilerin kaldığı iki modern yurt bulunmaktadır. Kredi ve Yurtlar Kurumu Yurtları Tüm bunların yanı sıra öğrenciler yerleşkelere çok yakın mesafede bulunan Kredi ve Yurtlar Kurumu"na ait birçok yurttan faydalanabilmektedir.
 
KAMPÜS OLANAKLARI

İSTANBUL ÜNİVERSİTESİ YERLEŞKELERİ

Beyazıt Yerleşkesi

Türkiye"de üniversite denildiğinde ilk akla gelen yapı, İstanbul"un yedi tepesinden birinin üzerine kurulan, hem Marmara Denizi"ne, hem de Haliç"e tam tepeden bakan, ülkemizde akademik hayatın sembolü olan ihtişamlı anıtsal kapısıyla Beyazıt Meydanı"na açılan Beyazıt Yerleşke"sidir. Tarihi bir dokuya sahip olan yerleşke, 556 yılı aşkın bilimsel birikimiyle Türkiye"nin bilim ve kültür tarihinin bir abidesidir.
 
Merkezindeki rektörlük idari birimleri yanı sıra birçok fakülteyi, yüksekokulu, enstitüyü barındıran yerleşke, öğrencilerin ve öğrenci kulüplerinin düzenledikleri sosyal aktivitelerle canlı bir ortama sahiptir. Yerleşkede, akademisyenlerin ve öğrencilerin bilimsel, sosyal ve kültürel etkinlik yapma ihtiyaçlarını karşılamak için her türlü altyapı imkânlarını sunan, irili ufaklı birçok konferans ve sergi salonu, kütüphane, konser alanı ile sportif etkinlikler için 3 halı saha, 2 açık spor tesisi ve bir kapalı spor salonu bulunmaktadır.
 
Düzenlenen panel, sempozyum ve şenliklerde, sanat, bilim, politika ve ekonomi dünyasının birçok önemli ismi misafir edilmekte İstanbul"un merkezindeki doğal parkta tarih, bilim ve sanat buluşturulmaktadır.
 
Avcılar Yerleşkesi

İstanbul Üniversitesi"nin en büyük yerleşkesi olan Avcılar Yerleşkesi, renkli sosyal ve kültürel ortamı ile öğrencilerin hem eğlenceli saatler geçirmelerine, hem de bireysel ve sosyal yönlerini geliştirmelerine olanak sağlamaktadır. Yerleşke, Küçük Çekmece Gölü"nün yanı başında bulunan planlı yapılarıyla çağdaş bir bilim kenti görünümündedir. İstanbul gibi bir metropolde bu kadar büyük alana sahip olması, öğrencilerin her türlü taleplerinin karşılanmasını kolaylaştırmıştır. .
 
Yerleşkede çeşitli fakülte ve yüksekokulların yanı sıra, 2008 yılında hizmete giren bir sosyal tesis, öğrenci kültür merkezi, yemekhaneler ve birçok konferans salonu ayrıca Veteriner Fakültesi öğrencilerinin bire bir vaka üzerinde çalışmalarına olanak sağlayan hayvan çiftliği ve 24 saat hizmet veren hayvan hastanesi bulunmaktadır. Modern yurtlar, öğrencilerin barınma problemini ortadan kaldırırken özel sektör işbirliği ile yapılan Teknoloji Merkezi de öğrencilere her türlü teknolojik altyapıyı sunmaktadır. Özel ağaçlandırılmış yeşil alanları ile Avcılar Yerleşkesi"nde sportif etkinlikler için standart bir çim saha, kapalı spor salonu, halı saha, 2 tenis kortu ve açık basketbol sahası öğrencilerin, araştırma ve projeleri için kütüphane, laboratuvar ve bilgisayar hizmeti vermektedir.
 
Cerrahpaşa Yerleşkesi

Cerrahpaşa Yerleşkesi, adını, bulunduğu semtten almıştır. 1911 yılından bugüne kadar hastalara hizmet ve-ren Cerrahpaşa Yerleşkesi, 1930 yılında Gazi Mustafa Kemal Atatürk"ün “Bu hastane sahile kadar uzanmalıdır” sözleri üzerine gelişmeye başlamış, 1967 yılında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ile büyük bir ivme kazanmıştır.
 
Bugün 350 bin metrekare açık alana sahip olan yerleşke içerisinde, İstanbul"un sağlık sorunlarının büyük kısmına karşılık verebilecek durumda olan 210 bin metrekare kapalı alana sahip 21 ayrı bina vardır. Öğrencilerin sportif etkinlikleri için bir halı saha, bir basketbol sahası ve voleybol maçlarının yapıldığı, 250 seyirci kapasiteli kapalı spor salonu ile 930 kişilik oditoryum ve altı toplantı salonu bulunan yerleşkede ayrıca kız öğrenciler için tek kişilik odaların bulunduğu yurtlar yer almaktadır.
 
Çapa Yerleşkesi
 
Çapa Yerleşkesi, İstanbul"un Fatih semtinde, şehrin ana bulvarlarından Millet Caddesi ve Adnan Menderes Bulvarı arasında, 112 bin metrekarelik bir alanda yer almaktadır. Yerleşke, değişik tedavi ve eğitim ünitelerinin bulunduğu, tarihi özelliğe sahip 25 yapıyı kapsamaktadır.
 
Yerleşkede, akademisyenlerin ve öğrencilerin bilimsel çalışmalarına büyük katkı sağlayan Diş Hekimliği Fakültesi Kütüphanesi ve 17, 18 ve 19. yüzyıllardan kalma çok sayıda tıbbi eserin bulunduğu Hulusi Behçet Kütüphanesi, binlerce cilt kitap ve pek çok sayıdaki periyodik yayınla hizmet vermektedir.
 
Öğrenciler, kendilerine ayrılan mekânlarda, 18 dalda kültür ve sanat etkinliklerini sürdürmekte, sportif etkinliklerini Diş Hekimliği Fakültesi ve Prof. Dr. Kaya Çilingiroğlu kapalı spor salonlarında yürütmektedirler.
 
Bahçeköy Yerleşkesi

Bahçeköy Yerleşkesi, Marmara Denizi ve Karadeniz arasındaki bağlantıyı oluşturan İstanbul Boğazı"nın Avrupa yakasında ve Belgrat Ormanı"nın sınırındaki Bahçeköy Beldesi"nde yer almaktadır.
 
Yerleşke, Orman Fakültesinin gereksinim duyduğu alan araştırmalarına elverişli bir ortam olan ormanlık alan içinde bulunmaktadır. Öğrencilerin araştırma ve uygulama yapabilecekleri 740 hektarlık bir ormanla beraber aktif olarak kullanılan 17 hektarlık bir alandan oluşan yerleşkede eğitim yapılan 13 ana bina, toplam 36.674 metrekare alanı kapsamaktadır.
 
Yerleşkede konferans salonlarının yanı sıra sportif etkinlikler için standart bir futbol sahası, 2 minyatür futbol sahası, 2 tenis kortu, 2 basketbol sahası ve 2 hentbol sahası mevcuttur.
 
Şişli Yerleşkesi

Florence Nightingale Hemşirelik Meslek Yüksekokulu öğrencilerinin eğitim gördüğüŞişli Yerleşkesi, 1961 yılında Şişli Abide-i Hürriyet Caddesi üzerinde kurulmuştur. Yerleşkede öğrencilerin hizmetine sunulmuş bir kapalı spor salonu, 168 kişi kapasiteli bir konferans salonu, yemekhane, kantin ve çeşitli bankalara ait ATM"ler, internet odası ve büyük bir kütüphane bulunmaktadır.
 
Öğrenciler aynı bahçeyi paylaştıkları Florence Nightingale Hastanesinde staj yapma imkânına da sahiptir.
 
Bakırköy Yerleşkesi

Bakırköy"de Demirkapı Caddesi üzerinde bulunan Bakırköy Yerleşkesi, 1996 yılında açılmıştır. Bakırköy Hemşirelik Meslek Yüksek Okulunun bulunduğu yerleşkede, voleybol sahası, masa tenisi ve santranç odası gibi sportif olanakların yanı sıra bilimsel çalışmalar için kütüphane, internet odası ve konferans salonu da mevcuttur. Öğrencilerin ihtiyaçları düşünülerek, yemekhane, kantin ve çeşitli bankalara ait ATM"ler de yerleşke içinde yer almaktadır.
 
Kadıköy Yerleşkesi

Kadıköy Sahili"nde İskele Caddesi üzerinde bulunan tarihi binada eğitim veren İstanbul Üniversitesi Devlet Konservatuvarını barındıran Kadıköy Yerleşkesi, 3 bin metrekarelik kullanım alanına sahiptir. İçerisinde öğrencilerin çalışmaları için kütüphane ve 100 kişilik bir konser salonunun yanı sıra bir de kantin bulunmaktadır.
 
Bütün bu yerleşkelerin yanı sıra Sapanca, Gökçeada ve Silivri"de, İstanbul Üniversitesine bağlı çeşitli fakülte ve yüksekokullara ait birimler; Enez ve Baltalimanı"nda sosyal tesisler mevcuttur.
 
KÜLTÜREL VE SANATSAL ETKİNLİKLER
 
İstanbul Üniversitesi, çağdaş eğitim anlayışı gereği kaliteli bir eğitimin yanında, öğrencilerin organize ettiği sosyal, kültürel ve sanatsal etkinlikleri de desteklemektedir. Çünkü bilgiyi kullanabilme ve onu geliştirebilme, özgürce tartışıp yeni fikirler üretebilme yeteneği sadece bilimsel eğitimle değil sanatsal ve kültürel etkinliklerle de kazanılmaktadır. Bu unsurları, aynı potada eriten İstanbul Üniversitesi öğrencilerinin donanımlı olarak yetişmeleri ve hayata hazırlanabilmeleri amacıyla her türlü kültür, sanat ve sosyal etkinliği desteklemektedir. Bunun için üniversitenin tüm olanakları öğrenci odaklı anlayışla yeniden düzenlenmiş, öğrenci kültür merkezleri, tiyatro, sinema, konferans salonları, kulüp odaları gerekli ekipmanlar ile donatılarak öğrencilerin hizmetine sunulmuştur.
 
Üniversite bünyesinde sinema, tiyatro, bilgisayar, ebru, dağcılık, hukuk, iktisat, diplomasi, fotoğraf ve benzeri birçok konuda faaliyet gösteren yüzlerce kulüp bulunmaktadır. Öğrenciler, gerek fakülte bünyesinde, gerekse Beyazıt ve Avcılar Yerleşkeleri"nde bulunan Öğrenci Kültür Merkezleri"ndeki kulüpler aracılığıyla kültür ve sanat etkinliklerini düzenlemektedirler.
 
Öğrenci kulüpleri ortaklaşa etkinliklerle üniversiteye renk katarken diğer üniversite kulüpleri ve yurt dışındaki öğrenci toplulukları ile de ulusalarası etkinlikler gerçekleştirmektedir.
 
Bunun yanında her yıl tüm İstanbul üniversitesi öğrencilerinin katılımıyla “İstanbul Üniversitesi Bahar Şenlikleri” düzenlenmektedir. Basın ve Halkla İlişkiler Müdürlüğü koordinatörlüğünde oluşturulan bir düzenleme komitesi yönetiminde, öğrenci kulüpleri tarafından düzenlenmeye başlayan bahar şenliklerinde öğrenciler kültürel, sanatsal, sportif birçok etkinlik düzenlemekte ve bir hafta boyunca üniversite yerleşkelerinde oldukça renkli ve coşkulu anların yaşanmasına neden olmaktadırlar
 
ÖĞRENCİ KÜLTÜR MERKEZİ

Öğrenci Kültür Merkezi (ÖKM), İstanbul Üniversitesi öğrencilerine sanatsal ve kültürel etkinlikleri için ortak mekânlar oluşturma düşüncesiyle 1990 yılında kurulmuştur. Türkiyedeki diğer üniversitelere de model olan yapısıyla ÖKM, öğrencilere ilgi ve beceri alanlarına göre boş zamanlarını değerlendirme, yeni ilgi alanları bulma, sanatsal yeteneklerini geliştirme, güzel sanatlarla ilgili etkinlikleri izleme ve bu etkinliklere aktif bir şekilde katılma olanağı sunmaktadır.
 
Öğrenciler ÖKM"de gerçekleştirdikleri ulusal ve uluslararası alanda her türlü şenlik, bilimsel toplantı ve benzeri etkinliklerde İstanbul Üniversitesini gururla ve büyük bir başarıyla temsil etmektedirler. Böylece hem kendi ufuklarını ve vizyonlarını geliştirmekte, hem de üniversitenin tanıtımına katkıda bulunmaktadırlar. İstanbul Üniversitesi, öğrencilerin bu katılımlarıyla uluslararası alanda sesini sadece bilimsel anlamda değil, kültürel anlamda da duyurma şansını elde etmektedir.
 
İstanbul Üniversitesinin iki büyük yerleşkesinde, Beyazıt ve Avcılar"da, iki ÖKM öğrencilere hizmet vermektedir.
 
Beyazıt Yerleşkesi bünyesinde etkinlik yürüten öğrenci kulüplerine ait odalardan oluşan 2100 metrekarelik kapalı alanda faaliyet gösteren Beyazıt ÖKM"de, resim, fotoğraf, ebru ve benzeri sergilerin açılabileceği sergi salonu; film gösterimi, panel, söyleşi, müzik dinletisi gibi değişik etkinliklerin gerçekleştirilebildiği 100 kişilik bir sinema salonu ile 120 kişilik bir tiyatro salonu ve güncel yayınları içeren zengin bir kitaplık bulunmaktadır.
 
2009 öğretim yılı itibariyle Beyazıt ÖKM"de, Bilgisayar, Bilimkurgu ve Fantezi, Dil, Diplomasi, Ebru, Edebiyat ve Felsefe, Fotoğraf, Halkbilim, Müzik, Resim, Sinema, Sosyal Araştırmalar, Tiyatro, Toplum Gönüllüleri, Türkçe Yaşam ve Türk Sanat Müziği Kulüpleri olmak üzere toplam 16 kulüp, 5.000"i aşkın üyesiyle etkin çalışmalar yapmıştır. Üretim ve paylaşımın temel olduğu Öğrenci Kültür Merkezi"nde, öğrenci, öğretim üyesi ve sanatçılar el ele verip kültür alanında eserler vermekte, bunları sergileyerek hem kültürel gelişime katkıda bulunmakta hem de üretici insan olma yolunda adımlar atmaktadırlar.
 
Avcılar ÖKM"de, sergi salonu, kütüphane, yemekhane, mediko sağlık merkezi ve büyük bir kantin öğrencilerin hizmetine sunulmuştur. Bu yerleşkedeki etkinlikler Avcılar Koordinasyon Merkezi tarafından da desteklenmektedir. Merkezler, etkinlik alanına göre kulüplerin ihtiyaç duyduğu teknik ve elektronik araçlar, bilgisayar ve internet ağıyla donatılmıştır.
 
Her yıl öğrenim yılı başlında, kulüplerin katılımıyla dü zenlenen “Öğrenci Şenliği” ve kapsamlı bir programla hazırlanan “İstanbul Üniversitesi Kültür Günleri”, ÖKM"nin artık gelenekselleşen çalışmaları arasında yer almaktadır.
 
Ayrıca İstanbul Üniversitesi öğrencileri, yazın 2 ay sürecince (temmuz-ağustos) 100"er kişililik gruplar halinde, İstanbul Üniversitesi Enez Sosyal Tesisleri"nde 10"ar günlük tatil yapabilmektedir. Bu olanak sayesinde öğrenciler, çok uygun bir ücret karşılığında deniz ve güneşin kesiştiği noktada arkadaşları ile birlikte kültürel ve sanatsal etkinliklerine, yaz kampı şeklinde devam edebilmektedirler.
 
SPOR ETKİNLİKLERİ
 
İstanbul Üniversitesinin fakülteler arası ve üniversiteler arası her türlü sportif etkinliklerini düzenleyen İstanbul Üniversitesi Spor Birliği Kulübü, 1953 yılında kurulmuştur. Kulüp hem öğrencilerin hem de öğretim üyelerinin desteği ile sporun çeşitli alanlarında faaliyet göstermektedir. Kulübün faaliyetlerini dört ana başlıkta toplamak mümkündür:
 
Spor Şöleni
 
Üniversitelerarası Müsabakalar, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Federasyona Bağlı Faaliyetler, Spor Okulları , Spor Birliği Kulübü, tenis, judo, boks, satranç, güreş, tekvando, yüzme, masa tenisi, hentbol, atletizm ve dağcılık dallarında da faaliyet göstermektedir.
 
Spor Kulübüne bağlı olan, Avcılar, Cerrahpaşa, Çapa ve Beyazıt Kapalı Spor Salonları, 6 halı saha, 6 basketbol sahası, voleybol ve futbol sahaları ile 3 tenis kortu mevcuttur.
 
Kulüp bünyesinde Avcılar Yerleşkesi"nde faaliyet gösteren spor okulu, üniversite idari ve akademik personelinin çocuklarının yanı sıra çevre bölgelerden gelen ve spora meraklı çocuklara tenis, basketbol, voleybol ve futbol branşlarında eğitim vermektedir.
 
Üniversite bünyesinde kurulan İSÜDAK (İstanbul Üniversitesi Doğal Afetler Arama Kurtarma Ekibi) her biri profesyonel olarak etkinliklerde yer alan öğretim üyeleri ile arama kurtarma konularında kurslar ve seminerler düzenlemekte, bu çalışmalarda gönüllü olarak çalışacak ekipler kurmaktadırlar.
 
Spor Birliği Kulübü bünyesinde faaliyet gösteren spor branşlarında İstanbul Üniversitesi pek çok başarı elde etmiştir.
 
Ayrıca Türkiyedeki pek çok spor liginde mücadele eden ve milli takıma kadar seçilme başarısı gösteren öğrenciler, hem spor yaşamlarını sürdürmekte hem de eğitimlerine devam etmektedirler.
 
BİLİMSEL ARAŞTIRMA OLANAKLARI

Üniversitelerin kuruluş amacı, bilimsel araştırma yapmak, ülkesini bilimsel çalışmalarla temsil etmek ve geleceğe taşımaktır. İstanbul Üniversitesi de, bu anlayış çerçevesinde derslerde ve bilimsel araştırmalarda öğrencilerine yardımcı olacak tüm olanakları sunmaktadır. Bu amaçla İstanbul Üniversitesi, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı aracılığı ile öğrenci ve akademisyenlerin, yurt içinde ve yurt dışında düzenlenen çeşitli bilimsel toplantı, seminer, konferans, kongre ve kültürel etkinliklere katılabilmeleri için gerekli parasal desteği sağlamaktadır. Bu destek her yıl düzenli olarak öğrenci ve akademisyenlere sunulmaktadır.
 
Öğrencilerin, yaptıkları araştırma projelerinde yararlanabilecekleri Üniversite kütüphanelerinde 2 milyon civarında bilimsel, 20 binin üzerinde yerli ve yabancı süreli yayın bulunmaktadır. Bu yayınlardan, 350.000"inin bibliyografik künyesine elektronik ortamda tarama yaparak ulaşmak mümkündür. Bunların dışında elektronik veri tabanları ve e-dergilere kütüphanelerin web sitelerinden erişim sağlanabilmektedir.
 
İstanbul Üniversitesinin aktif şekilde desteklediği öğrencilerin bu bilimsel çalışmalarına, İstanbul Üniversitesinin dünyanın en iyi 500 üniversitesi arasında yer almasını sağlayan ve uluslararası atıf indekslerine göre en çok bilimsel yayın noktasında üniversiteyi birinciliğe taşıyan öğretim üyeleri de her türlü desteği vermektedir. Öğrenciler, İstanbul Üniversitesinin veya öğretim üyelerinin İstanbul"da düzenledikleri yüzlerce ulusal ve uluslararası bilimsel toplantıya ve sempozyumlara da katılmakta, birikimlerini arttırmaktadırlar.
 
KÜTÜPHANE HİZMETLERİ

İstanbul Üniversitesi kütüphaneleri, modern yapıları, bilgisayarlı tarama sistemi, zengin ve kaliteli yayınlarıyla uluslararası standartlarda hizmet veren kütüphanelerden oluşmaktadır. Üniversite öğrenci ve öğretim üyeleri kitap, dergi ve di ğer materyallerden, ister kütüphane içerisinde, ister belli süreler için ödünç almak suretiyle ücretsiz olarak yararlanabilmektedirler.
 
ERASMUS, FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI
 
Üniversitenin dünyadaki saygın konumunu daha iyi noktalara taşımak amacıyla İstanbul Üniversitesi yurt dışı eğitim çalışmalarına büyük önem vermektedir. Bu amaçla Üniversite, mevcut bilimsel işbirliği sözleşmeleri doğrultusunda, öğretim üyesi ve lisans öğrencilerini, belirli süreler için Amerika"nın ve Avrupa"nın önde gelen üniversitelerine göndermekte, onlara eğitim olanağı sağlamaktadır.
 
Yüksek öğretimin kalitesini arttırmak ve Avrupa boyutunu güçlendirmek amacıyla 2003–2004 öğretim yılında pilot proje olarak, İstanbul Üniversitesi Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu bünyesinde başlayan Erasmus Programı 2004–2005 öğretim yılından itibaren lisans ve lisansüstü düzeyde öğrenci ve öğretim elemanı değişimine başlamıştır. Pilot uygulamadan bugüne Erasmus programı ile yurt dışına 564 öğrenci, 75 öğretim üyesi gönderilmiş, yurt dışından 311 öğrenci 75 öğretim üyesi İstanbul Üniversitesi"ne gelmiştir.
 
Erasmus programı üniversiteler arasında ülkeler arası işbirliğini teşvik ederek, öğrencilerin ve eğitimcilerin Avrupa"da karşılıklı değişimini sağlayarak, Avrupa Birliği ülkelerindeki çalışmaların ve alınan derecelerin akademik olarak tanınmasına çalışmaktadır.
 
Bu bağlamda İstanbul Üniversitesi, değişim programı için 27 ülke 2003–2014 yılları arasında kullanılan/ kullanılacak olan ile 1350 adet Erasmus anlaşması imzalamıştır. 394 anlaşma ile Almanya en çok anlaşması olan ülke, ikinci sırayı 118 anlaşma ile İtalya, üçüncü sırayı da 106 anlaşma ile Avusturya almıştır.
 
Öğrenci Değişimi, Öğretim Elemanı Değişimi, Öğrenci ve Öğretim Elemanı Hibeleri, Öğrenci Staj Hareketliliği, IP Projesi, Yabancı Dil Sınavı Sonuçları, Çalışma Grupları Programı için belirli aralıklarla Erasmus Koordinatörleri toplantıları düzenleyen Uluslararası Akademik İlişkiler Kurulu, Erasmus ile gelen öğrenciler için de, tanışma ve bilgilendirme toplantıları, workshop ve seminer programları, müzik dinletileri, Türkçe kursları, piknikler, bilim, sanat ve kültür gezileri gibi çok çeşitli etkinlikler düzenlemektedir.
 
Sistemli bir şekilde yürütülen çalışmalar sonucu Avcılarda, Mercedes Benz Türk AŞ"nin yaptığı yurtta Erasmus öğrencilerinin gelip kalacağı yerler hazırlanmış, her fakülte, yüksekokul ve enstitüde Erasmus koordinatörleri belirlenmiştir.
 
Erasmus Değişim Programı, Avrupalı yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile işbirliği yapmalarını teşvik etmeye yönelik bir Avrupa Birliği programıdır. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri, kısa süreli öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlamaktadır.
 
FARABİ DEĞİŞİM PROGRAMI
 
İstanbul Üniversitesi tarafından, Uluslararası İlişkiler Kurulu bünyesinde Farabi Değişim Programı Ofisi kurulmasına dair teklif 02/04/2009 tarih ve 5 sayılı senato kararı ile kabul edilmiş ve Farabi Değişim Programı Ofisi kurulmuştur.
 
Çift Anadal

 
Çift anadal programının amacı, anadal lisans programlarını üstün başarıyla yürüten öğrencilerin, aynı zamanda ikinci bir dalda lisans eğitimi almalarını sağlamaktır. Çift anadal programı aynı yükseköğretim kurumunda (fakültede ya da yüksekokulda) yürütülen programlar arasında açılabilmektedir.
 
Çift anadal programı, ilgili bölümün önerisi ve fakülte/ yüksekokul yönetim kurulunun onayı ile kesinleşmektedir. Çift anadal programına kabul edilecek yıllık toplam öğrenci sayısı, o programa, o yıl kaydolan öğrenci sayısının %20"sini geçememektedir.
 
Çift anadal açmak isteyen ilgili bölüm, akademik yılın sonunda, izleyen akademik yılın kontenjanlarını belirleyerek Dekanlığa/Müdürlüğe bildirir. Dekanlık/Müdürlük, açılmasına karar verilen çift anadal programlarını ve kontenjanları ilan eder. Öğrenci, ilan edilmiş olan çift anadal programına, anadal lisans programının en erken 3 ve en geç 5. yarıyılı başında başvurabilmektedir. Çift anadal programına başvurular dekanlıkça/ müdürlükçe belirlenen tarihte, başvuru formu ve transkript belgesi ile ilgili fakülte dekanlığına/yüksekokul müdürlüğüne yapılmaktadır. Aynı anda birden fazla çift anadal programına ya da hem bir çift anadal hem de bir yandal programına kayıt yaptırılamamaktadır. Öğrencinin çift anadal programına başvurabilmesi için, başvurduğu döneme kadar anadal lisans programında aldığı tüm kredili dersleri başarıyla tamamlamış olması, başvuru sırasındaki genel not ortalamasının en az 3.00 olması ve anadal lisans programının ilgili sınıfında başarı sıralaması itibari ile en üst %20 içinde bulunması gerekmektedir. Kabul işlemi, fakülte/yüksekokul yönetim kurulu kararıyla tamamlanmaktadır. Çift anadal programı ortak dersler dışında en az 36 krediden oluşur. Öğrencinin anadal programındaki başarısı ve mezuniyeti, çift anadal programı nedeniyle hiçbir biçimde etkilenmez. Çift anadal programı için ayrı karne ve ayrı transkript belgesi düzenlenir. Çift anadal programındaki dersleri saptamada ve bunların alınacağı dönemleri planlamada öğrencilere yardımcı olmak ve çift anadal programının amacına uygun biçimde yürütülmesini sağlamak üzere ilgili bölüm başkanınca, öğretim üyeleri arasından bir çift anadal programı koordinatörü görevlendirilir. Çift anadal programı koordinatörü öğrencilerin anadal lisans programı danışmanları ile iletişim içinde görev yapar. İki programa birden saydırılacak dersler, bölümler arasında kararlaştırılır ve varsa daha önce alınan dersler, öğrencinin programa kabulü sırasında; diğerleri alındıkları dönem içinde, fakülte/yüksekokul yönetim kurulu kararı ile kesinleşir. İki programa birden saydırılan dersler, öğrencinin her iki programdaki yarıyıl kayıtlarında yer alır ve her iki transkript belgesinde de gösterilir. .
 
Öğrenci çift anadal programını kendi isteği ile bırakabilir. Anadal programında kaydı dondurulan öğrencinin, çift anadal programında da kaydı dondurulmuş sayılır. Çift anadal programında, herhangi bir dönemde ders açılmaması veya ders çakışması gibi nedenlerle ders alamayacak olan öğrencilerin, çift anadal programı veren bölümün teklifi ve fakülte/yüksekokul yönetim kurulunun kararıyla, o dönem için kayıtları dondurulabilir. Çift anadal programında, fakülte/yüksekokul yönetim kurulunca kabul edilmiş bir mazereti olmadığı halde iki dönem üst üste ders almayan öğrencinin çift anadal programından kaydı silinir. Anadal programında ağırlıklı genel not ortalaması (AGNO) 2.00"nin altına düşen öğrencinin çift anadal programından kaydı silinir. Öğrenci çift anadal programından ayrıldığında, başarısız olduğu çift anadal programı derslerini tekrarlamak zorunda değildir.
 
Anadal programında mezuniyet hakkını elde eden ve çift anadal programını en az 2.00 ortalama ile tamamlayan öğrenciye, ikinci anadal lisans diploması verilir. Çift anadal programından mezuniyet hakkını elde eden öğrenciye, anadal programından mezuniyet hakkını elde etmeden çift anadal programının lisans diploması verilmez. Anadal programından mezuniyet hakkını elde eden ve henüz çift anadal programını bitiremeyen öğrencilere, bu programı tamamlamak için en fazla iki yarıyıl süre tanınır. Bu süre, fakülte/yüksekokul yönetim kurulunun gerekçeli kararı ile anadal azami öğrenim süresinin sonuna kadar uzatılabilir. Bu öğrencilere, anadal programlarından mezun oldukları dönem sonunda bu programa ait diplomaları verilir. Ek süre boyunca çift anadal yaptıkları programa ait öğrenci katkı payını, lisans programında geçirdikleri toplam yarıyıl sayısı göz önüne alınarak ödemeye devam ederler. Yüksek lisans programına kayıt oldukları takdirde de ayrıca yüksek lisans öğrenci katkı payını öderler.
 
Yandal

Yandal programının amacı, anadal lisans ve ön lisans programlarını başarıyla yürüten öğrencilerin ilgi duydukları başka bir dalda bilgilenmelerini sağlamaktır. Yandal programı, ilgili bölümün ve fakülte/yüksekokul yönetim kurulunun onayı ile kesinleşir, ilgili bölümlerin işbirliği ile yürütülür.
 
İlgili bölüm her akademik yılın sonunda, izleyen akademik yılın program ve kontenjanlarını belirleyerek dekanlığa/müdürlüğü bildirir. Dekanlık/müdürlük bu kontenjanları ilan eder. Öğrenciler, ilan edilmiş olan yandal programına, anadal lisans programının en erken 3. ve en geç 6. yarıyılı başında, anadal ön lisans programının ise 3. yarıyılı başında başvurabilirler. Yandal programına başvurular, rektörlükçe belirlenen tarihler arasında, başvuru formu ve transkript belgesi ile öğrencinin kayıtlı olduğu fakülte dekanlığına/yüksekokul müdürlüğüne yapılır. Dekanlıklar başvuruları ilgili fakülte dekanlıklarına/yüksekokul müdürlüklerine iletirler. Öğrencinin yandal programına başvurabilmesi için başvuru sırasındaki genel not ortalamasının en az 2.50 olması gerekir.
 
Yandal programı ortak dersler dışında en az 18 krediden oluşur. Yandal programı nedeniyle öğrencinin, anadal lisans/anadal ön lisans programındaki başarısı ve mezuniyeti hiçbir biçimde etkilenmez. Yandal programı için, ayrı karne ve ayrı transkript belgesi düzenlenir. Yandal programındaki dersleri saptamada ve bunların alınacağı yarıyılları planlamada, öğrencilere yardımcı olmak ve yandal programının amacına uygun biçimde yürütülmesini sağlamak üzere, yandal yapılan bölüm başkanınca, öğretim üyeleri arasından bir yandal programı koordinatörü görevlendirilir. Yandal programı koordinatörü öğrencilerin anadal lisans/ anadal ön lisans programı danışmanları ile iletişim içinde görev yapar. Bir öğrenci lisans öğrenimi sırasında en çok bir yandal programına kayıt yaptırabilir. Çift anadal programına kayıt yaptıranlar yandal, yandal programına kayıt yaptıranlar çift anadal programına kayıt yaptıramazlar.
 
Öğrenci yandal programını kendi isteği ile bırakabilir. Anadal programında kayıt donduran öğrenci, yandal programında da kayıt dondurmuş sayılır. Yandal prog
 
FAKÜLTELER

• İstanbul Tıp Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• Edebiyat Fakültesi
 
• Fen Fakültesi
 
• İktisat Fakültesi
 
• Orman Fakültesi
 
• Eczacılık Fakültesi
 
• Dişhekimliği Fakültesi
 
• Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• İşletme Fakültesi
 
• Veteriner Fakültesi
 
• Siyasal Bilgiler Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
• Su Ürünleri Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• Hasan Ali Yücel Eğitim Fakültesi
 
• Sağlık Bilimleri Fakültesi
 
• Açık ve Uzaktan Eğitim Fakültesi
 
• Hemşirelik Fakültesi
 
YÜKSEKOKULLAR

• Bakırköy Sağlık Yüksekokulu
 
• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 
• Devlet Konservatuvarı
 
• Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Yüksekokulu
 
• Ulaştırma ve Lojistik Yüksekokulu
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Adalet Meslek Yüksekokulu
 
• Ormancılık Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Sapanca Su Ürünleri Meslek Yüksekokulu
 
• Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Veteriner Fakültesi Meslek Yüksekokulu
 
ADRES
 
Beyazıt Kampüsü 34452 Beyazıt – İstanbul
 
Tel : 0 212 440 00 00
 
Faks : 0 212 440 00 59
 
www.istanbul.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna