Gaziosmanpaşa Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Gaziosmanpaşa Üniversitesi hakkında bilgi

Gaziosmanpaşa Üniversitesi hakkında bilgi

   

Gaziosmanpaşa Üniversitesi hakkında bilgi

Adını Plevne Kahramanı Gazi Osman Paşa"dan alan Üniversite yemyeşil bir doğada, tarihi ve sosyal yönü zengin bir şehirde, her geçen gün daha da gelişen ve yükselen bir Üniversitedir. 1992 yılında kurulan Üniversite, 20 yılı aşan geçmişiyle bir yandan büyük şehirlerde bulunabilecek imkânları öğrenci merkezli bir anlayışla öğrencilerine sağlarken, diğer yandan orta büyüklükte ve geçiş ikliminde bir şehirde olmanın avantajlarını sunuyor. Eğitim kurumu olma bilinciyle öğrencilerin beklentilerini karşılama yolunda gerekli adımları atan Gaziosmanpaşa Üniversitesi aynı zamanda bir bilim merkezi olma şuuruyla da hem bölgesi hem de ülkesi için önemli faaliyetlerde bulunuyor. Akademik yönüyle bölgesinde dikkatleri üzerine çeken Üniversitede 400"ün üzerinde öğretim üyesi, toplamda da 1090 akademik personel bulunmaktadır. Akademisyenler, yurtdışındaki ve ülkemizdeki donanımlı üniversitelerde çalışmalarını tamamlamış, alanında önemli işlere imza atmış bilim insanlarıdır. 935 idari personeli bulunan Üniversite, öğrencilerinin her an yanında, yardımcısı konumundadır.
 

Üniversite, şehirde iki yerleşkeden oluşmaktadır: Tokat merkeze 7 km uzaklıkta bulunan, ana yerleşke Taşlıçiftlik Yerleşkesi ve kent merkezinde yer alan sağlık yerleşkesi diyebileceğimiz Ali Şevki Erek Yerleşkesi. Şehir merkezindeki yerleşkede Tıp Fakültesi, Diş Hekimliği Fakültesi ve Sağlık Araştırma ve Uygulama Merkezi (Üniversite Hastanesi) yer almaktadır. Yeni ve modern binalara sahip bu yerleşke her geçen gün büyümekte ve sahip olduğu Hastanesi ile bölge halkına kaliteli sağlık hizmeti vermektedir. 1995 yılında kurulmuş ve 2007-2008 eğitim-öğretim yılından itibaren öğrencilerine Üniversite bünyesinde eğitim vermeye devam eden Tıp Fakültesi, donanımlı ve hatırı sayılır sayıdaki akademisyeni ile alanında önemli bir yere sahiptir. Diş Hekimliği Fakültesi,2013 yılında hasta kabulüne ve diş hekimliği uzmanlık eğitimine, 2013-2014 eğitim-öğretim yılında ilk öğrencilerini alarak eğitim vermeye başlamıştır.
 
Taşlıçiftlik Yerleşkesi, Amasya yolu üzerinde Tokat İl merkezine 7 km uzaklıkta Taşlıçiftlik Mevkiinde 1600 dekar arazi üzerinde kurulmuştur. Tıp ve Diş Hekimliği dışında kalan diğer eğitim birimleri bu yerleşkededir. Geçmişi 1982"ye dayanan Ziraat Fakültesi, alanında ülkemizin önde gelen fakültelerindendir. 1992 yılında kurulan Fen-Edebiyat Fakültesi son derece donanımlı bir eğitim kadrosuna sahiptir. 1999"da kurulan Eğitim Fakültesi öğrencilerine en iyi standartlarda hizmet vermektedir. İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, 1998-1999 akademik yılından itibaren her biri kendi alanında yetkin akademisyenlerle eğitim-öğretime devam etmektedir. 2009 yılında kurulan Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, modern imkânlara sahip eğitim alanları, uygulama ve araştırma laboratuarları ile kısa sürede kendine saygın bir yer edinmiştir. 2012 yılında kurulan İlahiyat Fakültesi ikinci öğretimde ve Din Kültürü ve Ahlak Bilgisi bölümünde de eğitim vermektedir.
 
Gaziosmanpaşa Üniversitesi, bünyesinde barındırdığı Eğitim Bilimleri, Fen Bilimleri, Sağlık Bilimleri ve Sosyal Bilimler Enstitüleri ile 2.000"i geçen öğrencisine Mühendislik"ten PDR"ye, Biyokimya"dan Tarih"e birçok alanda Yüksek Lisans ve Doktora eğitimi vermektedir. Kütüphane Hizmetleri: 100.000"i aşkın basılı kitabı, 30.000 civarında E-dergisi, 90.000"e yakın E-kitabı, 29 adet veritabanı, 2.700.000 E-belgesi ve açık erişim bilgi sistemi, elektronik tez veri bankası, nadir el yazması eserleri yanında Tokat şehir kitaplığı ve 4 şube kütüphanesi ile bölgenin büyük kütüphaneleri arasında yer alan Gaziosmanpaşa Üniversitesi Merkezi Kütüphane sadece kendi bölgesindeki araştırmacılara değil Üniversite Kütüphaneleri Arası İşbirliği Platformu çerçevesinde tüm Türkiye"deki araştırmacılara hizmet vermektedir. Zemin katla birlikte 4 kattan oluşan Merkezi Kütüphane, aynı anda 650 kişinin yararlanabileceği kapasitededir. Görme engelliler için sesli kitap okuyucu hizmeti, günlük gazete okuma köşeleri, film ve belgesel izleme bölümü, konforlu çalışma imkânları ve kurum dışından elektronik kaynaklara erişim olanağı ile kütüphane öğrenci ve araştırmacıların her zaman yanındadır.


Rektör : Prof. Dr. Mustafa ŞAHİN
 
Kuruluş Yılı : 1992
 
Bulunduğu İl : Tokat Akademik Birimler: 9 Fakülte, 8 Yüksekokul, 14 Meslek Yüksekokulu, 4 Enstitü, 11 Araştırma Merkezi
 
Mevcut Bölüm Sayısı : 154
 
Akademik Personel Sayısı : 1090
 
İdari Personel Sayısı : 935
 
Toplam Öğrenci Sayısı : 26.500
 

Bilişim

Üniversitede güncel teknolojiye sahip bilgi işlem merkezi bulunmaktadır. Fiber optik alt yapısı olan binada kablonet internet bağlantısı ile hızlı internet erişimi sağlanmaktadır. Kablosuz internet erişimi ile kampüsün her noktasında internete ulaşmak mümkündür. Kablosuz Ağ"ın kurulmasıyla birlikte, Üniversite Eduroam (Education Roaming-Eğitim Gezintisi) Konfederasyonunun da üyesi olmuştur. Bu üyelikle birlikte, Eduroam üyesi olan diğer kurumlara (yurtiçi, yurtdışı) giden personel ve öğrenciler, herhangi bir kayıt işlemine gerek duymadan Üniversitede kullandığı e-posta kullanıcı adı ve parolasını kullanarak o kurumdaki internet hizmetlerinden yararlanabilmektedir. Ayrıca kabinler bölümünde bilgisayar ve kablosuz internet erişim imkânı bulunmaktadır.
 
Uzaktan Eğitim

Üniversitede internet teknolojisinin getirdiği imkânlardan faydalanılarak, öğrenci ve öğretim elemanını sanal sınıf ortamında mekândan bağımsız olarak bir araya getiren, zamandan bağımsız olarak da öğrenciye eğitim materyallerine ulaşma olanağı sağlayan, uzaktan eğitim dersleri de öğrencilerin hizmetine sunulmaktadır. Birçok fakülte ve yüksekokulda Atatürk İlkeleri ve İnkılâp Tarihi, Türk Dili ve İngilizce dersleri uzaktan eğitim ile verilmektedir.
 
Öğrenci Kulüpleri
 
Üniversiteler, bilimsel ilerlemenin temeli olan kurumlar olmanın yanı sıra kültürel gelişme sürecinin de önemli unsurlarıdır. Üniversite öğrencileri derslerine devam ederken bir yandan da sosyal, kültürel ve sportif etkinliklere de zaman ayırırlar. Öğrencilerin ders dışı zamanlarını mesleki, bilimsel, sosyal, kültürel ve sportif etkinliklerle değerlendirebilmeleri amacıyla kurulan kulüplerde, öğrenciler diledikleri kulübe üye olabilmekte ve bu kulüplerde aktif görev alabilmektedirler. 50"ye yakın öğrenci kulübü bulunan Üniversitede, öğrenci faaliyetleri her anlamda Üniversite tarafından desteklenmektedir.
 
Burs Hizmetleri ve Yardımlar

Çeşitli kurum ve kuruluşlar ile Başbakanlık, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu maddi desteğe muhtaç öğrencilere burs ve yardım sağlamaktadır. Ayrıca birimlerde ihtiyaç duyulan hizmet açığını kapatmak ve öğrenciyi hayata hazırlamak amacıyla kısmi zamanlı iş olanağı sağlanarak maddi destekte bulunulmaktadır. Maddi durumu iyi olmayan öğrencilere öğle veya akşam yemeği yardımı da yapılmaktadır.
 
Barınma Hizmetleri

Kampüs alanı içerisinde,şehir merkezinde ve ilçelerde bulunan YURTKUR"a aityurtlarla, özel yurt ve pansiyonlarla Tokat ili dışından gelen öğrencilerin barınma ihtiyacı karşılanmaktadır. Ailelerinden uzakta olan öğrencilere; güven duyacakları, evlerini aratmayan konforlu bir ortam sunan yurtlarda, öğrencilerin tüm gereksinimleri düşünülerek hizmet verilmektedir. Bunların yanında son yıllarda gelişen emlak sektörü, evde kalmak isteyen öğrencilere ihtiyaçlarına cevap verecek, nitelikli ve hesaplı evler sunmaya başlamıştır. Beslenme: Öğrenci ve personelin beslenme hizmetleri günlük dört çeşit olmak üzere; en temiz, en kaliteli ve sağlıklı ortamlarda çıkarılmakta, merkezi yemekhane ile iki farklı sosyal tesisimizde yemekler öğrenci ve personelin hizmetine sunulmaktadır.
 
Sağlık Hizmetleri
 
Üniversitede ana kampüs alanı içerisinde Gaziosmanpaşa Üniversitesi Uygulama ve Araştırma Hastanesi Kampüs Polikliniği bulunmaktadır. Ayrıca şehirdeki yerleşkede bulunan Üniversite Hastanesi hem öğrenci ve personelimize hem de bölgeye kaliteli sağlık hizmeti sunmaktadır.
 
Engelsiz Üniversite

Engelli öğrencilerin öğrenim hayatını kolaylaştırmak amacıyla gerekli tedbirleri almak ve bu yönde düzenlemeler yapmak üzere Üniversite Genel Sekreterlik bünyesinde “Özürlü Öğrenci Birimi” mevcut olup tüm engelli öğrencilere hizmet sunulmaktadır. Birim, öğrencilerin öğrenimi için gerekli çalışmaların yanı sıra engelli personelin çalışma hayatını ve sosyal hayata katılımlarını sağlamak ve kolaylaştırmak için gerekli önlemleri almakta ve bu yönde çalışmalar yapmaktadır.
 
Erasmus Koordinatörlüğü

Erasmus Programının amacı Avrupa Birliği ülkeleriyle aday ülkelerin yüksek öğretim kurumları arasındaki işbirliğini teşvik edip geliştirerek yükseköğretimde Avrupa boyutunu ön plana çıkarmaktır. Üniversitenin 100"e yakın ikili anlaşması mevcuttur. Erasmus Programı Öğrenci hareketliliği kapsamında 2007-2013 akademik yılına kadar 276 öğrenci, öğrenci staj hareketliliği kapsamında 34 öğrenci programdan faydalanmıştır. Yine aynı yıllar arasında öğretim elemanı ders verme hareketliliğikapsamında 59 öğretim elemanı, Erasmus Programı ders alma hareketliliği kapsamında 27 öğretim elemanı faydalanmıştır. 12 yabancı öğretim elemanı da Üniversiteye ders vermek amacıyla gelmiştir.
 
Mevlana ve Farabi Koordinatörlüğü: Farabi Değişim Programı, öğrenci veya öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlamaktadır. Bu program kapsamında 2009-2013 yılları arasında 468 öğrenci başka bir üniversiteye gitmiş, 92 öğrenci de Üniversiteye gelmiştir.
 
Mevlana Değişim Programı, yurt içinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurt dışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. Üniversitede program aktif olarak sürdürülmektedir. Bu program kapsamında anlaşmalar bulunmaktadır. 2013-2014 Akademik yılında 1 öğretim elemanı Amerika"ya, 1 öğrenci deArnavutluk"a gidecektir.
 
Sosyal Tesisler ve Spor Tesisleri

• Kampüs alanı içerisinde;
 
• Merkezi Kantin
 
• Lokanta ve Kafeterya
 
• Fotokopi Merkezi
 
• Çok amaçlı spor salonu
 
• Açık ve Kapalı Spor Tesisleri (Basketbol, Voleybol ve Tenis)
 
• Suni Çim Futbol Sahası ve 1750 Kişilik Tribün
 
• Halı Saha
 
• Atletizm Pisti
 
• Kapalı Yarı Olimpik Yüzme Havuzu
 
Ulaşım

Üniversitede yaygın ve düzenli olarak hizmet veren, özel toplu taşıma araçları bulunmaktadır. Üniversite kampüsü Tokat"a yaklaşık 7 km uzaklıkta olup, Tokat- Amasya yolu üzerindedir.
 
FAKÜLTELER

• Diş Hekimliği Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi • Ziraat Fakültesi
 
YÜKSEKOKULLAR

• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 
• Erbaa Sağlık Yüksekokulu
 
• Niksar Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
 
• Tokat Sağlık Yüksekokulu
 
• Turhal Uygulamalı Teknoloji ve İşletmecilik Yüksekokulu
 
• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
• Zile Dinçerler Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
 
• Devlet Konservatuvarı
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Almus Meslek Yüksekokulu
 
• Artova Meslek Yüksekokulu
 
• Erbaa Meslek Yüksekokulu
 
• Erbaa Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Niksar Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Niksar Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Pazar Meslek Yüksekokulu
 
• Reşadiye Meslek Yüksekokulu
 
• Tokat Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Tokat Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Tokat Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Turhal Meslek Yüksekokulu
 
• Turhal Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Zile Meslek Yüksekokulu
 
ADRES
 
Gaziosmanpaşa Üniversitesi, Taşlıçiftlik Yerleşkesi, 60250 TOKAT / TÜRKİYE
 
Tel : 0 356 252 16 16 / Dahili 1016 (Basın ve Halkla İlişkiler Koordinatörlüğü)
 
Faks : 0 356 252 16 17
 
www.gop.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna