Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi hakkında bilgi

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi hakkında bilgi

   

Eskişehir Osman Gazi Üniversitesi hakkında bilgi

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi, 1993 yılında kurulmakla birlikte; Tıp, Mühendislik- Mimarlık ve Fen Edebiyat Fakültelerinin kuruluşu 1970 yılına dayanmaktadır. Eskişehir Osmangazi Üniversitesi"nin 7 yerleşkesinde 9 fakülte, 3 yüksekokul, 4 meslek yüksekokulu, 5 enstitü, 3 bölüm ve 22 araştırma ve uygulama merkezi bulunmaktadır.
 
42 yıllık bilimsel birikimi ile köklü ve güçlü bir üniversite olan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi çağdaş bilim yolunda kararlı adımlarla ilerlemektedir.
 
Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS) sonucunda yerleştirildiği bölüm ya da programın puan türünde Türkiye genelinde ilk 3000"e, dil puanı ile ilk 1000"e girerek Üniversiteye kayıt yaptıran normal örgün öğretim lisans programı öğrencilerine 12 ay süre ile Karşılıksız Başarı Bursu verilmektedir.
 
Üniversite başarılı öğrencilerden maddi durumu zayıf 248 öğrenciye 12 ay süreyle karşılıksız Rektörlük bursu, LYS sonucunda lisans programına en yüksek puanla yerleştirilen ve kesin kayıt yaptıran 1 öğrenciye (kontenjanı 100"ü aşan birimlerde 2 öğrenciye) Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu"nun her yıl belirlemiş olduğu aylık burs miktarı kadar, bu öğrencilerden yerleştirildiği puan türünde Türkiye genelinde ilk 1000"e girerek kayıt yaptıranlara bu miktarın 3 katı kadar başarı bursu 12 ay süreyle verilmektedir. Bu öğrencilerden yerleştirildiği puan türünde Türkiye genelinde ilk 1000"e girerek kayıt yaptıran toplam 68 öğrenciye 12 ay süreyle (öğrenim süresi bitene kadar) başarı bursu verilir.
 

ÇİFT ANADAL –YANDAL PROGRAMI

Kendi lisans programını üstün başarı ile sürdüren öğrencilere Çift Anadal Programı, ikinci bir lisans diploması ya da Yandal Programı ile de yandal sertifikası alma olanağı verilmektedir.
 
YAZ OKULU

Üniversitenin öğretim olanaklarının yaz aylarında da değerlendirilmesi amacıyla Yaz Okulu Yönetmeliği esasları çerçevesinde Yaz Okulu açılmaktadır.
 
ERASMUS PROGRAMI

Üniversite, Avrupa Üniversiteleri arasında işbirliği ile öğrenci ve öğretim elemanı değişimini öngören ERASMUS Programı"na dahildir. ERASMUS programı, akademik eğitim programlarının karşılıklı olarak tanınmasını ve diplomaların geçerli olmasını amaçlamaktadır.
 
FARABİ PROGRAMI

Öğrenci ve öğretim üyelerinin bir veya iki yarıyıl süresince kendi kurumlarının dışında bir yükseköğretim kurumunda eğitim ve öğretim faaliyetlerine devam etmelerini amaçlar. Türkiye içindeki üniversitelerden 493 bölüm ile üniversitenin anlaşması bulunmaktadır.
 
ÖĞRENCİ KONSEYİ

Üniversitenin tüm birimlerinde, her yıl yapılan seçimlerle görev alan öğrenci temsilcileri, Öğrenci Konseyi"ni oluşturmakta; öğrenci sorunlarını Yönetim Kurullarında tartışabilmekte ve konsey başkanının aracılığıyla Üniversite Yönetim Kurulu ve Senato toplantılarında gündeme getirebilmektedirler.
 
ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

Üniversitede farklı alanlarda etkinlik gösteren 86 Öğwwwrenci Kulübü aktif halde çalışmalarını sürdürmektedir. Bu kulüplerde öğrenciler hazırladıkları etkinliklerin organizasyonlarında çalışarak hem kendi gelişim potansiyellerini açığa çıkartmakta ve hem de bu çalışmalarını arkadaşlarıyla paylaşmaktadırlar. Doğa Fotoğrafçılığı, Atatürkçü Düşünce, Ekonomi ve İşletme, Bilgisayar, Çevre ve Sanat, Dağcılık, Havacılık, Tiyatro Kulüpleri, Eşli Danslar, Türk Sanat Müziği, Halk Oyunları ve Pop Müzik toplulukları öğrenci kulüplerinden bazılarıdır. BARINMA İMKANLARI Üniversitenin Meşelik Yerleşkesine bitişik Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı Dumlupınar ve Eskişehir Yurtları bulunmaktadır. Aynı Kuruma bağlı Yunusemre Öğrenci Yurdu ve Cumhuriyet Kız Yurdu da şehrin değişik semtlerinde, öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak üzere hizmet vermektedir. Ayrıca özel yurtlar ve stüdyo tipi evler de öğrencilerin barınma gereksinimlerine cevap verebilecek niteliktedir. BESLENME İMKANLARI Meşelik yerleşkesinde 8000 metrekare kullanım alanı olan, dört katlı, içerisinde kafeterya, öğrenci-idari personel ve öğretim elemanları için ayrı mekanların bulunduğu merkezi yemekhanede öğrencilerin beslenme ihtiyaçları karşılanmaktadır. Öğrenciler aylık yemek kartı almadan kimlik kartlarına (Akıllı karta) para yüklemek suretiyle yemekhaneden günlük olarak yararlanabilmektedir. Akıllı kart ile yerleşkedeki tüm yemekhaneler ile kantin ve diğer harcama noktalarındaki POS cihazlarında kredi kartı gibi harcama yapabilmektedirler. Ayrıca tüm birimlerde fast-food ve diğer geniş ürün seçeneklerinin sunulduğu öğrenci kafeteryaları mevcuttur. SAĞLIK İMKANLARI Öğrencilerin genel sağlık ve diş sağlığı sorunlarını çözmek amacıyla Eskişehir Osmangazi Üniversitesi bünyesinde Mediko Sosyal Merkezi ve bu merkez içinde yerleşik Aile Sağlığı Birimi hizmet vermektedir.Gençlik Danışma Birimi ve Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi de Mediko Sosyal Merkezi içinde yer almaktadır. Psikolojik Danışmanlık ve Rehberlik Birimi"nde; üniversite bünyesindeki tüm personele ve öğrencilere resmi bir evrağa gerek duyulmadan madde bağımlılığı, stresle başa çıkma, iletişim sorunları, uyum güçlükleriyle başa çıkma, kişiler arasında sorunlar, atılganlık, mükemmeliyetçilik, kendine güven ve saygı, depresyon ve kaygıyla başa çıkma gibi her türlü psikolojik soruna yönelik hizmet sunulmaktadır.
 
Gençlik Danışma Birimi" nde (GEDAB) ise üniversite öğrencileri ve çalışanlarına üreme sağlığı, cinsel sağlık, gebelikten korunma yöntemleri, kişisel hijyen konularında yardımcı olunmaktadır.
 
ÖĞRENCİLERE SUNULAN DİĞER İMKANLAR

Teknik üniversite olma özelliğini taşıması ve bölümlerinde verilen kaliteli eğitimi dolayısıyla, mezunlar Eskişehir sanayisi tarafından geniş bir biçimde istihdam edilmektedir.
 
Öğrenciler kontenjan dahilinde Üniversite birimlerinde kısmi zamanlı çalışma imkanına sahiptir.
 
Eskişehir Osmangazi Üniversite"sinde eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmalar kadar sosyal ve kültürel etkinliklere de yer verilmektedir. Kampus içindeki Kongre ve Kültür Merkezi ile, Fakültelerin konferans salonlarında konferans, seminer, panel, ulusal ve uluslararası kongreler, sempozyum gibi bilimsel organizasyonlar; gösteri, sergi, tiyatro, konser gibi sosyal ve kültürel etkinlik gerçekleştirilmektedir.
 
Her yıl düzenlenen bahar şenliklerinde öğrenci kulüpleri ve birimler hazırladıkları programları açık ve kapalı ortamlarda sunmakta ve birimler arası spor müsabakaları da düzenlenmektedir.
 
Kampüste Spor salonunda bulunan Bedensel Uyum Merkezi ve açık-kapalı spor tesisleri ile kapalı yüzme havuzu da tüm öğrencilere açıktır. Basketbol, hentbol, voleybol, masa tenisi gibi spor faaliyetlerinin gerçekleştirildiği salonda halk oyunları, step ve müzik çalışmaları için ayrılmış bölümler vardır. Salonda ayrıca, step-aerobik, plates, tenis, karate, aikido, tekvando kursları verilmektedir.
 
Aynı anda 700 okuyucunun yararlanabildiği kütüphanede, çok sayıda kitap, süreli yayın ve veri tabanı yanında kablosuz Bilgisayar Ağı Sistemi ile yaygın ağa ulaşım imkanı sunulmaktadır. Üniversitenin bütün birimlerinde yaygın ağ bağlantılı bilgisayar kullanma imkanı vardır. Üniversitenin abone olduğu çok sayıda veri tabanı kullanılarak pek çok dergi, makale, çalışma raporu ve teze, tam metin olarak ulaşılabilmektedir. Okuma salonları dışında araştırmacıların kullanımı için özel çalışma odaları bulunmaktadır.
 
Üniversite ile ilgili haberler ile öğrenci ve öğretim elemanlarının yazılarının da yer aldığı Eskişehir Osmangazi Haber adıyla aylık gazete çıkarılmaktadır. Üniversite çalışanları ve öğrencilerinden oluşan televizyon ekibi ile yüzlerce programa imza atan ESOGÜTv, Eskişehir"in bilimsel ve kültürel yaşamına katkıda bulunmaktadır.
 
İnternet üzerinden yayın yapan Radyo OGÜ"de sevilen müziklere ve uzman öğretim elemanları ile yapılan söyleşilere yer verilmektedir.
 
Ayrıca kampus içinde doğuştan veya sonradan oluşmuş fiziksel, duyusal ve sosyal yeteneklerini farklı derecelerde kaybetmeleri nedeniyle akademik veya sosyal yaşamlarında zorluklar yaşayan öğrenciler için faaliyet gösteren engelsiz yaşam birimi bulunmaktadır.
 
Öğrenciler, öğrenci bilgi sistemi ile internet üzerinden ders kaydı yaptırabilmekte ve akademik durumlarını izleyebilmektedir. Kredili sistem uygulanan birim öğrencilerinden isteyenlere, sınav sonuçları, ilan ve duyurular OGU Bilgi sistemi, cep telefon servisi ile ulaştırılmaktadır.
 
Eskişehir Osmangazi Üniversitesi"nde her öğrenciye öğrenimi sırasında karşılaşacağı sorunların çözümünde ve ders seçimlerinde yardımcı olmak amacıyla bir akademik danışman atanır.
 
ESOGÜ TIP FAKÜLTESİ HASTANESİ BÖLGEYE HİZMET VERİYOR

Türkiye"de TS-EN-ISO 9001:2008 Kalite Yönetim Sistemi Belgesi alan ilk kamu üniversite hastanesi olma özelliğini taşıyan Eskişehir Osmangazi Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi"nde bütün anabilim dallarında hizmet verilmektedir. 1100 yatak kapasitesine sahip olan hastane, Eskişehir merkezinin yanında Bilecik, Afyon ve Kütahya"dan hastaların da tercih ettiği bölge hastanesi konumundadır.
 
Ayrıca bölgedeki yataklı tek onkoloji tedavisi yapan kurum olan Prof. Dr. Servet Bilir Onkoloji Merkezinde, hastaların sosyal ihtiyaçlarının tespiti ve karşılanması amacıyla bir Sosyal Çalışma Birimi de hizmet vermektedir.
 
ULAŞIM

Eskişehir Osmangazi Üniversitesi yerleşkelerine ulaşım; tramvay, halk otobüsleri, minibüslerle sağlanırken, Meşelik Yerleşkesi kampüs içi ulaşım ise her 5 dakikada bir hareket eden ring araçları ile sağlanmaktadır.
 
FAKÜLTELER

• Diş Hekimliği Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Fen Edebiyat Fakültesi
 
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
• Mühendislik Mimarlık Fakültesi
 
• Sanat Ve Tasarım Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
• Ziraat Fakültesi
 
YÜKSEKOKULLAR

• Devlet Konservatuvarı
 
• Eskişehir Sağlık Yüksek Okulu
 
• Turizm Ve Otel İşletmeciliği Yüksek Okulu
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI
 
• Esogü Eskişehir Meslek Yüksekokulu
 
• Mahmudiye Meslek Yüksek Okulu
 
• Sivrihisar Meslek Yüksek Okulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksek Okulu
 
ADRES

Meşelik Kampusü 26480 Eskişehir
 
Tel : 0 222 239 37 50 Faks : 0 222 239 54 00
 
www.ogu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna