Galatasaray Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Galatasaray Üniversitesi hakkında bilgi

Galatasaray Üniversitesi hakkında bilgi

   

Galatasaray Üniversitesi hakkında bilgi

1992 yılında Türkiye ve Fransa arasında imzalanan milletlerarası anlaşmayla kurulmuş olan Galatasaray Üniversitesi, öğretim dili Fransızca olan bir devlet üniversitesidir. İlk mezunlarını 1997 yılında veren Üniversite, bugün 5 fakülte ve 12 bölümde lisans, 2 enstitüde de lisansüstü programlarıyla öğretim hayatına devam etmektedir. GSÜ"de öğretim dili Fransızca"dır. Bu dil, özellikle diplomasi ve hukuk alanlarında, Avrupa Birliği ve Türkiye arasındaki iktisadi ve kültürel ilişkilerde önemli bir yere sahiptir ve aynı zamanda Birleşmiş Milletler"in resmi dili olarak da önemini korumaktadır. Bunun bilincinde olarak, Galatasaray Üniversitesi, öğrencilerine, Fransızca"yı mesleklerini uluslararası alanlarda yapmalarını sağlayacak düzeyde öğrenme imkânı sağlamaktadır.
 
Günümüz koşullarında İngilizce"nin uluslararası alandaki önemi de göz önünde bulundurularak, öğrencilerine üst seviyede İngilizce öğretimi verilmektedir. Bunun yanında öğrenciler, GSÜ"de üçüncü bir yabancı dili öğrenme şansına da sahiptirler. Galatasaray Üniversitesi ile Paris I Panthéon-Sorbonne Üniversitesinin başkanlığını yaptığı 31 Fransız yükseköğretim kurumundan oluşan bir konsorsiyum, Bilimsel Iş birliği Anlaşması çerçevesinde, Galatasaray Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencileri, artık Fransa"nın saygın yükseköğretim kurumlarından Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne"un İktisat Bölümü diplomasına, İletişim Fakültesi öğrencileri ise Université Michel de Montaigne Bordeaux 3 diplomasına sahip olma şansı bulmaktadırlar. Ayrıca bu tip ortaklıkların artarak devam etmesi için de çalışmalar yürütülmektedir.
 

GSÜ"DE SOSYAL YAŞAM

Galatasaray Üniversitesinde sağlam bir öğretimin yanı sıra renkli bir sosyal yaşam da sizleri bekliyor. Üniversitede faaliyette bulunan akademik kulüpler, ilgili oldukları alanda gelişmeyi sağlayacak konferanslar ve seminerler düzenlerken, sosyal ve kültürel kulüpleriyle de çeşitli organizasyonlarla öğrencilerine yoğun ders programları arasında renkli bir sosyal yaşam sunuyor.
 
ÖĞRENİM SÜRESİ

Üniversitede öğrenim süresi, ÖSYS (Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sistemi) yoluyla gelen ve Fransızca bilmeyen öğrenciler için toplam 5 yıldır. Fransızca öğretim yapan liselerden mezun olan ve Üniversiteye GSÜÖSYS (Galatasaray Üniversitesi Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı) ile gelen öğrenciler için öğrenim süresi, Fen Edebiyat Fakültesi Karşılaştırmalı Dilbilim ve Uygulamalı Diller Bölümü"nde 5 yıl olup, diğer tüm fakülte ve bölümlerde 4 yıldır.
 
Üniversiteye ÖSYS yoluyla gelen öğrenciler, ilk yıl devam ettikleri hazırlık sınıfında, Fransızca"yı lisans öğretimlerini sürdürecek seviyede öğrenirler. Fransızca düzeyi yeterli olan öğrenciler ise düzenlenen sınavda başarılı oldukları takdirde bu sınıftan muaf tutulabilirler. Üniversitenin Fransa"daki üniversitelerle eş diploma programlarına yönelik çalışmaları da mevcuttur.
 
Örneğin Galatasaray Üniversitesi İktisat Bölümü öğrencileri, artık Fransa"nın saygın yükseköğretim kurumlarından Université Paris 1 Panthéon-Sorbonne"un İktisat Bölümü diplomasına, İletişim Fakültesi öğrencileri ise Université Michel de Montaigne Bordeaux 3 diplomasına sahip olma şansı bulmaktadırlar. Ayrıca bu tip ortaklıkların artarak devam etmesi için de çalışmalar yürütülmektedir.
 
FAKÜLTELER VE BÖLÜMLER

• Hukuk
 
• İktisadi ve İdari Bilimler
 
• İletişim Fakültesi
 
• Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi
 
• Fen Edebiyat Fakültesi Meslek Yüksekokulu
 
• Gemi Makineleri İşletme Bölümü
 
• Deniz Ulaştırma ve İşletme Bölümü
 
ADRES

Çırağan Cad. No: 36, Ortaköy 34349 / İSTANBUL
 
Tel : 0212 227 44 80 Faks : 0212 259 20 85
 
www.gsu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna