Gazi Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Gazi Üniversitesi hakkında bilgi

Gazi Üniversitesi hakkında bilgi

   

Gazi Üniversitesi hakkında bilgi

Gazi Üniversitesi, Türkiye Cumhuriyeti"nin bilim, eğitim ve öğretim meşalesi olarak kurulan ilk büyük üniversitelerinden biridir. 1926 yılında Mustafa Kemal Atatürk tarafından kurulan üniversite, Türkiye"nin öğretmen yetiştiren ilk yükseköğretim kurumudur. İlk adı “Gazi Eğitim Enstitüsü” olan üniversite, 1982 yılında “Gazi Üniversitesi” adını alır.
 
Türkiye"nin en köklü üniversitelerinden biri olan Gazi Üniversitesi, siyasetten spora, sanattan fen bilimlerine, tıptan sosyal bilimlere kadar birçok alanda topluma önder olmuş mezunlar vermiştir. Ulusal ve uluslararası eğitim platformunda markalaşmış bir isim olan Gazi Üniversitesi, bugün Türkiye"nin ve dünyanın en iyi üniversiteleri arasında yer almakta ve “Gazili Olmak Ayrıcalıktır” ilkesi ışığında nitelikli bireyler yetiştirmektedir.
 

GAZİ: TÜRKİYE"NİN VE DÜNYANIN EN İYİ ÜNİVERSİTELERİ ARASINDA…

Akademik performans sıralamasında “Türkiye"nin En İyi İlk 5 Üniversitesi” içerisinde yer alan Gazi Üniversitesi, dünya üniversiteleri sıralamasında “Dünyanın En İyi İlk 500 Üniversitesi” arasında yer alıyor (URAP ve LEIDEN araştırma kuruluşlarına göre). Alanlara göre yapılan sıralamada ise, mühendislik alanında “Türkiye"nin En İyi Üçüncü Üniversitesi” , tıp ve mühendislik alanında ise “Dünyanın En İyi İlk 300 Üniversitesi” arasında yer alıyor.
 
YERLEŞKELER

Gazi Üniversitesi Ankara"nın merkezinde kurulmuş bir şehir üniversitesidir. Rektörlük binasının bulunduğu merkez yerleşkesi dahil olmak üzere Ankara"da 8 bölgede yerleşkesi bulunmaktadır.
 
Rektörlük Yerleşkesi: Üniversitenin tarihinin başladığı yerdir ve Türkiye Cumhuriyeti"nin ilk eğitim-öğretim yerleşkelerinden biri olma özelliğine sahiptir. Yerleşke içinde Cumhuriyet döneminin ünlü mimarlarından Mimar Kemaleddin"in eseri olan ve günümüzde rektörlük binası olarak kullanılan Gazi Üniversitesi Rektörlük binası ve binanın çevresinde kurulmuş birçok fakülte ve yüksekokul, idari birim, spor tesisleri ve sosyal tesisler bulunmaktadır.
 
Beşevler Yerleşkesi: Rektörlük Yerleşkesine yürüme mesafesi ile 15 dakika uzaklıkta olan yerleşkede Hukuk Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, Mesleki Eğitim Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Tıp Fakültesi, Ankara Meslek Yüksekokulu, Adalet Meslek Yüksekokulu, Bankacılık ve Sigortacılık Meslek Yüksekokulu, kafeteryalar ve spor merkezi bulunmaktadır. Maltepe Yerleşkesi: Ankara"nın Maltepe semtinde bulunan yerleşkede Mühendislik Fakültesi ve Mimarlık Fakültesi bulunmaktadır.
 
Emek Yerleşkesi: Ankara"nın Emek semtinde bulunan yerleşkede Diş Hekimliği Fakültesi ve İletişim Fakültesi bulunmaktadır.
 
Ostim Yerleşkesi: Ankara"nın en hareketli sanayi bölgesi olan Ostim"de eğitim-sanayi işbirliği ile faaliyet gösteren Ostim Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Çankaya Yerleşkesi: Tapu Kadastro Yüksekokulu ve Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Gölbaşı Yerleşkesi: Ankara"nın Gölbaşı ilçesinde yer alan yerleşke, Mogan Gölü manzarası ve temiz havası ile üniversitenin aynı zamanda bir dinlenme merkezidir. Yerleşkede Turizm Fakültesi, Güzel Sanatlar Fakültesi, Sanat ve Tasarım Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu, Gazi TEKNOPARK, bazı araştırma birimleri ve laboratuvarları bulunmaktadır.
 
Çubuk Yerleşkesi: Yerleşkede Atatürk Meslek Yüksekokulu ve Gazi Meslek Yüksekokulu bulunmaktadır. Polatlı Yerleşkesi: Ankara"nın Polatlı ilçesinde bulunan yerleşkede Edebiyat Fakültesi ile Fen Fakültesine bağlı olarak eğitim veren Polatlı Fen-Edebiyat Fakültesi bulunmaktadır.
 
BİLGİNİN MERKEZİ: GAZİ ÜNİVERSİTESİ MERKEZ KÜTÜPHANESİ

Türkiye"nin en büyük ve en donanımlı üniversite kütüphanelerinden biri olan Gazi Merkez Kütüphanesi 24 saat öğrencilerine hizmet vermektedir. Kütüphanede 229.172 bin basılı, 101.493 elektronik kitap bulunmaktadır. Kütüphanede birçok basılı ve elektronik lisansüstü teze ulaşılabilmektedir. Kütüphaneden görme engelliler de yararlanabilmekte olup, 143 braille alfabesi ile yazılmış eserin yanı sıra 1.018 de sesli kitap bulunmaktadır.
 
Gazi Üniversitesi Merkez Kütüphanesinde; ulusal ve uluslararası yayın taramalarının da yapılabildiği yaklaşık 200 bilgisayar kullanım kapasitesi, 1500 kişilik oturma kapasitesi, kablolu-kablosuz internet sistemi, müzik dinlenilebilen, film izlenilebilen, VCD, DVD vb. araç-gereçlerden oluşan görsel işitsel (multi-medya) bölümü, 143 oturma kapasiteli konferans salonu, rahat ve güzel bir ortam sunan okuma salonu da yer almaktadır.
 
GAZİ"DE YAŞAM

Sosyal ve Kültürel Faaliyetler: Gazi Üniversitesinde düzenlenen etkinliklerin önemli bir kısmında öğrenciler aktif olarak rol oynamaktadır. Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığına bağlı olarak çalışan kulüp ve topluluklar, farklı fakültelerden öğrencilerin bir araya gelerek, çeşitli etkinlikler düzenlemelerine olanak sağlamaktadır. Üniversitede yer alan bazı topluluklar şunlardır:
 
• Gazi Üniversitesi Doğa Sporları ve Arama Kurtarma Merkezi (GÜDAK)
 
• Gazi Üniversitesi Eşli Danslar Topluluğu
 
• Gazi Üniversitesi Müzik Topluluğu
 
• Gazi Üniversitesi Türk Dünyası Kültür Topluluğu
 
• Gazi Üniversitesi Tiyatro Kulübü
 
• Gazi Üniversitesi Umutları İnşa Kulübü
 
• Gazi Üniversitesi Engelsiz Gazi Kulübü
 
• Gazi Üniversitesi Toplum Gönüllüleri Kulübü
 
• Gazi Üniversitesi Amerikan Futbol Kulübü
 
• Gazi Üniversitesi Taraftar Topluluğu
 
• Gazi Üniversitesi Halk Oyunları Topluluğu
 
• Gazi Üniversitesi Satranç Topluluğu
 
YURT OLANAKLARI

Kredi Yurtlar Kurumu bünyesindeki devlet yurtları ve özel yurtların büyük bir kısmı, Gazi Üniversitesinin Emek, Beşevler, Maltepe ve Gölbaşı yerleşkeleri yakınlarında bulunmaktadır. Sabancı Kız Öğrenci Yurdu, Gazi Yurdu, Mehmet Akif Kız Öğrenci Yurdu, Koç Öğrenci Yurdu ve daha birçokları bunlar arasında yer almaktadır. Sundukları hizmete göre çeşitlilik gösteren bu yurtlar, farklı bütçe ve taleplere karşılık vermektedir.
 
Beslenme Olanakları: Gazi Üniversitesi, öğrencilerin beslenmelerine özel önem vermektedir. Üniversite bünyesinde bulunan yemekhanelerde hijyenik koşul-larda ve diyetisyen denetiminde hazırlanan yemekler 1 TL. ye öğrenciye sunulmaktadır. Ayrıca kafeteryalarda sunulan zengin menüler kaliteden ödün vermeden, öğrencilerin bütçesine uygun olarak hazırlanmaktadır. Bunun yanında, Gazi Üniversitesi merkez yerleşkesi ve diğer yerleşkeler çevresinde öğrencilerin hoşça vakit geçirebilecekleri pastane, kafeterya ve sosyal tesisler de bulunmaktadır.
 
SAĞLIK OLANAKLARI

Gazi Üniversitesi Merkez Kampüs Polikliniği sabah 9:00–12:00, öğleden sonra 13:00–16:00 saatleri arasında öğrencilere ücretsiz muayene hizmeti sunmaktadır. Merkezde Göz Hastalıkları, Kulak-Burun-Boğaz, Kardiyoloji, Dahiliye, Endokrinoloji, Nefroloji, Onkoloji, Kadın Hastalıkları ve Doğum, Dermatoloji, Çocuk Hastalıkları ve Psikiyatri gibi branşlarda 14 doktor, 9 hemşire ve sağlık memuru, 2 röntgen ve 7 laboratuvar teknisyeni bulunmaktadır.İlaç gereksinimleri merkez yerleşkede bulunan Eczacılık Fakültesi Uygulama Eczanesi tarafından karşılanmaktadır.
 
SPOR OLANAKLARI

Gazi Üniversitesi uluslararası standartlarda spor merkezlerine sahiptir. Üniversitede spor etkinlikleri, alanlarında uzmanlaşmış eğitimcilerin rehberliğinde gerçekleştirilmektedir. Gazi Üniversitesinde tam donanımlı fitnes ve aerobik salonları, yüzme havuzu, tenis kortları, futbol sahası, voleybol ve basketbol sahaları, atış poligonu ile sauna odaları bulunmaktadır.
 
GAZİ"DE ÇİFT ANADAL/ YANDAL OLANAKLARI

Gazi Üniversitesinde çift anadal/yandal imkânı sunan fakültelerimiz şunlardır: Edebiyat Fakültesi, Fen Fakültesi, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi, İletişim Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Teknoloji Fakültesi.
 
GAZİ"DE DANIŞMANLIK HİZMETLERİ

Öğrenci Danışma Merkezi:Öğrenci Danışma Merkezi uzman ve deneyimli kadrosuyla Gazi Üniversitesi öğrencilerine her konuda profesyonel danışmanlık hizmeti sunmaktadır. Merkezde sunulan hizmetler şunlardır:
 
Rehberlik Hizmeti: Gazi Üniversitesinde öğrenim gören bütün öğrencilerin eğitsel, mesleki, ve kişisel alandaki yaşadığı problemleri çözmelerinde ve ihtiyaç duydukları konularda bireysel görüşmeler yapmak, seminer, konferans, eğitim ve grup çalışmaları düzenlemek ve öğrenciye rehberlik etmek, üniversiteye yeni başlayan öğrenciler için oryantasyon programları yapmak, fakülte ve yüksekokullarla öğrencilerin bu hizmetlerden faydalanabilmesi için işbirliği yapmak gibi hizmetler verilmektedir.
 
Sosyal Danışma: Sosyal durum belirleme formuyla ihtiyacı olduğu tespit edilen öğrencilere, Burs DestekHizmeti, Yemek Bursu Destek Hizmeti, Kısmi Zamanlı İş Sağlama Hizmeti, Sosyo-Kültürel Destek Hizmetleri, Yurt Bursu, Ayni ve Nakdi Yardımlar gibi hizmetler verilmekledir.
 
Öğrenci Danışma Hizmeti: 444 9 487 (Türkiye"nin her yerinden en ucuz şehir içi tarife ile ücretlendirilir) numaralı telefon aracılıyla öğrencilere bilgi verme, elektronik posta ile gelen bilgi taleplerini karşılama, şikayetleri kabul etme ve yanıtlama hizmetleri verilmektedir.
 
GAZİ"DE YABANCI DİL OLANAKLARI

Yabancı Dil Hazırlık Programı: Gazi Üniversitesinin öğretim dili Türkçedir. Fakat Tıp Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Mimarlık Fakültesi, Edebiyat Fakültesi ve Gazi Eğitim Fakültesinin dil bölümleri, İktisadi İdari Bilimler Fakültesinin Uluslararası İlişkiler, İşletme, Kamu Yönetimi bölümleri, Fen Fakültesinin İstatistik bölümlerinde bir yıl yabancı dil hazırlık okuma şartı bulunmaktadır. Üniversitede İngilizce, Almanca, Fransızca ve Arapça dillerinde hazırlık eğitimi verilmektedir.
 
Yabancı Dilde Eğitim Veren Bölümler: Gazi Üniversitesi Tıp Fakültesinde İngilizce Tıp bölümü bulunmaktadır. Bunun yanında Mühendislik Fakültesinde eğitim en az %30 oranında İngilizce olarak yapılmaktadır.
 
Uluslararası Diploma Etiketi (Diploma Supplement Label): Gazi Üniversitesi uluslararası diploma geçerliliğine sahip bir üniversitedir. Üniversitenin uluslararası akademik ve mesleki tanınırlığını sağlayan Uluslararası Diploma Eki Etiketi (Diploma Supplement Label) Avrupa Komisyonu tarafından değerlendirilmiş ve onaylanmıştır.
 
Uluslararası Diploma Programları: Gazi Üniversitesi Amerika Birleşik Devletleri ile ortak lisans ve yüksek lisans diploma programları yürütmekte ve bu programlarda hem Gazi Üniversitesi, hem de ABD Devlet üniversiteleri diplomaları mezunlara verilmektedir.Bu programdan mezun olan öğrenciler iki ülke üniversitelerinin diplomalarına sahip olmaktadır. Anlaşmalı bölümler ve üniversiteler şunlardır:
 
• Mühendislik Fakültesi İnşaat Mühendisliği Bölümü ve Montana Eyalet Üniversitesi
 
• Mühendislik Fakültesi Bilgisayar Mühendisliği Bölümü ve Wright State Üniversitesi
 
• Mühendislik Fakültesi Elektrik-Elektronik Mühendisliği Wright State Üniversitesi
 
• Mühendislik Fakültesi Makina Mühendisliği Bölümü ve Wright State Üniversitesi
 
Uluslararası Öğrenci Değişim Programları: Erasmus Programı: Erasmus Programı, Gazi Üniversitesi ve Avrupa Birliğine üye çeşitli Avrupa ülkeleri üniversiteleri arasındaki öğrenci değişimini ifade eder. 2013 yılında Gazi Üniversitesi ile Avrupa üniversiteleri arasında 221 adet Erasmus Programı İkili Anlaşması mevcuttur. Program kapsamında, 2012-2013 akademik yılında Gazi Üniversitesinden Avrupa"ya 294 öğrenci gönderilmiştir.
 
Mevlana Programı: Mevlana Programı ile Gazi Üniversitesi, öğrencilerine anlaşmalı olduğu tüm dünya üniversitelerinde eğitim görme imkanı sunmaktadır.
 
FAKÜLTELER

• Diş Hekimliği Fakültesi
 
• Eczacılık Fakültesi
 
• Edebiyat Fakültesi
 
• Endüstriyel Sanatlar Eğitim Fakültesi
 
• Fen Fakültesi
 
• Gazi Eğitim Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi • Mimarlık Fakültesi
 
• Polatlı Fen Edebiyat Fakültesi
 
• Sağlık Bilimleri Fakültesi
 
• Sanat ve Tasarım Fakültesi
 
• Mesleki Eğitim Fakültesi
 
• Teknik Eğitim Fakültesi
 
• Teknoloji Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
• Ticaret ve Turizm Eğitim Fakültesi
 
• Turizm Fakültesi
 
YÜKSEKOKULLAR

• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 
• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
• Bankacılık ve Sigortacılık Yüksekokulu
 
• Tapu Kadastro Yüksekokulu
 
KONSERVATUVAR

• Türk Müziği Devlet Konservatuvarı
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI:

• Adalet Meslek Yüksekokulu
 
• Beypazarı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Polatlı Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Maliye Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Tapu Kadastro Meslek Yüksekokulu
 
• Atatürk Meslek Yüksekokulu
 
• Ankara Meslek Yüksekokulu
 
• Gazi Meslek Yüksekokulu
 
• Ostim Meslek Yüksekokulu
 
ADRES

Gazi Üniversitesi Rektörlüğu 06500 Teknikokullar/ANKARA Tel : 0 312 202 26 00 Faks : 0 312 212 40 90 E-mail: gazibasin@gazi.edu.tr
 
www.gazi.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna