Gaziantep Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Gaziantep Üniversitesi hakkında bilgi

Gaziantep Üniversitesi hakkında bilgi

   

Gaziantep Üniversitesi hakkında bilgi

Güneydoğu Anadolu Bölgesinde büyük bir ticaret ve sanayi merkezi olan Gaziantep ilinin adını taşıyan Üniversite, 1973 yılında ODTÜ"ne bağlı Makine Mühendisliği Bölümü ile eğitim-öğretime başlamış, 1987 yılında ise Üniversite tüzel kişiliği kazanmıştır.
 
Kuruluşundan bu yana dengeli bir şekilde gelişen ve 2008 yılından itibaren hızla büyüyen Üniversite şuan 15 Fakülte, 3 Yüksekokul, Türk Musikisi Devlet Konservatuvarı, 4 Enstitü ve 9 Meslek Yüksekokulundan oluşmaktadır. Tüm Fakülte ve Yüksekokullarda öğrenci alınan bölüm ve program sayısı toplam 275" dir. Öğretim elemanı sayısı 1316 olup, yabancı öğrencilerle birlikte toplam 30.000 öğrenci eğitim-öğretim görmektedir. Eğitim-öğretimin yanı sıra, konusunda uzman deneyimli personel eşliğinde, en son teknolojiyle donatılmış 900 yataklı Araştırma – Uygulama Hastanesi ve 100 yataklı Onkoloji Hastanesi ile yeni binasında hizmete girecek olan Diş Hekimliği Fakültesiyle birlikte, sadece bölgeye ve ülkeye değil yabancı ülke vatandaşlarına da sağlık hizmeti veren uluslararası bir üniversite haline gelmiştir.
 
Üniversitede Mühendislik, Tıp (İngilizce Programı) ve Mimarlık Fakülteleri ile Fen Edebiyat Fakültesi Batı Dilleri ve Edebiyatı Bölümünün öğrenim dili İngilizce olup, bu birimler ile birlikte Tıp Fakültesi (Türkçe Programı), Turizm ve Otelcilik Meslek Yüksekokulunda zorunlu yabancı dil hazırlık sınıfı okutulmaktadır.
 
Mühendislik Fakültesi Bölümleri arasında çift ana dal olanağı mevcuttur. Mühendislik, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ve Fen-Edebiyat Fakültesi Bölümlerinin kendi arasında ve Fakülteler arasında yan dal mümkündür.
 
Öğretim Üyesi başına düşen uluslararası bilimsel yayın sayısı sıralamasında vakıf üniversiteleri dahil tüm üniversiteler arasında en üst sıralarda yer alan Gaziantep Üniversitesinde, öğrenciler ile birlikte tüm akademik ve idari personele sunulan gelişmiş kütüphane imkanları, modern araştırma laboratuarları, Teknoparkı ve bilgi-işlem alt yapısı ile her türlü araştırma ve geliştirme faaliyetlerine en üst düzeyde destek verilmektedir.
 
Erasmus : Gaziantep Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Ofisi, 2003 yılından beri Hayat Boyu Öğrenme Programı kapsamındaki Erasmus programında faaliyet göstermektedir. Bu program, Avrupa"daki yükseköğretim kurumlarının aralarında işbirliği yapmalarına izin veren bir Avrupa Birliği programıdır. Yükseköğretim kurumlarının birbirleri ile ortak projeler üretip hayata geçirmeleri; öğrenci ve personel değişimi yapabilmeleri için karşılıksız mali destek sağlanmaktadır. Gaziantep Üniversitesi, aralarında Almanya, İtalya, Çek Cumhuriyeti, Danimarka, İspanya ve Polonya"nın da olduğu 22 Avrupa ülkesinden yaklaşık 65 üniversite ile Erasmus anlaşması yapmış ve anlaşmalar kapsamında çok sayıda öğrenci ve öğretim elemanı Erasmus değişim programından yararlanmıştır. Gaziantep Üniversitesine Avrupa"dan gelen Erasmus öğrenci ve öğretim elemanı sayısı her yıl artış göstermektedir.
 
Farabi : Kısaca “Farabi Değişim Programı” olarak adlandırılan Yükseköğretim Kurumları arasında Öğrenci ve Öğretim Üyesi Değişim Programı, üniversite ve yüksek teknoloji enstitüleri bünyesinde ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim yapan yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır. Bu programöğrencilerin başka bir üniversitede bir veya iki dönem eğitim görmeleri imkanını tanımaktadır. Bu amaçla Gaziantep Üniversitesi ile yurt içerisinde çok sayıda üniversite arasında Farabi anlaşması bulunmaktadır.
 

LABORATUAR OLANAKLARI

Üniversitenin hemen her biriminde kendi alanlarıyla ilgili en son teknoloji ile donatılmış laboratuarlar ve yaygın bilgisayar ağ donanımıyla, modern ve çağdaş ortamlarda eğitim-öğretim hizmeti verilmektedir. Bu laboratuarlarla birlikte, öğrencilerin eğitim, araştırma, tez ve ödevlerini yapabilmeleri amacıyla, Bilgi İşlem Merkezi denetiminde bölüm ve birimlerde internet bağlantılı Bilgisayar laboratuarları oluşturulmuştur.
 
KÜTÜPHANE OLANAKLARI

Gaziantep Üniversitesi, öğrencilerine ve mensuplarına etkin ve çağdaş bir kütüphane hizmeti sunmaktadır. Yaklaşık 7000 metrekare kapalı kullanım alanı bulunan kütüphane binasında 8 okuma, 2 sergi, 1 sinema, 1 konferans salonu bulunmaktadır. Genel koleksiyonun bulunduğu okuma salonları ile diğer bölüm salonları aynı anda 640 kişiye hizmet verebilecek kapasitededir.
 
ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI

Gaziantep Üniversitesi Sağlık, Kültür ve Spor Dairesi Başkanlığı Kültür Müdürlüğü bünyesinde 37 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Öğrencilere topluluk faaliyetleri içerisinde farklı müzik aletleri kullanma, maket uçak, satranç, briç, resim, fotoğraf ve el sanatları gibi kurslar verilmektedir. Topluluklar, kampus içerisinde yer alan gösteri ve toplantı salonlarında çeşitli sergi, tiyatro ve konser gibi etkinlikler düzenlenerek Gaziantep ve yörenin sosyal ve kültürel hayatına önemli katkıda bulunmaktadır.
 
BURS OLANAKLARI

Gaziantep"teki çeşitli kurum ve kuruluşlar ile Başbakanlık, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, Gaziantep Üniversitesi Vakfı ve Türk Eğitim Vakfı başarılı ve maddi desteğe muhtaç öğrencilere burs ve yardım sağlamaktadır. Ayrıca birimlerde hizmet açığını kapatmak ve öğrenciyi mezuniyet sonrası hayata hazırlamak amacıyla, belirli saatlerde çalışan öğrencilere çalışmalarının karşılığı olarak hizmet bursu verilmektedir.
 
BARINMA OLANAKLARI

Üniversiteye il dışından gelen öğrencilerin Gaziantep Kampusundaki barınma ihtiyaçları, Gaziantep Üniversitesi Kampusü içerisinde bulunan YURT-KUR" a bağlı 3000 kapasiteli öğrenci yurtlarından karşılanmaktadır. Ayrıca İslahiye"deki öğrenciler için Gaziantep Üniversitesi Vakfına ait ve işletmesi İslahiye Belediyesi Vakfınca yapılan 64 yatak kapasiteli konutlarda yurt hizmeti verilmektedir.
 
SPORTİF VE SOSYAL OLANAKLAR

Üniversitede biri yurt kompleksi içerisinde olmak üzere 2 adet 500 seyirci kapasiteli spor salonu, 3 adet tribünsüz antreman spor salonu, birer adet kondüsyon ve güreş salonu, birçok açık basketbol, voleybol ve futbol sahaları, çim ve halı saha, tenis kortları ve bir adet yüzme havuzu ile üniversite öğrencilerine her türlü sportif faaliyetlerde bulunma imkanı verilmektedir. Üniversitenin Merkez Kampusunde öğrencilerin çeşitli ihtiyaçlarını karşılayacak alışveriş mekanları, dinlenecekleri ve yemek ihtiyaçlarını karşılayabilecekleri çok sayıda kafeteryalar , 1 banka şubesi ile çeşitli bankaların ATM leri ile PTT Şubesi bulunmaktadır. Üniversitenin Gaziantep ve Gaziantep dışındaki tüm kampüslerinde öğrencilere öğlen yemeği verilmektedir. Akşamları ve tatil günlerinde ise öğrenciler yurtlarda ve kampüs içerisinde bulunan özel kafeteryalardan faydalanabilmektedir.
 
Çağdaş bir üniversite olan Gaziantep Üniversitesi"nde barınma, beslenme, sağlık ve ulaşım sorunu yaşanmamaktadır. Eğitim-öğretimin huzur ve güven ortamında gerçekleştirildiği Parlayan Yıldız Gaziantep Üniversitesi eğitim ve araştırma açısından olduğu kadar sunduğu kültürel, sosyal, sanatsal ve fikirsel içerikli etkinlikleriyle öğrencilerin her açıdan tam donanımlı yetişmelerini hedeflemektedir.
 
ADRES
 
Gaziantep Üniversitesi Üniversite Bulvarı 27310 Şahinbey/ GAZİANTEP
 
Tel: 0342 360 12 00 ( pbx )
 
Faks : 0342 360 10 13
 
www.gaziantep.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna