Anadolu Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Anadolu Üniversitesi hakkında bilgi

Anadolu Üniversitesi hakkında bilgi

   

Anadolu Üniversitesi hakkında bilgi

Anadolu Üniversitesinin temelini 6 Kasım 1958 yılında kurulan Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi oluşturur. 1982 yılında Anadolu Üniversitesi"ne dönüşen bu eğitim kurumu, kısa zamanda yalnızca ülkemizin değil, dünyanın en büyük üniversiteleri arasında çağdaş, dinamik ve yenilikçi bir üniversite olarak yerini almıştır.
 
Anadolu Üniversitesi yarım yüzyılı aşan başarılarla dolu tarihinde, bilgiyi üretme ve yaygınlaştırma süreçlerinde paylaşmayı temel değer olarak benimseyen bir yaklaşımla eğitim-öğretim hizmetlerini sürdürmektedir.


Yerleşimi

Anadolu Üniversitesi şehir merkezinde yer alan ve ana kampüs niteliğinde olan Yunus Emre ve şehir merkezine 5 km uzaklıkta bulunan İki Eylül Kampüsü ile eğitim- öğretim hizmetini sürdürmektedir. Ayrıca, Anadolu Üniversitesi, Eskişehir merkez kampüslerinde (Yunus Emre Kampüsü ve İki Eylül Kampüsü) 25 bini aşkın örgün öğrencinin bulunduğu Üniversite olarak sadece Türkiye"nin her bölgesinde değil; Batı Avrupa"da, Balkanlarda, Azerbaycan"da, Kıbrıs"ta yaşayan ve sayıları 1.5 milyona yaklaşan büyük bir ailedir. Çağdaş ve global kampüslerinde örgün öğretimin yanı sıra, Açık ve Uzaktan öğrenmede öncü Üniversite olarak, dünyanın eğitim sorunları ve beklentilerine sorumluluk bilinciyle çözüm üreten Anadolu Üniversitesi, yarım asrı aşkın geçmişinde milyonlarca öğrenciyi mezun etmenin haklı gururunu yaşamaktadır.
 
Sayılarla Anadolu Üniversitesi
 
Anadolu Üniversitesinde;
 
17 Fakülte
 
4 Meslek Yüksekokulu
 
3 Yüksekokul
 
9 Enstitü
 
38 Araştırma merkezi ve birimi
 
51 Öğrenci kulübü bulunmaktadır.
 
Eğitim Felsefesi

Üniversite, evrensel düzeydeki eğitim, öğretim ve araştırmalarıyla; bilgi üretmek, paylaşmak ve kullanmak amacıyla; çevre, ülke ve dünya insanının yaşam reformu ve yaşam kalitesini arttırmaya yönelik çalışmalara katkıda bulunur. Çağdaş ve evrensel nitelikte bir üniversite olan Anadolu Üniversitesi; bilgi ve teknoloji üreten; uluslararası bilim ve eğitim standartlarında çağdaş bir kültür oluşturan, öğrenmeyi ve takım çalışmasını öğreten ve sosyalleşmeye önem veren bir misyona sahiptir. Öğretim elemanı ve öğrenci etkileşimini arttıran Üniversite; araştırmacı, katılımcı ve paylaşımcı bir kurum olarak; özdeğerlerine saygılı, akılcı, sorgulayan, düşünen, üreten, insana ve ülkeye duyarlı, sosyal ve aydın bireyler yetiştirir.
 
Demokratik , Çağdaş Eğitim

Üniversitede her türlü altyapısı tamamlanmış, çağdaş teknolojik olanaklara sahip ve demokratik bir ortamda öğrenci odaklı eğitim verilmekte; öğrenciler, uluslararası ölçütlerde katılımcı bir anlayışla sosyal ve kültürel etkinliklerin içinde yer alarak kendilerini ifade etme olanağı bulmaktadırlar.
 
Deneyimli ve Birikimli Öğretim Elemanı

Anadolu Üniversitesinde, ulusal ve uluslararası alanda deneyimli ve birikimli, sayıları 1800"ü aşan öğretim elemanı ile kendi alanlarında ülkemizin önde gelen bilim ve sanat insanları da ilgili birimlerde konuk öğretim elemanı olarak görev yapmaktadır. Tüm öğretim elemanları, birikim ve deneyimlerini öğrencilere aktarmak için özveriyle çalışmaktadır.
 
Donanımlı Alt Yapı

Anadolu Üniversitesinin tüm birimleri, çağdaş yükseköğretimin gerektirdiği teknik donanıma sahiptir. Birimlerdeki tüm laboratuvar, atölye ve stüdyolar en gelişmiş cihazlarla donatılmış; eğitimde, uygulama için gerekli olan her türlü araç ve malzemeler sağlanmıştır. Haftada 90 saat çalışan Kütüphane, koleksiyonlarına yeni yayınların kazandırılmasına özel bir önem verilmektedir.
 
Anadolu "da Yaşam

Barınma Olanakları

Bir öğrenci kenti olan Eskişehir"de öğrenciler barınma sorunu yaşamamaktadır. Birçok özel öğrenci yurdunun yanı sıra Kredi ve Yurtlar Kurumu"na ait 6.500 yatak kapasiteli öğrenci yurtlarından biri de Üniversitenin Yunus Emre Kampüsü içerisindedir. Ayrıca öğrenciler barınma konusunda apart daire seçeneklerinden de yararlanmakta; kentte kiraladıkları evlerde kalabilmekte ve bu konuda Eskişehirlilerden büyük destek görmektedirler. Barınma sorununun çözümü konusunda ayrıca Anadolu Üniversitesi Psikolojik Danışma ve Rehberlik Merkezi de öğrencilere yardımcı olmaktadır.
 
Beslenme Olanakları

Üniversitede öğrencilerin sağlıklı ve dengeli beslenmesine önem verilmektedir. Temiz ve kaliteli yemek alternatifleri sunan öğrenci yemekhanesinde öğlenleri öğrencilerin günlük kalori ihtiyacını karşılayabilecek değerde yemek çıkartılmakta ve bundan 7.000 öğrenci yararlanmaktadır. Ayrıca öğrencilerin sürekli yararlanabildiği kantin, lokal ve öğrenci kafeteryalarında ve kampüslerdeki özel işletmeler de bu anlamda öğrencilere hizmet sunulmaktadır. Sağlık Olanakları Öğrenciler, Yunus Emre Kampüsü"nde bulunan Anadolu Üniversitesi Hastanesinde hemen her alanda sağlık hizmeti alırken, gerektiğinde Eskişehir"deki diğer hastanelerin de hizmetlerinden yararlanma olanağına sahipler. Tam teşekküllü bir sağlık kuruluşu olan Anadolu Üniversitesi Hastanesinde her an hizmete hazır 4 ameliyathane, 4 diş ünitesi, ultrasound ve röntgen laboratuvarları, klinikler, biyokimya laboratuvarı, öğrencilerle birlikte Anadolu Üniversitesinin tüm mensuplarına da hizmet sunmaktadır. Ayrıca, İki Eylül Kampüsü ile Porsuk Meslek Yüksekokulunda da Anadolu Üniversitesi Hastanesine bağlı birer sağlık birimi bulunmaktadır.
 
Spor Olanakları

Spor Bilimleri Fakültesindeki eğitimin yanı sıra, Anadolu Üniversitesinde hem Spor Kulübü hem de Spor Birliği kapsamında öğrenciler her spor branşında spor yapma olanağı buluyor. Bayan Masa Tenisi ve Bayan Hentbol takımları, Avrupa Kupalarında Türkiye"yi temsil etme başarısı gösterirken, çeşitli dallarda Anadolu Üniversitesi sporcuları gerek Eskişehir"de gerekse Türkiye düzeyinde başarılı sonuçlar almakta. Anadolu Üniversitesi bünyesinde öğrencilerin yararlandığı spor salonları, yarı olimpik kapalı yüzme havuzu, futbol sahaları, tenis kortları, açık hava voleybol ve basketbol alanları gibi spor tesisleri bulunmaktadır. Her yıl bahar döneminde düzenlenen spor şenliği sırasında değişik dallarda yüzlerce öğrencinin aktif olarak yer aldığı karşılaşmalar büyük heyecan kaynağı olmaktadır.
 
Sosyal , Kültürel ve Öğrenci Etkinlikleri

Anadolu Üniversitesinde eğitim-öğretim ve bilimsel çalışmaların yanı sıra sosyal ve kültürel etkinliklere de büyük önem verilmekte. Bu kapsamda, konferans, seminer, panel, kongre, sempozyum gibi bilimsel toplantılar; gösteri, sergi, tiyatro, konser gibi çok sayıda kültürel etkinlik gerçekleştiriliyor; Yunus Emre Kampüsünde hemen her birimdeki küçük konferans salonlarının yanı sıra Atatürk Kültür ve Sanat Merkezi, Kongre Merkezi, Salon 2003, Salon 2009 ve Sinema Anadolu"da sürekli etkinliklere sahne olmakta. Anadolu Üniversitesi salonlarında yıl boyunca özel grupların konser ve gösterileri, Devlet Tiyatroları, Devlet Opera ve Balesi gibi kuruluşların yapıtları da izleyicilere sunulmakta. Tarihi binaların restorasyonu ile Odunpazarı Semtinde oluşturulan Cumhuriyet Tarihi Müzesi ve Eğitim Karikatürleri Müzesiyle Yunus Emre Kampüsündeki Çağdaş Sanatlar Müzesi de Anadolu Üniversitesi"nin kültürel zenginlikleri arasında yer almakta.
 
Anadolu Üniversitesi Halk Dansları Topluluğu, çeşitli yörelerimizin oyunlarıyla hem yurt içinde hem de yurt dışında başarılı gösteriler sunarken, Senfoni Orkestrası ile Türk Sanat Müziği ve Türk Halk Müziği Koroları ise kendi dallarındaki müziğin genç kuşaklarca tanınmasına büyük katkıda bulunmaktadır. Tiyatro Anadolu da kendi alanında Türkiye"nin ilk ve tek profesyonel tiyatro topluluğu olarak geniş bir repertuvarla izleyicilerle buluşmaktadır.
 
Öğrenci Kulüpleri ve Öğrenci Merkezi

Anadolu Üniversitesi yönetimi, üniversite eğitiminin ayrılmaz ve çok önemli bir parçası olarak gördüğü kulüp etkinliklerini desteklemekte ve özendirmektedir.
 
Bu doğrultuda, öğrencilerin yönetiminde faaliyetlerini sürdüren 51 adet kulüp bulunmaktadır. Bu kulüplerin üyeleri bir yandan amaçlarına yönelik etkinlikleri çağdaş bir üniversite ortamında gerçekleştirmenin mutluluğunu yaşarken, diğer yandan da üniversite sonrası yaşama hazırlanmada zengin deneyimler kazanmaktadır. Öğrenciler, üyesi oldukları kulüpler ve topluluklar içinde hazırladıkları etkinliklerle hem kendilerini ifade etme olanağı bulmakta, hem de becerilerini arkadaşlarıyla paylaşmaktadır. Öğrenci kantinleri ve kafeteryalar da gerektiğinde bu etkinliklere sahne olmaktadır. Anadolu"da Eğitim ve Araştırma Olanakları
 
Teknolojik Altyapı ile Gelen Dijital Devrim

Büyük kitlelere hizmet vermenin sorumluluğu içerisinde, Açıköğretim Sistemiyle öğrenim gören öğrencilerin ulaşabileceği birçok platformda E-öğrenme hizmeti sunan Anadolu Üniversitesi, kişisel bilgisayardan cep telefonuna, iTunes U"dan Google Play"e farklı ortam ve araçları kullanmaktadır. Öğrencilerin mekan ve zaman bağımsız olarak ulaşabilecekleri mobil ortamları da destekleyen yeni hizmetlerden bazıları ise; tablet ve kişisel bilgisayarlarından ulaşılabilen etkileşimli e-kitaplar, ders içeriklerinin iTunes U platformunda sunulması, e-Seminer hizmetleri ile öğretim elemanı ve öğrenciyi bir araya getirme, açık ders malzemeleri üretimi ve sunumu şeklinde sıralanabilir.
 
“E-Dönüşüm” olarak da adlandıran bu süreçte öğrencilerin ihtiyaçlarına ve beklentilerine daha hızlı, etkili ve verimli çözümler üretebilmek amacıyla Açıköğretim dersleri kapsamında sunulan tüm e-öğrenme hizmetlerinin yapısı, üretim ve güncelleme süreçleri yeniden tasarlanmıştır. Yeni Açıköğretim e-Öğrenme Portalı En güncel teknolojilerle çağın gereklerine uygun olarak yeniden desenlenen Açıköğretim e-Öğrenme Portalı, kullanıcı bazında özelleştirilmiş modüler bir öğrenme yönetim sistemidir. Rol tabanlı bir hiyerarşi ile yönetilen Açıköğretim e-Öğrenme Portalı"nda her programın kendine ait bir web sitesi bulunmaktadır. Programa ilişkin genel bilgiler, program kapsamında okutulan derslerin tanıtım bilgileri, akademik takvim ve duyurular ilgili programın web sitesi üzerinden kullanıcıların bilgisine sunulmaktadır.
 
Açıköğretim e-Öğrenme Portalında sunulan e-öğrenme hizmetleri şu şekildedir:
 
• Etkileşimli E-Kitap
 
• E-Ders Malzemeleri
 
• E-Sınav • E-Seminer
 
• E-Danışmanlık
 
• E-Televizyon
 
İkinci Anadal /Yandal Eğitimi Olanağı
 
Anadolu Üniversitesi, örgün öğretim veren lisans bölümlerinde anadal programlarını başarıyla yürüten öğrencilerin, aynı zamanda ikinci bir dalda lisans diploması almak üzere öğrenim görmelerine de olanak sağlamaktadır. Bu öğrenciler, eğitimlerini başarıyla tamamladıkları zaman iki ayrı bölümün diplomasını da almaktadır.
 
Örgün öğretimde anadal lisans programlarını başarıyla yürüten öğrencilere, ilgi duydukları başka bir dalda bilgilenmelerini sağlamaya yönelik yandal programında eğitim olanağı sağlanmakta; bu şekilde eğitim alan öğrencilere eğitim aldıkları anadal lisans diplomasının yanı sıra yandal programı sertifikası verilmektedir.
 
İkinci Üniversite

Herhangi bir üniversitenin örgün bölümlerinde okuyan öğrenciler ve örgün öğretim mezunları, aşağıda belirtilen koşulları sağlamaları halinde Lisans Yerleştirme Sınavı (LYS)"na tekrar girmeden, aynı zamanda Anadolu Üniversitesi"nin uzaktan eğitim veren Açıköğretim, İktisat ve İşletme Fakültelerinin lisans ve önlisans programlarına da kayıt yaptırarak farklı bir alanda kendilerini geliştirme fırsatı bulmaktadır.
 
Uluslararası İlişkiler ve Öğrenci Değişim Programları
 
Anadolu Üniversitesi, Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programlarından birisi olan Erasmus Programı içinde yer almaktadır. Programda temel fikir, Türkiye"de öğrenim gören bir öğrencinin, Lisans, Yüksek Lisans ve Doktora düzeyinde, bir ya da iki dönemi Avrupa Birliğine üye olan bir ülkede eğitim görebilmesi ya da doksan gün boyunca staj yapabilmesidir. Öğretim elemanı ve personelin de beş iş günü boyunca ders verme ve ders alması olarak açıklanabilir. Anadolu Üniversitesi, 329 Avrupa üniversitesiyle 640 değişim anlaşması yapmış bulunmaktadır. Bu anlaşmalar kapsamında karşılıklı olarak öğrenci, öğretim elemanı ve personel değişimi sürmektedir.
 
Anadolu Üniversitesi, The Education, Audiovisual and Cultural Executive Agency tarafından başlatılan Erasmus Mundus External Cooperation Window Programlarından Lot 9" un içerisindeki tek Türk üniversitedir. Her düzeyde öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yapılan 20 Yüksek Öğretim Kuruluşunun bulunduğu bu Konsorsiyum Programında temel amaç, Avrupa Birliği heyeti ve üye ülkelerin yükseköğretim çerçevesinde ihtiyaçları ve öncelikleri belirleyerek uzun vadede Orta Asya ülkelerinin (Kazakistan, Kırgızistan, Özbekistan, Tacikistan, Türkmenistan) gelişimini sağlamaktır.
 
Mesleki eğitim alanında fon sağlamaya yönelik bir proje niteliğindeki Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programlarından olan Leonardo da Vinci kapsamında Anadolu Üniversitesinin projeleri kabul edilerek, öğrenci ve öğretim elemanlarının bu programdan yararlanma olanağı sağlanmıştır.
 
Anadolu Üniversitesi"nin tüm öğretim elemanları, yurt dışı deneyimine sahiptir. Yurt içindeki tüm üniversitelerle çeşitli alanlarda işbirliği içinde olan Anadolu Üniversitesi, yurt dışında da dünyanın sayılı yükseköğretim kurumlarıyla Protokol Anlaşmaları çerçevesinde ortak çalışmalar yürütmektedir. Bu çalışmalar, genelde bilimsel, sanatsal ve kültürel alanlarda işbirliğini, bazılarında ise öğretim elemanı ve öğrenci değişimini kapsamaktadır.(Almanya"da Köln Üniversitesinde, Anadolu ve Köln Üniversitesi öğretim üyelerince derslerin verildiği Tezsiz İşletme Yüksek Lisans programı başarıyla sürmektedir.)
 
Eğitim dili İngilizce olan ve internet üzerinde İşletme- SUNY (UOLP) işletme yüksek lisans programının (e-mba) öğrencileri, biri Anadolu Üniversitesi, diğeri de SUNY-Empire State College (ABD)"den olmak üzere iki diploma birden alma şansına sahiptir.
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti"nde Lefkoşa"da da Anadolu Üniversitesi tarafından tezsiz İşletme Yönetimi Yüksek Lisans Programı uygulanmaktadır. Derslerin Anadolu Üniversitesi öğretim elemanlarınca verildiği bu programdan, KKTC yurttaşlarıyla burada yaşayan yurttaşlarımız yararlanmaktadır.
 
Ayrıca, State University of New York College at Cortland ile Anadolu Üniversitesi Eğitim Fakültesi tarafından İngilizce Öğretmenliği, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi tarafından da İktisat ortak lisans programları uygulanmaktadır. Programlara kabul edilen öğrenciler, dört yıllık eğitimlerinin birinci ve dördüncü yıllarını Anadolu Üniversitesi"nde, ikinci ve üçüncü yıllarını ise SUNY Cortland"da tamamladıktan sonra Anadolu Üniversitesi ve SUNY Cortland diplomalarını almaya hak kazanmaktadır.
 
Anadolu Üniversitesindeki eğitim birimlerinin sunduğu hizmetler de uluslararası bir nitelik taşımaktadır. Açık öğretim hizmetleri ile özellikle Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti ve Batı Avrupa"daki Türklere yükseköğrenim olanağı sağlanmaktadır. Gençlik Servisleri Merkezi (GSM), AIESEC ve AEGEE gibi kuruluşların öğrenci değişim projelerine katılan Anadolu Üniversitesi öğrencileri, yurt dışında staj, inceleme ve araştırma yapma olanağı bulmaktadırlar. Ayrıca bu kapsamda dünyanın önde gelen 35 üniversitesiyle işbirlikleri sürmektedir.
 
Kütüphane
 
Üniversitenin en önemli birimlerinin başında gelen Kütüphane ve Dokümantasyon Merkezi, haftanın 7 günü tüm bölümler açık tutularak hizmet vermekte ve açık olma süresi açısından Türkiye"de üniversite kütüphaneleri arasında ilk sıralarda yer almaktadır. 12 bin metrekareyi aşan kullanım alanına sahip olan kütüphanede 25 adet çalışma odasının yanı sıra 10 adet okuma ve çalışma salonu bulunmaktadır. İki ayrı sergi salonunun da yer aldığı kütüphane 1000 kişilik oturma kapasitesine sahiptir. Her yıl en az 10.000 yeni kitabın kazandırıldığı merkezde, kitap sayısı 200 bini geçmiştir. İnternet üzerinden erişilen veri tabanlarına, Science Direct veri tabanı da eklenerek, 40 bine yaklaşan dergiye elektronik erişim imkânı sağlayan merkez, CD-Network sistemiyle de Citiation Index türündeki bilgi kaynaklarına kampus içi erişim sağlanması artarak devam etmektedir. Abone olunan 60 adet veri tabanı, 50 bine yakın e-dergi ve 50 bini aşan e-kitaba kampus içi ve kampus dışından da erişilebilmektedir. Ayrıca kütüphane programı olan KYBELE"de yapılan değişiklikle kütüphane materyalinin rezerve ve iade süresi uzatma işlemleri de internet üzerinden yapılmaktadır.
 
FAKÜLTELER
 
• Eczacılık Fakültesi
 
• Edebiyat Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Fen Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• Havacılık ve Uzay Bilimleri Fakültesi
 
• Hukuk Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İletişim Bilimleri Fakültesi
 
• Mimarlık ve Tasarım Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• Sağlık Bilimleri Fakültesi
 
• Spor Bilimleri Fakültesi
 
• Turizm Fakültesi
 
• Açıköğretim Fakültesi (Uzaktan Eğitim Sistemi ile)
 
• İktisat Fakültesi (Uzaktan Eğitim Sistemi ile)
 
• İşletme Fakültesi (Uzaktan Eğitim Sistemi ile)
 
YÜKSEKOKULLAR

• Devlet Konservatuvarı
 
• Engelliler Entegre Yüksekokulu
 
• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Eskişehir Meslek Yüksekokulu
 
• Porsuk Meslek Yüksekokulu
 
• Yunus Emre Meslek Yüksekokulu
 
• Ulaştırma Meslek Yüksekokulu
 
Adres
 
Anadolu Üniversitesi Yunus Emre Kampüsü 26470 Eskişehir
 
Tel : 0222 335 0580
 
Faks : 0222 335 3616
 
www.anadolu.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna