Artvin Çoruh Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Artvin Çoruh Üniversitesi hakkında bilgi

Artvin Çoruh Üniversitesi hakkında bilgi

   

Artvin Çoruh Üniversitesi hakkında bilgi

Artvin, Karadeniz"in doğusunda, Kafkaslara komşu, olağanüstü doğasıyla ziyaretçilerini büyüleyen bir şehirdir. Topraklarının büyük kısmı, 3900 metreye kadar yükselen, birbiri ardına sıralanmış, sarp ve geçit vermez dağlarla kaplıdır. Dağların yüceliğine, adeta yücelikte dağlarla yarış eden yeşil yaylalar eşlik etmektedir.
 
Sahil bölgesi hariç, düz ovaya sahip olmayan, bulutların dağların zirveleriyle ritim tuttuğu bu göğe komşu topraklarda 17 Mayıs 2007 tarihli ve 5662 sayılı kanunla Artvin Çoruh Üniversitesi kurulmuş ve bu kanun 29 Mayıs 2007 tarih ve 26736 sayılı Resmi Gazete"de yayımlanarak yürürlüğe girmiştir.
 
17 Mayıs 2007 tarihinde kurulan Artvin Çoruh Üniversitesi, kurulduğu günden itibaren hızlı bir gelişim ve değişim süreci içerisine girmiştir. Artvin Çoruh Üniversitesi bugün; 5 fakülte ve 1 yüksekokulda toplam 13 bölüm,5 meslek yüksekokulunda toplam 27 program ile Fen Bilimleri Enstitüsünde lisansüstü eğitim verilen 3 programda öğrenim gören toplam 4000"i aşkın öğrencisi ile aralarında 80"i aşkın öğretim üyesi olan 300"e yakın akademik personele sahip bir üniversite haline gelmiştir.


EĞİTİM-ÖĞRETİM


Üniversitede farklı akademik birimlerde (meslek yüksekokulu, yüksekokul, fakülte, enstitü) ön lisans, lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim-öğretim programları uygulanmaktadır. Bir akademik yıl, her biri 14 haftadan oluşan Güz ve Bahar yarıyılından oluşmaktadır.
 
Ayrıca öğrencilerin yetenek, bilgi ve becerilerini geliştirmek için 2010 yılında kurulan Üniversite Sürekli Eğitim Uygulama ve Araştırma Merkezi (ARTSEM) bünyesinde Genel İngilizce Kursu, Arapça Kursu ve KPDS/ÜDS Hazırlık Kursu gibi yabancı dil ağırlıklı kursların yanı sıra Piyano Kursu ve AutoCAD Kursu gibi sanat eğitimi ve teknik eğitim içerikli kurslar da düzenlenmektedir.
 
Üniversiteye yeni kayıt olan öğrencilere okuyacağı bölümü/ anabilim dalını/ programı ve üniversiteyi genel olarak tanıtmak ve yeni ortama alışmalarını kolaylaştırmak amacıyla akademik birimlerince Oryantasyon (Uyum) Programı uygulanmaktadır. Üniversitede yaz okulu ve İngilizce hazırlık sınıfı uygulaması bulunmamaktadır.
 
ULUSLARARASI İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI/DIŞ İLİŞKİLER

 
Artvin Çoruh Üniversitesi, üniversitelerin evrenselliği ilkesinden yola çıkarak başta çevre ülkeler olmak üzere tüm dünyadan üniversitelerle karşılıklı ilişkiler kurup geliştirmeyi, bilimsel işbirlikleri oluşturmayı, karşılıklı öğrenci ve öğretim elemanı değişimi yoluyla farklı akademik kültürleri kendi bünyesinde birleştirmeyi kuruluşunun temel ilkelerinden biri olarak kabul eder. Bu amacı gerçekleştirmek üzere kurulan Dış İlişkiler Ofisi uluslararası işbirliklerinin kurulup yürütülmesi çalışmalarına devam ederken, dâhil olunan Erasmus Programıyla öğrenciler eğitimlerinin bir bölümünü yurtdışında devam ettirmekte, öğretim elemanları yurtdışındaki üniversitelerde uzun dönemli çalışmalar yapabilmektedir.
 
Artvin Çoruh Üniversitesi, orman alanlarının geniş yer kapladığı Artvin ve çevresinde bu ormanların bilimsel yöntemlerle sürekliliğinin sağlanması, öğretim elemanlarının ve öğrencilerinin pratik uygulamalar yapabilmeleri ve bilim ışığında bölge halkının ormancılık konusunda aydınlatılması için 2011 yılında Ormancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi kurulmuştur. Merkezi Araştırma Laboratuarı sayesinde öğrenci ve öğretim elemanlarının çalışmalarında ihtiyaç duydukları donanım ve ekipmanlar temin edilmektedir.
 
KÜTÜPHANE VE DOKÜMANTASYON
 
Mevcut bilginin paylaşılması konusunda en önde kaynaklar olan basılı eserler, bu yüzyılın yeni kaynakları olan veri tabanıyla birleştirilip Artvin Çoruh Üniversitesi kütüphanesinde toplandı. Öğrencilerin çok kolay ulaşabildikleri bu kaynaklardan kütüphanenin rahat ve ferah ortamında diledikleri gibi faydalanabiliyorlar. Kütüphane öğrencilere 70 bine yakın e-kitap,15 binin üzerinde elektronik dergi ve 1861"den bugüne dünyanın her tarafında yazılmış tezleri ve 1997"den beri yayınlanan tezlerin tam metinlerini sunmaktadır.
 
BESLENME HİZMETLERİ

 
Sosyal ve Kültürel Etkinlikler Merkezinde bulunan öğrenci yemekhanesinde yemekler öğrencilerin dengeli beslenmeleri amacıyla kaliteli ve bütçeye uygun olup, dört çeşittir. Ayrıca her birimde öğrenci kantinleri mevcut olup, alternatif beslenme imkânları sunulmaktadır.
 
BARINMA
 
Üniversite öğrencilerin barınma ihtiyaçlarını karşılamak için Artvin"de Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı kız ve erkek öğrenci yurtları bulunmaktadır. Ayrıca Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Genel Müdürlüğü tarafından Seyitler Yerleşkesi yakınında yapımı tamamlanan 500 öğrenci kapasiteli öğrenci yurdu öğrencilere barınma hizmeti vermeye başlamıştır. Artvin"de özel yurtlar da faaliyet göstermektedir.
 
SOSYAL YAŞAM

 
Artvin Çoruh Üniversitesi, öğrencilerinin sadece akademik gelişmelerini değil onların sağlıklı ortamlarda günlük sosyal yaşamlarını desteklemeyi, spor, sanat ve kültür ortamlarıyla kişisel gelişimlerini güçlendirmelerini sağlamayı da hedef olarak belirlemiştir. Bu çerçevede tüm yerleşkeler bu hedefe uygun biçimde tasarlanmakta, uygun ortamlar yaratılmaktadır. Bu doğrultuda, Üniversitede Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı, akademik birimler ve öğrenci toplulukları tarafından yıl boyunca pek çok sanatsal, kültürel ve sportif etkinlikler düzenlenmekte ve sosyal alanda etkin olmalarını sağlamak üzere öğrencilerin bu etkinliklere doğrudan katılmaları teşvik edilmektedir.
 
ÖĞRENCİ TOPLULUKLARI
 
Sanat ve Edebiyat Topluluğu, Satranç Topluluğu, Fotoğrafçılık Topluluğu, Kuş Gözlem Topluluğu, Çevre ve Doğa Topluluğu, Doğa Sporları Topluluğu, Yaban Hayatı ve Ekoturizm Topluluğu, Sosyoloji Topluluğu, Erasmus Topluluğu, Müzik Topluluğu, Halk Oyunları Topluluğu, Tiyatro Topluluğu, Yeni Çizgi Felsefe Topluluğu, İlim Ve İrfan Topluluğu, Çoruh Gençlik Eğitim ve Kültür, Düşünce Topluluğu, Amatör Astronomi Topluluğu, Dış Ticaret Topluluğu, Derbent Tarih Topluluğu, Bilinçli Gençler Topluluğu, Topluma Hizmet Uygulamaları Topluluğu, 2023 100. Yıl Gençliği Topluluğu, İşletme ve Ekonomi Topluluğu, Renkler ve Kültürler Topluluğu.
 
Öğrenci topluluklarıyla birlikte, öğrencilerine yönelik çeşitli sosyal aktiviteler düzenlenmektedir. Üniversite Halk Oyunları Topluluğu, Türkiye Üniversitelerarası Halk Oyunları Grup yarışmalarında Üniversiteyi başarıyla temsil etmektedir. Öğrenci topluluklarının katkısıyla artık geleneksel hale gelen; Uçurtma Şenliği, Kar Şenliği, Doğa Gezileri ve Şehirlerarası Kültürel Geziler öğrencilerin katılımlarıyla gerçekleşmektedir.
 
SPORTİF İMKANLAR
 
Artvin Çoruh Üniversitesi, sosyal ve kültürel etkinliklere olduğu kadar spor etkinliklerine de önem vermektedir. Uygun spor tesisleri ve malzemelerinin temin ederek öğrencilerinin hizmetine sunmaya çalışan Üniversite; öğrencilerin beden ve zihin sağlığını korumak ve geliştirmek, spora ilgi duymalarını sağlamak, spor yoluyla yeni arkadaşlıklar ve dostluklar edindirmek, öğrencilerin enerjilerini olumlu alışkanlıklara yönlendirmek gibi amaçlara birçok spor etkinliğine imza atmaktadır. Bu kapsamda Üniversite merkez kampüsünde 1 adet kapalı spor salonu,2 adet açık halı saha,1 adet açık tenis kortu,1 adet çok amaçlı saha yer almaktadır. Kapalı spor salonunda 1 adet kondisyon merkezi, 1 adet sauna odası, 1 adet buhar odası yer almaktadır.
 
KÜLTÜR VE SANAT
 
Artvin Çoruh Üniversitesi yıl içinde sayısız bilimsel, sosyal ve kültürel etkinliğe ev sahipliği yapmaktadır. Üniversite farklı konularda düzenlenen büyük katılımlı sempozyum, konferans, panel,seminer gibi bilimsel içeriği ağırlıklı olan toplantılar ile söyleşi, açılış gibi sosyal ve kültürel içerikli etkinliklerle konularının uzmanı isimleri ağırlamaktadır.
 
FAKÜLTELER
 
• Orman Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Fen Edebiyat Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 
YÜKSEKOKUL
 
• Sağlık Yüksekokulu
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI
 
• Artvin Meslek Yüksekokulu
 
• Arhavi Meslek Yüksekokulu
 
• Hopa Meslek Yüksekokulu
 
• Yusufeli Meslek Yüksekokulu
 
UYGULAMA MERKEZLERİ
 
• Ormancılık Uygulama ve Araştırma Merkezi
 
• Merkezi Araştırma Laboratuarı
 
ADRES
 
Artvin Çoruh Üniversitesi 08000 Artvin
 
Tel : 0 466 215 10 00 (Rektörlük)
 
: 0 466 215 10 14 (Genel Sekretelik)
 
Faks : 0 466 215 10 13
 
www.artvin.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna