Batman Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Batman Üniversitesi hakkında bilgi

Batman Üniversitesi hakkında bilgi

   

Batman Üniversitesi hakkında bilgi

Batman Üniversitesi, 29 Mayıs 2007 tarihinde 5662 Sayılı Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanununda ve Yükseköğretim Kurumları Öğretim Elamanlarının Kadroları hakkında kanun Hükmünde Kararnameye Ekli Cetvellerde Değişiklik Yapılmasına dair Kanunun Ek 88. maddesi ile kurulmuştur.
 
2008 yılında Rektörünün atanmasıyla öz yönetimine kavuşan üniversitesi, yapılaşma çalışmalarını başlatmış, akademik alanda da gelişmeye çalışmıştır.
 
Bugün 340 akademik, 229 idari personeli ile 7 fakülte, 3 Enstitü, 3 Yüksekokul ve 4 Meslek Yüksekokulundaki 2 doktora, 9 yüksek lisans, 18 lisans ve 26 önlisans bölüm ve programında öğrenim gören yaklaşık 7.000 öğrenciye eğitim öğretim hizmeti verilmektedir.


Merkez Kampüs

Şehir ile iç içe olan ve 57.000 m²arazi üzerine kurulan Merkez Kampüste 2008 yılından sonra ek bina inşa edilmiş, baraka ve atölyeler yenilenmiş, çevre düzenlenmesi yapılmıştır. Bu kampüste 2 bina, 4 atölye, 7 prefabrik yapıda toplam 26.059 m2 kapalı alan bulunmaktadır. Bu kampüste ayrıca halı saha, tenis kortu, basketbol-voleybol sahası ve idare binasından oluşan spor kompleksleri bulunmaktadır.
 
Batı Raman Kampüsü
 
7.353.000 m2 alan üzerinde kurulan Batı Raman Kampüsün de yapımı tamamlanan 7 binasıda eğitim öğretim faaliyetleri devam etmektedir. Hizmete açılan Kapalı spor salonu ve açık spor tesislerinin yanı sıra 5.000 kişilik stadyum projesi ihale aşamasındadır. Yapımı devam eden 4 inşaatın yanı sıra 1. ve 2. Etap altyapı işleri tamamlanma aşamasındadır.
 
Kozluk Kampüsü
 
Yapımı devam eden Kozluk Meslek Yüksekokulu Kampüsünde 7.500 m2 kapalı alana sahip bine ve açık spor tesisleri 2014 yılında tamamlanacaktır. Hasankeyf Kampüsü Yapımı devam eden bina ile 80 yatak kapasiteli uygulama oy-teli inşaatı 2014 yılında tamamlanacaktır.
 
TEKNOLOJİK ALTYAPI
 
Üniversitede sınıfların tamamı uzaktan erişim internet, akıllı tahta, projeksiyon cihazı vs. teknik gereçlerle donatılmıştır. 6 sınıf uzaktan eğitim verilebilecek teknik donanıma sahiptir.
 
Öğrencilerin kullanımına tahsis edilmiş 3 internet cafenin yanı sıra 12 bilgisayar laboratuarı bulunmaktadır. İsteyen tüm akademik ve idari personel ile öğrencilere şifre verilerek kablosuz internet erişimi (wireless) erişim imkanı sağlanmaktadır.
 
Ayrıca, 3 adet her türlü teknolojik donanıma sahip dil laboratuarı bulunmaktadır.
 
LABORATUAR ve ATÖLYELER
 
Üniversitede akademik personel ile öğrencilerin bilimsel çalışmaları ve araştırmaları için 8 atölye ve 19 araştırma laboratuarı bulunmaktadır. Öğrenciler teknik derslerinin yanı sıra hocalarıyla beraber araştırma ve inceleme çalışmalarında da bu laboratuarlardan yararlanabilmektedir.
 
Yapımı 2014 yılı Ocak ayında tamamlanacak olan 1.500 m2 kapalı alana sahip Merkezi Araştırma Laboratuarında kurulacak yeni laboratuarlar, akademisyenlerin bilimsel çalışmalarında ve öğrencilerin yetişmesinde büyük katkıları olacaktır.
 
Laboratuar ve Atölyeler                                                                    Sayısı
 
Fizik Laboratuarı                                                                                  2
 
Kimya Laboratuarı                                                                                2
 
Biyoloji Laboratuarı                                                                              2
 
Makine Laboratuarı                                                                              1
 
Seramik Laboratuarı                                                                            1
 
Jeoloji Laboratuarı                                                                               7
 
Süstaşı İşleme Atölyesi                                                                        1
 
Petro-Kimya Laboratuarı                                                                      1
 
Otomotiv Atölyesi                                                                                1
 
Gıda Teknolojisi Laboratuarı                                                                 2
 
Elektrik-Elektronik Atölyesi                                                                  1
 
İnşaat Atölyesi                                                                                     1
 
Geleneksel El Sanatları Atölyesi                                                            4
 
Fizyoloji ve Hematoloji Laboratuarı                                                        1
 
TOPLAM                                                                                              27
 
KÜTÜPHANE

 
Üniversitenin Merkez Kampüsünde 15.000 kitap kapasiteli bir kütüphane ve halkın da yaralanabildiği okuma ve çalışma salonu bulunmaktadır. Batı Raman Kampüsünde faaliyete geçen 8.186 m2 kapalı alana sahip kütüphanede eser sayısı 50.000"e yaklaşmıştır. Kütüphanede kitaplıkların yanı sıra satın alınan veri tabanlarına erişim imkanı ile öğrencilerin ve araştırmacıların her türlü bilimsel çalışmaya erişim imkanı sağlanmıştır. Kütüphanede ayrıca, kişisel çalışma odaları, okuma salonları, grup çalışma odalarının yanı sıra internet cafe, kafeterya ve konferans salonu gibi sosyal mekanlar da bulunmaktadır.
 
ULUSAL/ULUSLARARASI İLİŞKİLER
 
Erasmus

Üniversite Avrupa Birliği Hayat Boyu Öğrenme Programında (ERASMUS) yer almaktadır. Bu program kültürler arası etkileşim anlamında öğrenci ve akademisyenlere önemli katkıda bulunmaktadır.
 
Üniversite bünyesinde kurulan Erasmus Koordinatörlüğü, program çerçevesinde yurtdışına gönderilecek öğrenci ve personelin başvurusu, seçimi, değerlendirilmesi ve gerekli belgelerin düzenlenerek yararlanıcının gitmeye hazırlanması için her türlü desteği vermektedir.
 
Erasmus Kapsamında 9 Avrupa Birliği ülkesindeki 16 üniversite ile ikili işbirliği anlaşması yapılmıştır. 2013 yılı sonu itibarıyla 13 akademik personel ve 49 öğrenci değişim programından yararlanmıştır. 2014 yılında 21 öğrenci ve 27 akademisyen yararlandırılacaktır.
 
Farabi / Mevlana Değişim Programları

Farabi Değişim Programı, Türkiye"deki yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim üyesi değişim programıdır. Bu değişim programı kapsamında 41 Üniversite ile anlaşma yapılmış ve 12 öğrenci bu programdan yararlandırılmıştır.
 
Mevlana Değişim Programı, yurtiçinde eğitim veren yükseköğretim kurumları ile yurtdışında eğitim veren yükseköğretim kurumları arasında öğrenci ve öğretim elemanı değişimini gerçekleştirmeyi amaçlayan bir programdır. Program henüz yeni açıldığı için herhangi bir değişim gerçekleşmemiştir.
 
BARINMA/YURT/BESLENME
 
Üniversite Batı Raman Kampüsünde Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı 1 blok sosyal tesis, 3 blok yurt binasından oluşan, otel odasını aratmayacak özellikte, 2 kişilik odalarıyla 750 öğrenci kapasiteli kız öğrenci yurdu bulunmaktadır.
 
Şehir Merkezinde 600 öğrenci kapasiteli erkek öğrenci yurdu bulunmaktadır. Ayrıca şehir merkezinde özel yurt ve pansiyonlar da yer almaktadır. Batman ekonomik bir şehir olup öğrencilerin bir kısmı kiralık öğrenci evlerinde kalmaktadırlar.
 
Merkez Kampüsünde bulunan 600 kişilik Yemekhane ile Batı Raman Kampüsünde yer alan Merkezi Yemekhane ve Kafeterya ile beslenme hizmeti verilmektedir. Üniversite Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı"na bağlı yemekhanelerde 3 çeşitten oluşan 2 alternatifli yemek çıkarılmakta ve öğrencilere çok ucuza verilmektedir. Öğrenci yurtlarında kahvaltı ve akşam yemekleri servis edilmektedir.
 
SOSYAL / KÜLTÜREL / SPORTİF ETKİNLİKLER
 
Üniversite, öğrencilerinin akademik yaşamlarının yanında sosyal açıdan gelişimlerini sağlamak, özgüvenlerini geliştirmek, sağlıklı ortamlarda sosyal yaşamlarını desteklemek amacıyla çeşitli sanatsal, kültürel, sportif etkinlikler düzenlemektedir.
 
Her yıl mayıs ayında bahar şenlikleri düzenlenmektedir. Ayrıca çok sayıda konferans ve seminer verilmekte, sergiler ve tiyatrolar sergilenmekte, film gösterimleri ve konserler düzenlenmektedir. Sempozyum, panel, çalıştay gibi etkinliklerle de öğrencilerin bilimsel camiayı yakından tanımaları sağlanmaktadır. Bu etkinliklerin yanı sıra üniversite araçları ile güzel yurdumuzun farklı beldelerine çeşitli geziler düzenlenmektedir.
 
Öğrenciler, oluşturdukları topluluklar ile çeşitli sosyal, kültürel etkinlik düzenleyerek sosyalleşmektedirler.
 
Öğrenci Toplulukları
 
1. Ebru Topluluğu,
 
2. Etik Topluluğu,
 
3. Sinema ve Fotoğrafçılık Topluluğu,
 
4. Havacılık Topluluğu,
 
5. Turizm Topluluğu,
 
6. Karma Müzik Topluluğu,
 
7. Üniversite Sporları Topluluğu,
 
8. Modern Dans Topluluğu,
 
9. Doğa Sporları Topluluğu,
 
10.Tiyatro Topluluğu,
 
11.Tarih ve Yaşam Topluluğu,
 
12.Arkeoloji Topluluğu,
 
13. Çevre ve Kentsel Dönüşüm Topluluğu,
 
14. Avrupa Birliği Topluluğu,
 
15. Genç Girişimciler Topluluğu,
 
16. Bilgi Topluluğu
 
Spor Hizmetleri

Üniversite bünyesinde kurulan Spor Kulüpleri ile Türkiye Üniversite Sporları Federasyonu tarafından organize edilen müsabakalara katlım sağlanmaktadır. Her bahar yarıyılında öğrencilere yönelik bölümler arası spor turnuvaları düzenlenmektedir. Üniversite 13 spor dalında müsabakalara katılmaktadır.
 
Spor Takımları
 
1. Futbol,
 
2. Basketbol,
 
3. Voleybol,
 
4. Hentbol,
 
5. Futsal,
 
6. Halk Oyunları,
 
7. Taekwan-do,
 
8. Atletizm,
 
9. Tenis,
 
10. Masa Tenisi,
 
11. Karate,
 
12. Güreş,
 
13. Bilek Güreşi
 
Topluluk ve spor takımları dışında öğrencilere ve personele yönelik Resim, El Sanatları, Gitar, Bağlama, Keman kursları verilmektedir.
 
ENGELSİZ ÜNİVERSİTE

Batman Üniversitesi Engelsiz Öğrenci Destek Biriminin amacı; Üniversitedeki engelli öğrencilerin öğrenimleri ile kampüs ve yurt yaşamları sırasında engelleri nedeniyle karşılaşacakları zorlukları en aza indirmek ve engellerin ortadan kaldırılmasında ilgili taraflar arasında işbirliği sağlamaktır. Birim; engelli öğrenciler, öğretim elamanları ve personele de eşit erişim hakkı ve destek verebilmek için imkanlar yaratmayı kendine amaç olarak belirlemiş ve üniversitede engellilik konusunda farkındalığı artırabilmek için uğraş vermektedir. Batman Üniversitesi Engelsiz Üniversite sloganıyla hareket ederek görme ve işitme engelli öğrenciler ile fiziksel engelli öğrenci ve personelinin kampüs sahasında yaşamlarını kolaylaştırmak için tüm tedbirleri almaktadır.
 
Tüm binalara engelli rampaları, asansörler ve lavabolar yapılmıştır. İşitme engelliler için Milli Eğitim Müdürlüğü"nden işitme engelli çevirmeni görevlendirilmiştir.
 
• Görme engelliler için kütüphanede kabartma ve mürekkepli yazıcı • Sesli ekran okuma programı (5 adet)
 
• Ekran büyütme programı
 
• İşitme engelliler için klavye
 
• Fiziksel engelliler için ayak Mouse, bilek Mouse
 
• Komut verme programı alınarak faaliyete sokulmuştur.
 
SAĞLIK HİZMETLERİ
 
Mediko -Sosyal Hizmetleri

Üniversite kadrosunda yer alan 5 hemşire ile 2 kampüste yer alan öğrencilere ilk yardım hizmeti verilmektedir. Ayrıca Batı Raman Kampüsünde Sağlık İl Müdürlüğü ile yapılan protokol ile 112 Acil Servis İstasyonu kurulmuştur.
 
Psikolojik Danışma ve Rehberlik Hizmeti
 
Eğitim süreci içinde rehberlik hizmetleri, öğrencilerin gelişmesine ve uyumuna yardım etmeye yöneliktir. Rehberliğin temel amacı bireyin kendini gerçekleştirmesidir. Bu amaçla üniversitede Psikolojik Rehberlik ve Danışma Merkezi kurularak psikolog vasıtasıyla öğrencilere psikolojik destek verilmektedir.
 
FAKÜLTELER
 
• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• Mühendislik Mimarlık Fakültesi
 
• Teknik Eğitim Fakültesi
 
• Teknoloji Fakültesi Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• İktisadi İdari Bilimler Fakültesi
 
• İslami İlimler Fakültesi
 
YÜKSEKOKULLAR

• Sağlık Yüksekokulu
 
• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 
• Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Yüksekokulu
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Batman Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Kozluk Yüksekokulu Sason Yüksekokulu
 
ADRES

Kültür Mah. A.Necdet Sezer Bul. No:96 72060 BATMAN
 
Tel : 0 488 217 35 00
 
Faks : 0 488 217 36 01
 
www.batman.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna