Bayburt Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Bayburt Üniversitesi hakkında bilgi

Bayburt Üniversitesi hakkında bilgi

   

Bayburt Üniversitesi hakkında bilgi

2008 yılında Bayburt"ta kurulan Bayburt Üniversitesi, liberal eğitimde, araştırmada ve hizmette dünyaca tanınmış bir toplum üniversitelerinden ve/veya enstitülerinden biri olmayı, öğrencilerinin öğrenimi ve kişisel gelişimi için ender fırsatlar sağlamayı, bölge ve ülke insanının hayat kalitesini geliştirme sorumluluğunda birleşmiş bir akademik topluğu ve öğrenci merkezli araştırmanın adresi olmayı hedeflemiştir.
 
Bayburt Üniversitesi yalnızca öğrencilerini bilgi üreten, paylaşan, toplumun yararına sunan sorumlu bir yaşama birer önder olarak hazırlamak değil, aynı zamanda kaliteli eğitim, araştırma ve hizmet programları yoluyla bölge ve ülke insanının sosyal, kültürel ve ekonomik koşullarını geliştirmeyi en önemli görevi olarak görmektedir.
 

ÖĞRENCİ KULÜPLERİ

Bayburt Üniversitesine öğrencileri tarafından kurulan ve Rektörlüğe bağlı bulunan kulüpler öğrencilerin boş zamanlarını değerlendirerek sosyo-kültürel etkinliklerini arttırmak amacıyla bilim, kültür, sanat ve spor alanlarında faaliyet göstermektedirler. Üniversite, yeni katılan öğrencilerin önerileri doğrultusunda ve katılımlarıyla kurulan yeni topluluklar ve kulüpler ile her geçen yıl daha da zenginleşmektedir.
 
Üniversitenin rektörlük toplulukları şunlardır: Spor kulübü, fizik kulübü, borsa ve finans kulübü, işletme- ekonomi kulübü, biyoloji kulübü, tiyatro kulübü Doğa sporları kulübü, müzik kulübü, sinema kulübü, toplum gönüllüleri kulübü, halk oyunları kulübü, mesleki etkinlikler kulübü, yerel tarih araştırma kulübü, gençlik ve kariyer kulübü, fotoğrafçılık ve görsel sanatlar kulübü, çevreci mühendisler kulübü, bilim, kültür ve değerler kulübü, ar-ge kulübü, basın-yatın ve iletişim kulübü, genç girişimciler kulübü, makine teknolojileri kulübü, gıda kulübü, dış ticaret kulübü.
 
KÜTÜPHANE OLANAKLARI

Bayburt Üniversitesi Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, Üniversitenin 22.05.2008 tarihinde kurulması ile oluşturulmuştur. Kütüphane ve Dokümantasyon Daire Başkanlığı, bilgi erişimine yönelik en hızlı, en ekonomik, en doğru hizmet anlayışını benimseyerek, üniversitedeki araştırmaları ve öğretimi desteklemek; kütüphane ve kütüphane dışı birimlerde akademik ve idari personel ile öğrencilerin ve ziyaretçilerin ihtiyaç duyabileceği bilimsel, kültürel materyalleri sağlamak, düzenlemek ve bilgi çağına adapte, profesyonel bir hizmet sunmaktadır Merkez Kütüphane, Üniversite merkez yerleşkesinde 650 metrekarelik bir alan üzerinde kullanıcılarına hizmet vermektedir. Üç katlı binanın birinci katı süreli yayınlara, tezlere, günlük gazetelere, ikinci ve üçüncü katları ise okuma salonlarına ayrılmıştır. Kütüphane açık raf sistemi ile kullanıcılarına hizmet vermekte olup, sınıflama sistemi olarak ise LC sınıflama sistemi kullanılmaktadır. Kütüphane otomasyon programı olarak kolay kullanılabilirliği göz önünde bulundurularak YORDAM programı tercih edilmiştir.
 
Olması gerektiği şekilde, kullanıcıların kütüphane binası içerisinde katalog taraması yapabilecekleri ve internet ortamına erişim gerçekleştirebilecekleri çok sayıda bilgisayar mevcuttur.
 
ENGELLİ ÖĞRENCİ BİRİMİ

Çağdaş anlayış çerçevesinde engelli bireyleri eğitim ve öğrenim yaşamına dahil etmek ve engelli bireylerin, “Fırsat Engelli” olmadığını toplum içerisinde her birey gibi eğitim ve öğretim hakkına sahip olduğunu göstermek. Toplumsal yaşama tam katılımlarının sağlanmasında etkin ve lider bir kurum olmak. Bayburt Üniversitesi engelli bireylerin de katılımıyla tüm idari ve akademik personelin erişebileceği ve üniversite yerleşkesi içinde gelişen bir üniversite topluluğu oluşturmayı istemektedir. Üniversitenin bölümleri, birimleri ve merkezleri ile engelli öğrenciler dâhil tüm öğrencilerin öğrenim süresince karşılaşabilecekleri sorunlar ve çözümler üzerinde çalışmalar geliştirilmektedir.
 
Bayburt Üniversitesi öğrencilerinin her türlü farklılıklara, özgürlüğe, derslere ve araştırmalara, ekip çalışmalarına yatkın, Türkiye ve dünya sorunlarına duyarlı ve erişilebilir bir üniversite oluşturmanın bilincini önemle vurgulamaktadır.
 
Amacı; öğrenim gören engelli öğrencilerin öğrenimlerini sürdürdükleri sırada ihtiyaçlarına yönelik araçgereç temini, özel ders materyallerinin hazırlanması, engellilere uygun eğitim ve barınma ortamlarının hazırlanması konusunda bir ortam sağlayarak engelli öğrencilerin akademik başarı ve eğitimleri önündeki kısıtlamaları kaldırmak ve birey olarak sınırlarını özgürce geliştirmede destek vermektir. Bu misyonçerçevesinde, Bayburt Üniversitesi Engelliler Koordinasyon Birimi engelli öğrenciler ve görev yapan idari ve akademik personeli engelli konusunda bilgilendirmek ve bu konuda farkındalığı ve duyarlılığı oluşturabilmek için çalışmalar yürütmektedir.
 
BESLENME

Bayburt Üniversitesi Dede Korkut Kampüsündeki tüm fakülteler ve Meslek Yüksekokullarında bulunan kantinler, lüks kafeteryaları aratmayan konforu ile personele ve öğrencilere kaliteli hizmet vermektedir. Bayburt Üniversitesi akademik, idari personel ve öğrencilerine altı ayrı yemekhanede, uygun fiyatlarla, hijyen kurallarına özen göstererek hizmet sunmakta ve periyodik denetimleri diyetisyentarafından titizlikle yapılmaktadır. Başarılı ve ihtiyaç sahibi öğrencilere ücretsiz yemek imkânı sağlamaktadır. Yemek listesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı tarafından, diyetisyen kontrolünde hazırlanmakta ve web sayfasında aylık yemek listesi adı altında yayınlanmaktadır.
 
BARINMA OLANAKLARI

Bayburt"ta Kredi Yurtlar Kurumuna bağlı yurtlarda 504 kız, 292 erkek öğrenci olmak üzere 796 öğrenci barındırılabilmektedir. Bunun yanında, Milli Eğitim Bakanlığı denetiminde iki adet erkek bir adet de kız öğrenci yurdu bulunmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığı bünyesinde hizmet verenözel yükseköğrenim yurtlarında; 204 erkek öğrenci, 48 kız öğrenci olmak üzere, toplam 252 kişi barındırılabilmektedir. Ayrıca özel sektöre ait ve eşya donanımlı apartlar da uygun fiyatlarla öğrencilere hizmet vermektedir.
 
İNTERNET VE BİLGİSAYAR HİZMETLERİ

Öğrenciler, üniversite kantinlerinde bulunan bilgisayarlardan vewi-fi bağlantısıyla kampüs genelinde ücretsiz internet erişiminden faydalanmaktadır. Bununla birlikte 12 TB"lık bilgi işlem merkezi, tam donanımlı bilgisayar laboratuvarları ve video konferans salonu bulunmaktadır. Üniversitede bulunan Video Konferans Salonunda, teknolojik alt yapısı yeterli olan üniversitelerle video bağlantısı kurulup, ders işlenebiliyor.
 
SOSYAL VE KÜLTÜREL ETKİNLİKLER

150 kişi kapasiteli İİBF Çok Amaçlı Salonunda çeşitli bilimsel ve soysal aktiviteler gerçekleştirilirken, Bayburt Meslek Yüksekokulunda bir adet konferans salonu, diğer fakültelerinde de kültürel-sosyal aktiviteler için salonlar bulunmaktadır. Üniversitenin sosyal alanları etkin şekilde kullanılarak birçok konferans, seminer, panel, kutlama etkinlikleri, bahar şenlikleri düzenlenmiş, bu etkinliklerle öğrenci motivasyonu yanında halk üniversite bütünleşmesini sağlamıştır. Ayrıca "Bayburt Üniversitesi Bülteni" adıyla, üniversite ile ilgili haberlerin yer aldığı dört ayda bir yayınlanan bülten çıkarılmaktadır.
 
FAKÜLTELER
 
• Bayburt Eğitim Fakültesi
 
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• İlahiyat Fakültesi
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Bayburt Meslek Yüksekokulu
 
• Bayburt Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
ADRES

Bayburt Üniversitesi Rektörlüğü 69000 / Bayburt
 
Tel : 0458 211 11 53 – 54 – 55 – 56 – 57
 
Faks : 0458 211 11 28
 
www.bayburt.com

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna