Bilecik Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Bilecik Üniversitesi hakkında bilgi

Bilecik Üniversitesi hakkında bilgi

   

Bilecik Üniversitesi hakkında bilgi

29 Mayıs 2007 tarih ve 26536 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe giren 5662 sayılı kanunla kurulan Üniversitenin yeni Rektörü Prof. Dr. Azmi ÖZCAN"ın Aralık 2007"de atanması ile eğitim öğretim faaliyetlerine başlamıştır.

Kuruluşu rektörlüğe bağlı Fen-Edebiyat Fakültesi, Mühendislik Fakültesi, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri Enstitüsü ile gerçekleşti. Dumlupınar Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi ile Osmaneli Meslek Yüksekokulu, Pazaryeri Meslek Yüksekokulu, Gölpazarı Meslek Yüksekokulu, Söğüt Meslek Yüksekokulu ve Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu ile Osmangazi Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Sağlık Yüksekokulu, yine Anadolu Üniversitesi Rektörlüğüne bağlı iken adı ve bağlantısı değiştirilerek oluşturulan ve rektörlüğe bağlanan Meslek Yüksekokulu ve Bozüyük Meslek Yüksekokulu üniversitenin bünyesine dahil edildi.
 
Kurulduğu tarihte bir fakülte ve altı meslek yüksekokulu ile eğitim-öğretim faaliyetlerine başlayan Üniversite, 2008-2009 eğitim-öğretim yılında Mühendislik Fakültesi, Sosyal Bilimler Enstitüsü ve Fen Bilimleri Enstitüsü"nün akademik ve idari yapılanmasını tamamladı. Mühendislik Fakültesinde Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Kimya ve Süreç Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği, İnşaat Mühendisliği bölümleri açıldı. Mühendislik Fakültesi bugün 409 öğrenci ile eğitim öğretim faaliyetlerine devam etmektedir. Sosyal BilimlerEnstitüsünde İktisat, İşletme, Kamu Yönetimi, Coğrafya, Tarih Anabilim Dallarında Yüksek Lisans Programları bulunmakta ve bu Programlarda toplam 136 öğrenci öğrenim görmektedir. Fen Bilimleri Enstitüsü, Elektrik-Elektronik Mühendisliği, Bilgisayar Mühendisliği, Makine ve İmalat Mühendisliği Anabilim Dallarında Yüksek Lisans Programları bulunmakta ve bu Programlarda 61 öğrenci öğrenim görmektedir.
 
Fen-Edebiyat Fakültesi ise 2009-2010 eğitim öğretim yılında akademik ve idari yapılanmasını tamamlamıştır. Fen-Edebiyat Fakültesinde Kimya, Coğrafya, Matematik, Moleküler Biyoloji ve Genetik ile Tarih bölümlerinde 325 öğrenci, İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesinde, İktisat, İşletme ve Kamu Yönetimi bölümlerinde 2 bin 349 öğrenci öğrenim görmektedir.
 
FAKÜLTELER

• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Bozüyük Meslek Yüksekokulu
 
• Gölpazarı Meslek Yüksekokulu
 
• Meslek Yüksekokulu
 
• Osmaneli Meslek Yüksekokulu
 
• Pazaryeri Meslek Yüksekokulu
 
• Söğüt Meslek Yüksekokulu
 
ADRES
 
Bilecik Üniversitesi Rektörlüğü 11210 Gülümbe BİLECİK
 
Tel : 0 228 216 01 01
 
Faks : 0 228 216 02 87
 
www.bilecik.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna