Bitlis Eren Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Bitlis Eren Üniversitesi hakkında bilgi

Bitlis Eren Üniversitesi hakkında bilgi

   

Bitlis Eren Üniversitesi hakkında bilgi

Neden Bitlis Eren Üniversitesi ?
 
Bitlis Eren Üniversitesi; evrensel değerleri ülkenin değerleriyle bütünleştiren; adil, güvenilir ve hoşgörü temelinde gönül birliği, sevgi ve saygı esasına dayalı, akademik özgürlük ortamında; bilim, teknoloji ve sanatın özgün, çağdaş ve üstün niteliklerini bireylere kazandırmayı; eğitim, araştırma ve hizmet alanlarında bilgi üretmeyi; bölgenin ve ülkenin kalkınmasına katkı sağlamayı ilke edinmiştir.
 
Şeffaflık ve katılımcılık ilkesiyle; bilim ve teknolojide yeniliği, eğitim öğretimde niteliği esas alarak, sürekli gelişmeyi hedefleyen, örnek bireyler yetiştiren, toplumun değerlerine saygılı bir üniversite vizyonuna sahiptir.
 
2007 yılında kurulan Bitlis Eren Üniversitesi; genç, dinamik, evrensel değerler ışığında ve tarihinden devraldığı misyon doğrultusunda bilim, teknoloji, kültür ve sanat birikimine katkıda bulunmaya çalışan, ülkenin geleceğini güvenle emanet edebileceğimiz nitelikli, üretken, dürüst ve çalışkan bireyler yetiştirmeyi amaçlayan lisans , yüksek lisans ve doktora programları yürüten bir üniversitedir.
 
Bitlis Eren Üniversitesi "nin Tarihçesi

Bitlis Eren Üniversitesi 2007 yılında kurulmuş, genç ve dinamik bir üniversitedir. Kısa sürede akademik ve fiziki altyapısını tamamlama yolunda önemli mesafeler kat etmiştir. Her geçen gün başarı grafiği yükselen, öğrenci potansiyeli artan Bitlis Eren Üniversitesi hedefine emin adımlarla ilerlemektedir.
 
Bitlis Eren Üniversitesi, yörenin, bölgenin, ülkenin ve dünyanın ihtiyaçlarına karşılık verebilmeyi ve evrensel ölçütlere ulaşabilmiş bir bilim merkezi olmayı amaçlamaktadır. İleriye yönelik bütün planlarını bu hedef doğrultusunda uygulayan Bitlis Eren Üniversitesi; Cumhuriyetin 100. yılında 15 bin öğrenci, 3 bin personeliile tercih edilen bir üniversite olma yolunda başarılı kadrosuyla ve azimle ilerlemektedir.
 
Üniversitenin ilk rektörü Prof. Dr. Mahmut DOĞRU "nun 10 Eylül 2008 tarihinde atanması, diğer alanlarda olduğu gibi akademik birimlerde de yapılandırma çalışmalarına hız vermiş oldu. Yapılan özverili çalışmalar ile bölümleri / programları olmayan okullara bölümler / programlar eklendi ve Bitlis Eren Üniversitesi; 7 Meslek Yüksekokulu, 3 yüksekokulu, 5 fakültesi, 2 enstitüsü ve toplamda 6500 öğrencisi ile eğitim – öğretim hizmetine devam eden büyük bir bilim yuvası haline geldi.
 
Bitlis Eren Üniversitesi Bitlis"in yetiştirdiği mümtaz şahsiyetlerden Eren Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ahmet Eren ve Eren ailesinin destekleri ile; birlik ve beraberlik içerisinde, emekle, sevgiyle gösterilen yoğun ve samimi gayretler neticesinde; kendi tarihinde bir ilim merkezi olarak öne çıkmış olan Bitlis"imizde, modern çağın gereklerine uygun olarak kurumsallaşan; evrensel normları içselleştiren, fiziki donanımlarıyla çağdaş bilimin üretim merkezi haline gelen bir üniversite olma yolunda ilerlemektedir. Fen Bilimlerinde, sosyal bilimlerde, sağlıkta, sportif – sanatsal ve kültürel açılımlarda önemli ve kayda değer adımlar atan Bitlis Eren; en yakın zamanda uluslararası düzeyde hak ettiği yeri bulmayı ve ulaşacağı güçlü konumu korumayı amaçlamaktadır.
 
Yükseköğrenimin her kademesinde akademik faaliyetler yürüten Bitlis Eren Üniversitesinde; Fen Edebiyat, İktisadî ve İdarî Bilimler, İslâmî İlimler, Mühendislik Mimarlık, Güzel Sanatlar Fakülteleri ve Sağlık Yüksekokulu, yapımı devam eden modern yerleşkede yer almaktadır. Yüksekokullar ve Meslek Yüksekokulları Bitlis"in yanı sıra Tatvan, Ahlat ve Adilcevaz ilçelerindeki yerleşkelerde bulunmaktadır. Bitlis Merkez yerleşkesindeki derslikler, laboratuarlar, yurtlar, spor salonları ve yabancı dil labaratuvarları öğrencilerin ihtiyaçlarına cevap verecek teknolojiyle donatılmıştır.
 
Vizyonu
 
Bilim ve teknolojide yeniliği, öğretimde niteliği esas alarak örnek bireyler yetiştiren; temel bilimlerde öncü, İslami ilimler ve kültür-sanat-spor alanlarındaki araştırmalarda bölge kaynaklarına ve dinamiklerine öncelik veren, ülkemizde ve bölge ülkelerinde tercih edilen rekabetçi bir üniversite olmaktır.
 
Misyonu
 
Bilim, teknoloji, kültür-sanat, sağlık ve spor alanlarında araştırmalar yapmak; evrensel değerlere, akademik ve mesleki yetkinliğe sahip bireyler yetiştirmektir.
 
SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLER
 
Üniversitede yıl boyunca konferanslar, sergiler, paneller, sempozyumlar, film gösterimleri, festivaller vb aktiviteler düzenlenmektedir.Afiş ve web sayfamızdaki duyurular yolu ile üniversitenin etkinlikleri hakkında sürekli bilgi edinebilirsiniz.
 
Üniversitenin dışında, sizleri ilgilendiren çeşitli etkinliklerden de aynı şekilde sizi bilgilendirmeye gayret edilmektedir.
 
Her yıl Mayıs-Haziran aylarında düzenlenen Bahar şenlikleri sizlerin son sınav dönemine girmeden rahatlamanız ve yeteneklerinizi ortaya koymanız için iyi bir fırsattır.
 
Bahar şenlikleri sırasında öğrenci etkinlikleri yanında bilim adamları ve yazarların çeşitli konularda konferansları, sanatçıların konserleri ve söyleşileri, sportif yarışmalar ile sizlere renkli anlar yaşatılmaktadır.
 
BİLGİ İŞLEM HİZMETLERİ

Üniversitenin akademik ve idari birimlerine yüksek teknolojide bilişim hizmeti sunulmaktadır. Yazılım, network ve sistem grupları olarak yapılanmış olan Bilgi İşlem Daire Başkanlığı, aktüel bilgi ve iletişim teknolojilerini Üniversite bünyesinde tümüyle gerçekleştirmiştir.
 
Eğitim, öğretim ve araştırma süreçleri kampus genelinde, her birinde güncel teknolojide bilgisayar ve internetin olduğu ses ve görüntü cihazlarıyla donatılmış laboratuvarlarda yürütülmektedir.
 
Rahat ortamlar ve yüksek hızlı internet bağlantısı ile öğrencilere konforlu bir araştırma ortamı sunulmakta; projelerini, ödev ve araştırmalarını istedikleri zaman yapmaları sağlanmaktadır.
 
Üniversite bünyesindeki sunucu bilgisayarlar sistem grubu tarafından internet, e-posta, araştırma, eğitimöğretim ve Otomasyon projesi süreçlerinde güvenlikli olarak sürekli hizmette tutulmaktadır.
 
KÜTÜPHANE HİZMETLERİ
 
2013 – 2014 eğitim ve öğretim yılında hizmete başlayan yeni merkezi kütüphane, Fen Edebiyat Fakültesi"nde geniş bir mekânda hizmet vermektedir. Kütüphanede; süreli yayınlar, kitaplar, kaynak kitaplar, internet salonu, tezler, görsel işitsel materyal bölümü ve özel çalışma alanları bulunmaktadır. Bu olanaklarla kütüphane, eğitim öğretime ve bilimsel çalışmalara gereken katkıyı sağlamaktadır.
 
BURS
 
Öğrenciler ülkelerinden gelmeden önce, Başbakanlık Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığının verdiği Türkiye Burslarından yararlanabilecekler.Bunun dışında ülkemizde okuyan yurtdışı öğrencilerin burs imkanlarının arttırılması için yasal çalışmalar devam etmektedir.
 
BARINMA
 
Üniversite öğrencileri Kredi Yurtlar Kurumu na bağlı Yurtlarda yurtdışı öğrenciler için ayrılan kontenjan dahilinde barınabilmekle beraber özel yurtlar ve kiralık evlerde barınma ihtiyaçlarını karşılamaktadırlar.
 
BESLENME
 
Üniversite yemekhanelerinde tüm öğrencilere cüzi miktarda ücret karşılığında bir öğün 4 çeşit olmak üzere öğlen yemeği verilmektedir.
 
FAKÜLTELER

• Fen Edebiyat Fakültesi
 
• İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• Mühendislik – Mimarlık Fakültesi
 
• Güzel Sanatlar Fakültesi
 
• İslami İlimler Fakültesi
 
YÜKSEKOKULLAR

• Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu
 
• Kanık Turizm ve Otel İşletmeciliği Yüksekokulu
 
• Sağlık Yüksekokulu
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Adilcevaz Meslek Yüksekokulu
 
• Ahlat Meslek Yüksekokulu
 
• Hizan Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
• Tatvan Meslek Yüksekokulu
 
• Teknik Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
ADRES

Beş Minare Mah. Rahva Yerleşkesi – Bitlis
 
Tel : 0 434 222 00 00
 
Faks : 0 434222 01 01
 
E-posta : info@beu.edu.tr


Rektörün Mesajı ;
 
Sevgili Gençler;
 
Üniversitenin, evrensel değerler ışığında tarihinden devraldığı misyon doğrultusunda bilim, teknoloji, kültür, sanat ve spor birikimine katkıda bulunmaya çalışan, ülkenin geleceğini güvenle emanet edebileceğimiz nitelikli, üretken, dürüst ve çalışkan bireyler yetiştiren, şeffaflık ve katılımcılık ilkesiyle; bilim ve teknolojide yeniliği, eğitim ve öğretimde niteliği esas alarak sürekli gelişmeyi hedefleyen, örnek bireyler yetiştiren, toplumun değerlerine saygılı bir vizyona sahiptir. Sahip olduğumuz bu vizyon bize hem büyük bir mutluluk vermekte hem de bizlere daha büyük sorumluluklar yüklemektedir.
 
Bu sorumluluğun bizlere kattığı güçle hep beraber daha çok adım atacağımıza inancım tamdır.

Unutmayın,
 
Bitlis Eren Üniversitenin varlık sebebi, en önemli unsuru sizlersiniz. Her şey sizler için, Akademik kadromuzun desteğiyle bilimsel alanda sürdüreceğiniz araştırma, öğrenme, deneme, sınama, tartışma, değerlendirme vb .faaliyetlerinizi önemsediğimiz gibi sosyal kültürel ve sportif alanlarda da gelişmenizi önemsiyoruz.
 
Çeşitli bilimsel, sanatsal, sosyal ve sportif etkinliklerin yaşandığı Kariyer Günleri ve Bahar Şenlikleri ,birçok branşta açılan kurslar, yaşamla farklı açıdan bütünleşmelerin sağlandığı çok sayıda öğrenci kulübü, doğa sporları, su sporları ve kış sporlarına katılmanız ruhsal ve bedensel gelişiminize çok büyük katkılar sunacaktır.
 
Kendinizi zengin kütüphane olanakları, internete erişim kolaylıkları ile bilgiye etkin ulaşım, yurtiçi ve yurtdışındaki üniversitelerin değişim programlarına dahil olabilme, daha da önemlisi sürekli gelişiminiz için uygun ortamda olduğunuzu hissedecek, gerekli değişiklik ve yenilik önerilerinizi her zaman hocalarınız ve üniversite yönetimi ile paylaşabileceğiniz bir aile ortamında bulacaksınız.
 
Bitlis Eren Üniversitesinin bir mensubu olmanın mutluluğunu yaşamanız dileğiyle en içten sevgilerimi sunarım.
 
Prof. Dr. Mahmut Doğru

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna