Düzce Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Düzce Üniversitesi hakkında bilgi

Düzce Üniversitesi hakkında bilgi

   

Düzce Üniversitesi hakkında bilgi

Üniversite, 17 Mart 2006 tarih 26111 sayılı Resmi Gazete"de yayınlanan 5467 sayılı Yasa ile Düzce Üniversitesi olarak kurulmuştur. 18 Mayıs 2007 tarihinde ilk Rektörü Prof. Dr. Funda Sivrikaya Şerifoğlu atanmıştır. Kuruluşundan günümüze tüm paydaşları için “Değer Üretmeyi” benimsemiş olan Düzce Üniversitesi, bilimsel bilgiyi ve akademik deneyimi bölgenin kaynaklarını değere dönüştürme ve sorunlarını çözme amacıyla kullanmaktadır. Her sektörle işbirliğine dayanan eğitim programları ve araştırmalarıyla, istihdam garantili programlarıyla, uluslararası yayın ve atıf performansıyla rekabet gücü yüksek bir üniversite olarak yapılanmaktadır.

Üniversite, ODTÜ Enformatik Enstitüsü Bünyesinde Kurulan URAP (University Ranking By Academic Performance) Araştırma Laboratuvarı"nın "Üniversiteler 2011 Yılı Akademik Performansa Dayalı Başarı Sıralaması listesinde 133 basamak yükselerek, dünyanın en iyi 2000 üniversitesi arasında 1764. sırada yer aldı. Ulusal ve uluslararası birçok başarıya imza atmış olan Üniversite, İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Derin Orhon tarafından hazırlanan Üniversitelerimizde Bilimsel Yayın Sıralaması verilerine göre, bilimsel yayın oranı bakımından pek çok köklü üniversiteyi geride bırakarak 7.sırada yer aldı.
 
Üniversite ayrıca, bu sıralamada ilk 10"da yer alan en genç üniversite oldu. Düzce Üniversitesi Arıcılık Araştırma, Geliştirme ve Uygulama Merkezi “Birlikte Daha Fazlasını Yapabiliriz” adlı arıcılık projesiyle Avrupa Girişimcilik Ödülü"ne katılarak “Girişimcilik Ruhunun Geliştirilmesi” ödülünü kazanmış ve Türkiye"de bu ödülü alan tek kurum olma unvanını kazanmıştır.
 
Sağlık Bakanlığı ile Üniversite arasında "Koruyucu Sağlık Hizmetlerinin Geliştirilmesini Etkileyen Durumların ve Yapılması Gereken İş Faaliyetlerinin Belirlenmesi, Koruyucu Sağlık Hizmetleri Stratejisinin Geliştirilmesi Projesi Ve Eylem İşbirliği" protokolü imwwwzalandı. İmzalanan bu protokolle Düzce Üniversitesi, Türkiye"de ilk defa tüm kamu kurumlarının da dahil olacağı bu büyüklükte multidisipliner bir projenin ana yüklenicisi olmayı başardı.
 
Tıp Fakültesi, gerek ülkemizde gerekse bölgede ilk olma özelliğini taşıyan başarılı operasyon ve çalışmalara imza atmaktadır. 2001-2002 yılından bu güne kadar yapılan Tıpta Uzmanlık Sınavlarında ilk on üniversite içinde yer alması başarısını kanıtlamaktadır. Gerçekleştirmiş olduğu başarılı operasyonlarla adından sık sık söz ettiren fakülte bünyesinde yapılan başarılı operasyonlardan biri de Bacaklarda oluşan pıhtının akciğerlere atması sonucu hastada oluşan solunum yetmezliğinin önüne geçmek için uygulanan ""Venekava Filtresi"" ameliyatıdır. Bu ameliyat, Ankara ve İstanbul gibi büyük iller haricinde bölgede ilk kez Düzce Üniversitesi Araştırma ve Uygulama Hastanesi Kalp-Damar Cerrahisi Merkezi"nde gerçekleştirildi.
 
Çağdaş, Modern ve Dinamik Bir Fakülte olan Orman Fakültesi genç ve dinamik kadrosu ile özellikle uluslar arası bilimsel yayın faaliyetleri açısından çok üretken bir birimdir. Dünya bilim literatürüne iki yeni bitki türünü kazandırmıştır.
 
Mars Lojistik ana sponsorluğunda Lojistik Derneği (LODER) tarafından düzenlenen 8. Üniversiteler Arası Lojistik Vaka Yarışması"nda finale kalan Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu Lojistik Programı öğrencilerinden oluşan ve üniversiteyi temsilen yarışmaya katılan takım 22 Haziran 2011 tarihinde gerçekleştirilen final programında birinci olarak büyük bir başarıya imza atmıştır.
 
DÜZCE ÜNİVERSİTESİ OLARAK;

Temel altyapısı tamamlanmış, çağdaş teknolojik olanaklara sahip, demokratik bir ortamda öğrenci odaklı eğitimi, genç, dinamik, güçlü bir üniversite anlayışı ile hızla büyüyen bir yapılanmayı, modern laboratuvar, atölyelerde, eğitimde, uygulama için gerekli olan her türlü araç ve malzemeyi, küçük sınıflarda ders dinleme ve derslere aktif katılma imkanı, öğretim elemanları ile birebir iletişim kurma olanağını ve çeşitli sosyal etkinliklerle desteklenen gerçek bir eğitim ve tartışma ortamını, birikim ve deneyimlerini öğrencilere aktarmak için özveriyle çalışan öğretim elemanlarını, uluslararası ölçütlerde katılımcı bir anlayışla sosyal ve kültürel etkinliklerin içinde yer alarak kendinizi ifade etme olanağını, kadrosundaki nitelikli işgücü ve hızla büyüyen alt yapı yatırımları ile Düzce İlinin sıcak, güvenli, aile ortamını, tarihi ve doğal güzellikler ile dolu bir şehir olan Düzce"de öğrenim hayatına yetecek kadar güzelliği yaşama şansını sadece mesleki konuları iyi bilen profesyoneller olarak değil aynı zamanda toplum, ülke ve dünya gerçeklerini tanıyan, sosyal sorumluluk bilinci yüksek, üretken, özgüvenli ve olgun bireyler olarak hayata atılmalarını sağlayabilecek bir üniversite ortamı sunuyor.
 
Düzce Üniversitesi toplam öğrenci mevcudu 29 Aralık 2011 itibari ile enstitüler dahil 11.181; fakülte, yüksekokul, meslek yüksekokulu ve enstitülerde görevli 35 profesör, 55 doçent, 136 yardımcı doçent, 152 öğretim görevlisi, 51 okutman, 17 uzman, 272 araştırma görevlisi olmak üzere 718 akademik personel ile 693 idari personel ve 27 sözleşmeli personel mevcuttur.
 
Yükseköğretimdeki öğrencilerin barınmalarına yönelik hizmetler Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu Bolu Bölge Müdürlüğüne bağlı olarak ilimizde teşkilatlanmış olan Düzce Avni Akyol Yurt Müdürlüğü tarafından yürütülmektedir. İldeki yükseköğrenim öğrenci yurtlarında kız, 981"i erkek olmak üzere toplam 1694 öğrenci kapasitesi mevcut olup; 682"si kız 969"u erkek olmak üzere toplam 1651 öğrenci kayıtlıdır.
 
MERKEZ KONURALP YERLEŞKESİ

Üniversite, Öğrenciye, teknolojik alt yapısını tamamlamış, modern laboratuvar, atölyelerde, eğitimde, uygulama için gerekli olan her türlü araç ve malzemeyi sunan, her türlü sosyal faaliyeti yapmaya elverişli (kafe, kantin, spor kompleksi) bir kampus ortamı sağlamaktadır.
 
YURT OLANAKLARI

Kredi ve Yurtlar Kurumuna bağlı 1694 kişi kapasiteli Avni Akyol kız ve erkek öğrenci yurdu üç kişilik odaları ile konforlu bir yurttur. 20 metrekare kullanım alanına sahip ve her koridorda etüt salonları vardır. Sosyal faaliyetler için çok amaçlı 500 metrekare spor sahası 50 bilgisayarlı internet kafesi, masa tenisi, satranç, televizyon salonları, günlük 1100 kişilik yemek çıkaran yemekhanesi güler yüzlü personeli ile Konuralp Yerleşkesinde bir devlet yurdu olarak hizmet vermektedir.
 
Misafirhane

Sosyal Tesisler binasında 31 kişi kapasiteli misafirhane bulunmaktadır. Konferans Salonu Merkezi Derslikler Binasında, 450 kişi oturma kapasiteli, konferans, seminer ve çeşitli toplantılar yapmaya uygun, ses düzeni ve projeksiyon cihazı bulunan yaklaşık 750 metrekare büyüklüğünde konferans salonu vardır.
 
Anfi Tiyatro

Akademik yıl açılışı, konserlerin düzenlenebileceği, bahar şenliklerinin yapılabileceği, tiyatro oyunlarının sahnelenebileceği, mezuniyet törenlerinin düzenlenebileceği 1000 kişi kapasiteli anfi tiyatro mevcuttur.
 
Spor Salonu
 
750 seyirci kapasiteli, üst katında kondisyon salonu bulunan, basketbol, futbol, voleybol ve hentbol sahası olarak kullanılabilen kapalı spor salonu mevcuttur.
 
Açık Spor Tesisleri

Öğrenci ve personelin yararlanabileceği 2 adet tenis kortu, 1 adet basketbol sahası bulunmaktadır.
 
Yarı Olimpik Yüzme Havuzu Yüzme havuzu

1900 metrekarelik alan üzerine kurulmuştur. Her seansta 30 kişi havuzu kullanabilmektedir. 270 seyirci kapasiteli yarı olimpik yüzme havuzu bulunmaktadır. Ayrıca kapalı yüzme havuzunun içerisinde 2 adet sauna bulunmaktadır. Saunalar 4 –6 kişi kapasitelidir.
 
DEĞİŞİM PROGRAMLARI

A – Erasmus Değişim Programı:

2007 yılında kurulan Düzce Üniversitesi Erasmus Birimi, 2008 yılında Avrupa Komisyonuna Erasmus Üniversite Beyannamesi için başvurmuş ve Genişletilmiş Erasmus Beyannamesi sahibi olmuştur. Genişletilmiş Üniversite Beyannamesi, Üniversite öğrencilerinin yurt dışında hem öğrenim hem de staj faaliyetinden faydalanmasını mümkün kılmaktadır. 2008–2010 yılları arasında toplamda 10 farklı ülkeye 43 öğrenci ve 9 personel değişimi yapılmıştır.
 
Birimin hedefi, Erasmus Programından faydalanan öğrenci, öğretim elemanı ve program kapsamındaki anlaşma yapılan üniversite sayısını artırmak ile birlikte Üniversiteye misafir öğrenci ve öğretim elemanı kabulünü gerçekleştirmektir. Üniversite Erasmus kapsamında öğrenci, personel ve staj hareketliliği 2008- 2009 eğitim-öğretim yılından itibaren gerçekleşmeye başlamıştır. Bu kapsamda öğrencileri ve personeli bugüne kadar Yunanistan, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan, Litvanya, Romanya, Portekiz, Hollanda, Avusturya, İsveç ve Danimarka"ya gitmiş, Erasmus hareketliliğine katılmıştır.
 
B – Farabi Değişim Programı:

Anlaşmalı olduğu üniversiteler arasında;
 
• İstanbul Üniversitesi
 
• Karabük Üniversitesi
 
• Karadeniz Teknik Üniversitesi
 
• Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
 
• Erciyes Üniversitesi
 
• Süleyman Demirel Üniversitesi
 
• Cumhuriyet Üniversitesi
 
• Kocaeli Üniversitesi
 
• Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 
• Bilecik Üniversitesi
 
• Selçuk Üniversitesi
 
• Bartın Üniversitesi
 
• Amasya Üniversitesi
 
• Nevşehir Üniversitesi Önümüzdeki dönemden itibaren aktif olarak değişim süreçleri işleyecektir.
 
YURT DIŞINDAKİ ÜNİVERSİTELERLE YAPILAN AKADEMİK İŞBİRLİĞİ ANLAŞMALARI

Mıssısıppı State Unıversıty Landscape Archıtecture Orman Fakültesi ve Missisippi State Üniversitesi Peyzaj Mimarlığı Bölümleri arasında akademik işbirliği anlaşması bulunmaktadır.
 
FAKÜLTELER

• Eğitim Fakültesi
 
• Fen-Edebiyat Fakültesi
 
• İşletme Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• Orman Fakültesi
 
• Sanat Ve Tasarım Fakültesi
 
• Teknik Eğitim Fakültesi
 
• Teknoloji Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
• Ziraat Ve Doğa Bilimleri Fakültesi
 
YÜKSEKOKULLAR

• Akçakoca Turizm İşletmeciliği Ve Otelcilik YO
 
• Sağlık Yüksekokulu
 
• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
• Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu
 
MESLEK YÜKSEOKULLARI

• Akçakoca Meslek Yüksekokulu
 
• Cumayeri Meslek Yüksekokulu
 
• Çilimli Meslek Yüksekokulu
 
• Düzce Meslek Yüksekokulu
 
• Gölyaka Meslek Yüksekokulu
 
• Gümüşova Meslek Yüksekokulu
 
• Kaynaşlı Meslek Yüksekokulu
 
• Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Sosyal Bilimler Meslek Yüksekokulu
 
ADRES
 
Düzce Üniversitesi Konuralp Yerleşkesi 81620 DÜZCE
 
Tel :0380 542 11 00 – 0380 542 11 11
 
www.duzce.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna