Ege Üniversitesi hakkında bilgi
Ana Sayfa »Eğitim » Üniversiteler » Ege Üniversitesi hakkında bilgi

Ege Üniversitesi hakkında bilgi

   

Ege Üniversitesi hakkında bilgi

Ege Üniversitesi, 1955 yılında Türkiye"nin dördüncü üniversitesi olarak İzmir"in Bornova ilçesinde 3.450 dekarlık bir alanda kurulmuştur. 1982 yılına kadar Ege Bölgesi"nde tek üniversite olarak eğitim veren Üniversite, 57 yıllık köklü geçmişinde ülkeyi geleceğe taşıyacak 150.000"den fazla nitelikli mezun vermiş, 2008 yılında dünyanın en iyi 1.000 üniversitesi arasına girmeyi başarmıştır. Ege Üniversitesi 2012 yılı itibari ile dünyanın en iyi 500 üniversitesine Türkiye"den giren 10 üniversite arasındadır (URAP Raporu verileri).
 
Ege Üniversitesi"nde, 12 fakülte, 8 enstitü, 5 yüksekokul, 1 devlet konservatuvarı, 7 meslek yüksekokulu, doğrudan Rektörlüğe bağlı 5 bölüm ve 27 uygulamaaraştırma merkezi bulunmaktadır. Ege, 4.000 idari çalışanı, 3.200"e yakın öğretim elemanından oluşan deneyimli kadrosu, 52.000"i aşkın öğrencisi ile dev bir kampüs kenttir. Ege Üniversitesi; Egeli olmanın ayrıcalığını ve gururunu yaşam boyu taşıyarak, modern çağın gerektirdiği bilgiyi yaşamla bütünleştirmek ve her türlü bilimsel, kültürel ve sosyal yeniliğe açık bir birey olarak yetişmek isteyenlerin ilk seçimidir.
 
Öğrenci, çalışanları ve ziyaretçileri ile 70.000 kişilik bir kampüs-kent olan Ege Üniversitesi"nin Bornova ilçesindeki ana yerleşkesinden ayrı olarak; Bergama, Bayındır, Tire, Ödemiş, Çeşme ilçelerinde yüksekokulları ve meslek yüksekokulları, Kurudağ"da Gözlemevi, Urla ve Tuzla"da su ürünleri tesisleri, Menemen ve Mordoğan"da deneme istasyonu ve üretime çiftliği, Özdere ve Çeşme"de eğitim ve dinlenme tesisi bulunmaktadır.
 
Türkiye"deki en büyük üniversite kütüphanelerinden birine sahip olan Ege Üniversitesi; tüm öğrenci ve akademik personelin ortak kullanımına sunulan bilgisayar ve yabancı dil laboratuvarı ile fakülte ve yüksekokulların kendi eğitim ve araştırmalarına yönelik toplam 500 laboratuvarı, 12.650"den fazla bilgisayarı ve 24 saat kesintisiz internete ulaşabilmeyi sağlayan teknolojik alt yapısı ile öğrencilerin deneyim kazanmalarına olanak sağlamaktadır. Ege Üniversitesi Öğretim Üyesi Yetiştirme Programı (ÖYP) ve Ulusal Değişim Programındaki (Farabi) öncülüklerinin yanı sıra geniş bir alanda öğrencilerine Çift Anadal ve Yandal programları açmakta, Uzaktan Eğitim Uygulamaları ile eğitimde teknolojiyi en üst düzeylerde kullanmaktadır.
 
Ayrıca, Ege Üniversitesi"nde Lisans, Yüksek Lisans eğitimlerini başarıyla tamamlayan tüm öğrencilere mezuniyetlerinde Avrupa Komisyonu, Avrupa Konseyi ve UNESCO / CEPES tarafından geliştirilmiş modele göre hazırlanan Diploma Eki otomatik olarak, İngilizce dilinde ve ücretsiz olarak verilir. Ege Üniversitesi 2005 yılından bu yana Türk Üniversiteleri arasında Diploma Eki"ni verebilen ilk iki üniversiteden biri olmakla beraber, 2010-2011 eğitim-öğretim yılında bu Eki sağlayabilen yedi üniversiteden biridir. Uluslararası alandakiçalışmaları artarak devam eden Ege Üniversitesi, Avrupa Birliği Erasmus Eğitim Programı ile Avrupa"ya ilk ve en fazla öğrenci ve öğretim elemanını gönderen üniversite olmakla birlikte, Bologna Süreci"nin uygulanması aşamasında önemli bir çalışma alanı olan “Avrupa Kredi Transferi Sistemi – AKTS (ECTS)” çalışmaları neticesinde AKTS ödülünü almaya hak kazanmıştır.
 
Ege Üniversitesi, Avrupa Üniversiteler Birliği (EUA) üyesidir. Üniversite, akademik işbirliği protokolü imzaladığı 73 yurt dışı üniversitesi ile yaptığı ortak çalışmalarla çok sayıda araştırma imkanı yaratarak, uluslararası bilgi alışverişinde bulunma yönünde de önemli adımlar atmaktadır.
 
Ege Üniversitesi, Avrupa Birliği Erasmus Eğitim Programı ile Avrupa"ya ilk ve en fazla öğrenci ve öğretim elemanını gönderen üniversitedir. Üniversiteden bugüne kadar 1.608 öğrenci ve 295 öğretim elemanı yurtdışı üniversitelerine gitmişlerdir.
 
Hareketli bir kampüs yaşamına sahip olan Ege Üniversitesi"nin mensupları yıl boyunca gerçekleştirilen çok sayıda konferans, sempozyum, seminerlerin yanı sıra sanatsal ve kültürel faaliyetlere de katılabilmektedir. Ege Üniversitesi öğrencileri, mesleki alanlarında güçlü bilgi donanımına sahip, aynı zamanda kültürel, sanatsal ve sosyal açıdan gelişmiş bireyler olarak mezun olmaktadırlar. Açık ve kapalı yüzme havuzları, antrenman salonları, atletizm pistleri, tenis kortları, çim sahaları gibi kapalı ve açık spor kompleksleri ile Ege Üniversitesi öğrenci ve çalışanlarına hareketli bir sosyal ortamın yanı sıra sporu bir yaşam biçimine dönüştürme imkanı da sunmaktadır.


BARINMA

Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü, öğrencilerin barınma ihtiyacını karşılamak amacıyla 2006-2007 öğretim döneminde açılmış, 12 blok (biri Sporcu Bloğudur), 1 idari birim ve 1 sosyal tesis olmak üzere 1.776 öğrenciye hizmet vermektedir. Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü, tek ve çift kişilik oda alternatifleri ile üniversiteyi tercih eden öğrencilerine eğitimleri süresince huzurlu, güvenli, rahat, sağlıklı ve çağdaş bir ortam sunmaktadır. Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü"nün her bir bloğunda dinlenme ve etüd odaları, çamaşırhane ve mutfak bulunmaktadır. Ege Üniversitesi Öğrenci Köyü, ortak yemekhane ve kafeteryasının yanı sıra diğer sosyal tesisleri ve spor alanları ile konaklayan öğrencilerin tüm ihtiyaçlarını karşılamaktadır.
 
Ayrıca kampüs alanı içerisinde Kredi ve Yurtlar Kurumu"na bağlı 5.210 yatak kapasiteli bir yurt da bulunmaktadır.
 
SOSYAL VE KÜLTÜREL FAALİYETLER

Öğrencilerin ders dışındaki zamanlarını en iyi şekilde değerlendirmeyi amaçlayan üniversitede, yıl boyunca çeşitli sosyal ve kültürel etkinlikler yürütülmektedir. Her yıl Mayıs ayında düzenlenen Bahar Şenliği"nde, profesyonel ve amatör grup konserleri, spor karşılaşmaları, film ve tiyatro gösterileri, çeşitli yarışmalar, panel, konferans, sempozyum ve defileler büyük ilgi görmektedir. Bu şenliklerde üniversitenin öğrencilerinin yanı sıra, yurt içi ve dışından gelen çeşitli öğrenci toplulukları da gösterileri ile yer alarak etkinliklere renk katmaktadır. Ayrıca yıl boyunca “EgeArt Sanat Günleri”, “Kampüste Konuk Var”, “Ege Kitap Günleri” ve “Dansa Davet Festivali” gibi periyodik ve geleneksel etkinlikler de düzenlenmektedir. Ayrıca Sinema Kampüs"te Ege Üniversitesi mensuplarına en ekonomik şekliyle her gün iki seans olarak film gösterimi yapılmaktadır.
 
Üniversitede öğrencilere etkin olarak çalışabilecekleri ortamlar yaratan, ilgi alanlarına uygun 72 öğrenci topluluğu bulunmaktadır. Raftingden modern dansa kadar, geniş bir yelpazede, yıl boyunca faaliyetlerini sürdüren bu topluluklar, yılsonlarında düzenlenen gösterilere ve yapılan yarışmalara katılarak, çalışmalarını sergilemektedirler.
 
FAKÜLTELER

• Diş Hekimliği Fakültesi
 
• Eczacılık Fakültesi
 
• Edebiyat Fakültesi
 
• Eğitim Fakültesi
 
• Fen Fakültesi
 
• Hemşirelik Fakültesi
 
• İktisadi Ve İdari Bilimler Fakültesi
 
• İletişim Fakültesi
 
• Mühendislik Fakültesi
 
• Su Ürünleri Fakültesi
 
• Tıp Fakültesi
 
• Ziraat Fakültesİ
 
YÜKSEKOKULLAR

• Beden Eğitimi Ve Spor Yüksekokulu
 
• Çeşme Turizm Ve Otelcilik Yüksekokulu
 
• İzmir Atatürk Sağlık Yüksekokulu
 
• Ödemiş Sağlık Yüksekokulu
 
• Yabancı Diller Yüksekokulu
 
• Devlet Türk Musikisi Konservatuvarı
 
MESLEK YÜKSEKOKULLARI

• Atatürk Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu
 
• Bayındır Meslek Yüksekokulu
 
• Bergama Meslek Yüksekokulu
 
• Ege Meslek Yüksekokulu
 
• Emel Akın Meslek Yüksekokulu
 
• Ödemiş Meslek Yüksekokulu
 
• Tire Kutsan Meslek Yüksekokulu
 
2013 – 2014 EĞİTİM – ÖĞRETİM YILI AÇILACAK BÖLÜMLER EDEBİYAT FAKÜLTESİ
 
• Türk Dili ve Edebiyatı / Tarih
 
Mühendislik Ve Mimarlık Fakültesi

• İnşaat Mühendisliği
 
ADRES

Ege Üniversitesi, Bornova – İzmir www.ege.edu.tr – Facebook/UniversiteEge – Twitter: / UniversiteEge – YouTube: Egekampusvideo
 
Tel: 0 232 311 10 10
 
www.ege.edu.tr

Benzer Konular

canlı kuran oku kuran dinle kuran izle
mekke kabe canlı yayın izle
büyük islam ilmihali
hadisi şerif
yemek tarifleri
en güzel oyunlar, oyun oyna